Jump to content

O SPALAM SAU O LASAM CU JEGUL PE EA DIN CAUZA FRIGULUI?


pedro

Recommended Posts

Eu am spalat-o saptamana trecuta vineri, vinerea asta arata de parca am facut europa de vre-o 3 ori si nu am facut decat ceva drumuri prin oras. Pentru ca mi s-a parut cam frig -13grade dimineata o las pana luni ca atunci e liber in spalatorii.
Link to comment
Share on other sites

Eu am spalat-o sambata trecuta. Am solutie care previne inghetul si i-am rugat pe baieti sa stearga chederele cu solutia aia. Nu mi-a inghetat masina niciodata iarna, dupa spalare. Am dat-o si cu ceara. Nu stiu daca e coincidenta cu ceara sau nu, dar duminica am facut 1.000km si e relativ curata masina..
Link to comment
Share on other sites

Eu am spalat-o sambata trecuta. Am solutie care previne inghetul si i-am rugat pe baieti sa stearga chederele cu solutia aia. Nu mi-a inghetat masina niciodata iarna, dupa spalare. Am dat-o si cu ceara. Nu stiu daca e coincidenta cu ceara sau nu, dar duminica am facut 1.000km si e relativ curata masina..

nu chederele ingheata ca le dau baietii mei cu silicon dar prin usa nu prea ai cu ce dai.

Link to comment
Share on other sites

Eu am spalat-o sambata trecuta. Am solutie care previne inghetul si i-am rugat pe baieti sa stearga chederele cu solutia aia. Nu mi-a inghetat masina niciodata iarna, dupa spalare. Am dat-o si cu ceara. Nu stiu daca e coincidenta cu ceara sau nu, dar duminica am facut 1.000km si e relativ curata masina..

nu chederele ingheata ca le dau baietii mei cu silicon dar prin usa nu prea ai cu ce dai.

 

Prin usa adica in ce sens?

Inainte sa o stearga, am un spray mic de la wurth pt yale (un fel de vaselina spray) si nu ingheata.

P.S. Mersi de cd-ul cu softul de navi. Totul e ok acum. :)

Link to comment
Share on other sites

salut , masina trebuie spalata de cate ori este nevoie,spalatoriile automate dupa spalare au un program de ventilatre care indeparteaza apa de pe partile caroseriei ,chedere... grav ar fi sa-ti speli masina la perii dupa o perioada de 1-2 luni,perioada in care jegu este de doa degete :lol:

jeg+perii=un fel de slefuit :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am spalat-o sambata trecuta. Am solutie care previne inghetul si i-am rugat pe baieti sa stearga chederele cu solutia aia. Nu mi-a inghetat masina niciodata iarna, dupa spalare. Am dat-o si cu ceara. Nu stiu daca e coincidenta cu ceara sau nu, dar duminica am facut 1.000km si e relativ curata masina..

nu chederele ingheata ca le dau baietii mei cu silicon dar prin usa nu prea ai cu ce dai.

 

Prin usa adica in ce sens?

Inainte sa o stearga, am un spray mic de la wurth pt yale (un fel de vaselina spray) si nu ingheata.

P.S. Mersi de cd-ul cu softul de navi. Totul e ok acum. :)

cu placere.am zis ca o data mi-a inghetat ceva la yala ca nu mai statea inchisa,

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
salut , masina trebuie spalata de cate ori este nevoie,spalatoriile automate dupa spalare au un program de ventilatre care indeparteaza apa de pe partile caroseriei ,chedere... grav ar fi sa-ti speli masina la perii dupa o perioada de 1-2 luni,perioada in care jegu este de doa degete :lol:

jeg+perii=un fel de slefuit :)

 

gresit...in primul rand la orice program de spalare la perii iti da un jet puternic de apa si jegu mare dispare,apoi se da cu spuma activa sub presiune,si iar mai dispare din jeg....apoi intra periile in functiune,care nu vad ce zgarie,periile sunt facute dintr-un burete cu densitate mare...

