Jump to content

Constatarea Amiabila


MuadDib

Recommended Posts

Fac acest topic in ideea de a expune experientele noastre in legatura cu aceasta noua forma de rezolvare a incidentelor rutiere.

 

Incep eu:

 

Pe scurt, la inceputul anului cumnata-miu a fost in tara pentru cateva zile si a folosit masina mea pentru niste drumuri. In Bucuresti, la o intersectie, un Espero s-a oprit fix in fundul masinii mele :) . Victime? La mine, armatura barii spate indoita un pic, "coaja" crapata (a fost chiar intr-una din zilele alea cu ger naprasnic, ca altfel scapa). Botul Espero-ului franjurit destul de serios, insa motorul+anexele neafectate, deci masina inca functionala.

 

Se scoate pe "masa" formularul de constatare amiabila, se completeaza frumos, se semneaza, se fac copii dupa RCA si buletine, totul ca la carte. (Agresorul parea om serios, 50 de ani, si-a recunoscut pe deplin si fara comentarii suplimentare vina - avea caucioace de vara... "Nu a oprit, domn'le, ce sa ii fac...")

 

La 2-3 zile (intamplarea a avut loc in we) iau legatura cu agentul de la asiguratorul aluia (Astra SA), stabilesc o intalnire (la Car One in Banesti, cam la 30 km de Sinaia). Ma duc acolo cu toate hartiile, cu cumnata-miu, si ghici: Nu se poate deschide dosarul de paguba, pe motiv ca:

 

1 - trebuie facute poze la Espero de catre un agent al Astra, sa se vada urmele accidentului, "ca poate sunteti prieteni si incercati o manevra"

2 - trebuie ca soferul aceleiasi masini sa dea o declaratie in fata agentului Astra in care recunoaste ca m-a lovit. Well, ca a lovit masina mea.

 

Daca la punctul 1 ii reprosez - un pic - cumnatamiului ca nu a facut si el niste poze macar cu telefonul la masina aluia (desi agentul a zis ca pozele trebuiesc facute de ei), la punctul 2 nu prea inteleg ce vrea, ca pe formularul de constatare amiabila exista semnaturile celor implicati, si explicatiile de rigoare. Insa ce sa ii fac, zic ok.

 

Il sun pe bucurestean, imi raspunde, zice ca o sa se ocupe "zilele astea", ca are treaba, etc. Dupa acele zile, il sun. Nu mai raspunde. Si il sun. Nu raspunde. Dupa alte cateva zile, imi raspunde iritat ca ce, el mi-a dat RCA-ul, ce tot mai vreau?! Ii explic cat pot de calm - in conditiile date - ce probleme am, ii dau chiar telefonul unui agent din zona lui, ramane ca se va conforma. Si iar nu raspunde cateva zile, dupa care raspunde fica-sa si imi zice ca masina lor a fost deja reparata, nu are ce poze sa mai faca. Faza la care bag capul intre umeri si dau comanda de bara, vopsea...

 

Deci, ca recapitulare: Un sistem care se vrea a simplifica si ajuta oamenii in micile incidente de pe sosele este pus pe genunchi de asiguratori si de mentalitatile sanatoase din arealul asta geografic numit pe nedrept Romania.

 

- Omul meu a scapat de puncte de permis si de amenda.

- A scapat si de scumpirea RCA-ului urmator, poate chiar ia un bonus pentru lipsa de evenimente. Sa fie primit!

 

- Pagubitul plateste toata dauna, plus drumuri, telefoane, si ce e si mai important, nervi si timp.

 

Ca sa imi fie invatare de minte, daca mi se mai intampla astfel de lucruri - pauza de bataie in lemn - chem Politia. Procesul lor verbal e sfânt!

Imi pare rau pentru cel care a gresit, poate chiar e baiat fain si nu merita si amenda inevitabila, insa odata ce m-am ars, nu mai imi trebuie.

