Jump to content

Amenda


mategellert

Recommended Posts

Salutare. Az noapte am depasit o masina de politie pe linia continua (prietenul a condus) si politia nea oprit . Linia continua nu se vedea pentru ca ploua torential. Am mers la sectie si baiatul a ramas fara carnet + dovada 15 zile. Prietenul nu a semnat amenda (nu a recunoscut fapta) . Intrebarea este cum se procedeaza? O sa ajunga la tribunal? Edited by mategellert
Link to comment
Share on other sites

Ma ca m-ai prins :) :lol: , paaai nu erau doi in masina si presupun ca nu sunt neamuri, deci daca merge de martor si zice ca nu era linie continua, sau nu se vedea linia continua, etc, castiga nu 99,9(9)% ci 100%, asta binenteles daca pe procesul verbal nu a semnat o terta persoana, sau daca nu au fost filmati.

 

PS: amenda nu o mai plateste + conduce si pana la solutionarea procesului............. si dupa

Edited by eugen1968
Link to comment
Share on other sites

Ma ca m-ai prins :) :lol: , paaai nu erau doi in masina si presupun ca nu sunt neamuri, deci daca merge de martor si zice ca nu era linie continua, sau nu se vedea linia continua, etc, castiga nu 99,9(9)% ci 100%, asta binenteles daca pe procesul verbal nu a semnat o terta persoana, sau daca nu au fost filmati.

 

PS: amenda nu o mai plateste + conduce si pana la solutionarea procesului............. si dupa

 

 

Nu am fost filmati si eram 5 in masina.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai fost filmat , nu ai cum sa pierzi procesul. Eu am castigat mai multe procese de genul cu linii continue, radar etc...

 

Dureaza cam 7,8 luni dar intre timp ai permis pana la solutionare.

 

Eu am castigat un proces in care am depasit coloana pe linia continua , si au venit si 2 martori impotriva mea pe care i-a oprit politia , iar eu nu aveam niciun martor. Trebuie un avocat bun doar.

 

Iar cel mai bine in procesul verbal era daca scriai " Nu am depasit nici o masina " adica sa negi total fapta :)

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca trebuia sa faci altceva cand ti-a dat procesul verbal la semnat... sa tragi un Z de ala mare pe el si sa scrii "anulat"!

 

serios vorbind, nu cred ca "nu am vazut linia" te scoate... asa pot zice si eu ca s-a pus o cioara pe semafor si n-am vazut culoarea rosie...

e cuvantul tau(al soferului) contra cuvantului organului...

 

Calin: pai daca scria asa ceva in PV, mai ales ca a depasit fix masina de politie, cred ca-l pulaneau si acuma politaii... :)

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Eu chiar nu inteleg faza cu "depasesti masina de politie", o avea ea un statut special dar tot masina e :) , daca am politie in fata merg in spatele pana cand? Chiar si regulamentar sau aproape regulamentar daca o depasesti,sunt unii politisti care probabil tot te opresc daca nu le place cum i-ai depasit.Am prins o masina de politie pe A2 si din 140 nimeni nu iesea pe o raza de 1 km :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.