Jump to content

Z3 manual M43b18


Guest coossttin79

Recommended Posts

Guest coossttin79
Va salut pe toti.Sunt de putin timp posesorul unui Z3 modelul de baza adica cel de 1,8 din 96 dec...deci primele modele.Am incercat sa gasesc un manual de service.Peste tot dau numai de Z3 1,9 (adica M44B19 dohc-cel cu 16 sup) iar motorul meu este un SOHC M43 B18.Banuiesc ca asta nu a fost facut pt piata americana sau a fost fabricat doar putin timp dupa care l au inlocuit cu M44.Din cate am inteles eu aceste motoare sunt destul de asemanatoare doar ca dif cilindreea si cele 4 sup.Intrebarea mea este daca am inteles bine si daca pot sa ma ghidez dupa un manual de service de M44(fiindca am gasit manual pt asta).Va multumesc si va doresc un condus cat mai saefty(atat cat se poate la bordul unui BMW) :blink:
Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
Nu am probelmeme deocamdata cu ea si nici nu cred ca o sa am in viitorul apropiat.Oricum eu nu cred ca o sa fac mai mult de 10-15 mii pe an cu ea fiindca nu preau stau in tara.Totusi eu consider ca trebuie sa ai un manual de service la orice masina,eu de exemplu am avut pana acum la toate masinile pe care le am avut.Eu am gasit pt seria 3 (E36) manual si pt seria 3(E 30).Dar in nici una din ele nu am gasit M43B18.Gasesc numai M44 .Repet intrebarea mea initiala sunt mult dif aceste motoare,adica M43 de M44,pot eventual sa ma ghidez dupa un manual de M44 si ma ref aici la sist de injectie,la capacitatea baii de ulei,la cantitatea de lichid de racire etc?
Link to comment
Share on other sites

dif aceste motoare,adica M43 de M44,pot eventual sa ma ghidez dupa un manual de M44 si ma ref aici la sist de injectie,la capacitatea baii de ulei,la cantitatea de lichid de racire etc?

109080[/snapback]

 

 

M43 este destul de diferit de M44.Difera si capacitatea baii de ulei si a lichidului de racire.Nu mult,dar difera.

Trebuie sa cauti un manual tiparit in Europa, deoarece M43 nu exista in America de Nord.Stiau ei ce stiau :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest coossttin79
O sa mai caut.Dar sincer nu cred ca o sa gasesc.Eu vreau sa cumpar un manual de Z3.Cel pe care l am gasit incepe de la 1.9 in sus.Adica pana si la bavaria nu am gasit un manual pt M43.Oricum eu cred ca in principiu este la fel cu un M44.Dar totusi esixta si 318 i.Sau motorul asta nu afost niciodata pe 318?!Ma rog oricum iti multumesc pt raspuns,o sa caut in afara vreun manual ceva.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.