Jump to content

mi-au luat talonul


marmel

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se pare ca talonul se poate retine si pentru parbriz fisurat, daca fisura este in campul direct de vizibilitate.

 

"DeteriorĂŁri permise:

Ăn câmpul de vizibilitate directĂŁ este permisĂŁ o singurĂŁ deteriorare sau decolorare a cĂŁrei dimensiune poate fi ĂŽncadratĂŁ ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 10 mm.

 

Ăn cĂŽmpul de vizibilitate indirectĂŁ se admit:

- o singurĂŁ fisurĂŁ neramificatĂŁ indiferent de lungimea acesteia;

- zgârieturi indiferent de lungime ce nu sunt mai late de 5 mm;

- o deteriorare sau decolorare a cĂŁrei dimensiune poate fi ĂŽncadratĂŁ ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 40 mm;

- patru deteriorĂŁri sau decolorĂŁri separate ale cĂŁror dimensiuni pot fi ĂŽncadrate ĂŽn patru cercuri imaginare cu diametre de cel mult 10 mm.

Pe marginea parbrizului se admit fisuri simple neramificate ca ĂŽn figurĂŁ precum Âşi alte deteriorĂŁri sau decolorĂŁri."

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca talonul se poate retine si pentru parbriz fisurat, daca fisura este in campul direct de vizibilitate.

 

"DeteriorĂŁri permise:

Ăn câmpul de vizibilitate directĂŁ este permisĂŁ o singurĂŁ deteriorare sau decolorare a cĂŁrei dimensiune poate fi ĂŽncadratĂŁ ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 10 mm.

 

Ăn cĂŽmpul de vizibilitate indirectĂŁ se admit:

- o singurĂŁ fisurĂŁ neramificatĂŁ indiferent de lungimea acesteia;

- zgârieturi indiferent de lungime ce nu sunt mai late de 5 mm;

- o deteriorare sau decolorare a cĂŁrei dimensiune poate fi ĂŽncadratĂŁ ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 40 mm;

- patru deteriorĂŁri sau decolorĂŁri separate ale cĂŁror dimensiuni pot fi ĂŽncadrate ĂŽn patru cercuri imaginare cu diametre de cel mult 10 mm.

Pe marginea parbrizului se admit fisuri simple neramificate ca ĂŽn figurĂŁ precum Âşi alte deteriorĂŁri sau decolorĂŁri."

la mine e pe mijlocul parbrizului o fisura de 30 cm.....

Link to comment
Share on other sites

Pai dc de exemplu sunt in fundul Modovei, merg in spatele unui tir incarcat cu lemne si dintr-o data imi vine un butuc in parbriz si il sparge, tre sa urc masina pe platforma si s-o duc pana in Bucuresti ca pe Ferrari?
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca talonul se poate retine si pentru parbriz fisurat, daca fisura este in campul direct de vizibilitate.

 

"DeteriorĂŁri permise:

Ăn câmpul de vizibilitate directĂŁ este permisĂŁ o singurĂŁ deteriorare sau decolorare a cĂŁrei dimensiune poate fi ĂŽncadratĂŁ ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 10 mm.

 

Ăn cĂŽmpul de vizibilitate indirectĂŁ se admit:

- o singurĂŁ fisurĂŁ neramificatĂŁ indiferent de lungimea acesteia;

- zgârieturi indiferent de lungime ce nu sunt mai late de 5 mm;

- o deteriorare sau decolorare a cĂŁrei dimensiune poate fi ĂŽncadratĂŁ ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 40 mm;

- patru deteriorĂŁri sau decolorĂŁri separate ale cĂŁror dimensiuni pot fi ĂŽncadrate ĂŽn patru cercuri imaginare cu diametre de cel mult 10 mm.

Pe marginea parbrizului se admit fisuri simple neramificate ca ĂŽn figurĂŁ precum Âşi alte deteriorĂŁri sau decolorĂŁri."

 

De unde te-ai documentat?

Link to comment
Share on other sites

Pai dc de exemplu sunt in fundul Modovei, merg in spatele unui tir incarcat cu lemne si dintr-o data imi vine un butuc in parbriz si il sparge, tre sa urc masina pe platforma si s-o duc pana in Bucuresti ca pe Ferrari?

Sa nu exageram!!

 

Daca vrei sa fie totul legal mergi la primul post de politie declari accidentul si scoti dovada. Pe drum daca te mai opreste politia arati dovada!!

Link to comment
Share on other sites

Pe un coleg de-al meu de serviciu l-au oprit acum vreo saptamana politia si ARR, i-au verificat noxele si fiindca nu a corespuns i-au luat talonul. El are ceva Opel 1.7 diesel, model mai vechi putin.

Ziua la amiaza, pe o artera principala, la intrare in oras.

:)

Link to comment
Share on other sites

la intrare in oras.

 

Ce oras?

 

Politistul nu e inginer RAR .

 

Nu iti trebuie multa inginerie ca sa constati ca parbrizul e crapat sau ca nu merge un bec. :)

 

Da da , dar aici vorbim de legalitate.

 

Inca nu a raspuns nimeni, poate politistul fara sa fie insotit de echipaj RAR sa ridice talonul pentru defectiuni tehnice sau roti necorespunzatoare , etc???

Link to comment
Share on other sites

Asa e, e penibil sa se ia taloane si sa dea amenzi. Mai bine nu s-ar mai lua taloanele. Ca sa fie bine, sa nu fie rau.

 

 

Sa faca mai usor sistemul de omologare a rotilor sau a oricarui accesoriu cum e in alte tari din Europa!

 

Si sa aplice legea nu sa o inventeze cum fac majoritatea din ei.

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca merge cu spaga. Mie mi-au luat talonul la o masina de la firma pentru noxe. Nu a mers nicio spaga, am schimbat setul motor ca sa recapat talonul. Ceea ce mi se pare perfect corect.

 

e vb de omolgare jante :) In fine deviem . Pt noxe si eu sunt de acord ca nu e in regula . dar nu inteleg de ce circula atatea autobuze vechi si camioanele armatei pe strazi si ne umplu de fum si e in regula .

Link to comment
Share on other sites

aaa, ca mi-am adus aminte... poate politistul sa-ti retina talonul pentru folii chiar daca nu are un aparat de masura a transparentei????

pai scrie pe ele ce transparenta au, dar pana a 2 a zi poti sa ti le schimbi si sa ii dai in judecata pentru recurerarea talonului :))

eu unul mi le dau jos toate ca pana acum saptamana asta m-au oprit de 2 ori, la mine in oras e actiune de asta pentru folii!

Link to comment
Share on other sites

Ochelarii de soare au un indice de clasificare. Exista ochelari de soare care sunt interzisi pentru conducatorii auto. Dar daca tu stii rezolutii in jurisprudenta, este altceva. Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Daca mergi in instanta pentru ridicarea talonului , din cauza foliei, castigi 100%.

 

Avocatul nu trebuie decat sa compare folia cu portul ochelarilor de soare, mai inchisi decat folia. E acelassi pericol, ba chiar mai mare.

 

Nu este vorba numai de cum vezi tu din interior in afara ci si cum este vazut interiorul masinii tale din exterior.

 

Spre exemplu, poate fi periculos pentru un politist, care opreste o masina, sa nu vada nimic in interior cand se apropie de autoturism.

 

Asta cu ochelarii de soare este o imbecilitate scuza-ma :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.