Jump to content

BMW E46... Cabrio 2.500cm


81rgl

Recommended Posts

Ce voie buna facusi,Ghita?

 

 

Nu am putut sa postez mi-a cazut netu'

 

Nu e volanul meu, vroiam sa cer o parere.

Pot sa fac ceva mai subtil (nici mie nu-mi place asa incarcat)

 

Volanul care il am acum nu se pupa deloc cu interiorul actual.

As vrea sa-l fac (volanul de ieM ) doar partea de sus carbon si in rest sa-l las asa cum este... si trimul de M si trim comenzi + capac Airbag sa le imbrac in Alcantara, asa vor fi si fusta schimbator si frana de mana.

 

Nu-mi dau seama ce se intampla in poza, e un volan de m imbracat in piele si carbon??

 

 

Da... repet nu este al meu ...e o poza oarecare.

 

volanul e horror

 

 

Stiu ca e horror. este exagerat de incarcat dar se poate face si ceva mai subtil...

 

Lemnul pe un volan care sa se asorteze cu trimurile nu e la fel de horror?

 

http://s16.postimage.org/e4ptp3obl/8608400003_large_1.jpg

 

P.S. Capacul de la airbag volan M sau sport se sparge in momentul declansarii sau sare intreg ???

Link to comment
Share on other sites

Se sparge din cate stiu eu rar gasesti doar capace,stiu ca am cautat foarte mult dupa unul si destul de scump.

ON: Lasa volanul asa daca e de Iem sau cel mult doar trimul de jos imbracat daca tot ai facut si trimurile masinii,parerea mea ca piano black arata mult mai bine sau este doar din cauza ca m`am plictisit de trimurile mele.

Link to comment
Share on other sites

Eu iar m-am plictisit de piano black si le-am facut carbon .... + placerea de a le face cu manutele astea 2 :p

 

Deci nu ne intelegem cu volanele astea :p

 

Volanul care il am acum pe masina este unul SPORT OEM zgariat si vai de el, in 'camara am unul de ieM '

 

Nu am de lemn sau altceva, dadeam un exemplu cu cel de lemn care se asorta cu trimurile tot de lemn (puse de BMW)

 

Ma repet:

Volanul care il am acum nu se pupa deloc cu interiorul actual.

As vrea sa-l fac (volanul de ieM ) doar partea de sus carbon si in rest sa-l las asa cum este... si trimul de M si trim comenzi + capac Airbag sa le imbrac in Alcantara, asa vor fi si fusta schimbator si frana de mana.

 

 

Mai astept sa-mi spuna cineva daca se sparge capacul sau sare??

Motivul sa stiu daca pot sa-l imbrac in Alcantara.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mai astept sa-mi spuna cineva daca se sparge capacul sau sare??

Motivul sa stiu daca pot sa-l imbrac in Alcantara.

sare in sus, dar chiar si asa, e riscant sa-l imbraci...nu stii cum si cat de tare se lipeste de marginile carcasei airbagului.

In fine, fiecare cu ideile lui.

 

lasa volan normal, altfel intra la kitch , nu e din peisaj volan cu carbon, adica mie-mi pare ca o dai in 4tuning , srry ;)

carbonul asta parca e halucinogen asa...ai pus pe un colt, il vezi in toata masina :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Ghita sa ai parte de ea fara evenimente ! si intr-un final ai ajuns la vb mele ... suspensie sport si " trantita " ! :)) ii sta bine " trantita ". Dar cum spunea un coleg de forum , sub 4 cm spate nu mai iese convergenta la masina. Si fata ca sa iasa trebuie sa nu fie sub 6. Masoara eventual si daca e sub atunci mai ridic-o. In timp o sa itzi faca probleme... Bafta si numai bine. Sper ca sa ne vedem si data viitoare cand mai ajungi pe la noi prin vest tot cu bine ! :)
Link to comment
Share on other sites

sare in sus, dar chiar si asa, e riscant sa-l imbraci...nu stii cum si cat de tare se lipeste de marginile carcasei airbagului.

In fine, fiecare cu ideile lui.

 

 

carbonul asta parca e halucinogen asa...ai pus pe un colt, il vezi in toata masina :sorcerer:

 

 

Sunt anti 'baietzasi' am sa las volanul de M asa cum este... si am sa incerc pe asta care e 'praf ' unele variante ... de dragul de a face, in loc sa-l arunc ...

