Jump to content

Pene de cauciuc, cand, unde si cum sau rezolvat?


Tien

Recommended Posts

eu inainte de fiecare drum lung (afara orasului)... [verific presiunea in roti]

108614[/snapback]

asta faceam si eu. dar de cind am masina asta, si stiu ca imi zice daca am pana m-am lenevit. chiar, cit o fi de eficient sistemul asta? cit la suta trebuie oare sa piarda din presiune sa comenteze? ce-i drept, de fiecare data cind a zis ca am pana, aveam!

Link to comment
Share on other sites

sa vedeti ce misto sa cauti vulcanizari non-stop in ct ... am gasit una la indicatia unui prieten pe o straduta!

109012[/snapback]

 

Zi-ne si noua unde ai gasit vulcanizarea aia non stop. Chiar nu stiu nici una in ct si nu se stie niciodata cand e nevoie de una.

Link to comment
Share on other sites

sa vedeti ce misto sa cauti vulcanizari non-stop in ct ... am gasit una la indicatia unui prieten pe o straduta!

109012[/snapback]

lasa ca e la fel si in valcea. nici una nu e non-stop. asta da oras. ah, si daca te mai nimeresti si duminica cu o ora inainte de finala la CM de fotbal... ia incearca sa iti inchipui :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu am facut pana o singura data cu 5-arul... am luat un fier cat degetul meu mic...il mai am si acum.... a fost prima si singura pana cu unul din bmw-uri (528i si 316i). La dacie faceam saptamanal :blink: . Diferenta presupun ca e de cauciucuri si nu de marca masinii... cu toate ca nici pe dacie nu aveam cauciucuri de 500.000. Probabil marimea...sau ceva...
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut pana o singura data cu 5-arul... am luat un fier cat degetul meu mic...il mai am si acum.... a fost prima si singura pana cu unul din bmw-uri (528i si 316i). La dacie faceam saptamanal  :blink: . Diferenta presupun ca e de cauciucuri si nu de marca masinii... cu toate ca nici pe dacie nu aveam cauciucuri de 500.000.  Probabil marimea...sau ceva...

136211[/snapback]

Dovedit stiintifiic: Dacia "atrage" penele!! :)

Link to comment
Share on other sites

in ultimul an si jumatate cam o data la 2 luni :blink: mici si dese

 

pun treaba asta pe seama cauciucurilor late (255) care imi maresc sansele de a culege cuie si alte prostii. talonul mic e si el o cauza, dar numai de 2 ori .

inainte de masina asta am mai avut pana de vreo 3 ori in 14 ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Ieri, sambata, pana urata pe A2.......

Cauciuc dreapta spate, luat un fel de holzsurub

Aveam cam 160 km/h( :) ), si am auzit odata POOOOOOC!, si masina a inceput sa traga dreapta......

 

Am tras-o pe dreapta si bunatatea mea de anvelopa ( PS2 - de 2 sapt le-am pus) pe janta...

 

Cica am scos vestitul compresor de M si baga frate lichid si aer in cauciuc dar canci!. Nu crestea deloc presiunea in roata! Cand ma uit mai in spate, iesea "laptele" pe acolo intr-o veselie.....

 

asa ca.....Case closed!!

 

Am sunat un prieten care a venit cu o roata de -a mea mai veche ( alea pe 18') si cu cric, si am putut sa o luam de acolo......ca altfel o incuiam si o lasam acolo.....

 

Asa ca fratilor.... daca aveti M...nu va luati M.....sau sa nu faceti pene la M.....

 

:blink: :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Scoti tot aerul din cauciuc, scoti "problema" care a cauzat pana, dupa care pozitionezi roata cu locul pe unde a intrat sarma, holsurubul sau ce a cauzat pana pe sosea, introduci ceva solutie din spray, dupa care unfli roata cu un compresor, rulezi cca 10 km cu maxim 50km/h si gata. Ar trebui sa tina.

PS: sunt spray-uri care nu necesita si compresor, dar mergi pana la prima vulcanizare sa faci presiunea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.