Jump to content

fierbe apa...


Recommended Posts

o sa schimb luna viit vascocuplajul nou nout..deci celalalt o sa il dau jos care e pe direct si o sa i iau un termostat nou...maine ma duc totusisa vedem daca e de acolo...se poate sa fie de la garnitura de _chiulasa_,,,si daca da!!! cum imi dau seama?

 

pompa apa,radiartor infundat, garnitura chiulasa, chiulasa, ...

cum im idau seama daca e de la radiator infundat? nu iasa apa din el sau..? nush ce sa ma mai fac ca am numa mecanici prosti pe aici:( si la pomapa de apa? cu mse face o verificare?

Link to comment
Share on other sites

radiatorul; il dai jos ca sa poti sa-l verifici; pompa de apa se poate verifica la mana sau se aude zgomot

cum adica pompa de apa o verifici la mana? :)

 

 

adica vezi daca are joc in ax

si deci daca are joc sau se aude zgomot in ea e defecta?

 

da

azi am schimbat si termostatul ...apa tot mi a cresut..dupa o tura cu masina...am fost la alt mecanic si el mia zis ca e garnitura de chiloasa///deci 3 mecanici fiecare cu reaba lui si acest mecanic mia zis ca la motorul meu sigur e si ghiuloasa ovalizata si el nu o paoate rectifica...motorul meu e de 528i in linie 6 parca asa mia zis...si ca singura solutie e sa o duc la bmw!

stiti pe cineva un service auto prin sibiu ce se ocupa cu schimbari de garnituri si asa ceva?

 

 

azi am schimbat si termostatul ...apa tot mi a cresut..dupa o tura cu masina...am fost la alt mecanic si el mia zis ca e garnitura de chiloasa///deci 3 mecanici fiecare cu reaba lui si acest mecanic mia zis ca la motorul meu sigur e si ghiuloasa ovalizata si el nu o paoate rectifica...motorul meu e de 528i in linie 6 parca asa mia zis...si ca singura solutie e sa o duc la bmw!

stiti pe cineva un service auto prin sibiu ce se ocupa cu schimbari de garnituri si asa ceva? nu stiu ce s a ma mai fac...sunt ghinionist...

Link to comment
Share on other sites

nu esti asa ghinionist. E normal sa te astepti la ceva cheltuieli cand iei o masina SH. Si data viitoare sa o testezi mai bine.

pe tester a pus-o cineva ?

E o operatiune mai consumatoare de timp dar poate sa o faca orice mecanic bun.

Am impresia ca ai nimerit la toti prapaditii de prin service-uri.

uite poti sa pui o intrebare aici de cat te costa o diagonosticare si un eventual schimb al garniturii de chiulasa.

probabil o sa fie un pic mai costisitor dar se pare ca e un service bun BMW .. Decat sa mergi la tot felul de carpaci si sa schimbi nspe piese.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...20&start=20

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
gata dupa cateva zile de chin,,deci dupa ce am fost cam la 3 mecanici, miam luat inima in dinti si am mers la un servixce autorizat... vascocuplajul care fusese pus pe direct de un alt mecanic, am schimbat si termostatul, si cotul acela de plastic, din cate am inteles...vascocuplajul nu mai inrotea elicea, apa era tot mai fierbinte, termostatul a cedat,datorita presiunii s-a fisurat cotul acela din teu, apa sarind pe radiator si evaporandu-se facandu se aburi....acum...mi s-a facut si aerisire...acul uraca aproape de jumate,,,acum sa vedem la drum lung cum se comporta...sper ca am explicat bine..cam asta am inteles... bafta!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.