Jump to content

Am ramas fara permis!


Alex_wly

Recommended Posts

pai acum nu o sa tin post negru pentru permis.:):P:P

@ciupa-ce e asa interesant?<daca va spuneam ca mi-a luat permisul fara sa va explic care a fost situatia imi sareati in cap ca am condus baut si ca sunt inconstient s.a.m.d>

sincer in seara aia eu chiar am fost super linistit,dar de obicei dupa disco duminica dorm toata ziua.in duminica aceea la 9 dimineata m-am trezit cu un chef de duca :)

hai ca mai e putin pana pe 23 ........

oricum de azi inainte nu voi mai semna nici un P-V..asta e clar.si nici un act nu voi mai da la politisti.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si eu mi`l recuperez pe 17 martie, mai am de rabdat 2 saptamani. mi l-au luat 30 zile pt depasire pe linie continua.

intr-un fel de bine, e plin de gropi orasu,si-au rupt astia taxiurile pe unde i-am purtat :)

 

chiar imi pare bine ca nu am umblat cu masina la ce varza erau drumurile.

se plombeaza si aici de zor de cand a venit vremea buna, pe 17 pe cand o sa am permisu inapoi, numa bine o sa gate de plombat gropile.

Link to comment
Share on other sites

http://www.doctor.info.ro/calculator_alcoolemie.html

 

Cred ca mi-l pun la favorites pe telefon. :)

 

Daca ai peste 0,08 faci inchisoare. Daca ai intre 0,04 si 0,08 esti OBLIGAT sa te duci sa-ti ia sange, iar daca ai sub 0,04 poti sa ceri tu asta in speranta ca mai trece timpul si se mai duce. Eu stiu ca orice urma de alcool in sange inseamna ca iti ia carnetul.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Acum stiu ca multi or sa imi sara in cap cu tot felul de reprosuri,dar cred ca 99% dintre noi a gustat si s-a urcat la volan....oricum am facut acest topic sa ma mai "destresez" si sa mai treaca timpul...

as dormi o luna fara pauza:((

 

 

ideal e sa nu .....gusti.

pentru o amarat de gura de bautura....nu se merita.

 

Eu am baut 2 beri mici dupa care in 30 min am fost oprit de militieni si pus la suflat in aparat.Rezultat 000.

 

 

 

si chestia asta iti da incredere in tine ??????

crezi ca o sa mearga si a 2-a, a 3-a , a N-spea oara ????????????

Link to comment
Share on other sites

Eu am baut 2 beri mici dupa care in 30 min am fost oprit de militieni si pus la suflat in aparat.Rezultat 000.

 

esti mai corpolent , ceea ce permite absorbtia mai buna a acoolului.

si pe mine m-a luat exsact de Sf Stefan dupa etrecerea de ziua mea , asta fiindca am facut stanga la Izvor cu regina elisabeta cand aveam inainte.

Am apucat rosu de la opera si acolo m-a prins, bine ca nu m-au pus sa sufle in fiola :)

 

PS: odata am baut si eu si m-a oprit militia, asta da noroc

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

voi(unii doar) chiar aveti obiceiul sa consumati ceva si sa va urcati la volan?

cruntĂŁ realitate! chiar nu realizaĂži riscurile ce decurg?

dacĂŁ tot vĂŁ roade curiozitatea pe unii dintre voi, seara, ĂŽnainte de culcare consumaĂži doar 100 ml wisky/coniac sau 2 beri si dimineata

luaÞi-vã o probã de sânge...

ĂŽmi imaginez cĂŁ printre noi mai sunt Âşi consumatori de ierburi alese Âşi pudre fine... :)

Link to comment
Share on other sites

pt filon: esti f pe dinafara,auzi acolo pt 0.08 faci inchisoare.......poate ai gresitt zerourile si virgula:)alcoolul are 2 metode si bareme de depistare. 1.infractiune e cand ai o concentratie de peste 0.4 mg/l alcool pur in aerul expirat(etilotest) si 2.atunci cand ai o imbibatie alcoolica de peste 0.8 g/l alcool pur in sange(probe biologice la spital).pedeapsa e de la 1 la 5 ani,dar stai linistit nu face nimeni inchisoare in ziua de azi pt alcool la volan,astia sunt procurorii...........
Link to comment
Share on other sites

Am gresit eu zero-urile (trebuia sa ma interesez inainte).

 

Oricum, ideea de baza ramane la fel. Daca ai intre 0,01 si 0,4 iti ia permisul, iar o bere inseamna aproximativ 0,2. Cel mai bine e sa nu bei deloc sau daca bei sa iei taxiul. Nicio bautura pe lumea asta nu merita permisul.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

M-au deposedat si pe mine de permis pe o perioada de 90 de zile. Am fost inregistrat de un radar "mobil" cu peste 100km/h intr-o localitate semipustie. Nu merg asa de obicei dar am avut ceva necazuri in weekend si ma grabeam sa prind pe cineva care era mai in fata pe drum. In fine, poveste lunga..

