Jump to content

VREAU MODULATOR FM


Recommended Posts

Ai grija ce cumperi !

E bine sa asculti unul intai. Iti spun asta pentru ca sunt mai multe modele si fiecare are, in special, dezavantaje. Modelele pot fi:

- modulatoare FM cu intrare tip audio-in

- modulatoare FM cu decodor MP3 care iti canta de pe o memorie flash

 

Majoritatea modulatoarelor FM cu intrare audio se aud rau sau chiar excrecabil si poti avea surpriza sa fie mono. Intreaba vanzatorul de doua ori ! (Eu m-am "ars" cu unul pe care l-am luat de la DigitalWorld, nu credeam ca vand produse de (cenzurat), se aude de-a dreptul infect si e si mono, la preturi mari. O sa-l folosesc la altceva...)

 

Modulatoarele FM cu decodor MP3 nu suporta orice tip de compresie, cel putin cele pe care le-am vazut in ofertele din magazinele online. Daca redau doar fisiere codate cu maxim 128k nu au cum sa se auda bine. E drept ca depinde de tipul de muzica, dar sub 192k, cel putin urechile mele au parerea asta, nu exista codare cumsecade.

 

Tine cont ca modularea semnalului la emisie si demodularea lui la receptie, inevitabil, introduc distorsiuni. Daca vrei calitate buna a sunetului iti recomand cu caldura sa te orientezi spre un head-unit cat de cat "adevarat".

 

Ca sa nu mai spun de calitatea componentelor electronice din partea audio...

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ce cumperi !

E bine sa asculti unul intai. Iti spun asta pentru ca sunt mai multe modele si fiecare are, in special, dezavantaje. Modelele pot fi:

- modulatoare FM cu intrare tip audio-in

- modulatoare FM cu decodor MP3 care iti canta de pe o memorie flash

 

Majoritatea modulatoarelor FM cu intrare audio se aud rau sau chiar excrecabil si poti avea surpriza sa fie mono. Intreaba vanzatorul de doua ori ! (Eu m-am "ars" cu unul pe care l-am luat de la DigitalWorld, nu credeam ca vand produse de (cenzurat), se aude de-a dreptul infect si e si mono, la preturi mari. O sa-l folosesc la altceva...)

 

Modulatoarele FM cu decodor MP3 nu suporta orice tip de compresie, cel putin cele pe care le-am vazut in ofertele din magazinele online. Daca redau doar fisiere codate cu maxim 128k nu au cum sa se auda bine. E drept ca depinde de tipul de muzica, dar sub 192k, cel putin urechile mele au parerea asta, nu exista codare cumsecade.

 

Tine cont ca modularea semnalului la emisie si demodularea lui la receptie, inevitabil, introduc distorsiuni. Daca vrei calitate buna a sunetului iti recomand cu caldura sa te orientezi spre un head-unit cat de cat "adevarat".

 

Ca sa nu mai spun de calitatea componentelor electronice din partea audio...

102894[/snapback]

pai ce ma sfatuiti sa imi iau?? ca am caseta ,,, si nu mai rezist mult :blink: si.........vreau cat de repede ceva frumos ...! eu sunt din iasi ,,,stie cineva unde pot gasi asa ceva ??/ :)

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat si montat un head-unit, Alpine.

Am facut un topic despre montarea lui... :blink:

 

Dar, ieftin si repede, cu modulator sau caseta adaptoare, in conditii de calitate indoielnice zic eu... Nu iti recomand !

 

Nu e usor si nici ieftin sa pui head-unit, dar, in functie de calitatea aparatului, rezultatele pot fi peste asteptari...

 

Decizia iti apartine.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit in buc un mp3 auto cu stick si SD si cd..la cca 300ron..poate in max 2 saptamani il iau...depind de niste finantari externe...si daca face fata pe drumul buc-cta...vi-l recomand...daca nu...am luat teapa

Produsele sunt made in germany (sau asa se numea vaporul unde au fost asamblate :blink: )

Link to comment
Share on other sites

Pt cei care au comanda pt magazie de cd-uri am gasit undeva pe forum cum se poate pacali casetofonul ca ai magazie..si sa poti introduce semnal audio in mufa respectiva...inca nu am testat...ca vreau sa-mi iau mp3-ul ala :blink: dar daca gasesc putin timp...incerc :)

http://www.miata.net/garage/external_audio_interface.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sal,

si eu am casetofon (reverse) :blink: . deja innebunisem de nervi, mai ales ca un oarecare de la bavaria mi-a spus la telefon ca pot gasi la ei, cd original, la un pret de ..... 170 eur :) (si asta dupa ce i-am explicat ca am cass si doresc schimbare cu cd. CLAR)

normal, m-am dus rapid acolo si la fel de normal ca un alt tip (mai istet) a inceput sa rada si sa-mi explice ca a fost o incurcatura, ca n-a inteles colegu' si ca pretul de 170 eur ar fi pt cd de navi. pretul la ei pt un cd original este de 700 eur.

si pt ca trebuia sa plec in concediu , m-am dus frumos la metro (este oare reclama?) si mi-am luat modulator fm cu stick de 1 gb. ce sa va spun, eu unul pot spune ca sunt multumit de el (calitate/pret 320 ron cu tot cu stick). am un mp3 nou dar decat sa se vada ca naiba, mai bine ... NU :) (mai ales ca ai la dispozitie si cass_ul)

Edited by lullu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Pt cei care au comanda pt magazie de cd-uri am gasit undeva pe forum cum se poate pacali casetofonul ca ai magazie..si sa poti introduce semnal audio in mufa respectiva...inca nu am testat...ca vreau sa-mi iau mp3-ul ala :blink: dar daca  gasesc putin timp...incerc :)

http://www.miata.net/garage/external_audio_interface.html

104238[/snapback]

pe cass-ul reverse nu il pot pacali?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.