Jump to content

Vibratii la viteze mari cu jante originale BMW noi


Recommended Posts

pt garcia

am citit si eu mai atent primul tau post.....

stii ce e ciudat? si eu am tot Fulda carat exelero 225/55/16 95W si tot de la "anvelope Nicoleta" le-am luat....am zis asa sa nu se creada ca fac reclama.

In toate vulcanizarile unde am fost, toti mi-au zis ca gumele se invart perfect pe stand....Si sigur e din roti vibratia, ca dupa fiecare echilibrare vibreaza altfel :)))))

s-au chinuit sa ma vrajasca si pe mine mecanicii cu inelele de centrare....dar jantele mele sunt originale pt masina asta. stau fix pe butuc.

eu banuiesc ca au dus un lot de rebuturi....si tu si eu ne-am "infruptat" din acelasi lot de gume rebut.

off topic: in germania nu gasesti gume bune sub 200 de euro ( ma refer la 225/55/16) In romania toata marcile consacrate au gume sub 150 de euro. Oare si-au propus astia subit sa nu faca profit in romania? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
S-a elucidat abia saptamana asta misterul vibratiilor in directie care m-au adus la disperare. Si pot sa spun ca sunt dezamagit. Am aflat de la voi ca trebuiau rodate anvelopele, dupa care reechilibrate rotile. Asa am si facut. Le-am reechilibrat dupa 3000 de km rulati, insa, nimic, nici un rezultat. In plus, in afara de vibratii puternice in directie de la 140 km/h si vibratii la toata masina in general, intre 60 si 80 de km/h mi se misca usor in linie dreapta volanul singur stanga-dreapta, cand luam mainile de pe el. Voiam sa le echilibrez pentru a 3 a oara, la un rulaj de numai 3000 de km, insa am zis sa ma duc la Nico Tyres, de unde am cumparat anvelopele de noi, si am vorbit cu managerul, caruia i-am spus ca anvelopele cumparate de la firma dansului s-ar putea sa aibe probleme. Mi-a dat jos rotile de pe fatza si le-a pus pe aparatul de echilibrat, insa problema nu era ca dadeau erori, ci ca fulau cauciucurile intr-o veselie, de aveai impresia ca erau facute pentru rotile carucioarelor de butelii. A recunoscut imediat ca sunt defecte ambele din fabricatie (sau mai bine zis ca sunt facute in Turcia sau la tigani in Afumati, eventual in curtea lor, in timp ce mancau mici). Pe cele din spate nu mi le-a mai verificat, ca si eu si el eram siguri ca sun varza si alea, asa ca mi-a spus ca mi le schimba pe toate 4. Eu cred ca ne-am gresit pasiunea cu BMW-urile si ca ar trebui sa le vindem si sa ne luam ARO sau I.M.C (mai bine), ca nu se poate sa ai o masina buna in tara asta, e clar ca foarte putine piese pe care noi le cumparam sunt autentice, dupa ce dam pe ele o caruta de bani. Eu am inceput sa cumpar piese de pe e-bay.de , e mult mai sigur de acolo si sunt si mai ieftine!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.