 

Aveam insa pentru voi doua intrebari, intrucat sunteti mai "avansati" cu suspendarea:

1. Unde pot face cerere de reducere a pedepsei de la 90 la 30 de zile? Nu am mai avut niciodata permisul suspendat deci nu cred sa fie probleme cu aprobarea cererii.

2. Se mai da acel teste de 15 intrebari pentru reducerea pedepsei? Daca da, cum se procedeaza pentru programarea la test.

 

Contraventia a fost comisa in judetul Gorj.

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

crietrile sunt urmatoarele:

1.sa ai poermis de mai bine de 1 an

2.in ultimii 2 sau 3 ani sa nu mai ai permisul retinut

 

cand expira dovada te duci cu chitanta,dovada si buletin in copie la politie.se da examen.la targoviste este martea si joia.

dupa ce dai examen faci cerere de reducere.daca indeplinesti conditile nu are de ce s anu iti reduca.bafta

examneul este acela 13 din 15.nu sunt grele intrebarile.eu am luat din prima fara sa invat absolut nimic.in 2002 cand am dat exam de permis am invatat.de atunci nimic.

Link to comment
Share on other sites

E bine.. Nu am avut permisul suspendat niciodata si il am de ceva ani.

 

Mai am totusi 2 intrebari:

1. Despre ce chitanta e vorba? Dovada si buletinul in copie le am. Dar nu stiu nimic de nici o chitanta.

2. Cererea o fac catre comandatul politiei pe raza careia am comis contraventia? Eu sunt domiciliat in Buc dar contraventia am comis-o in Gorj.

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

crietrile sunt urmatoarele:

1.sa ai poermis de mai bine de 1 an

2.in ultimii 2 sau 3 ani sa nu mai ai permisul retinut

 

cand expira dovada te duci cu chitanta,dovada si buletin in copie la politie.se da examen.la targoviste este martea si joia.

dupa ce dai examen faci cerere de reducere.daca indeplinesti conditile nu are de ce s anu iti reduca.bafta

examneul este acela 13 din 15.nu sunt grele intrebarile.eu am luat din prima fara sa invat absolut nimic.in 2002 cand am dat exam de permis am invatat.de atunci nimic.

la punctul 2 din cate imi aduc aminte cred ca trebuie sa nu mai fi beneficiat de vreo reducere de pedeapsa in ultimii 2 ani.:)

Link to comment
Share on other sites

eu stiam ca treb sa nu fi fost retinut.in fine.

este vorba de chitanta cu care ai paltit amenda

cererea o faci in bucuresti.permisul va fi trimis acolo dupa 15 zile parca...il tin ei 15 zile in cazul in care faci contestatia o faci pe raza localitatii unde ai comis-o.tot de acolo ridici permisul.d'aia dureaza atat pana il trimit unde ai domiciliul.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Sa va zic asa pe scurt patania unui prieten , nu doresc sa dau foarte multe detalii deoarece ii respect dorinta tovarasului.

 

Deci , asa mergand el frumusel pe un drum din aceasta minunata tara se rataceste si noaptea pe la 2 pe cine sa intrebe cum sa ajunga la destinatie decat pe un echipaj de politie , acestia foarte amabili ii spun pe unde sa o ia , toate bune si frumoase numai ca l-au urmarit cativa km buni pana la intrarea intr-un oras dupa care l-au tras pe dreapta , baiatul asta si-a dat seama ca e urmarit si a mers ca la carte , regulamentar , tot si frumos.

L-au dus la sectie , perchezitionat si el si masina , au cautat si in filtrul de aer , ce , numai politistii pot stii (presupun ca droguri) , 4 ore l-au tinut pe acolo ca pe ultimii infractori , si neavand de ce sa se lege s-au legat de procura masinii , care este perfect legala , singurul ghinion ca nu este tradusa (da , masina este inmatriculata pe bg) , spunandu-i ca nimeni nu-i da procura pe termen mai mare de 3 luni (asta era pe vremea cand nu eram in ue , noi toti cu numere de bg acum avand procuri pe termen nedeterminat) si s-a ales si cu permisul luat si dosar penal asa pe nedrept.

El mi-a spus ca a auzit de la un politist cum ca i-ar fi zis ca ce sa-ti facem noi acum , daca tu ai picat asta este :)

 

Ce tara minunata , asa este ?

Link to comment
Share on other sites

pai si pe ce motiv i-au deschis dosar penal ?

Masina cu procura expirata , e ca si cum ar fi avut numere rosii dar expirate :)

Culmea este ca masina are procura pe termen nedeterminat dar la ce heroglife au bulgarii greu de dovedit.

nu avea traducere la procura de la firma bulgareasca.

naspa. dar daca asa scrie in lege ca trebuie... spaga lui.

Nu stiu daca este obligatoriu sa-ti faci traduceri la acte dar tocmai de frica asta eu mi le-am tradus si legalizat de acum un an jumate de cand am luat masina , sa nu intampin giboni dastia .

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.