Jump to content

ulei cutie automata


ownage16

Recommended Posts

Nu m-am oprit niciodata :twoup: Cand imi arati documentu' ala...poate !

 

Am pus pe forum lista cu recomandarea ZF ,producator atat a cutiilor cat si a uleiului de la bmw in unele cazuri , cauta ca e pe undeva intr-un topic pe forum ...Cel mai bine trimite tu un email la producatorul cutiei tale si vei primi raspunsul adecvat direct de la sursa , chiar daca masina ta a fost creata si asamblata de bmw. Cat despre mecanicul ala de la bmw , trimite-l in state daca tot sufera de straini , poate mai invata ceva

Link to comment
Share on other sites

Dar sunt cateva zeci de mii. Si la Ford si la Opel si la Mercedes...peste tot ! :twoup:

O sa spui ca toti trebuie sa raspunda la fel ! Nu vad logica.

Am mai spus si pe alt topic. De ce nu recomanda producatorii auto schimbul de ulei la 100.000km ? 300euro este mult mai putin in comparatie cu alte schimburi sau intretineri la o masina.

Le-a iesit din garantie masina...fiecare face ce vrea ! NU exista dealer sau reprezentatnt BMW care sa recomande schimbul la ulei !!! AM vorbit in 5 locuri. Puteam sa mint si sa scriu 50. Doua in Germania si trei la mine.

 

Nu este vorba despre marketingul BMW din moment ce toti producatorii auto au acelasi raspuns.

Nu este vorba despre o pata neagra pe emblema BMW fiindaca nu ei produc cutiile.

 

Majoritatea BMW'urilor care ies acum sunt cu automata !!! Nicio vorba despre ulei :)

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am oprit niciodata :twoup: Cand imi arati documentu' ala...poate !

 

Am pus pe forum lista cu recomandarea ZF ,producator atat a cutiilor cat si a uleiului de la bmw in unele cazuri , cauta ca e pe undeva intr-un topic pe forum ...Cel mai bine trimite tu un email la producatorul cutiei tale si vei primi raspunsul adecvat direct de la sursa , chiar daca masina ta a fost creata si asamblata de bmw. Cat despre mecanicul ala de la bmw , trimite-l in state daca tot sufera de straini , poate mai invata ceva

 

Pai si ce treaba am eu cu ZF ? Eu merg la BMW. Cand spun ''eu'' ma refer la acel proprietar de BMW care face la fel >>> merge/suna la BMW ca de la aia a cumparat masina si nu stie ce e aia ZF sau GM sau ...!

 

 

 

Nu e mai bine sã iei banii fraierilor când le picã transmisia?

 

Ei vând o cutie recondiĂžionatĂŁ cu ~ 5000 €.

 

Pai si tu ai cumparat cutia noua sau ai reconditionat cutia ta ? Nu inteleg de ce as da de 4-5 ori mai mult...!!!

Nu cred in aceasta teorie a conspiratiei producatorilor auto...! Exista inca cateva mii de piese intr-un BMW. Puteau sa aleaga alta sau chiar mai multe ! Asta a iesit ?

 

Unii nu stiu de ce va agitati atat la o discutie pertinenta si civilizata ! Doar ca asa a zis X ca se schimba uleiul ?

Link to comment
Share on other sites

toti producatorii auto au acelasi raspuns.

Nu este vorba despre o pata neagra pe emblema BMW fiindaca nu ei produc cutiile.

 

Majoritatea BMW'urilor care ies acum sunt cu automata !!! Nicio vorba despre ulei :)

 

vezi ca la unele modele audi e trecut schimbul ulei cutie in revizii asa ca nu mai abera . Toti producatorii...

