Jump to content

Completare ulei


ral

Recommended Posts

Salut,azi am observat ca nivelul la ulei este sub minim,cand am facut schimbul de ulei am pus BMW 5/30.Vreau sa stiu daca pot sa completez cu echivalentul lui Castrol txt 5/30.Nu mai aveau pe stoc BMW 5/30 si trebuie neaparat sa compeltez.Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salut,azi am observat ca nivelul la ulei este sub minim,cand am facut schimbul de ulei am pus BMW 5/30.Vreau sa stiu daca pot sa completez cu echivalentul lui Castrol txt 5/30.Nu mai aveau pe stoc BMW 5/30 si trebuie neaparat sa compeltez.Multumesc

Nu cred ca este bine sa amesteci uleiurile chiar daca au aceleasi specificatii tehnice ! Totusi mai cauta un pic si punei tot ulei BMW !

Link to comment
Share on other sites

Poti sa amesteci uleiurile identice [ca specificatii] dar de la producatori diferiti. :) Dar in urma amestecului au loc niste reactii negative pentru motor. Apare spuma si este putin mai galagios.

 

Daca ai de gand sa schimbi cat mai repede uleiul...nu este o problema asa de mare.

Oricum o sa gasesti pareri si pro si contra.

 

Multi completeaza [imbunatatesc :lol:] uleiul cu diferiti aditivi si alte substante gen Duralube.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus aproape 1L de 5w40 de la alt producator peste Castrol. Aveam cam 12.000km cu cel initial. Acum cand am 16.000...nu ma prea multumeste cum suna...

 

Deci daca completezi DOAR sa mai faci cateva sute de km...pana la urmatorul schimb nu cred ca se intampla nimic RAU.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu uleiul ''original''BMW este facut tot de Castrol,astazi chiar nu am mai gasit nicaieri ulei bmw,si am pus Castrol TXT,care pe calculator aparea ca echivalent,aceleasi specificatii.Deocamdata nu a facut nici un fel de spuma,nici motorul nu este mai galagios.Am verificat joja atat cu motorul cald,cat si rece si are aceeasi culoare ca si inainte,numai ca acum e la maxim:).Vi se pare normal ca mi-a consumat 1l de ulei in 3600km de cand am facut schimbul,in conditii de mers normale,mai putin cand au fost zapezile cand rar vedea a3-a?
Link to comment
Share on other sites

Salut,azi am observat ca nivelul la ulei este sub minim,cand am facut schimbul de ulei am pus BMW 5/30.Vreau sa stiu daca pot sa completez cu echivalentul lui Castrol txt 5/30.Nu mai aveau pe stoc BMW 5/30 si trebuie neaparat sa compeltez.Multumesc

 

Parerea mea e ca tre' sa acorzi o mare atentie la consumul asta de ulei.

Am 8000 cu BMW longlife si sincer iti spun, nu mi-a scazut pe joja absolut deloc.

Chiar si cu un stil mai agresiv de condus nu are voie sa consume atat.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Poate cu castrol si bmw m-as risca... fiind acelasi producator, dar cu producatori diferiti este o gresala si o loterie.

pt echipamentele industriale exista lista de compatibilitati intre uleiurile marilor producatori. Cu toate ca acolo uleiul e tinut sub "observatie" si filtrat mult mai bine ca la auto, de obicei se merge pe un singur producator.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu uleiul ''original''BMW este facut tot de Castrol,astazi chiar nu am mai gasit nicaieri ulei bmw,si am pus Castrol TXT,care pe calculator aparea ca echivalent,aceleasi specificatii.Deocamdata nu a facut nici un fel de spuma,nici motorul nu este mai galagios.Am verificat joja atat cu motorul cald,cat si rece si are aceeasi culoare ca si inainte,numai ca acum e la maxim:).Vi se pare normal ca mi-a consumat 1l de ulei in 3600km de cand am facut schimbul,in conditii de mers normale,mai putin cand au fost zapezile cand rar vedea a3-a?

Cat timp nu iti consuma mai mult de 0,7L la 1000 de km parcursi inseamna ca motorul este in parametri normali de functionare. Mai ales daca cei 3600 de km i-ai facut si in regim de oras, nu cred ca ai motive reale de ingrijorare. E bine sa ai la tine macar 1 L de ulei de preferat de acelasi tip de care ai si in motor. Exista cred si reversul medaliei la un consum apropiat de maximul admis de BMW, practic masina ta va avea ulei nou mai tot timpul, chiar si intre schimburi :) .

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare f mult 1l la 3600 km. Adik la un interval de un schimb tu deja bagi inca un schimb...

Practic nu vad de ce ai mai face schimbul la intervale deoarece uleiul nu va fi uzat niciodata in ritmul asta...

Filtre?

 

Alea da, e si pacat sa nu le schimbi la cat costa.. Cand am adus-o am schimbat toate filtrele. Cel de aer era ca nou, mecanicul m-i la dat inapoi ca a zis ca poate imi va folosi si asa a fost: dupa vreo 10 mii km ma uit la el

si era plin. L-am pus pe cel vechi. Prafaraie mare in Ro !

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa nu se impace cu uleiurile astea facute la turci,prima data am avut liqui moly 10/40 si mi-a mancat aproape 1l in 6000km,dar l-am schimbat cu bmw 5/30 ca venise iarna si din cate stiu iarna e bine sa fie mai subtire uleiul.
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa nu se impace cu uleiurile astea facute la turci,prima data am avut liqui moly 10/40 si mi-a mancat aproape 1l in 6000km,dar l-am schimbat cu bmw 5/30 ca venise iarna si din cate stiu iarna e bine sa fie mai subtire uleiul.

 

Eu am bagat in toamna 5-40 de Castrol. A papat cam 400-500 ml in cca 5000 km. Am mai facut vreo 2000 de atunci si am verificat si e la jumate pe joja, nu a mancat aproape deloc, cam asa o lasasem, poate 2mm mai sus era .

Am vrut sa bag 0-30 si a zis ala ca e prea subtire ptr km ei

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.