Jump to content

Accident usor, am fost lovit de un Iveco


Calin

Recommended Posts

Vroiam sa fac dreapta, semnalizez din timp, franez usor si dau sa fac dreapta. Cel din spate nu ma vazut si poc. Avarii usoare la mine, bara spate, haion si lampa dreapta. Scutul motor putin atins din cauza ca ma impins pe o gramada de pietre.

Sun la politie, imi zic ca nu vin fiindca e vorba de o tamponare usoara. Ne apucam si completam prostia aia de constatare amiabila, toate bune si frumoase.

Ma duc la asiguratorul celui care ma lovit pt. constatare. Haionul se repara, lampa se schimba cu una noua dar in schimb bara va trebui schimbata. Problema ca nu va fi schimbata cu bara originala ci doar cu bara facuta pe producator. Adica cu una Made in Taiwan pe care nici tata tinichigiilor nu o mai aliniaza cu linia masinii. Il intreb de ce si imi zice ca nu se schimba cu piese Oem decat la masinile fabricate dupa 2005, ceea ce mi se pare o aiureala.

Asta dupa ce am zis sa fiu domn, adica scutul motor il repar eu si carligul de remorcare (pt. ca acolo am fost lovit mai tare) am sa-l schimb eu din cauza ca a fost umpic indoit si priza electrica rupta.

Link to comment
Share on other sites

eventual baga toate daunele, inclusiv carlig si scut si cere regie proprie... poate asa suma iti acopera bara oem, reparatie haion si stop...

 

Pai asta credca am sa fac, o sa cer sa fac reparatia in regie proprie si piesele o sa le iau din dezmembrari, macar stiu co or fi originale

 

 

aici nu era numai cu bmw-uri? :)

 

Era vorba despre asiguratori si modul lor de rezolvare. Dar uite, pt. linistea ta am sa sterg pozele.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta credca am sa fac, o sa cer sa fac reparatia in regie proprie si piesele o sa le iau din dezmembrari, macar stiu co or fi origin

 

era ok daca bagai si carligul si scutul...

 

...cu asigurarile sa nu fii domn niciodata!!! :)

 

la ce firma ai fost? unde?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

La ce asigurari? cum sa nu iti dea piese noi? si eu am avut de-a face cu ei si nu au vrut sa-mi dea si le-am spus ca bag masina in reprezentanta si le aduc factura si cand au auzit mi-au dat piese noi originale. Edited by GABI BMW 3
Link to comment
Share on other sites

La ce asigurari? cum sa nu iti dea piese noi? si eu am avut de-a face cu ei si nu au vrut sa-mi dea si le-am spus ca bag masina in reprezentanta si le aduc factura si cand au auzit mi-au dat piese noi originale.

 

Ardaf. Sincer as prefera mai bine sa-mi dea bani sa-mi iau o bara SH dar Oem decat sa-mi pun una noua facuta pe vapor.

Link to comment
Share on other sites

Cand semnezi asigurarea nu e mentionat nicaieri asa ceva .. cu masini din 2005 . asta e o abureala a lor . Si daca ceri regie proprie si-ti va da 80 % din pretul unei bari chinezesti ce ai facut . Tot in aceeasi situatie esti .
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca-ti agreeaza ardaful reprezentanta... probabil tocmai pentru ca nu accepta sa monteze piese aftermarket, iar din punctul asiguratorilor de vedere, piesele aftermarket fiind omologate si mai ieftine... le convine.
Link to comment
Share on other sites

Nici vorba de reprezentanta, stiu foarte bine cum merg treburile acolo. Daca o fac in regie proprie singurul lucru ce o sa-l iau din reprezentanta va fi doar vopseaua. In rest nimic. Plus ca acolo unde (sper) o voi repara, vopsitorul si tinichigiul sint super meseriasi, le dau lectii celor de la reprezentanta.
Link to comment
Share on other sites

daca faci in regie proprie o sa iti iei teapa pentru ca niciodata nu or sa iti deconteze factura ta pe piese OEM. duci masina la service, nu neaparat reprezentanta, iei constatare de acolo, cu tot ce costa, piese OEM, manopera , totul ca la carte, te duci la ei la asigurari si le bagi pe gat hartia. nu au voie sa spuna asa ceva, ca nu accepta piese OEM, asta e abureala!!!! reclamatie la CSA ( nu ajuta la nimic, dar se baga si aia in seama), nervi si atitudine. fara scandal nu rezolvi nimic. bafta!

 

CU ASIGURARILE NICIODATA SA NU FI DOMN!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

din pacate daca asta e situatia, eu zic sa urmezi sfaturile colegilor de pe forum si sa rezolvi problema cat mai repede........am avut si eu casco 2 ani si nu am avut prob, anu trecut m-a lovit un prost, a dat in spate si s-a urcat pe mine, eram cu tigra(fara casco)..........intr un final ( dupa vo 3 luni si umblat si reclamatii si tot ce vrei) mi-am luat teapa de la firma de asigurari la care era ala asigurat! stiu ce vorbesc............nu e de joaca, astia vor face tot posibilul sa nu te despagubeasca sau macar sa iti despagubeasca cat mai putin posibil si asta prin orice mijloace. nu conteaza firma de asigurari, toti sunt o apa si un pamant, foamea e mare. Multa bafta!

 

 

PS: nu te baza pe CSA ca aia nu au nici o autoritate, sunt degeaba, sunt doar bagatori de seama !

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

Exista contractul de asigurare RCA sau CASCO. Asta este actul de la care se poate pleca in opinia mea. Si eu sunt de parere ca trebuie rezolvata problema cat mai repede posibil. Asta cu piese OEM la masini dupa 2005 nu am vazut-o scrisa in nici un contract de asigurare.

Mergi la reprezentanta pentru constatare si factura proforma la piese. Apoi mergi si depune-le la dosarul de dauna. Nu au cum sa nu ti le accepte fiind un service autorizat RAR cel care le-a emis.

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.