Jump to content

Roata de rezerva la M3?


fbdcnt

Recommended Posts

Nici E60 nu are, toate vin cu RFT. Pentru E60 exista un kit cu o "caricatura" din aia...

108387[/snapback]

Oricum nu-i mare brinza cu RFT, ca desi poti merge pe ele, se distrug daca mergi cu ele flat. Iar caricatura aia... functioneaza chiar foarte bine, am mers cu ea aproape 100 km (deh, cu 80-90 km/h).

Link to comment
Share on other sites

Nici un M3 nu vine cu roata de rezerva toate au RFT si e garantat ca in caz de pana sa poti merge cel putin 100 km dupa ce ai uitilizat dispozitivul.

Bmw nu au pus roata de rezerva din cauza ca :

1 : pt a scadea greutatea masinii

2 : pt ca ei considera ca RFT da un drive mai cuprinzator

3 : pt ca sa te faca sa cumperi pachetul Bmw Assist(asta e parerea mea)

 

Sper sa nu ai ghinion sa faci mai mult de o pana

Link to comment
Share on other sites

Hmm din cate stiu eu toate Bmw-urile de prin 2005 incoace au RFT si mai ales M-urile

Era cineva cu un M5 care a vru sa schimbe RFT si cei de la Bmw au spus ca ei nu vor schimba abcolut nimic .

RFT este ceva care-i face pe multisa intoarca capul de la Bmw din cauza calitatii de a conduce .

Chiar m-ai facut f curios acuma cand spui ca cei de la BV ti-au spus ca tu nu ai RFT

Hmmm :) :) :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Nici un M3 nu vine cu roata de rezerva toate au RFT si e garantat ca in caz de pana sa poti merge cel putin 100 km dupa ce ai uitilizat dispozitivul.

108424[/snapback]

 

Mi se pare cea mai mare prostie RFT.

 

1. Daca mergi cei 100 de km pe pana, cauciucul il arunci.

2. Sa zicem ca in urmatorii 10 km dupa ce ai facut pana, gasesti o vulcanizare. Ce mare lucru ai rezolvat? Nici macar nu vor putea da cauciucul jos de pe janta.

3. Faci comanda pentru un cauciuc. In cate zile ti-l aduce? 2-3 zile minim, daca pot sa ti-l aduca.

4. Un cauciuc RFT costa 15 milioane, si o gaura facuta de un cui poate fi reparata foarte usor si poti merge linistit mii de kilometrii.

 

In concluzie, care e motivul pentru care se foloseste RFT?

 

 

PS: Thebe e chiar expert in domeniu. :blink:

Link to comment
Share on other sites

M-urile nu au Runflat deoarece nu sunt considerate cauciucuri performante. Daca ai facut o pana ala esti. Mergi pe janta sau o lasi acolo :blink: Sfatul meu e sa mai cumperi o roata cu cauciuc de la ei s-o tii acasa sau in portbagaj.

108446[/snapback]

 

ce roata merge la asta? orice gunoi de serie 3 sau fiind discul mai mare nu merge?

Link to comment
Share on other sites

BMW 17" Alufelge M-DOPPELSPEICHE 68

post-481-1153921163_thumb.jpg

 

In Bucuresti inseamna ca sunt mai multe gropi. Eu am facut praf 4 runflat-uri pana acum (praf = bagai 2 degete prin taietura din cauciuc) care sunt mai rezistente decat cauciucurile normale.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

ba dar speriatzi mai suntetzi... eu nu am facut nici macar o pana din 99 de cand am permis... si chiar daca iei cui chestia aia din portbagaj e OK e ceva spuma care umple roata (ca spuma poliuretanica)

108452[/snapback]

 

Asa ma mir si eu de altii care fac pana. Dar uite ca cei care merg foarte des in calatori lungi prin tara, o patesc mereu.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt speriat. am ucis 3 anvelope noi iremediabil in ultimii 2 ani, cam 10 mil/bucata. o sina, un fier in pamant, alt fier ce iesea dintr-o bordura. acum plec din tara cu m-ul. ma duc in grecia, ma maninca lupii la bulgari daca fac o pana. mai bine luam x5-ul dar am zis sa merg cu asta decapotabila pe malul marii ca sunt smecher. halal smecherie! oricum mare tampenie fara roata de rezerva, nu e admisibil. rft am mai zis= cea mai mare idiotenie.
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine vorbeshte cu Romulus sa va intalnitzi sa incerci chestia aia ashchilopata. Daca are loc de discul de frana, te-ai scos. Lashi acasa compresorul, iei cric/cheie/roata shi gata.

 

Am mai vazut mashini sport, nu neaparat M-uri, dar cu discuri de frana imense, care aveau rotitza daia subtzire, max 80km/h. Deci probabil e conceputa sa fie larg compatibila, sa nu se incurce de discuri mari.

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine vorbeshte cu Romulus sa va intalnitzi sa incerci chestia aia ashchilopata. Daca are loc de discul de frana, te-ai scos. Lashi acasa compresorul, iei cric/cheie/roata shi gata.

 

Am mai vazut mashini sport, nu neaparat M-uri, dar cu discuri de frana imense, care aveau rotitza daia subtzire, max 80km/h. Deci probabil e conceputa sa fie larg compatibila, sa nu se incurce de discuri mari.

108463[/snapback]

 

ce n-are cric si cheie de roata? ma apuca nebunia! ma duc sa vad.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.