 

 

Voi ce ziceti? Cei care ati "beneficiat" de constatarea asta amiabila ati avut probleme? Or fi cerintele astea doar la Astra SA?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce nenorociti! Te trezesti vinovat fara vina si suporti si toate pagubele... :) Daca (Doamne fereste!) mai patesti asa ceva, degeaba chemi politia ca alora daca le spui ca nu exista victime, atunci te invita frumusel la politie. Ei nu se deplaseaza... :) Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ti a raspuns la tel, dupa o zi te duci la politie si reclami agentului de circulatie ca autorul accidentului vrea sa se eschiveze sa rezolve amiabil accidentul si agentul il va chema si se va rezolva pe calea legii, adika cu puncte penalizare si chiar cu carnet suspendat ca nu l au tinut franele... si transformi totul di amiabil in legal si asta e...
Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit o identic, dar fata respectiva s a dus si a dat declaratie in fata inspectorului de daune unde aveam eu polita de asigurare... mie inspectorul mi a zis daca nu vine in termen de 2 zile, te duci si o reclami la politie si o sa vezi ce i se intampla daca nu se prezinta amiabil...
Link to comment
Share on other sites

Nasol de tot ce a ajuns sa se intemple, sa fii lovit fara nici o vina si sa platesti tu paguba...

Asiguratorii isi bat joc.

 

Mie mi-a fost lovita masina in spate in timp ce era parcata de catre un sofer de dacia papuc beat cu care nu m-am putut intelege si am fost nevoit sa chem politia.

Dupa probele de etilotest si probe de sange la INML si doua pagini de mana scrise cu intamplarea am ajuns la un centru de accidente usoare unde s-a intocmit procesul verbal si anexa 2 care constata ca i se deschide dosar penal.

 

Dupa bataia de joc de la centrul de daune Carpatica, unde am pierdut 3 zile aiurea la cozi si liste improvizate care se faceau cu pixu pe usa si care se respectau sau nu se mai respectau am ajuns sa imi deschid dosarul de dauna.

 

Dupa 10 zile de la deschiderea dosarului de dauna eram tot plimbat pentru ca ei puneau la incercare veridicitatea informatiilor, adica la anexa 2 intocmita de politie si au cerut copii suplimentare dupa procese verbale si au urmat alte zile .... in care mi se raspunde sau nu dupa ce sun din ora in ora ... sa mi se spuna ca ... nu stim.

Dupa 14 zile de la deschiderea dosarului de dauna, mi se raspunde SEC de catre inspectorul Carpatica care se ocupa de dosarul meu ca NU VOI FI DESPAGUBIT decat dupa ce se solutioneaza in instanta dosarul penal a celui care m-a lovit...

.....deci cu alte cuvinte repara-ti masina pe banii tai .....

 

intre timp ...de cand am masina lovita mi-au furat si bandourile de pe bara spate.....

Am o luna de la accident si deja ma pregatescsa imi repar singur masina cum oi putea si sa vad ce scot de la ei.... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca atunci cand e constatare amiabila ambii soferi merg la un centru de constatare a daunelor al societatii de asigurare unde are vinovatul RCA.

Practic constatarea se face cu ambii soferi de fata si diferenta fata de sistemul clasic e ca in loc sa fie incurte la Politie, e in curte la societatea de asigurari.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o experienta asemanatoare acum o luna cu un sofer pe duba din Baia Mare, noroc ca s-a terminat cu bine.

Accidentul s-a produs noaptea in Pitesti unde el nu s-a asigurat la schimbarea benzii si mi-a sters partea dreapta. Politia nu a venit fiind accident fara victime si fiind tarziu am stabilit sa mergem a doua zi (el oricum ramanea in Pitesti cu treaba) dimineata la politie sau asigurator.

 

Daca seara omul isi recunoscuse vina si incercase chiar sa-mi dea 50ron ( 50???) sa nu ne mai complicam cu politia, pe timpul noptii probabil avusese o viziune caci a doua zi nu a mai vrut nici in ruptul capului sa recunoasca.

Am fost la politie amandoi si pentru ca nu-si recunostea vina am dat declaratii si in urma constatarii de catre agentul de politie a fost gasit vinovat si amendat. Pana aici toate bune dar omul nu avea buletinul la el, cica il avea la schimbat, l-a verificat prin statie si a incheiat procesul verbal + copii dupa actele lui pentru a ma duce cu ele la asiguratorul lui.