 

Versatu' daca nu depasesc marginile capacului ... nu cred ca este vreun risc.

Mersi de raspuns.

 

P.S. Inca ceva capacul airbag se poate lua jos?? fara a periclita integritatea airbagului sau a functionalitatii lui?

 

Ghita sa ai parte de ea fara evenimente ! si intr-un final ai ajuns la vb mele ... suspensie sport si " trantita " ! :)) ii sta bine " trantita ". Dar cum spunea un coleg de forum , sub 4 cm spate nu mai iese convergenta la masina. Si fata ca sa iasa trebuie sa nu fie sub 6. Masoara eventual si daca e sub atunci mai ridic-o. In timp o sa itzi faca probleme... Bafta si numai bine. Sper ca sa ne vedem si data viitoare cand mai ajungi pe la noi prin vest tot cu bine ! :)

 

 

Am rezolvat cu convergenta nu vor mai fi probleme pe viitor

Sa ne vedem cu bine .... dau de stire cand vin ...stai calm ca nu scapati de mine asa usor. :p

 

Fac cinste cu un Big Bally :))

 

Pana atunci ... Voie buna

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Da si am avut un noroc... mi-au zis ca MAXXXIM 50km mai mergea (ajunsese la nituri)

 

Astept pozele de la Rhazi .... sa vezi ce detailing au facut baieti pe sub masina. si ai sa intelegi de ce am preferat sa merg pana la Arad :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Robert, au schimbat ambreajul.... si daca tot era sus au si demontat evacuarea, au luat jos cutia si s-a curatat ca si la dentist :rolleyes:

 

Mersi ... asta se intampla cand cineva face o munca cu muuuulta pasiune.

Ne vedem la montat serpisori.

 

Apropo Robert, serpi tai ce marca sunt si de unde gasesc si eu.

 

 

Multumesc Rhaziel si lui "Dentistu' "

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am schimbat uleiul si toate filtrele saptamana trecuta ...

 

Mecanicul a luat shoc cand a intrat sub masina...

 

"Bah da-o dreacu de treaba da tu si aici dedesupt o cureti???" Asta dupa ce vazuse compartimentul motor

 

Si un nou record la RANGE

 

post-31544-0-93407600-1351195478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Azi am primit ceva "CALUTI" de rasa bavareza.

 

Acum avem si noi ca tot 2,5-ul 190-195 Cp. de la 170

 

Cum George alias @320i e36 a trecut pe la noi prin vest (Oradea)

 

Se simte ff frumos chiar fizic nu doar placebo.

 

Recomand cu incredere celor care isi doresc asa ceva...

 

Topic link

 

Urmeaza serpisorii... cu care ma ajuta @Robert_Tau

 

Pozele cu interiorul au de asteptat mai am putin de lucru. (maine ajung fustele schimbator si frana de mana Alcantara) @XpertAuto

 

Voie buna...sa tot fie.

Link to comment
Share on other sites

E super misto senzatia dupa ce montezi serpii, eu fac comparatie intre a mea si a lui robert.. a lui creste mai repede in ture decat a mea si trage o idee mai bine.. sa nu mai vb de sunet care e criminal!! :thumbsup:

Iti faci si tu simulator pt sonde lambda sau le montezi pe serpi?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu stiu cum va face cu sondele... il lasam pe meserias ... nu e prima care o face :p

 

Pana ce imi da Robert de stire cu serpisori (il astept ca si JR. meu pe Mos Craciun :D) lucram la interior si am un ajutor pe masura :

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=u8mYF7iAsYg

 

Voie buna.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa nu ai spor ... chiar asa cu 2 maini Stangi ... cum imi zic "meseriasii"

 

 

 

 

 

 

Azi am montat short shift-ul:

 

Diferenta este imensa, cursa este ff scurta.

 

Schimbatul vitezelor este mai precis, mai grav si mai scurt...

 

Un mic DEMO OEM vs. short shifter:

 

OEM shifter

Schimbator original BMW e46 (OEM)

http://www.youtube.com/watch?v=tHcGUxN0Npw

 

 

Short shift

BMW E46 short shifter

http://www.youtube.com/watch?v=p1Pmw9ke1hs

 

Maine dimineata imi ajung comenzile .... SPER

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.