Jump to content

E36 325 TDS sau E34 525TDS ce sa cumpar?


aTa

Recommended Posts

E un TDS 2,5

Acum nu pot sa masor compresia, dar sunt ceva indicii care sa arate daca scapa? Fara sa ma duc cu ea la un service?

Link to comment
Share on other sites

E un TDS 2,5

Acum nu pot sa masor compresia, dar sunt ceva indicii care sa arate daca scapa? Fara sa ma duc cu ea la un service?

 

 

Masurarea compresiei e singura varianta sigura. Celelalte teorii tin mai mult de partea de basm mai mult sau mai putin...

 

Oricum degeaba ii masori compresia daca nu stii care ar trebui sa fie valorile corecte :)

 

Stii valorile corecte sau doar te duci sa-i masori compresia ? :)

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

m-am uitat la masina, motorul pare ok, trage bine, turbina merge ok, nu intra in limp mode, dar din pacate are rugina la aripi si in unele colturi, si in mod grosolan a fost vopsit peste, fapt care il descalifica. (Am alergie la rugina) 

 

Urmatorul la rand.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Apropos consumul exterior la 325 TDS conform autoevolution e 5.6% la 90/ora si la 525TDS e 5.1% tot la 90/ora. O fi gresite datele de pe acel site sau de ce o masina mai usoara cu acelasi motor consuma mai mult la acelasi viteza, in conditii identice? E chiar mai insetat 325 decat 525 ?
Link to comment
Share on other sites

Sincer eu nu am scos medie sub 8 aproape in nici o circumstanta cu 525 TDS. Ce e drept ala care l-am avut era si cam faramat. Dar nu cred te poti astepta la un consum de sub 7 chiar daca e in stare foarte buna si mergi ca o baba. Nici macar celebrul 1.9 TDI de la VW nu scoate usor consumul asta si cel de la BMW e totusi de 2.5 L...
Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la consumul mediu, ci cel la 80 la ora instantaneu.

 

eu ma refeream in general la datele de pe autoevolution.com, de unde reiese ca e36 consuma mai mult decat e34 cu acelasi motor, in toate circumstantele

 

E34 325TDS (1513 kg)

Top Speed: 128.6 mph (207 km/h)

Acceleration 0-62 Mph (0-100 Km/h): 11 s

 

City: 25.8 mpg (9.1 L/100Km)

Highway: 46.1 mpg (5.1 L/100Km)

Combined: 33.6 mpg (7 L/100Km)

 

E36 325TDS (1365 kg),

Top Speed: 132.9 mph (214 km/h)

Acceleration 0-62 Mph (0-100 Km/h): 10.4 s

 

City: 23 mpg (10.2 L/100Km)

Highway: 42 mpg (5.6 L/100Km)

Combined: 32.2 mpg (7.3 L/100Km)

Edited by aTa
Link to comment
Share on other sites

consumul mediu cred ca e mai relevant. Am auzit si eu treaba asta. Nu stiu ce sa iti zic., daca e asa pare ciudat. Pe o parte din e36 525TDS a fost pus debitmetru(nu toate), la e34 nu a existat. Poate asta influenteaza diferenta de consum, desi teoretic debitmetrul ar trebui sa eficientizeze amestecul. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.