Jump to content

Atentie se fura X5 si x6


AlexJ

Recommended Posts

Dupa cum zice si titlul am facut acest topic pentru a ii avertiza intr-un oarecare fel pe posesorii de asemenea masini. Baietii care se ocupa cu asa ceva sunt profesionisti si nu prea au probleme cu alarma si cu faptul ca aceasta iti blocheaza motorul...au cititoare de coduri si daca ti-o fura din Bucuresti in 30-40 de minute sunt in Bulgaria.

 

Eu am avut noroc ca a trecut o patrula de politie si baietii au fugit.

 

Pun si niste poze sa vedeti cum au scos butucul...

 

http://yfrog.com/16img0071uzj

 

Cand butucul e scos si se descuie masina cu o surubelnita (de exemplu) se lasa si geamurile jos.

 

Cei de la politie au spus ca dupa Logan urmeaza X5 si X6 ca tinte pentru hoti asa ca mare grija pe unde lasati masina. :)

 

Sfatul meu ar fi sa se puna o alarma mai performanta (cea stock de la bmw mi se pare ca e inutila pentru ca nu se aude) si eventual un tracker gps.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu ai ce alarme sa recomanzi.. fiindca toate sunt de pacalit.

alarma nu face decat sa il tina pe hotul amator departe si sa te streseze pe tine cu semnale false... iar astia amatori nu se baga la masini de generatie noua.

 

cea mai buna varianta e sa ai un electrician smeker si sa faci o manevra direct la ECU.

Edited by CuzKo
Link to comment
Share on other sites

Lol si eu stau langa constatin brancoveanu...............si tot x6 am mda ma sperii s-asa am ramas fara o oglinda

 

 

p.s. cea mai buna alarma = casco full

 

La oglinzi sunt campion...4 bucati mi s-au furat...2 de la seria 5 si 2 de la X...numai ca la x a trebuit sa imi schimb oglinda dreapta cu tot cu motoras. Acum le am inscriptionate.

 

Zic eu ca si cu full casco tot te doare sufletul de masina+timp pierdut+nervi.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca din aceasta cauza, multi asiguratori nu fac Casco pt X5/X6 .

 

Facem, facem, nu ne ferim. Ne ferim de masinile mai vechi in general, la care in eventualitatea unei daune diferenta dintre valoarea asigurata si valoarea reala a masinii in acel moment este mare si asiguratul este tentat sa faca fraude.

Ex: Asigur un seria 5 e39 2002 la 15-16.000 EUR, si esti tentat sa il dai in dauna totala sau sa "ti se fure" pentru ca tu daca vrei sa il vinzi nu mai iei 12.000 pe el.

Link to comment
Share on other sites

Asta ĂŽnseamnĂŁ sĂŁ stai mereu 5 minute sĂŁ pui ECU. ÂŞi din pĂŁcate uneori mai dĂŁ Âşi erori la instalare, testat :) Deci mai stai 5 minute :)

Bine, depinde Âşi de maÂşinĂŁ. La unele poate dureazĂŁ la mult. La anumite modele VAG stai Âşi 20-30 de minute, la BMW e mult mai rapidĂŁ scrierea, citirea dureazĂŁ.

 

Dar decât sã rãmâi fãrã maºinã definitiv, e o soluÞie Într-o lume de kkmk.

Link to comment
Share on other sites

pai normal iti dai seama ce shoc sa iti dispara o masina de zecii de mii din fata blocului nici nu vreau sa ma gandesc.

unde stai si ce nr ai la masina ? da mi pe pm "vecine " :)

 

tu stai la bloc si ai masina de zeci de mii euro ?

Link to comment
Share on other sites

si care este problema ? nu ai voie sa stai la bloc si sa ai masina scumpa?

 

Ideea e ca trebuie sa ai cel putin vila cu 5-6 camere ca sa detii un X5/X6. Chiar daca esti singur si nu ai nevoie de mai mult de o gars sau apt cu 2 camere, daca vrei X6 TREBUIE sa-ti iei casa mai intai ...:)

Link to comment
Share on other sites

si care este problema ? nu ai voie sa stai la bloc si sa ai masina scumpa?

 

Ideea e ca trebuie sa ai cel putin vila cu 5-6 camere ca sa detii un X5/X6. Chiar daca esti singur si nu ai nevoie de mai mult de o gars sau apt cu 2 camere, daca vrei X6 TREBUIE sa-ti iei casa mai intai ...:)

 

 

DA, EXACT ASTA E IDEEA.

 

dar stii vorba cu strugurii acrii.

 

probabil ca Alex isi permite sa isi construiasca o vila la orice ora si nu se aplica in cazul lui, mai ales ca e foarte tanar dar in general astia care stau la bloc si au masini de 100.000 euro is demni de mila.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.