Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

scuze ca iti pun o intrebare mai personala, dar cat castigi tu acolo?

 

aaaaa, da, cand salariul nostru mediu este pana in 800 ron si impozitul la 3.000 cmc sare de 2000 ron atunci sta bine treaba nu?sau ar terbui sa se reflecte putin si cu veniturile?

 

 

nu raspunde la prima intrebare, era retorica!

 

Exact cat castigam si in Ro.. Ma rog, ma numar printre fericitii care in a-si asigura veniturile nu sunt conditionati sa traiasca intr-o anume tara...

 

Sigur ca ceea ce spui tu este perfect adevarat... Ce vroiam eu sa subliniez este exact faptul ca acelasi model de masina pe care-l detineam si in Ro ma costa anual cumulat cam aceiasi bani in De.. Diferenta o fac serviciile oferite pentru banii respectivi.

 

Sigur ca la noi in Ro s-au aliniat nivelului vestic in ce priveste impozitele, preturile la carburanti... Este o minune ca mai circula atatea masini (si ce masini) pe soselele noastre, avand in vedere asa cum spuneai si tu ca salariile au ramas la nivelul pe care-l stim cu totii...

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca tu in ro castigai f bine :laugh:

si voi chiar credeti ca se va termina cu masinile bagate pe bg?

sa fim seriosi.....

acum taxa la a mea cred ca sare de 2500 euro.

cu banii astia imi mai iau un e36

ia sa micsoreze ENORM taxa, sa vada nea boc cati bani o sa ii aducem cu inmatriculatul pe ro.

era sa uit, sa micsoreze si impozitul. atunci va avea bugetul romaniei mult de castigat.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca la noi in Ro s-au aliniat nivelului vestic in ce priveste impozitele, preturile la carburanti...

 

adevarat, dar salariile nu, beneficiile oferite ptr ceea ce platim aici, nu, cu alte cuvinte, dam bani/timp/munca, dar primim...stii tu ce.

 

si apoi mai vin unii si ii blameaza pe cei care, chipurile, vor "sa fenteze statul".wow...

 

ar trebui sa intoarca si obrazul celalalt, nu? ca alte gauri nu mai sunt. :o

 

@turmentatu:

 

"ia sa micsoreze ENORM taxa, sa vada nea boc cati bani o sa ii aducem cu inmatriculatul pe ro.

era sa uit, sa micsoreze si impozitul. atunci va avea bugetul romaniei mult de castigat."

 

ca bine zici.cate masterate in economie ai? oare astia nu isi dau seama ca putin si scump, nu va echivala niciodata cu mult si ieftin?

 

ps: nu eram ironic.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca taxele si impozitele mari la motoare peste 2000cmc sunt exact pentru a proteja productia marcii autohtone Dacia , ca daca nu ar fi taxele astea nu stiu cati ar mai cumpara dacii...

+1, exact asta a fost!

de asta s-a ajuns la programul rabla 13, de asta nu se platea taxa de mediu cand iti luia logan nou, (cica era gratis de la stat), etc

Link to comment
Share on other sites

Eu sper sa gaseasca o solutie sa-i rupa pe astia cu numere de bulgaria ... din pacate insa nu cred ca se va intampla, nu prea curand cel putin ...

 

:laugh:

 

si eu vreau sa ii rupa, sa le dea la ficati, sa scoata untul din ei, 'tule muma n cur de bagabonti :laugh: :2guns: :bash: :growl:

 

de unde atata inversunare?!

Link to comment
Share on other sites

Eu sper sa gaseasca o solutie sa-i rupa pe astia cu numere de bulgaria ... din pacate insa nu cred ca se va intampla, nu prea curand cel putin ...

si eu sper.mama lor cu toate troacele lor.

 

am o dilema.

am facut comanda de piese pt auto pe bg de 2500 ron. sa le mai iau sau sa o las asa sa pice, daca nu o sa mai pot circula cu ea in ro?

ce dilema..... :sick:

max83: asa este corect :laugh:

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

De cand m-a pocnit o jigodie cu numere de bulgaria ... alte intrebari ?

 

te-a pocnit te-a pocnit, asta e...putea sa fie si din RO.

rezolvarea? ce a urmat? nu avea asig? ai asteptat 1 secol dupa bani?

 

haideti sa o lamurim si p'asta cu asigurarea.plecam de la premiza ca exista asigurare. te-a lovit unul cu nr Bg. care-i procedura?