 

Agentul de politie m-a asigurat ca nu e nici o problema ca nu are buletinul, ca imi ajunge copia dupa certificat si permis si ca sa ma duc la asigurator cu incredere. Acolo bineinteles ca baietii nici nu au stat de vorba cu mine pentru ca nu aveam copie dupa buletinul vinovatului si au urmat 2 saptamani in care soferul dubitei m-a tot dus cu vorba ca nu si-a ridicat buletinul, ca nu e in localitate etc ca in final sa-mi trimita prin fax copie dupa buletin si sa-mi pot deschide linistit dosarul.

Link to comment
Share on other sites

De unde aveati formular de constatare amiabila?

Cand am facut la Allianz, mi-au dat o mapa care continea de la formularele vietii pana la odorizant.

 

 

Ce nenorociti! Te trezesti vinovat fara vina si suporti si toate pagubele... :) Daca (Doamne fereste!) mai patesti asa ceva, degeaba chemi politia ca alora daca le spui ca nu exista victime, atunci te invita frumusel la politie. Ei nu se deplaseaza... :)

Ba o sa se deplaseze, ca o sa urlu ca din gura de sarpe ca ma doare gatul, ca mi-am scrantit ceva.

Link to comment
Share on other sites

Si eu urlasem pe un topic cu accidente despre necesitatea unui proces verbal scris de un politist.

 

Constatarea amiabila aduce benefici asiguratorilor practic ei "fenteaza" politia. Le era greu sa inspectorilor RCA sa conteste un PV acum cand pe constatare e numai semnatura cetateanului de rand face si el cum poate sa scoata mai putni bani din firma iar pentru asta primeste bonusuri frumusele.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu formularul acela se completeaza doar daca unul dintre cei pagubasi are casco.daca nu se face formularul pe baza procesului vb. de la politie.

 

deci...anul trecut, inainte de craciun,am fost la carrefour orhideea. Eu ca fraerul am iesit din parcare si ...am dat intrun logan care era in accelerare. eu nu am patit nimic(nici macar bara zgariata-cui de remorcare), a lui a iesit putin zgariata, eu am vrut de atunci sa merg la politie dar respectivul nu a vrut. ma rog....ne-am tot amanat pana in feb. 2010 si am fost la el la casco(tiriac). am facut acel formular, am completat tot ce trebuia si ....cred ca a rezolvat treaba...pana acum nu ma sunat. deci...eu vinovatul si fara casco si el cu casco dar pe baza formularului,+ ca a mai bagat si altele-eu l-am lovit in dreapta fata si el baga la daune vizibile=bara spate + usa fata stanga). o sa caut sa pun o poza si cu respectivul.

 

 

 

mantionez ca eu am masina inmatriculata in bg.nu mi-a crescut rca-ul.

bafta si aveti grija cand aveti covrigul in mana!

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Nasol de tot ce a ajuns sa se intemple, sa fii lovit fara nici o vina si sa platesti tu paguba...

Asiguratorii isi bat joc.

 

Mie mi-a fost lovita masina in spate in timp ce era parcata de catre un sofer de dacia papuc beat cu care nu m-am putut intelege si am fost nevoit sa chem politia.

Dupa probele de etilotest si probe de sange la INML si doua pagini de mana scrise cu intamplarea am ajuns la un centru de accidente usoare unde s-a intocmit procesul verbal si anexa 2 care constata ca i se deschide dosar penal.

 

Dupa bataia de joc de la centrul de daune Carpatica, unde am pierdut 3 zile aiurea la cozi si liste improvizate care se faceau cu pixu pe usa si care se respectau sau nu se mai respectau am ajuns sa imi deschid dosarul de dauna.

 

Dupa 10 zile de la deschiderea dosarului de dauna eram tot plimbat pentru ca ei puneau la incercare veridicitatea informatiilor, adica la anexa 2 intocmita de politie si au cerut copii suplimentare dupa procese verbale si au urmat alte zile .... in care mi se raspunde sau nu dupa ce sun din ora in ora ... sa mi se spuna ca ... nu stim.

Dupa 14 zile de la deschiderea dosarului de dauna, mi se raspunde SEC de catre inspectorul Carpatica care se ocupa de dosarul meu ca NU VOI FI DESPAGUBIT decat dupa ce se solutioneaza in instanta dosarul penal a celui care m-a lovit...