eu spal mereu la "perii" si sunt multumit...repede si eficient,unde factorul uman "cocalar" este absent

 

back on topic...prefer sa o las mai murdara in sezonul asta...am spalat-o numai cand temperatura de afara era de cel putin +2 grade

in rest eu spal masina la 2-3 zile in sezonul cald

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

Eu iarna o spal de obicei la benzinarii, ii dau un jet cu 5 lei...macar sa mearga jegu gros de pe ea. Decat sa stea cu noroiul ala, cu zapada si sare inghetzate pe masina...mai bine o spal.

Mai exista varianta de spalat automat cu perii, unde la sfarsit ti-o da cu jet de aer...si se mai usuca apa cat de cat.

Sau...in Oradea in parcarea subterana a unui supermarket...este o spalatorie. O lasi la baieti...mergi la un film, sau bowling, biliard...etc si cand iesi masina e curata si uscata. Singurul inconvenient aici este ca de obicei e coada mare si tre sa astepti ore in sir. Ultima data mi-au zis baietii ca mai au programate 20 de masini pe fiecare boxa. Adica tot restul zilei. :)

Edited by MirceaRM
Link to comment
Share on other sites

Este aici inainte de statia Petrom din Pacurari undeva pe dreapta. http://forum.4tuning.ro/images/smilies/icon_yes.gif

A, da, aici o duc si eu. Dar nu am vazut ca au si P3 :) . Am vazut numai P1 si P2, si intre ele nu mi s-a parut diferenta, nu am observat cand are loc ceruirea.

Link to comment
Share on other sites

dupa iarna asta...trebuie sa ii dau un polish neeaparat...mai ales ca am iesit de cateva ori din parcare si am atins nishte damburi dalea de zapada cu gheata pe dedesupt... o sa o mai spal cand se topeste zapada si cand se usuca pe jos...in rest ii fac decat interioru ...

 

 

ps...am uitat trebuie sa o spal sa ii fac poze pt autovit ca nu mai accepta poze fara nr ...si aveam decat de atunci cand am cumparat`o...

Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

dupa iarna asta...trebuie sa ii dau un polish neeaparat...mai ales ca am iesit de cateva ori din parcare si am atins nishte damburi dalea de zapada cu gheata pe dedesupt... o sa o mai spal cand se topeste zapada si cand se usuca pe jos...in rest ii fac decat interioru ...

 

 

ps...am uitat trebuie sa o spal sa ii fac poze pt autovit ca nu mai accepta poze fara nr ...si aveam decat de atunci cand am cumparat`o...

cat vrei pe ea?

Link to comment
Share on other sites

la P3 sunt la final niste jeturi care arunca un amestec cu ceara si dupa uscare arata vopseua lucioasa si placuta la atingere :lol:

Ceara aia e rezisenta la ploaie? Ma gandesc sa o spal si eu pentru duminica :) cat inca nu vine ploaia si temperatura tinde spre +.

Link to comment
Share on other sites

la P3 sunt la final niste jeturi care arunca un amestec cu ceara si dupa uscare arata vopseua lucioasa si placuta la atingere :lol:

Ceara aia e rezisenta la ploaie? Ma gandesc sa o spal si eu pentru duminica :) cat inca nu vine ploaia si temperatura tinde spre +.

Din cate zice prognoza se pare ca va ploua in week-end in Iasi.

Link to comment
Share on other sites

Ceara aia e rezisenta la ploaie? Ma gandesc sa o spal si eu pentru duminica :) cat inca nu vine ploaia si temperatura tinde spre +.

 

se pastreaza in stratul de vopsea pana la aprox. 5 spalari ulterioare; se merita sa mai dai din cand in cand si un strat de ceara pe masina (previi matuirea vopselei in timp si protejezi si lacul) http://forum.4tuning.ro/images/smilies/icon_joy.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.