 

Cat despre politica bmw ,....pt mine e unul din motivele pt care mi-ar fi destul de greu sa cumpar o masina cutie auto din Ro , care are multi km . E clar ca ai sanse mari sa fie cutia varza pt ca exista doar recomandari si etichete . Cu exceptia unor dovezi clare ca uleiul a fost schimbat la timp sau in limite rezonabile eu nu as cumpara o masina cu mai mult de 100k km reali . Sunt sute de E46 la vanzare cutie automata sau E60 , E90 nici nu ma pot uita la ele . Diesel nici atat . :) . Nu are rost contradictia , cine e cu adevarat interesat de masina lui studiaza si altceva decat bmwclub.ro unde 98 % citesc o eticheta . Sunt convins ca au socuri in cutie pe care nu le explica dar le considera normale :twoup:))))

 

Unii nu stiu de ce va agitati atat la o discutie pertinenta si civilizata ! Doar ca asa a zis X ca se schimba uleiul ?

 

 

nu se agita nimeni , doar aia care chiar au schimbat uleiul ...Si mai apare cate un ecou care a vb cu mecanici bmw .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai si ce treaba am eu cu ZF ? Eu merg la BMW. Cand spun ''eu'' ma refer la acel proprietar de BMW care face la fel >>> merge/suna la BMW ca de la aia a cumparat masina si nu stie ce e aia ZF sau GM sau ...!

 

 

PĂŁi dacĂŁ ei au produs cutia, s-or pricepe Âşi ei un pic, nu crezi? :twoup:

 

 

Pai si tu ai cumparat cutia noua sau ai reconditionat cutia ta ? Nu inteleg de ce as da de 4-5 ori mai mult...!!!

Nu cred in aceasta teorie a conspiratiei producatorilor auto...! Exista inca cateva mii de piese intr-un BMW. Puteau sa aleaga alta sau chiar mai multe ! Asta a iesit ?

 

Unii nu stiu de ce va agitati atat la o discutie pertinenta si civilizata ! Doar ca asa a zis X ca se schimba uleiul ?

 

Eu am recondiĂžionat cutia mea, ĂŽnsĂŁ e obligatoriu ca toatĂŁ lumea sĂŁ facĂŁ la fel ca mine?

 

Chiar crezi cĂŁ nimeni nu alege sĂŁ cumpere de la BMW, mai ales strĂŁini cu bani?

 

Nu e nici o teorie a conspiraÞiei, se numeºte piaÞã de consum.

 

Nu vãd de ce te plângi, discuÞia este civilizatã, te-a jignit cineva cumva?

Link to comment
Share on other sites

Nu m-a jignit nimeni ! Dar partea goala a paharului nu o vede nimeni si nici nu se discuta despre ea.

Cei care isi pun intrebarea trebuie sa stie ca multi au avut probleme mari dupa schimbul uleiului. Si nu din cauza alegerii uleiului sau a ''tehnicii'' de schimbare in nu stiu ce atelier.

Cum sa ii spui unuia care NU are nicio problema cu automata ''ba schimba uleiul pana nu e prea tarziu''. La BMW aia ii spun ca ''uleiul la automata nu se schimba si ca a fost sfatuit prost'' !

Cum sa ii spui unuia care are probleme la automata ''schimba uleiul si scapi de ele'' ??? Doar pe acest forum gasesc cateva exemple cu daune mari dupa schimbul uleiului.

 

Nu sunt nici pro nici contra.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Să fim serioşi.

 

Majoritatea celor cu probleme aveau deja probleme când au schimbat uleiul, ĂŽnsă nu au recunoscut.

 

Foarte puţini se gândesc să schimbe uleiul ĂŽnainte să fie prea târziu.

 

E logic că schimbarea uleiului nu este egală cu o reparaţie sau o recondiţionare, ĂŽnsă unii ĂŽncearcă oricum.