.....deci cu alte cuvinte repara-ti masina pe banii tai .....

 

intre timp ...de cand am masina lovita mi-au furat si bandourile de pe bara spate.....

Am o luna de la accident si deja ma pregatescsa imi repar singur masina cum oi putea si sa vad ce scot de la ei.... :)

Carpatica este in prag de faliment si nu cred ca o sa vezi niciun ban de la ei.

Link to comment
Share on other sites

si eu am trecut printr-un incident in care am "facut uz" de constatarea amiabila, eu eram vinovat, n-am avut de ce sa ma cert cu victima, i-am spus din start ca imi recunosc vina, daca vrea mergem la politie, daca nu, completam formularul de intelegere amiabila samd si se rezolva si fara politie.

luni dimineata la prima ora ... eram la asigurari, vine unul din angajatii firmei de asigurari, se uita pe acte, verifica desenul si declara nonsalant CULPA COMUNA! CUM SA FIE COMUNA CAND RESPECTIVUL A OPRIT REGULAMENTAR PENTRU A DA PRIORITATE DE TRECERE PIETONILOR AFLATI PE TRECERE??? m-am certat cu el pana la disperare, am schimbat vreo 2-3 formulare pana cand a zis si el ca da, e bine desenat ... EU SUNT VINOVAT! pana si partea vatamata m-a intrebat de ce ma cert atata cu el, ca eu sunt cel vinovat si ar trebui sa-mi convina culpa comuna!! ...

in fine ... terminam noi de completat ce mai avem de completat ... mergem afara sa faca poze la masina ... face poze la masina avariata, si ma intreaba pe mine unde e masina. zic: pai nu am venit cu ea, nu stiam ca e nevoie sa vin si cu masina mea samd ... nu da devizul de reparatie pt victima pana nu aduc masina sa ii faca poze. ii zic ca ma duc acasa si revin in juma' de ora maxim ... nu, sa vin in alta zi ca acum e ocupat, are treaba samd.

a inceput o alta runda de cearta pentru a-l lamuri ca tre' sa faca poze azi si sa elibereze devizul de reparatie.

 

parerea mea e ca formularul ala intr-adevar poate fi util, dar trebuie avuta mare grija cand se face desenul ... si mai ales mare grija cu insp. de daune.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca formularul ala intr-adevar poate fi util, dar trebuie avuta mare grija cand se face desenul ... si mai ales mare grija cu insp. de daune.

 

isnpectorii astia sunt pusi acolo doar ca sa reduca din cheltuielile firmei . Au tot interesul sa puna bete in roate , sa incerce sa te pacaleasca . Probabil au vreun soi de penalizare/bonus fctie de nr de despagubiri acordate .

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca formularul ala intr-adevar poate fi util, dar trebuie avuta mare grija cand se face desenul ... si mai ales mare grija cu insp. de daune.

 

Pai inspectorul e "antrenat" sa scoata cat mai putini bani din firma pe reparatii si de aici toate problemele.

 

 

O alta smecherie, te trimit la service-urile lor cu care sunt intelesi, reparatiile le fac de mantuiala. Te ameninta ca daca nu faci masina la srevice-ul respectiv nu platesc ca nu au incheiate conventii cu reprezentantele.

 

Chiar acuma se lupta asiguratorii sa faca un cadru legislativ care prevede ca pagubitul sa mearga la service-urile recomandate de ei si sa foloseasca preturi la piese si manopera in functie de criteriile lor de evaluare. O aberatie care daca va fi aplicata o sa fie in defavoarea clientului.

 

Service-urile de cartier vin cu preturi mici care convin asiguratorilor, cu o calitate a lucrarilor sub ori ce critica. Ce conteaza important e ca sa scape cat mai ieftin asiguratorul care an de an mareste valoare politei de asigurare dar in schimb scade calitatea si seriozitatea.

Link to comment
Share on other sites

Depinde din ce punct de vedere priveÂşti.

 

Foarte multe service-uri practicĂŁ tarife enorme pentru reparaĂžii pentru cĂŁ Âştiu cĂŁ vor veni destui sĂŁ facĂŁ reparaĂžii pe casco sau asigurare RCA, adicĂŁ vor avea cum sĂŁ umfle preĂžurile.

