Jump to content

Inlocuire bec numar spate E90


Airhead

Recommended Posts

Salut,

Zilele trecute mi-a aparut pe bord avertizare de bec ars, am verificat si erau cele de a numarul din spate.

Am fost la Comtempo Brasov sa vad cat costa inlocuirea: 2 becuri 11,21 lei si manopera 50 lei. Am cumparat doar becurile si am zis ca ma prind eu cum se face.

Va explic toate astea ca sa vedeti ce magarie sau nu stiu cum sa zic ca a fost si cum cer unele service-uri bani degeaba.

Toata treaba nu a durat mai mult de 2 minute si se rezolva in felul urmator: se utilizeaza o surubelnita cu care se gliseaza intr-o parte plasticul respectiv, apoi se gliseaza in cealalta parte si ansamblu iese si se schimba becul.

Pentru o operatiune care nu a durat 2 minute la ambele becuri, Contempo cere 50 lei, ceea ce mi se pare mai mult decat jenant. Cei de la Renault a luat 250 lei manopera pentru o revizie anuala, unde mecanicul a lucrat o ora doar la dat jos plasticele si restul ca sa ajunga la motor.

Daca vreti sa scutiti o cheltuiala de 50 lei la un service autorizat BMW cu schimbatul becurilor numar spate, acum stiti cum se face.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Uite sa stii ca eu nu am reusit sa fac treaba acesta din prima, dar nu-i nimic ca am ajuns pe partea cealalta :lol:. Am inlocuit cele originale cu becuri cu led-uri albe si oricum trebuia sa desfac si protectia portbagaj ca sa fac legaturile ca lumea.

PS: Bine ca incurajezi lumea sa mai faca lucrurile acasa :).

Link to comment
Share on other sites

pentru asemenea operatiuni, chiar insist sa le faci de unul singur. :)

Nu o recomand celor carora le cresc banii in buzunar si nu au ce face cu ei, dar pentru mine, un service BMW sa ceara atatia bani pentru asa ceva, atat de banal si simplu, mi se pare incredibil, dar totusi adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Un lucru nu iti doresc: sa se arda becul angel-eyes, am incercat acasa (si reusit) dar trebuie data jos roata si contra-aripa (jumate din ea) care e prinsa in vreo 10 suruburi. Nu ma mir ca se cere in jur de 100 lei la service bmw.

pentru asta inteleg sa ceara 100 lei, dar la mine nu aveau nici un surub si nu trebuiau sa faca schimbul de becuri prin toba de esapament. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Un lucru nu iti doresc: sa se arda becul angel-eyes, am incercat acasa (si reusit) dar trebuie data jos roata si contra-aripa (jumate din ea) care e prinsa in vreo 10 suruburi. Nu ma mir ca se cere in jur de 100 lei la service bmw.

 

Becul de la angel eyes se schimba foarte simplu, fara a da jos roata si contra-aripa :twoup:

 

Mi s-a ars mie...m-am dus la un prieten care se pricepe, intr-adevar...mi-a zis "frate desfac putin bara, ca nu stiu pe unde se schimba exact"...a desfacut putin bara si a scos farul...dupa ce a gasit unde este becul de angel eyes...pana eu m-am dus in oras sa cumpar unul, el deja montase bara si farul la loc...si cand am venit cu becul l-a bagat foarte simplu fara sa mai desfaca atatea :)

 

Deci pentru a schimba becul de angel eyes, daca stii unde este, nu e nevoie decat sa deschizi capota si se schimba foarte usor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.