Jump to content

BMW E46 318i


mik15

Recommended Posts

pe care il am deja de aproape 2 ani si pot sa spun ca inca imi mai place, e drept, imi doresc alta motorizare, un 2.5 sau 3.0, insa modelul sau brand-ul nu o sa il schimb. La mine este primul BMW si l-am luat tocmai din curiozitate, aveam prieteni care aveau E46 sau E60 si ma tot sacaiau cu bmw-ul in sus bmw-ul in jos, ca e diferit fata de alte masini, ca este alt feeling la volan si tot asa. La vremea aia eram inca fan Audi, eram deja la al 2lea si eram destul de multumit de masina, un A6 2.5 Quattro S-line, insa dupa ce am mers mai mult cu BMW-ul am inceput sa inteleg si eu diferentele, mi-am dat seama ca desi avea o putere decenta masina, 180cp, nu o simteai atat de sprintena si agila precum simti BMW-ul. In sfarsit, nu vreau sa ma apuc acum sa fac o compraratie intre cele doua, a mai trecut o vreme, am mai schimbat o masina doua pana intr-o zi cand mi s-a pus pata sa iau si un E46, asa ca in 2008 prin aprilie-mai m-am apucat de cautari si intrucat taxele erau mai mari la inmatriculare m-am decis asupra unui 318i din 11/2000, pe care am luat-o din Germania de la un tip care o vindea pentru ca isi cumparase modelul nou, E90, deci tot un adept al marcii desi avea aproape 50 de ani. Am ales masina asta pentru dotarile si km relativ putini(100k) si certificati cu carte service, la aceeasi bani as fi putut lua un model facelift insa fara aceste optiuni, singurul regret este ca nu am luat cel putin un 2.2 de 170cp. Avand si masini mai puternice, puterea acestui 318 nu mi s-a parut ceva deosebit, insa mi-a placut totusi faptul ca motorul era si este capabil de turatia maxima atunci cand ai nevoie fara prea mari eforturi, sunetul evacuraii care din interior suna chiar bine, liniaritatea acceleratiei datorata faptului ca motorul este aspirat si bineinteles tinuta de drum care m-a surprins placut mai ales pe drumul de la Arad la Sibiu, ajungand noaptea la Nadlac drumul era liber. Masina este aproape ca si atunci cand am adus-o, la exterior am schimbat semnalizarile si stopurile cu unele albe si am pus o folie 3M in rest am investit doar in partea tehnica atunci cand a fost nevoie, bine ca nu a fost prea des...:twoup:.

 

Astea sunt cateva poze facute la cateva zile dupa ce am luat-o:

 

 

 

o sa mai revin si cu alte poze intrucat nu mai pot pune momentan pentru ca am atins limita si nu le pot sterge pe cele vechi, site-ul mai are bug-uri si imi da eroare...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

@mihai

eu am cumparat-o in mai 2008 si este fabricatie 11/2000, deci nu avea 10 cand am luat-u eu, apoi ultimul service era la 92k in dec. 2007 iar propietarul(de la care am luat-o personal), care era si primul de altfel in Germania, mai avea inca o masina....eu zic ca sunt cateva argumente care ar sustine km astia :twoup:, ma rog, nu asta este ideea topicului asta.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Are 116 cp?Este draguta,poze cu interiorul nu ai?

am pus cateva, o sa fac mai multe cu interiorul, astea ar fi optiunile:

-xenon OEM cu spalator far

-PDC spate

-senzor ploaie

-oglinda interioara cu senzor antiorbire

-scaune incalzite cu reglaj lombar electric

-4 geamuri electrice

-trapa

-pregatire telefon

-cotiera fata/spate

-sac ski

-oglinzi heliomate, incalzite, rabatabile electric

-pachet lumini interioare

-R-CD business

 

cam astea ar fi mai interesante, sa zic asa, restul sunt celel standard

Link to comment
Share on other sites

Masina chiar a avut km aceeia, este f bine intretinuta; mik15 nu vorbeste prostii. Oricum discutiile aceastea legate de nr km-lor sunt fara sens, devin un ping-pong interminabil.

 

@mik15: Ma bucur ca i-ai facut un topic, masina il merita din plin!

Edited by mihai_antony
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am facut totusi cateva poze, mai murdara un pic dar e ok, se vand jantele :twoup:. ce ziceti, arata mai bine cu astea decat cu celelalte?

 

si cateva poze de interior :)

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.