Jump to content

flash cu xenon


0VDU

Recommended Posts

ce ciudat ati sarit direct de la e46 la e90 cand cei cu care discutam au in semnatura e46 ... asta fara sa specificati trecerea...

 

va las.....va urez bafta in continuare

tu nu ai nici o treaba cu lumea in care traim:)) :) :)

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

......si ca sa fiu on topic am vazut aici pe forum intr o discutie pe cineva cu e90 cu xenon din fabrica care a umblat la soft si poate sa dea flash uri si din xenon doar cand este aprinsa faza scurta ...

Asta m-ar interesa si pe mine si mi s-ar parea "sanatos" :) pentru becul xenon. Da un link pls.

Am citit si eu pe e90posts despre activarea DRL-ul la e90 pe H7-le de faza lunga dar daca pui pe acela xenon a.m. pierzi flash-ul cand ai farurile stinse.

Link to comment
Share on other sites

am vazut farul in threadul tau... http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...t&id=140325

 

 

intrebarea me este: la ce foloseste farul din interior... deci ai faza scurta cu lupa in exterior.. dupa care ai un H7 parca, daca vad eu bine, si ultimul inspre motor ai semnalul.

 

h7ele ala e cumva pt vaza lunga sau se aprinde pe viraj in functie de pozitia rotilor pt a lumina in curbe mai bine? (nu imi pot da seama exact de pozitia oglinzii.

 

 

 

 

ms

 

hmmm.... acum il vad pt prima data http://www.forumsextreme.com/images/sCo_hmmthink.gif

 

in curbe se aprind cele de ceatza insa nu stiu ce face h7-le...m-ai pus pe ganduri. o sa intreb pe un alt forum

 

sa fie de back-up?

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

Sistemul de pe E90 difera fata de cel de pe E92. Cum spunea si cineva mai sus la E92 flash-urile se dau tot cu xenon (blitz), iar becurile din interior sunt folosite pentru DRL impreuna cu ange-eyes-urile, in locul becurilor xenon, ceea ce mi se pare un evident progres, pentru ca astfel lungesti viata becurilor cu xenon, care nu mai sunt aprinse si pe timpul zilei atunci cand DRL este activat. De asemenea acelasi sistem este pe mai toate modelele BMW mai noi, inclusiv X5, X6. Pe langa asta am observat ca acest sistem vine si cu o optiune noua in idrive la sectiunea lights, numita "Welcome Lights" care aprinde "pozitiile" atunci cand deschizi masina, o chestie care iarasi e interesant de vazut daca se poate face din soft si pe E90..
Link to comment
Share on other sites

Pe langa asta am observat ca acest sistem vine si cu o optiune noua in idrive la sectiunea lights, numita "Welcome Lights" care aprinde "pozitiile" atunci cand deschizi masina, o chestie care iarasi e interesant de vazut daca se poate face din soft si pe E90..

 

Toate E90-urile cu faruri cu xenon si auto au optiunea "Welcome lights" in i-drive.

Link to comment
Share on other sites

Te cred, dar iti garantez ca nu e suficient sa ai ce zici tu, pentru ca nu au toate. Poate este vorba de un update de soft ceva..ce an este masina ta? A mea este 08/2005 si nu are. A tatalui meu era 02/2007 si de asemenea nu avea. Ambele au iDrive, Xenon si Auto..
Link to comment
Share on other sites

Bun asta s-a lamurit, dar ramane problema initiala, daca se poate face din soft si la cele care nu au..sa vedem pareri.

nu s-a lamurit deloc.eu nu am i-drive si daca las pe auto dupa cum se vede si in video se aprind angel eyes.masina mea este din 03.2007

 

 

nu asta e cauza pentru care se aorind angel eyes cand descuit si este pe auto.vezi in BC exista o setare sa se aporinda parca.ma uit si va anunt,dar acum nu prea am timp.zilele astea

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa filmare! :) Dar, masina ta este 03.2007 ca si a lui THX-1..deci nu este relevant, probabil incepand de atunci au introdus optiunea asta in BC sau in iDrive dupa caz. In concluzie s-a cam lamurit..
Link to comment
Share on other sites

Sper sa fie de ajutor acest clip care se refera la proiector bixenon bmw e46 care este pe faza de intalnire pozitionat!

 

 

 

 

 

Si acelasi principiu se pare ca are si proiectorul de audi!

 

 

 

 

 

 

 

Numai bine!

Edited by unacudar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Se poate face flash cu becul de xenon dar numai cand e aprinsa faza scurta. Dai flash si se aprind becurile din mijloc (halogenele) + se ridica clapeta la xenon (ca si cand il pui pe faza lunga).

Pentru asta trebuie rescris FRM-ul si pusa ceva comanda de xenon pe "aktiv".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
A rezolvat pana la urma cineva cu flash-ul sa fie dat din xenon si nu din halogene ? Am inteles ca se poate coda in asa fel incat sa foloseasca xenon-ul pentru flash-uri. Dar oare este indicat ? La BMW E90 LCI becul cu halogen a disparut si flash-ul se da cu xenon.
Link to comment
Share on other sites

A rezolvat pana la urma cineva cu flash-ul sa fie dat din xenon si nu din halogene ? Am inteles ca se poate coda in asa fel incat sa foloseasca xenon-ul pentru flash-uri. Dar oare este indicat ? La BMW E90 LCI becul cu halogen a disparut si flash-ul se da cu xenon.

la e60 mi-a codat valymad sa dea flash si cu xenon , se pare ca la faza lunga nu se poate renunta dar arata mult mai ok asa .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.