Jump to content

navigatie


Recommended Posts

Cine ma poate ajuta in urmatoarea problema??Am un e46 cu navigatie mare si cu un dvd DIETZ BOA.Am desfacut in spate unde sunt toate componentele si am observat ca dvd-ul este legat la o interfata DIETZ,speciala pt bmw e46.Dvd este legat la aceasta interfata numa partea de video,deci iesirea video de la dvd este bagata in interfata si se vede pe display din bord,dar partea de audio a dvd-ului este legata la un modulator fm,si sunetul de la dvd eu il prind prin radio,intrebarea este:de ce nu a legat si sunetul dvd-ului la interfara DIETZ ca am vazut ca mai are 2 mufe care sunt probababil pt sunet.Nu se poate pune si sunetu tot pe interfata aia??As vrea sa pun si sunetul tot pe interfata aia ca la radio cateodata nu se aude bine.Sau as vrea sa incerc sa lega sunetul dvd-ului direct la modulu radio al masinii ca am vazut ca are si AUX input.Are cineva ceva solutii??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pai da,dar eu am luat de pe net schema cu pinii modulului si scrie clar la unii piini de jos intrare aux,si ideea e ca unii pini de la mine se portivesc cu ce scrie in schma,adika pinii la care am umblat eu,de care am nevoie de ce nu ar fi pinii aia de intrare auxiliara???daca nu sunt de intrare atunci pinii aia ce fac la mine???
Link to comment
Share on other sites

pinii exista dar nu functioneaza aux in la bm din 2002, pinout-ul pe care l-ai gasit pe net e la modul general, in principiu se poate face firmware upgrade si o sa aiba aux in cat si id3tag, dar e mult mai complicat decat suna
Link to comment
Share on other sites

Din 2002 stiu eu ca au aux in...si din 2005 decodare id3tag. Am avut mai multe module pe mana si doar cele din 2001 nu aveau auxiliar. La acelea era si revizia hw diferita putin in sensul ca desi avea pinii de aux si traseele facute, trebuia montat op-ampul cu celelalte comonente de reactie plus update software la procesor si DSP.

 

In principal orice modul BM54 se poate updata la ultima versiune.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
modulul tv are o intrare audio-video si o iesire audio-video standard, deci se poate si scoate

 

p.s. ambele mono :twoup:

 

salut

 

deci teoretic pot sa bag orice semnal video fara a mai fi nevoie sa pun si o interfata. in acest caz peste ce intra semnalul video? intra pe av-ul din televizor sau intra peste televizor ca in cazul camerei de mers inapoi. sti cum se activeaza? o fi ca si la camera de mers inapoi sa ii pui un pin la masa?

Link to comment
Share on other sites

modulul tv are o intrare audio-video si o iesire audio-video standard, deci se poate si scoate

 

p.s. ambele mono :twoup:

 

salut

 

deci teoretic pot sa bag orice semnal video fara a mai fi nevoie sa pun si o interfata. in acest caz peste ce intra semnalul video? intra pe av-ul din televizor sau intra peste televizor ca in cazul camerei de mers inapoi. sti cum se activeaza? o fi ca si la camera de mers inapoi sa ii pui un pin la masa?

 

A/V auxiliar input e una (se activeaza pe programul 0 la tv), reverse camera input e alta(pin 13, 14 / conectorul albastru) - se activeaza daca pui pinul 17 / conectorul albastru la masa

Link to comment
Share on other sites

modulul tv are o intrare audio-video si o iesire audio-video standard, deci se poate si scoate

 

p.s. ambele mono :twoup:

 

salut

 

deci teoretic pot sa bag orice semnal video fara a mai fi nevoie sa pun si o interfata. in acest caz peste ce intra semnalul video? intra pe av-ul din televizor sau intra peste televizor ca in cazul camerei de mers inapoi. sti cum se activeaza? o fi ca si la camera de mers inapoi sa ii pui un pin la masa?

 

A/V auxiliar input e una (se activeaza pe programul 0 la tv), reverse camera input e alta(pin 13, 14 / conectorul albastru) - se activeaza daca pui pinul 17 / conectorul albastru la masa

 

cam asa le-am gandit si eu dar nu m-am exprimat bine. ce as putea sa pun eu in masina sa aiba video out?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.