Jump to content

Tunning E60


CooLmaN

Recommended Posts

Da, am vazut si eu deja,ma gandeam si eu sa maresc un pic puterea motorului,dar in momentul de fata am obsevat ca sunt mai multe metode,dar nu stiu care ar fi cea mai indicata.

Am avut ceva de genul pe un 330d(avea un comutator),dar sincer mare deosebire nu am observat,poate era de rahat acel kit.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am si raspunsul celor de la Hamann.

Jantele acelea frumoase doar pe 20" si sunt 7800 fara tva,

iar bara spate pot s-o faca doar cea din prima imagine nu si cea din a doua aratate in poza de mai devreme... cam aiurea, ramane sa ma mai gandesc la bara cu evacuare, clar jantele nu :)))

Link to comment
Share on other sites

Am si raspunsul celor de la Hamann.

Jantele acelea frumoase doar pe 20" si sunt 7800 fara tva,

iar bara spate pot s-o faca doar cea din prima imagine nu si cea din a doua aratate in poza de mai devreme... cam aiurea, ramane sa ma mai gandesc la bara cu evacuare, clar jantele nu :)))

 

Cam prea piperat pretul jantelor...chiar nu se merita. De banii astai cu tva cu tot iti mai iei o masina :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma poti sa-ti iei si de pe e-bay jante bune, din Germania de exemplu si la preturi rezonabile.

 

Un prieten de-al meu si-a luat cu cauciucuri de iarna cu tot, pe 17" cu 500 euro, nou noute. Bine, el si le-a luat pe 17" pentru iarna.

 

Pentru vara are jantele de M pe 19".

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in "cercetari" pentru un un pachet M si un quad-exhaust pentru un 545i.

Vreau sa gasesc o solutie doar pentru schimbarea tobei finale, eventual splitter inainte de ea.

Nu vrea sa schimb toata evacuarea.

Am gasit ceva pe la Remus.

Ce alte alternative ar mai fi ? Nu vreau ceva facut "custom" pe genunchi la colt de strada.

 

Ce sanse am sa gasesc M-Packet original, cu spoiler fata pentru ACC (active cruise control) la importatorii neoficiali. ( La reprezentanta vor 3200 euro pe kit si instalare, fara vopsit, deci se duce in 4500 euro cu totul)

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in "cercetari" pentru un un pachet M si un quad-exhaust pentru un 545i.

Vreau sa gasesc o solutie doar pentru schimbarea tobei finale, eventual splitter inainte de ea.

Nu vrea sa schimb toata evacuarea.

Am gasit ceva pe la Remus.

Ce alte alternative ar mai fi ? Nu vreau ceva facut "custom" pe genunchi la colt de strada.

 

Ce sanse am sa gasesc M-Packet original, cu spoiler fata pentru ACC (active cruise control) la importatorii neoficiali. ( La reprezentanta vor 3200 euro pe kit si instalare, fara vopsit, deci se duce in 4500 euro cu totul)

 

M-Packet original nu stiu daca gasesti in alta parte mai ieftin. Doar after-market din plastic la un pret mai mic, dar zic sa nu te complici.

Eu zic ca mai bine il iei si-l montezi la reprezentanta. E intr-adevar mai scump, dar ai garantia ca se potriveste cum trebuie pe masina.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu iei un kit replicĂŁ de pe eBay?

Nu vreau sa ma complic pentru ca vreau calitate. (N-are rost sa dau 600 euro pe kit si 500 pe vopsit, ca sa crape dupa aia si sa ajung sa cheltui mai mult)

Am vazut ca unul original de la altcineva inafara de reprezentante, e maxim 1500 euro. Inca 400-500 o vopsea de calitate. De montat il montez singur.

Nu mi se pare normal sa dau 2-3 mii in plus la reprezentanta pentru exact acelasi lucru. Mai ales ca vopseaua o fac tot la calculator si in reprezentanta pentru ca nu exista vopsea "originala" pentru masina mea.

Daca nu gasesc spoiler fata cu gaura de ACC, o sa-l cumpar de la reprezentanta, si restul sper sa il gasesc pe langa.

 

 

@batman73 - Gasesc sigur original sub 1500. Problema e ca nu prea se vand cu gaura de ACC.

Stau in Olanda si e mai usor de gasit, pentru ca sunt o gramada de firma care aduc direct din Germania. ( Ex am luat navigatie originala noua e39, MK4, BM54,display,tv tuner, productie 2008, cu 1700 euro. Mk4 era gol, n-avea nici un soft instalat)

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Nu zic ca nu sunt de calitate. Dar poti sa ai si surpriza neplacuta sa nu-ti vina bine la colturi, sau sa-ti ramana distanta intre aripa si bara, etc.

Trebuie sa ai si putin noroc la ce cumperi de la distanta in general. Mai ales cand vine vorba de plastice.

La reprezentanta e scump pachetul, asa este. Dar macar te duci cu masina si ti le pun ei si nu are cum sa nu se potriveasca.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de unde cumperi.

 

Eu am cumpărat de la un vânzător de pe eBay care are zeci de mii de licitaţii ĂŽncheiate cu calificativ pozitiv şi bările vin perfect pe seria 5-ul E39 al unui amic.

 

Nu vreau sa ma complic pentru ca vreau calitate. (N-are rost sa dau 600 euro pe kit si 500 pe vopsit, ca sa crape dupa aia si sa ajung sa cheltui mai mult)

Am vazut ca unul original de la altcineva inafara de reprezentante, e maxim 1500 euro. Inca 400-500 o vopsea de calitate. De montat il montez singur.

Nu mi se pare normal sa dau 2-3 mii in plus la reprezentanta pentru exact acelasi lucru. Mai ales ca vopseaua o fac tot la calculator si in reprezentanta pentru ca nu exista vopsea "originala" pentru masina mea.