 

Dă-mi un exemplu.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu exceptia unor dovezi clare ca uleiul a fost schimbat la timp sau in limite rezonabile eu nu as cumpara o masina cu mai mult de 100k km reali . Sunt sute de E46 la vanzare cutie automata sau E60 , E90 nici nu ma pot uita la ele . Diesel nici atat . :)

+1 ... cei mai multi nu schimba uleiul tocmai ca spera sa pice cutia la urmatorul proprietar NU LA EI .....sau din motive financiare, cand aud ca la E90/E60 filtrul e integrat in baia de ulei, apar costuri mult mai mari, ii ia capul si renunta, cunosc personal 5 CAZURI :twoup:)

 

Cele mai fiabile cutii automate sunt cele japoneze ... ca drept dovada la Mitsubishi si Toyota la reprezentante se schimba uleiul ... prima lor grija cand ajung la 50k ( SCHIMBA ULEIUL )

 

Jacobs chiar iti recomand sa porti o discutie legata de schimbarea uleiului din cutie intr-o reprezentanta de masini Japoneze sau intr-un service specializat pe automate .... iti vei schimba aceasta conceptie cu siguranta .....si mai trebuie sa accepti ca cutiile automate nu sunt fabricate de BMW, nu inteleg de ce sustii sus si tare ca domne BMW nu recomanda schimbul ....

Edited by edy1092
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

edy1092 nu sustin nimic :twoup: Voi sustineti ca BMW sau Audi recomanda schimbul de ulei. Iar asta nu este adevarat.

Nu sunt de acord cu ''din cauza uleiului neschimbat la xxxxx km se strica cutia'' si cu sfaturile astea legate de resoftare sau schimb ulei cand apar anumite probleme la cutie. Daca se constata lipsa uleiului sau ca uleiul este uzat, atunci OK ! Schimba-l !

Cutia mea are 230.000km si schimba perfect ! Daca ar avea mici probleme...MULTI de aici mi-ar schimba ueliul si filtrul. Asa...nu se baga nimeni.

Cred ca m-am facut inteles...

Cred ca o verificare prealabila schimbului de ulei este indicata.

Link to comment
Share on other sites

edy1092 nu sustin nimic :twoup: Voi sustineti ca BMW sau Audi recomanda schimbul de ulei. Iar asta nu este adevarat.

 

Eu am prieten mecanic la Porsche Bucuresti si se recomanda , dar ai tu o placere sa discuti in contradictoriu pe topicuri cu ulei cutie si consum . Probabil testezi daca te mai ia cineva in serios.

Link to comment
Share on other sites

Jacobs esti ceva de belea.. . Vorbesti numai tampenii .. auzi la el.. cica nu se schimba nici in alea vechi.

 

Mai baiatule tu ai idee cand s-au inventat cutiile automate si de cand sunt pe masini ? Cand a aparut tampenia cu lifetime ? iti spun eu, cutii automate pe masini se folosesc de 60 de ani. Lifetime a aparut la BMW in 1995. LA masini de pana in 1995, fara eticheta verde, inclusiv BMW recomanda schimbul la 60k km ... uitate in orice DIS TIS .

La lifetime ti se pune in fata document oficial ZF despre schimbul la lifetime .. nu il crezi nici pe ala.

NU ai nici un fel de pregatire dar esti gata sa te juri pe rosu ca un ulei care stat 17 ani intr-o cutie mai e bun. Tu esti sanatos la cap ? ala nu mai e bun de nimic nici daca statea in beci intr-un borcan, dapoi frecat zi de zi..

 

Intelege ca eu vorbesc pe documente nu pareri si impresii artistice.

Si mai e o chestie.spunea cineva de toyota si Mitsubishi. .. pai nici aia nu fac cutii.. tot de la ZF si GM le cumpara, si mai nou Bog Warner, dar la ei se schimba uleiul si in consecinta nu auzi de probleme..

In State, din cauza garantiei obligatorii prin lege, de 100k Mile la motor si cutie, BMW US face schimbul de ulei si il recomanda, dupa ce au platit n-spe cutii pe garantie au schimbat pozitia oficiala. Daca intrebi la BMW US se schimba raspunsul oficial la 180 de grade..

 

In Europa daca fac asta deschid calea la n-spe procese, plus ca in europa km facuti de o masina sunt mult mai putini de regula. .. de asta sustin in continuare tampenia asta.

