Jump to content

Inchidere centralizata 520i


Apple

Recommended Posts

Deci... recapitulez... 520i din 1991, full fara airbag si piele... are inchidere centralizata...

Sunt niste chestii care totusi nu le inteleg poate mi le explica cineva... :D

Inchid usa, bag cheia, rasucesc pana la capat, se aude clickul dar cand revine cheia in pozitia dreapta sar si sigurantele inapoi pe deschis.... :) :blink:

Mai dau o data ... se aude clant si se inchid sigurantele la usi... masina e inchisa...

m-am uitat peste tot... am vazut ca cica ar exista patru pozitii ale cheii cand inchizi/deschizi :)

Poate cineva sa imi explice care sunt alea si ce inseamna fiecare?... Si cum se folosesc?

La mine daca uit cumva geamul deschis si dau sa inchid cu cheia... daca tin vreo 5-10 secunde cheia intoarsa in pozitia de inchis imi ridica si geamul dupa care face faza cu sigurantele usilor cum am explicat mai sus... adica mai dau o data din cheie ca sa se inchida...

Io nu mai inteleg nimic... care e faza?

:) :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La mine, cand apasam butonul de incuiere la telecomanda, o data se incuia shi se descuia, o data se incuia shi ramanea incuiata, deci la fel ca la tine, cu diferentza ca tu foloseai cheia, eu telecomanda :blink:

 

Intrucat miai zis pe PM ca portbagajul nu merge cu inchiderea centralizata, problema ta e mufa de la electromagnetul din capacul de la portbagaj.

 

Desfa capitonajul capacului de la portbagaj, shi baga la loc mufa aia in inchiderea centralizata, ca e sarita.

 

La prima inchidere, calculatorul de inchidere primeshte FAIL de la un senzor, shi redeschide ushile, la a doua, ramane incuiat, conform principiului "io tziam zis, tu faci ce vrei" :)

 

Sa zici daca sa rezolvat

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Deci... recapitulez... 520i din 1991, full fara airbag si piele... are inchidere centralizata...

Sunt niste chestii care totusi nu le inteleg poate mi le explica cineva... :D

Inchid usa, bag cheia, rasucesc pana la capat, se aude clickul dar cand revine cheia in pozitia dreapta sar si sigurantele inapoi pe deschis....  :)  :blink:

Mai dau o data ... se aude clant si se inchid sigurantele la usi... masina e inchisa...

m-am uitat peste tot... am vazut ca cica ar exista patru pozitii ale cheii cand inchizi/deschizi  :)

Poate cineva sa imi explice care sunt alea si ce inseamna fiecare?... Si cum se folosesc?

La mine daca uit cumva geamul deschis si dau sa inchid cu cheia... daca tin vreo 5-10 secunde cheia intoarsa in pozitia de inchis imi ridica si geamul dupa care face faza cu sigurantele usilor cum am explicat mai sus... adica mai dau o data din cheie ca sa se inchida...

Io nu mai inteleg nimic... care e faza?

:)  :D

104055[/snapback]

 

HA! Exact la fel face si la mine, doar ca nu e faza cu portbagajul... pe ala il inchide din prima ! zi-mi si mie ce ai rezolvat :bounce:

Link to comment
Share on other sites

HA! Exact la fel face si la mine, doar ca nu e faza cu portbagajul... pe ala il inchide din prima ! zi-mi si mie ce ai rezolvat  :blink:

104322[/snapback]

 

Nu e portbagajul, atunci e alta usha. Se inchid toate?

Link to comment
Share on other sites

la a doua cheie ... da  :blink:

104327[/snapback]

 

Tot, tot, ushi, portbagaj, fuel cap, tot? Atunci e nasol... La apple probagajul nu se inchide, deci e in schema mea. Schema care a functinat.

 

Eu zic ca shi tu potzi lua la verificat mufa din portbagaj (de fapt trebuie sa le verific pe toate, dar incepi cu cea la care se ajunge mai ushor, shi "hope for the best"), pentru ca fiecare mufa are mai multe fire, unele pt. cuplare/decuplare electromagnet (asta functioneaza la tine bine), altele pt. senzor de inchis/deschis (unde e posibil sa ai problema).

Link to comment
Share on other sites

Deci... sa mor de inteleg... tre sa ma apuc sa desfac toate capitonajele practic...

O iau intai cu mufa de la portbagaj si dupa aia continui...

Am mai gasit urmatoarea schema care o atasez ... in care...

1 Emergency unlock position

2 unlock

3 single lock

4 double lock

5 synchronize

 

Stie cineva exact cum functioneaza chestiile astea?

Multumesc...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Tot, tot, ushi, portbagaj, fuel cap, tot? Atunci e nasol... La apple probagajul nu se inchide, deci e in schema mea. Schema care a functinat.

 

Eu zic ca shi tu potzi lua la verificat mufa din portbagaj (de fapt trebuie sa le verific pe toate, dar incepi cu cea la care se ajunge mai ushor, shi "hope for the best"), pentru ca fiecare mufa are mai multe fire, unele pt. cuplare/decuplare electromagnet (asta functioneaza la tine bine), altele pt. senzor de inchis/deschis (unde e posibil sa ai problema).

104328[/snapback]

:) :) :) ma ia capu' :blink: ... sa vad ce pot sa combin

Link to comment
Share on other sites

Deci... sa mor de inteleg... tre sa ma apuc sa desfac toate capitonajele practic...

