Jump to content

senzor prezenta pasager


jonn07hlt

Recommended Posts

Din cate am inteles eu de la mecanic da se va deschide.

 

 

Pai daca nu e nimeni pe scaun sta stins deci nu se va deschide. Daca am pasager sta aprins uneori, deci daca sare in caz de impact de ce ar mai trebui schimbat ???? E ceva putred la mijloc. Oricum si eu am de gand sa-l schimb la vara. Mi-e mila de scaun ca e cu piele partial ... si mesterul roman sa nu mi-l faca praf.

 

Mie mi s-a explicat asa: Acel senzor s-a blocat pe o anumita greutate.Daca in momentul defectarii lui statea nevasta in dreapta, de 50-60kg ,atunci cand va sari airbag-ul va fi setat pt acea greutate.

 

De sarit el sare la fel si la 50Kg si la 100. Senzorul respectiv doar depisteaza prezenta unui pasager pe scaunul din dreapta. Sare oricum peste o anumita greutate, se ia in calcul sa nu ai copil in dreapta. La modelele VW ai un butuc in torpedou pentru a da pe OFF airbagul din dreapta

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a explicat asa: Acel senzor s-a blocat pe o anumita greutate.Daca in momentul defectarii lui statea nevasta in dreapta, de 50-60kg ,atunci cand va sari airbag-ul va fi setat pt acea greutate.

Si daca s-a blocat la 120 kg?

Iti sparge gura daca ai vreo 60kg? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu doar ziceam ce explicatii am primit intrucat am si eu aceiasi problema si nu intentionez sa fac nimic in privinta asta.Am pus inca o data masina pe tester la un prieten cu service si mi-a confirmat ca e blocat acel senzor si ca airbag-ul va functiona in caz de accident.

Explicatia am primit-o de mesterul lui peste de la un service mare din Craiova(nu mai calc pe acolo).

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema la un E46. si am inteles ca e destul de costisitoare miscarea. dar am o intrebare. in caz de impact daca martorul din bord este aprins, airbagul dreapta se va deschide???

SIGUR nu se va deschide deoarece masina crede ca nu esti nimeni pe scacun :) de aceea este pus senzorul ala de prezenta.

Link to comment
Share on other sites

La fel stiu si eu ca daca sta aprins becul in bord e defect acea plasa si la impact nu se declanseaza airbag-ul :) De scimbat o sa il schimb dar tre sa gasesc pe cineva care se pricepe daca nu o sa incerc personal

Pe acea plasa am dat 650.00 ron (e 39) si pentru un e 46 cam 400.00 ron am inteles ca e pt.ca am si un e 46 la care am aceasi problema .De aceia am intrebat daca careva din voi a schimbat Mersii :)

Edited by jonn07hlt
Link to comment
Share on other sites

SIGUR nu se va deschide deoarece masina crede ca nu esti nimeni pe scacun :) de aceea este pus senzorul ala de prezenta.

 

Cum adica?Daca esti fraier nu se deschide airbagul?

Am invatat inca ceva!

Edited by kolea
Link to comment
Share on other sites

Multumesc ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,poleposition dar nu sunt curios de comentarile tale inutile ci de raspunsurile care ma intereseaza si daca nu ai avut un raspuns la intrebarea mea ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nu stiu ce te bagi ca ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,in ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, altadata bagate in seama daca ai cu ce !!!!!!!!!!!!!!!si iti dau virgule sa ai probabil duci lipsa sau nu mai ai virgule ?

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, si tu kolea ce sa mai zic in afara de virgule ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, si tu esti cu unele comentari ca domnu poleposition. :) :) :twoup: tineti tot asa sunteti beton aveti vad ca multi simpatizanti

Edited by jonn07hlt
Link to comment
Share on other sites

Multumesc ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,poleposition dar nu sunt curios de comentarile tale inutile ci de raspunsurile care ma intereseaza si daca nu ai avut un raspuns la intrebarea mea ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nu stiu ce te bagi ca ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,in ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, altadata bagate in seama daca ai cu ce !!!!!!!!!!!!!!!si iti dau virgule sa ai probabil duci lipsa sau nu mai ai virgule ?

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, si tu kolea ce sa mai zic in afara de virgule ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, si tu esti cu unele comentari ca domnu poleposition. :) :) :twoup: tineti tot asa sunteti beton aveti vad ca multi simpatizanti

Mai intai de toate exprima-te corect si dupa aia iti arati nervii pe forum!

Citeste regulamentul si sigur te vei calma....

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Un ec rosu in bord eu stiu ca inseamna ca respectivul sistem nu functioneaza sau cel putin nu functioneaza in parametri normali.

Eu pe e39 vechi aveam becul de la airbaguri aprins din cauza cablajului de la centura de siguranta. Cand am avut accident nu a sarit nici un airbag. Becul rosu inseamna cel putin o eroare in sistem, deci unul din airbaguri(ce frontal de pasager) nu va functiona. Acum insa nu stiu daca restul de airbaguri se vor declansa...

 

Acel senzor e ca o plasa, care in momentul in care pe scaun e cineva, de la greutatea persoanei(dar minim 25 kg, parca...nu sunt sigur) in acea plasa se inchide un al doilea circuit...In momentul in care acel senzor se strica, de fapt se deschide primul circuit(cel de alimentare) , astfel senzorul fiind scos din functiune. Din ce stiu eu acest senzor foarte rar va ramane "blocat", practic nu prea are cum sa ramana blocat.

Cel mai adesea senzorul pica din cauza sprijinirii pe cot sau pe genunchi pe sezutul scaunului, sau ori ce alta actiune care exercita o forta destul de mare pe o suprafata foarte mica. Si e foarte logic....in zona cu presiune exagerata, buretele din sezut se comprima mai mult, ceea ce duce la o supraintindere a plasei din senzor si in final poate duce la intreruperea circuitului...

 

Exista insa si o veste relativ buna pentru cei cu aceasta problema. Sub scaunul soferului, firul de la acest senzor intra intr-un modul electronic, iar din acest modul spre calculatorul masinii. Acest modul are rolul de a transforma semnalul analogic(de la senzor) in semnal digital pentru a putea fi citit de computerul masinii. E, softul acestui modul poate fi editat astfel incat mereu sa dea fie semnal de ocupat, fie samnal de liber.

Pe semnal ocupat inseamna ca in caz de accident, va sari si airbagul pasager, indiferent daca este persoana sau nu pe scaun. Iar in cazul de "liber" acel airbag nu va sari, chiar daca scaunul e ocupat de cineva. Eu , la mine la masina, e39, l-am setat mereu pe ocupat...si chiar am iesit mai ieftin decat pretul senzorului, plus ca nu a mai fost desfacuta tapiseria...

 

Nu sunt 100% sigur, dar cat timp becul rosu e aprins in bord, nici un airbag nu sari, indiferent de situatie. Sau cel putin airbagul de la pasager nu va sari...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.