 

Un preÞ mai mic nu duce neapãrat la o reparaÞie de mântuialã.

 

De multe ori se scrie În deviz Înlocuire uºã, aripã, barã ºi de fapt se Înlocuieºte doar bara ºi restul sunt reparate, iar firma de asigurãri κi ia Þeapã.

Link to comment
Share on other sites

Reprezentantele practica tarifiele pe care le stiu toti sunt acceptate si cred ca nu speculeaza ci pur si simplu lucreaza dupa normative sau cel putin ar trebui.

 

La Opel am avut placerea sa constat ca lucreaza profesional, pana la ultimile detalii s-au remediat problemele, la Casa Auto Brasov in schimb e drept ca mi-au vopsit masina tatalui de mantuiala, nu-mi venea sa cred cand am vazut dupa ceva timp ca in locurile mai ascunse au "gazat" cu vopsea chederele fara sa le izoleze macar.

 

La Contempo Brasov reparatiile se fac dupa TIS si cunosc cativa baieti acolo care lucreaza profesiona si imi povestesc cum trebuie sa se certe cu asiguratorii care vor mereu sa despagubeasca cat mai putin. Service-ul da masina e dauna totala ei nu si nu ca merge reparata apoi cand vin la inlocuit toata piesele care nu mai corespund apar inspectorii cu teorii care de care mai traznite. Rulmentii sigur nu-s dusi de la accident, amortizoarele, discurile erau asa dinaintea accidentului iar masina era cu motorul pe locul soferului.

 

Se fac si magarii pe asigurare dar de alea beneficiaza tot cei care sunt in cardasie ci unspectorii de asigurari.

Link to comment
Share on other sites

Hai sĂŁ-Ăži dau un exemplu.

 

E39 520i al unui amic - accident uºor, a spart bara, un far, aripa puÞin ºifonatã, douã zgârieturi pe uºã ºi aripa spate foarte puÞin Îndoitã.

 

Deviz de reparaĂžie la AB Otopeni (fĂŁrĂŁ manoperĂŁ si demontare) - 9900 €

 

Am luat toate piesele noi, i-am fĂŁcut rost de pachet M de pe eBay, i-am comandat toate plasticele de care mai avea nevoie de la grozadan, faruri noi Hella de la grozadan Âşi am vopsit maÂşina integral la Autobayern, a ieÂşit totul ca de fabricĂŁ.

Cost total de reparaĂžie: 2700 €.

Link to comment
Share on other sites

Sa-ti dau si eu un exemplu:

 

Vw mamei mele - bara spate avariata.

 

La inlocuit inginerul nu a vrut sa dea decat un bandou de crom care era julit, restul pieselor, bara trebuia chituia dupa parerea lui, merge si asa, iar fusta rupta la clipsuri a zis ca se lipeste cu nu stiu ce tehnologie.

 

Eu nu vroiam tot felul de improvizatii pe masina asta. Masina nu fusese niciodata lovita, o bara lovita are armatura distrusa pe interior iar chitul, fibra odata puse pe o bara nu pot decat sa iti creeze probleme in timp.

 

Am mers cu masina la un service de rprezentanta Opel s-a facut nota tehnica, mail la inspector si mi s-au inlocuit toate piesele rupte si afectate, in jur de 850E cu tot cu manopera. La iesire din service am avut masina reparata exact ca inainte cu folie de protectie aplicata pe bara cu piesele noi pe masina si vopsite corespunzator.

 

Inspectorul de daune a incercat pentru ca am indraznit sa cer la inlocuit piesele sa tergiverseze dosarul parca ar fi dat banii din buzunarul lui, ma amenintase ca nu imi da acceptul la service pentru ca nu am mers unde mi-a zis el. S-a rezolvat pana la urma bine.

 

Imi imaginez cum e sa ai o masina lovita serios, un E60, un E90 si sa iti propuna tot felul de solutii cu bara lipita, sau la mana a 2-a iar reparatia sa fie facuta de mantuiala.

 

Ai dreptate si tu in felul tau dar e clar ca si firmele se sustrag de la plata daunelor acolo unde se poate si invoca tot felul de motive care de care mai ciudate.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.