O iau intai cu mufa de la portbagaj si dupa aia continui...

Am mai gasit urmatoarea schema care o atasez ... in care...

1 Emergency unlock position

2 unlock

3 single lock

4 double lock

5 synchronize

 

Stie cineva exact cum functioneaza chestiile astea?

Multumesc...

104334[/snapback]

 

http://www.bmwe34.net/E34main/Trouble/Locked.htm

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

La mine, cand apasam butonul de incuiere la telecomanda, o data se incuia shi se descuia, o data se incuia shi ramanea incuiata, deci la fel ca la tine, cu diferentza ca tu foloseai cheia, eu telecomanda :blink:

 

104315[/snapback]

Aceasi problema o am si eu. Si din telecomanda si din cheie. Cum o pot rezolva?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Aceasi problema o am si eu. Si din telecomanda si din cheie. Cum o pot rezolva?

104355[/snapback]

 

aha, inca unu' :blink: ... pai vezi ce zicea fratele MuadDib, ca undeva vede o usa sau o incuietoare inca deschisa...

Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema o am si eu. Si din telecomanda si din cheie. Cum o pot rezolva?

104355[/snapback]

 

portbagaju', portbagaju', cume e domn'le cu portbagajuuuuu' :) Se inchide o data cu ushile? se deschide o data cu ushile?

 

Hai, domnu' Kosty, shtiu ca suntem la munca, da' citeshte shi tu tot topicul :) Ai mai sus ce trebuie sa verifici/faci ca sa te rezolvi :blink:

Link to comment
Share on other sites

portbagaju', portbagaju', cume e domn'le cu portbagajuuuuu'  :) Se inchide o data cu ushile? se deschide o data cu ushile?

 

Hai, domnu' Kosty, shtiu ca suntem la munca, da' citeshte shi tu tot topicul :) Ai mai sus ce trebuie sa verifici/faci ca sa te rezolvi  :blink:

104357[/snapback]

da se inchide odata cu usile. Pot sa inchid si toate usile din porbagaj.

Problema asta o am de 6 ani de cand am luat masina

Link to comment
Share on other sites

aha, inca unu'  :blink: ... pai vezi ce zicea fratele MuadDib, ca undeva vede o usa sau o incuietoare inca deschisa...

104356[/snapback]

 

Eu tot pistonez pe protbagajul asta, ca am auzit de multe cazuri in care mufa aia ieshea, sau nu facea contact klumea (care cred ca e cazul la tine). Pesemne de la trantit, etc.

 

Plus ca, singurul care a patzit problema asta shi a rezolvat-o dintre noi sunt eu, shi daia va zic, sa se rezolve shi la voi.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
da se inchide odata cu usile. Pot sa inchid si toate usile din porbagaj.

Problema asta o am de 6 ani de cand am luat masina

104358[/snapback]

 

cum adica , inchizi usile din portbagaj ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

aha, inca unu'  :blink: ... pai vezi ce zicea fratele MuadDib, ca undeva vede o usa sau o incuietoare inca deschisa...

104356[/snapback]

Nu vede nici o usa deschisa deoarece am alarma pe masina si dc e ousa deschisa nu mi se armeaza masina si nici nu cupleaza inchiderea centralizata

Link to comment
Share on other sites

Nu vede nici o usa deschisa deoarece am alarma pe masina si dc e ousa deschisa nu mi se armeaza masina si nici nu cupleaza inchiderea centralizata

104364[/snapback]

 

Ok, shi eu am alarma. Totushi, ia fiecare usha la mana shi vezi daca una (sau portbagajul, sau fuel cap-ul) a ramas descuiata. Daca toate functioneaza corect, intri in cazul lui pole, shi trebuie sa verifici toate firele ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ok, shi eu am alarma. Totushi, ia fiecare usha la mana shi vezi daca una (sau portbagajul, sau fuel cap-ul) a ramas descuiata. Daca toate functioneaza corect, intri in cazul lui pole, shi trebuie sa verifici toate firele ... :blink:

104372[/snapback]

Pt cazul lui Pole stiu o varianta. Sub bancheta din spate sunt niste sigurante. Vezi ca una dintre ele e dusa. Schimb-o si gata.

Binenteles ca toate usile mi se inchid.

Link to comment
Share on other sites

:blink:  :)  :)

Inchiderea asta centralizata... ce batai de cap da... :)

104375[/snapback]

 

Lasa ca e buna... Eu de exemplu, nici nu mai am incuietori la mashina, la ushile de pe fatza... totul din telecomanda :D

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Pt cazul lui Pole stiu o varianta. Sub bancheta din spate sunt niste sigurante. Vezi ca una dintre ele e dusa. Schimb-o si gata.

Binenteles ca toate usile mi se inchid.

104380[/snapback]

 

ai idee cum arata siguranta aia ? ce "e" multe :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
nu sunt multe. Sunt vro 6-7. Vezi care dintre ele e arsa si gata. Verifaca toate sigurantele.

104383[/snapback]

 

ok, o sa incerc.. merci :blink:

Link to comment
Share on other sites

Lasa ca e buna... Eu de exemplu, nici nu mai am incuietori la mashina, la ushile de pe fatza... totul din telecomanda :D

104381[/snapback]

 

Cum dom'le... nu mai ai incuietori? :) si ce ai? :blink: Gauri? :)

Nu mai inteleg nimic... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.