Jump to content

senzor placute...


pyu

Recommended Posts

cam 2000.

Merci :twoup:

 

mai bine uite-te la placute ca se vad ..constata uzura si apoi iti vei da seama!!!

cel mai sigur.. :)

Nu prea am chef sa dau roata jos sa ma uit... Eram curios in cat timp se vor uza cu totul.

 

mai bine schimba placutele cat mai repede

asta daca nu vrei sa schimbi si discurile de frana

Am un set de placute noi, dar nu are rost sa le pun. Peste o saptamana poate imi iau alte discuri ( ventilate, eu am subtiri ), si schimb si etrierii si placutele.

Link to comment
Share on other sites

am o problema similara. desi placutele sunt neuzate ( rulaj cca 15000 km) s-a aprins beculetul din bord . uneori se stinge, alteori nu. stie cineve care ar mai putea fi cauza, in afara placutei uzate?

 

Poate sa fie firul intrerupt pe undeva.La mine a fost smuls de la drumurile noastre.Cel mai probabil unde vine prins pe amortizor

Link to comment
Share on other sites

am o problema similara. desi placutele sunt neuzate ( rulaj cca 15000 km) s-a aprins beculetul din bord . uneori se stinge, alteori nu. stie cineve care ar mai putea fi cauza, in afara placutei uzate?

In 15.000 km placutele sunt neuzate?

Da jos senzorul, si vezi ce e cu el.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai chef sa dai roata jos ca sa verifici atunci de ce mai postezi crezi ca daca lumea de pe aici iti raspunde placutele tale se innoiesc...?

Poate se oferĂŁ cineva sĂŁ-i verifice sau sĂŁ-i schimbe plĂŁcuĂžele :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca janta iti permite poti vedea placutelefara sa dai roata jos. Daca nu ai chef sa dai roata jos ca sa verifici atunci de ce mai postezi crezi ca daca lumea de pe aici iti raspunde placutele tale se innoiesc...?

Era o intrebare de bun simt: "cati km se mai poate merge pana ca rahatul ala de senzor se freaca si nu mai ramane carne pe placuta".

Insa unele raspunsuri sunt lipsite de bun simt. Exemplu cateva randuri mai sus.

Link to comment
Share on other sites

OK. Hai sa iti dau un raspuns mai raspuns ca primul raspuns, :twoup: pentru ca eu ti-am zis ca poti sa vezi placutele fara sa dai janta jos daca aceasta iti permite...

Din momentul in care ti s-a aprins avertizorul de placute, acestea te mai tin 5 ani, daca in timpul asta tu faci doar cateva sute de km sau te pot tine o zi daca faci un drum sa zic Bucresti-Timisoara si retur.

In cartea tehnica a masinii in dreptul acestui simbol scrie ca trebuie sa mergi la service in cel mai scurt timp pentru schimbarea placutelor. Mai simplu nici ca se putea.

Aaaaa daca vrem raspunsuri "dastea din popor": te mai tin 1000 de km sau 1500 de km si tu poate ai placute cu o duritate foarte scazuta ceea ce implica o franare mult mai eficace si o durabilitate mai mica si te trezesti ca ti-a zis cineva ca dupa ce ti s-a aprins becul de placute mai poti sa mergi lejer 1-2 mii de km si cand te duci sa le schimbi dupa perioada asta te trezesti ca nu prea te-au tinut si ai discurile de frana varza.

Link to comment
Share on other sites

OK. Hai sa iti dau un raspuns mai raspuns ca primul raspuns, :twoup: pentru ca eu ti-am zis ca poti sa vezi placutele fara sa dai janta jos daca aceasta iti permite...

Din momentul in care ti s-a aprins avertizorul de placute, acestea te mai tin 5 ani, daca in timpul asta tu faci doar cateva sute de km sau te pot tine o zi daca faci un drum sa zic Bucresti-Timisoara si retur.

In cartea tehnica a masinii in dreptul acestui simbol scrie ca trebuie sa mergi la service in cel mai scurt timp pentru schimbarea placutelor. Mai simplu nici ca se putea.

Aaaaa daca vrem raspunsuri "dastea din popor": te mai tin 1000 de km sau 1500 de km si tu poate ai placute cu o duritate foarte scazuta ceea ce implica o franare mult mai eficace si o durabilitate mai mica si te trezesti ca ti-a zis cineva ca dupa ce ti s-a aprins becul de placute mai poti sa mergi lejer 1-2 mii de km si cand te duci sa le schimbi dupa perioada asta te trezesti ca nu prea te-au tinut si ai discurile de frana varza.

Deci.

1. - nu se vede prea bine fara sa dau janta jos.

2. - vroiam sa stiu daca mai pot merge cateva sute de km, nu ma intereseaza cativa ani, si alte chestii gen chimia si fizica placutelor

3. - oricum nu ma intereseaza daca se distrug discurile, oricum vreau sa le schimb impreuna cu placute si etrieri.

Vroiam doar sa stiu cam cand ar veni momentul, ca sa-mi cumpar ce mai am nevoie pana atunci.

 

Rog un moderator sa inchida topicul.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.