Imi spui mie ca ai dat telefon la ZF si cand mai sus e document de la ZF cum ca se schimba nu mai zici nimic.. apoi vii pe alt topic si debitezi chestii.

Uite document din manualul bentley .. e vorba de cutiile vechi.. alea de care spui tu ca nu se schimba uleiul niciodata..

Scrie clar.. se schimba la toate uleiul la inspectia II... cu exceptia 540i.. care a avut prima cutie cu eticheta verde..Asta asa ca sa iti arat cam cum e cu cutiile vechi. A naibii coincidenta, cutiile astea vechi si nasoale, la care se schimba uleiul regulat tin cate 25 de ani si sute de mii de km fara probleme..

inspectie.PNG

Link to comment
Share on other sites

edy1092 nu sustin nimic :) Voi sustineti ca BMW sau Audi recomanda schimbul de ulei. Iar asta nu este adevarat.

 

Eu am prieten mecanic la Porsche Bucuresti si se recomanda , dar ai tu o placere sa discuti in contradictoriu pe topicuri cu ulei cutie si consum . Probabil testezi daca te mai ia cineva in serios.

Nu mai dezinforma. Poate in final o sa te creada cineva care nu iti cere dovezi... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

DOMI

Poti sa traduci si in germana documentul atasat ca tot nu recomanda nicaieri sa schimbi uleiul !!! Imi pare rau ca nu ai stiut sa il interpretezi...

 

Tu nu poti sau poate nu vrei sa pricepi ca :

-daca in cutie deja sunt probleme DEGEABA schimbi uleiul !!!

-uleiul in cutia de viteze NU se schimba pentru a prevenii defectiunile ulterioare. Defectiunile sunt independente de starea uleiului. Prima data se strica niste piese in cutie care ulterior innegreste uleiul. Ti-am dat atatea exemple ! Cutii care ajung la multe sute de mii de km sau masini de 15 ani care nu au probleme la cutie.

Intelege ca proasta utilizare a cutiei ... duce la defectarea ei !!!

-la 150.000 km pica turbo [1000e], debitmetru [350e], caseta de directie [800e], etc. Asta e lifetime...! NU ai ce sa le faci sa dureze o vesnicie.

 

Suna la orice dealer/reprezentanta de la tine din Germania si gaseste una unde recomanda ca la xx.xxx km sa schimbi uleiul la steptronic. Lasa numarul aici si o sa sun sa le cer document oficial sau de orice fel.

 

De fapt am gasit acum

DOMI : ''In primul rand la reprezentanta nu rezolvi nimic. Din cauza ca o tin pe a lor cu uleiul Lifetime, care e lifetime numai la fraerii de europeni, nu si in state.. nu au echipamentul necesar sa il schimbe nici in Germania daca mergi la reprezentata din Munchen. . Neavand echipament nu il scot pe tot. Deci mai bine cauti un service specializat in cutii automate, era un link si aici pe forum, unde au tot ce trebuie, iti schimba si uleiul complet, au si kit de filtru si ce mai trebuie.''

Edited by Jacobs
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ultimele cifre din VIN ...EU15001 .... INTREBARE...cutia mea este in 4 sau 5 trepte???? vad ca s-au pus si cu 5 pe e36.....

 

nu ma puneti sa ma uit sub ea dupa acel cod deoarece momentan nu am posibilitatea....

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Ultimele cifre din VIN ...EU15001 .... INTREBARE...cutia mea este in 4 sau 5 trepte???? vad ca s-au pus si cu 5 pe e36.....

 

nu ma puneti sa ma uit sub ea dupa acel cod deoarece momentan nu am posibilitatea....

Ai un A4S 310R - RO cu 4 viteze + R :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ultimele cifre din VIN ...EU15001 .... INTREBARE...cutia mea este in 4 sau 5 trepte???? vad ca s-au pus si cu 5 pe e36.....

 

nu ma puneti sa ma uit sub ea dupa acel cod deoarece momentan nu am posibilitatea....

