Jump to content

Cai vs cuplu


r0n1n

Recommended Posts

Vorbeam mai demult cu un prieten care isi luase un Mondeo diesel.

Imi spunea ca s-a intrecut la drum intins cu un BMW benzinar si acesta nu putea sa se apropie de el.

 

Am vazut zilele trecute pe un alt forum un baiat cu un Mondeo diesel care sustinea cam acelasi lucru.

De curiozitate am verificat specificatiile pe zeperfs.com si am ramas uimit.

Ca sa nu mai bagam Mondeo in discutie sa luam exemplu:

320d 136cp 80-120 in a 4-a 8s

325ci 192cp 80-120 in a 4-a 9.3s

 

Asta inseamna ca din mers aproape orice benzinar si-o ia grav de la un diesel turbo?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Nu.

Asta inseamna ca benzinarul nu e in cuplu cu a 4-a la 80km/h

 

Adica testele astea, 80-120 in a 5-a de ex, sunt total aiurea, fiindca la diesel pleaca de la 1800(din cuplu) si ajunge la 120 mai repede.

benzinarul cu a 5-a la 80, are 2000 rpm, la 2000rpm e praf... stii si tu, ca si tu ai.

 

Daca benzinarul ar pleca de la 4000rpm, dieselul de la 2500 rpm, atunci ai putea compara care trage mai bine.

Nu asa...

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Vorbeam mai demult cu un prieten care isi luase un Mondeo diesel.

Imi spunea ca s-a intrecut la drum intins cu un BMW benzinar si acesta nu putea sa se apropie de el.

 

Am vazut zilele trecute pe un alt forum un baiat cu un Mondeo diesel care sustinea cam acelasi lucru.

De curiozitate am verificat specificatiile pe zeperfs.com si am ramas uimit.

Ca sa nu mai bagam Mondeo in discutie sa luam exemplu:

320d 136cp 80-120 in a 4-a 8s

325ci 192cp 80-120 in a 4-a 9.3s

 

Asta inseamna ca din mers aproape orice benzinar si-o ia grav de la un diesel turbo?

 

Cat de gresit ai putut gandi :) astia sunt timpi dati in aceasi treapta de viteza !!!

 

Un 325 de 192 CP in a-3-a de la 80-120 poate face 6 secunde :lol: intelegi matale ?

 

Se compara mere cu pere ca dieselul a ajuns Ferrari-ul ROMANESC orice pui de turbo diesel e tata masinilor :)

 

Ajung cu tristete sa cred ca nimeni nu mai stie aprecia un motor pe benzina toti viseaza sa schimbe la 4000-4500 rot/min sa consume putin si sa le tremure volanu in mana la semafor...

Link to comment
Share on other sites

Bine, nu stiu exact cate rpm are 325i in a 4-a la 80-km/h.

Dar al meu 320i 170 cp are cam 3500rpm in a 4-a la 80km/h, deci e in cuplu maxim si tot e mai lent ca dieselul, avand vreo 35 cai in plus.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.