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu care este procedura: mergi la asiguratorul omolog din Romania, deschizi dosarul, apoi astepti confirmarea cartii verzi: in cazul meu a durat 5-6 luni CU MARI PRESIUNI!! , abea apoi, in caz ca este confirmata cartea verde, poti merge sa duci masina in service, sa o repari, apoi astepti sa se dea ok-ul pentru plata, abea apoi iti poti recupera masina, asta in cazul cel mai fericit in care nu mai intervine nimic. In caz ca nu este confirmata cartea verde, trebuie sa-l dai pe ala in judecata sa-ti recuperezi banii, si toti stim cat dureaza un proces civil in Romania, si ce implica el ... acum vin eu si te intreb: pentru ce sunt eu nevoit sa inghit toate cacaturile astea?!?!
Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu care este procedura: mergi la asiguratorul omolog din Romania, deschizi dosarul, apoi astepti confirmarea cartii verzi: in cazul meu a durat 5-6 luni CU MARI PRESIUNI!! , abea apoi, in caz ca este confirmata cartea verde, poti merge sa duci masina in service, sa o repari, apoi astepti sa se dea ok-ul pentru plata, abea apoi iti poti recupera masina, asta in cazul cel mai fericit in care nu mai intervine nimic. In caz ca nu este confirmata cartea verde, trebuie sa-l dai pe ala in judecata sa-ti recuperezi banii, si toti stim cat dureaza un proces civil in Romania, si ce implica el ... acum vin eu si te intreb: pentru ce sunt eu nevoit sa inghit toate cacaturile astea?!?!

pai si cu asig din romania tot astepti, aka carpatica si eurowins.

 

eu inca nu am luat bani de la carpatica. deci.......

Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu care este procedura: mergi la asiguratorul omolog din Romania, deschizi dosarul, apoi astepti confirmarea cartii verzi: in cazul meu a durat 5-6 luni CU MARI PRESIUNI!! , abea apoi, in caz ca este confirmata cartea verde, poti merge sa duci masina in service, sa o repari, apoi astepti sa se dea ok-ul pentru plata, abea apoi iti poti recupera masina, asta in cazul cel mai fericit in care nu mai intervine nimic. In caz ca nu este confirmata cartea verde, trebuie sa-l dai pe ala in judecata sa-ti recuperezi banii, si toti stim cat dureaza un proces civil in Romania, si ce implica el ... acum vin eu si te intreb: pentru ce sunt eu nevoit sa inghit toate cacaturile astea?!?!

 

Ca sa poata unii sa-si arate muschii facand cerculete in rond in fata parcului Herastrau!

Este totodata imperios de necesar sa aiba muzica data tare(subwoofer-ul din spate este un MUST) si geamurile deschise.

Mai nou vad ca altii se gandesc si la niste "goarne" stil vapor/tren. ;))

 

Nu-ti era clar ??? :p

Link to comment
Share on other sites

Ca sa poata unii sa-si arate muschii facand cerculete in rond in fata parcului Herastrau!

Este totodata imperios de necesar sa aiba muzica data tare(subwoofer-ul din spate este un MUST) si geamurile deschise. Mai nou vad ca altii se gandesc si la niste "goarne" stil vapor/tren. ;))

 

Nu-ti era clar ??? :p

 

ceva mai bun de atat nu gaseai? scuza-ma, dar e penibil acest "argument". :wacko:

 

iti violeaza spatiul intim, frecventele joase emise de sub-ul meu din portbagaj? trebuie sa stau cu geamurile inchise...ca sa ce? sau de ce?

Link to comment
Share on other sites

pai nu te supara pe mine, dar c....ri d'astea inghitim si de aici...din RO.

 

2 daune am avut, de fiecare data a fost tiganeala. acum 2 ani am asteptat vre-o 4 luni pana am vazut banii.

 

si da, e nasol daca nu se confirma cartea verde.

Da, dar macar in inghit de la "ai nostri", nu de la niste straini, si, daca te documentezi putin, nici nu se poate pune problema de astfel de termene cu rca-urile romanesti ... am mai avut o dauna la 1 luna dupa treaba cu bulgaria, de data asta cu un rca romanesc, m-am implicat si am obtinut acceptul de plata in 24h ... how about that?!

 

ceva mai bun de atat nu gaseai? scuza-ma, dar e penibil acest "argument". :wacko:

 

iti violeaza spatiul intim, frecventele joase emise de sub-ul meu din portbagaj? trebuie sa stau cu geamurile inchise...ca sa ce? sau de ce?

Pentru ca nu este nimeni obligat sa asculte muzica altuia, fiecare asculta pentru el, vrei sa aculti tare? nici o problema, dar nu deranja pe cei din jurul tau, pentru ca nu esti sihastru, de-aia se numeste societate.

Link to comment
Share on other sites

 

Pentru ca nu este nimeni obligat sa asculte muzica altuia, fiecare asculta pentru el, vrei sa aculti tare? nici o problema, dar nu deranja pe cei din jurul tau, pentru ca nu esti sihastru, de-aia se numeste societate.

 

nu vreau sa fiu rau...dar e vorba de muzica din masina, tu fiind in masina ta, asculti muzica ta...masinile se misca, nu stau una langa alta la infinit.

 

cum ar fi, sa nu mai scot masina din parcare, ca ii deranjez pe ceilalti, marind traficul??!!!

 

pe langa asta, la mine in masina se aude tare (si bass si medii si inalte), in afara masinii se aude aproape doar bass-ul, deci care-i problema?

 

mi se pare penibil sa te plangi de basii din portbagajul altuia, deja e un cliseu obosit, o catalagare ieftina si gratuita.

 

ps: si acasa, cand vin de la munca si ma lungesc in pat, pun muzica si adorm pe basi.asa am fost de mic, deci din partea mea, n-are decat sa iti tremure oglinzile de la atatia basi.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.