Ai un A4S 310R - RO cu 4 viteze + R :)

 

 

vad ca alea s-au pus intre 92-93....nu stiu ce sa zic....imi e greu sa cred ca la 170 eram in treapta 3... :twoup: ...am vazut si eu ce arata real oem...insa de multe ori realoem arata gresit (cel putin ptr mine...sau poate nu stiu eu sa ma uit)...adica pe vin-ul meu daca intrii pe elemente iti poti alege si automata si manuala..ceea ce nu prea e ok...acolo trebuia sa arate doar automata...

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

pe VIN'ul de la tine iese doar cu automata. In realoem apare si cutia manuala. Asta nu schimba cu nimic situatia.

Din codul cutiei ai 4 viteze.

 

You Have Selected: 03/1995 E36 318is Coupe M44 Europe Left hand drive Automatic

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Jacobs, zi-mi si mie exemplele alea de oameni de pe forum care au schimbat uleiul unor cutii ĂŽn stare perfectĂŁ care apoi au cĂŁzut din cauza asta, sunt tare curios.

 

Iar dacĂŁ pentru tine un ulei care a stat ĂŽn cutie Âşi a trecut prin extrem de multe schimbĂŁri de temperaturĂŁ, mii de ore de funcĂžionare Âşi repaus, este la fel ca unul nou, ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ n-ai cum sĂŁ te ridici la nivelul discuĂžiei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jacobs, zi-mi si mie exemplele alea de oameni de pe forum care au schimbat uleiul unor cutii ĂŽn stare perfectĂŁ care apoi au cĂŁzut din cauza asta, sunt tare curios.

 

Iar dacĂŁ pentru tine un ulei care a stat ĂŽn cutie Âşi a trecut prin extrem de multe schimbĂŁri de temperaturĂŁ, mii de ore de funcĂžionare Âşi repaus, este la fel ca unul nou, ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ n-ai cum sĂŁ te ridici la nivelul discuĂžiei.

 

Nu despre ei era vorba. Nu despre cineva care face schimbul la 80.000km.

 

Nimic nu mai este ca in prima zi :) Nici uleiul, nici piesele din cutie, nimic din masina !

Doar aproximativ 15% din BMW'urile cu steptronic au avut o problema [mica sau mare] de cutie de-a lungul timpului...asta spune multe !

Noi discutam de cateva zeci/sute/mii de exemple gasite pe internet. Mai sunt si celelalte zeci de milioane care NU au avut probleme. :twoup:

 

Ma repet >>> Daca BMW ar recomanda schimbul de ulei la 90.000km in cutiile de viteza NU pierde absolut nimic. Costa mai putin decat schimbul distributiei la alte marci.

Nici macar la cele noi iesite de pe usa dealer'ului nu le recomanda.

Link to comment
Share on other sites

Acest sondaj este foarte inexact.

 

De exemplu, eu am intrat ĂŽn sondaj deÂşi mi-a picat cutia? Normal cĂŁ nu, iar acest lucru e valabil pentru extrem de mulĂži alĂži posesori de BMW-uri ieÂşite din garanĂžie.

 

Exemplele de pe Internet sunt foarte grĂŁitoare.

 

Acum ar pierde pentru cĂŁ ar risca sĂŁ fie daĂži ĂŽn judecatĂŁ de oameni cĂŁrora le-au picat cutia Âşi care nu au fost despĂŁgubiĂži pentru cĂŁ maÂşina a ieÂşit din garanĂžie.

 

Tu nu cumva eÂşti cel care ĂŽÂşi spĂŁla filtrul de aer sau alt filtru sau te confund?

Link to comment
Share on other sites

...O cutie automata careia uleiul i se schimba la timp practic va tine mai mult decat restul masinii, daca nu e folosita in mod barbar, gen accelerat cu frana pusa la liniute si chestii de genul asta.

Sanatate maxima ! Perfect de acord cu ce scrie mai sus !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.