Daca nu gasesc spoiler fata cu gaura de ACC, o sa-l cumpar de la reprezentanta, si restul sper sa il gasesc pe langa.

 

Replicile nu sunt neapărat de calitate ĂŽndoielnică.

 

Nu e mare lucru să faci nişte bări din plastic de calitate.

 

Ideea de a vopsi la reprezentanţă e complet lipsită de sens.

 

Mai bine iei un pachet M original de E60, care costă cam 1500 €, şi ĂŽl vopseşti la o vopsitorie oarecare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Gasesc sigur original la 1500.

Nu ma complic cu replicile ca pe aici costa vopsitul 400-500 euro si daca nu pica bine pe masina imi bat joc de banii mei.

N-as vrea sa iau de la reprezentanta pentru ca daca nu il montez acolo o sa-mi faca figuri la garantie.

Intr-o zi il montez singur mai bine ca la reprezentanta.

 

Da-ti-mi niste idei cu tobele, alti producatori de quad pentru e60 .?

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Nici eu , da arata ca dracu packet M numai cu 2 tevi. Nici mie nu-mi place sa fie zgomotoasa, de aia vreau numai finala cu splitter.

Stock e un pic cam linistita, se aude abia de pe la 4000 si suna a motocicleta in ture. Vad ca are o valva controlata electric ( probabil ca la e36, deschide a doua toba). Sa vad cum o dezactivez.

Daca nu gasesc ceva sa imi placa o sa incerc cu 2 finale stoc si niste tevaraie custom. Chiar imi plac enorm tips-urile de stoc.

Nu mai zic ca multe review-uri de evacuare completa in X pentru 545i, spun ca ar pierde pana la 20 cai.

 

Ar mai fi o idee care mi-a venit studiind desenul

 

Sa mut o toba pe partea cealalta ( prelungita cu teava si sudata), si sa pun 2 tipsuri pe fiecare. In felul asta evacuarea va avea acelasi debit, numai distanta va fi diferita.

Link to comment
Share on other sites

hm... tu iti faci probleme ca pierzi din cai la 545i cu evacuare in 4 tevi... eu ce sa zic la 525d ... ma faci sa n'o mai fac nici eu. :) Cam cati cai, daca e sa pierd si eu la a mea ?

Trec maine pe la salonul de la Geneva, poate gasesc ceva tunneri care sa'mi explice cate ceva despre ce vreau eu, ca si astia de la Hamann si voi, mi'ati cam taiat din elan, sper sa nu raman cu ea stock :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
De ce nu iei un kit replică de pe eBay?

Nu vreau sa ma complic pentru ca vreau calitate. (N-are rost sa dau 600 euro pe kit si 500 pe vopsit, ca sa crape dupa aia si sa ajung sa cheltui mai mult)

Am vazut ca unul original de la altcineva inafara de reprezentante, e maxim 1500 euro. Inca 400-500 o vopsea de calitate. De montat il montez singur.

Nu mi se pare normal sa dau 2-3 mii in plus la reprezentanta pentru exact acelasi lucru. Mai ales ca vopseaua o fac tot la calculator si in reprezentanta pentru ca nu exista vopsea "originala" pentru masina mea.

Daca nu gasesc spoiler fata cu gaura de ACC, o sa-l cumpar de la reprezentanta, si restul sper sa il gasesc pe langa.

 

 

@batman73 - Gasesc sigur original sub 1500. Problema e ca nu prea se vand cu gaura de ACC.

Stau in Olanda si e mai usor de gasit, pentru ca sunt o gramada de firma care aduc direct din Germania. ( Ex am luat navigatie originala noua e39, MK4, BM54,display,tv tuner, productie 2008, cu 1700 euro. Mk4 era gol, n-avea nici un soft instalat)

am vazut in acest topic ca sunt persoane interesate de M-pachet pentru E60.

 

 

-spoiler fata(PDC) cu tot cu halogene+becuri, grila de jos, tuburile de aer+aparatoarele de noroi pt M-pachet(bara a fost lovita foarte putin si are o crepatura de 2cm dedesupt de spalator far, se poate repara fara probleme).

 

 

-spoiler spate(PDC), difuzor plus aparatoare de noroi pt M-paket.(nu a fost lovit sau zgariat) e ca nou

 

toate piesele sunt originale BMW masina asa a fost fabricata cu M-paket. cloarea negrucarbon.

 

 

daca este cineva interesat ma puteti contacta si pot sa va ofer si poze.

 

pret 600 Euro totul

eu zic ca e un pret foarte bun avand in vedere ca e tot M-pachet-ul in afara de praguri.

Edited by CARBON
Link to comment
Share on other sites

hm... tu iti faci probleme ca pierzi din cai la 545i cu evacuare in 4 tevi... eu ce sa zic la 525d ... ma faci sa n'o mai fac nici eu. :twoup: Cam cati cai, daca e sa pierd si eu la a mea ?

Trec maine pe la salonul de la Geneva, poate gasesc ceva tunneri care sa'mi explice cate ceva despre ce vreau eu, ca si astia de la Hamann si voi, mi'ati cam taiat din elan, sper sa nu raman cu ea stock :)

am vazut ca esti interesat de roti. ce zici de rotile care el am eu pe masina. iti plac? eu zic ca arata foarte bine.

ma gandeam s ale vand dar m-am razgandit.

 

pentr cei care vor sa isi puna tobe finale pentru diesel. parerea mea e ca daca nu iti pui o toba finala facuta special pentru diesel o faci degeaba. daca vrei sa faci un lucru bun masinii tale fal cu gust si cu cap ,.

exista tobe special concepute pentru motorul diesel.

post-34645-1272943729_thumb.jpg

Edited by CARBON
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.