Jump to content

Schimbare talon cauciuc


Eugen WGW

Recommended Posts

Guest poleposition
pune si tu jante pe 18, la ce Dzeu iti trebuie pe 19 la motorul ala ? si poti pune talon mai mare apoi. Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Vin cu o intrebare. Se poate schimba talonul la anvelope, adica in loc de 245/35/19 sa pun 245/40/19 si in loc de 275/30/19 sa pun 275/35/19. Ce implicatii ar avea?? Mentionez ca masina nu are suspensie sport, deci spatiu pana la aripi este, suficient(zic eu)

 

la schimbarea pe care vrei tu sa o faci, o sa iti creasca diametrul total al rotii cu aproximativ 2,5 cm.

 

P.S: la masina din semnatura am 285/18 pe spate si atinge doar cand e incarcata....

Edited by Livyu18CT
Link to comment
Share on other sites

@Liviu - Tu ai si distantiere la jante, de ce te intreb, pt-ca eu nu am distantiere si acum la cauciuc de 275 roata este cam cu jumatate de centimetru in interiorul aripii(pe spate), deci nu cred ca ar fi problema cu atinsul si acum cu anvelopele de talon 30, am o distanta de vreo 3 cm de la roata la aripa. Eu zic ca nu ar atinge. Poate se intampla ce zice "r0n1n"cu frecatul in curbe desi pe spate ma gandesc ca nu e cazul.

@io's - nu ar fi asa de suparator eroarea, poate doar atunci cand m-ar oprii politia :)

@pol - ca si o gluma: de ce ne plac femeile cu craci lungi :)

@Mihai - :twoup: nu ai putut scrie ca am un M preparat de G-Power :(

Edited by eugen1968
Link to comment
Share on other sites

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

asta-i un calculator care iti arata ce roti poti pune in locul celor stock. eroarea nu are voie sa fie mai mare de +/- 1% .

da Rares, stiu de site, dar de ce nu poate fi mai mare, da erori in bord, sau de ce????? exceptand varianta cu eroare pe vitezometru(oricum, intotdeauna, am viteza mai mare decat trebuie :) )

Link to comment
Share on other sites

@Liviu - Tu ai si distantiere la jante, de ce te intreb, pt-ca eu nu am distantiere si acum la cauciuc de 275 roata este cam cu jumatate de centimetru in interiorul aripii(pe spate), deci nu cred ca ar fi problema cu atinsul si acum cu anvelopele de talon 30, am o distanta de vreo 3 cm de la roata la aripa. Eu zic ca nu ar atinge. Poate se intampla ce zice "r0n1n"cu frecatul in curbe desi pe spate ma gandesc ca nu e cazul

 

nu am distantiere.

 

Fata - 8,5J x 18H2 ET15

Spate - 10J x 18H2 ET19

Edited by Livyu18CT
Link to comment
Share on other sites

cred ca poti sa pui si pe 18'' ca arata bine si asa.

 

Am avut si pe 18, iar diferentele dintre 18 si 19 sunt insesizabile, se simte diferenta de la 17 in jos (si aici ma refer doar la datul in gropi), in rest se simt diferente(rulaj, stabilitate,etc) si pe mine ma doare prima varianta, de aceea vroiam sa pun talon mai mare

Link to comment
Share on other sites

cred ca poti sa pui si pe 18'' ca arata bine si asa.

 

Am avut si pe 18, iar diferentele dintre 18 si 19 sunt insesizabile, se simte diferenta de la 17 in jos (si aici ma refer doar la datul in gropi), in rest se simt diferente(rulaj, stabilitate,etc) si pe mine ma doare prima varianta, de aceea vroiam sa pun talon mai mare

 

eu am 17 si vreau pe 18, dar mai stau sa vad cum merge campania de asfaltare de primavara. :)

la ce-i pe dn1 acum (drum saptamanal dus-intors) imi vine sa iau atv-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.