Jump to content

De ce iti trebuie "Cartea de Detailing pentru Do-It-Your-Self"?!


Recommended Posts

cred ca ideea era sa avem si discutii pe tema detailingului Diy :twoup: Eu degresez masina cu un sampon de la automagic si ceruiesc cu no 22 automagic lunar . Alte sfaturi ? M-ar interesa o ceara lichida care se poate aplica prin sprayere. Pt spalat la 2-3 zile folosesc Jet wash de la OMV , am renuntat demult la spuma activa Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Eu cat timp conduc in Romania nu reusesc sa tin presurile curate. Azi spal , in 1 ora sunt pline de mizerie. Dar nu cred ca este solutie pentru asta :twoup: de vine sunt drumurile si trotuaruarul plin de noroi din tara de ....... in care traim!

 

Eu pun presuri de cauciuc si rezolv problema, arata urat dar asta e!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru comentarii.

 

Astept in continuare cu interes cererile voastre.

 

Intre timp, as vrea sa intreb: care crezi ca este pentru tine - fiecare in parte - la ora actuala, cea mai mare frustrare in legatura cu ingrijirea cosmetica a masinii tale?

 

 

Personal cea mai mare problema e aparitia zgarieturilor fine dupa stergerea masinii la spalatorie.

Link to comment
Share on other sites

Eu cat timp conduc in Romania nu reusesc sa tin presurile curate. Azi spal , in 1 ora sunt pline de mizerie. Dar nu cred ca este solutie pentru asta :( de vine sunt drumurile si trotuaruarul plin de noroi din tara de ....... in care traim!

 

Eu pun presuri de cauciuc si rezolv problema, arata urat dar asta e!

 

Desigur ca nu voi avea pretentia ca pot raspunde tuturor cu cate un sfat sau solutie - si recunosc... :twoup: am mai raspuns si unor solicitari personale... :)

 

Sax1987, citeste te rog despre Portectorul Textil din lucrarea trimisa, la pagina 58, si spune-mi daca ai incarcat asa ceva pentru mocheta sau presurile textile?

 

Nota Bene: eu nu voi vinde nimic pe forumul acesta! Pot indica, la cere, branduri incercate de mine, dar nu va asteptati va rog ca voi livra eu ceva! :(

 

Aici, discutam doar... :)

Link to comment
Share on other sites

De ce iti trebuie "Cartea de Detailing pentru Do-It-Your-Self"?!

 

...pentru ca astfel vei avea mai mult control si mai multa satisfactie de pe urma masinii tale si te vei bucura de mai mult succes cu ea.

 

Hmmm ....interesante cuvinte...... lipseste cuvintul exagerare...... parerea mea.......

Respect pentru ceea ce faci, si multa bafta

Link to comment
Share on other sites

la mine cea mai mare frustrare e jegu si praful din orasu asta infect, adica bucuresti.

 

speli masina si dupa 2 zile e la fel, asa eu m-am resemnat o spal 1 data pe luna, ca sa nu mai zic de kkatii de caini care sint peste tot.

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

De ce iti trebuie "Cartea de Detailing pentru Do-It-Your-Self"?!

 

...pentru ca astfel vei avea mai mult control si mai multa satisfactie de pe urma masinii tale si te vei bucura de mai mult succes cu ea.

 

Hmmm ....interesante cuvinte...... lipseste cuvintul exagerare...... parerea mea.......

Respect pentru ceea ce faci, si multa bafta

 

Multumesc pentru comentariu. Este surprinzator pentru mine! De aceea te-as ruga sa detaliezi daca se poate.

Am impresia ca ma contrazici intr-un fel, iar credinta mea este ca opiniile diferite si chiar opozitia te fac sa inveti...

Asta-i motivul pentru care apreciez asta! :twoup:

 

Prin urmare, o voi face chiar eu inainte, voi detalia eu.

Daca stiu ce este, cum este facuta, cum functioneaza - spre exemplu vopseaua -; daca stiu cum reactioneaza in contextul factorilor de mediu si al solicitarilor; daca stiu cum sa o ingrijesc mai bine, sa o protejez si sa o "repar", la nevoie; eu simt ca am mai mult control. Cand am mai mult control, chiar si in situatii dificile, eu obtin satisfactie - nu mai vorbesc de situatiile in care problemele devin provocari si le si rezolv!

 

Mai departe, cand am control si pot conduce lucrurile catre finalul dorit, pe mine ma bucura. Este cineva care nu se bucura cand are o capacitate mai mare de a cotrola desfasurarea evenimentelor?! :( Daca pot controla imbatranirea, degradarea si infatisarea vopselei de pe masina mea, asta n-ar trebui sa ma bucure...?

 

Si cand masina mea este in cea mai buna stare, cand este curata si frumoasa, cind simt ca sunt "in capu' trebii", ca am contol si sunt nestresat, ba chiar bucuros, mie asta imi da un plus de incredere. Toate lucrurile imi ies! Orice problema nesuferita, devine o provocare si simt dorinta si puterea de a o rezolva. Cum sa spun: toate lucrurile...vin de se leaga, daca intelegi ce vreau sa zic...

Pe scurt, cand ma duc la o intalnire sa spunem si sunt mandru de masina mea, am succes in orice intreprind.

 

Astea nu sunt vorbe goale sau speculatii, eu chiar vad in ochii angajatilor si colegilor mei ca suntem pe drumul cel bun; pe parteneri ii vad mai dornici sa lucreze cu mine; clientii sunt incantati sa ma vada ca am aparut in sfarsit...s.a.m.d.

Ei bine, o recunosc si pe asta: vad in ochii nevesti-mi ca eu sunt tipul pe care-l iubeste...! :)

 

Astea sunt lucruri reale, palpabile si evidente! De-aia sunt surprins sa aud pe cineva vorbind de exagerari :) .

 

Cand toate lucrurile de mai sus se intampla, se aliniaza, eu nu ma simt nici pe departe exagerat... Este drept ca ma simt bine in pielea mea, poate chiar norocos, dar nu exagerat...

Link to comment
Share on other sites

Hmmm ....interesante cuvinte...... lipseste cuvintul exagerare...... parerea mea.......

Respect pentru ceea ce faci, si multa bafta

 

Am revenit.

Nu pentru ca n-as fi stiut de la bun inceput tot ce am de spus, dar m-am gandit ca nu toata lumea este dispusa sa citeasca un comentariu atat de lung si atunci m-am gandit ca, impartit in doua, ii ajuta pe cei neinteresati sa sara partea asta, a doua…

 

Revenind, da-mi voie, Cristianiorga22, sa-ti spun doua povesti – nu basme :)

 

Acum mai multi ani, am avut o masina de care m-am surprins pasandu-mi foarte mult. Domne, o iubeam, ce sa o mai dau la intors…! :)

De mai multe ori mi s-a intamplat ca, inainte de a ma sui la volan ca sa plecam undeva, sa ma ciocnesc cu nevasta-mea. Ne intersectam drumurile si trebuia sa ne ocolim. Prima a fost ea cea care mi-a atras atentia ca este ceva nefiresc: ce-i cu tine, ce cauti pe partea asta?! Atunci, mi-am dat seama ca eu in loc sa merg direct spre usa soferului si sa ma urc la volan, ocoleam masina in asa fel incat dadeam nas in nas cu nevasta-mea pe partea din dreapta si abia apoi deschideam masina si urcam.

 

Dupa asta, m-am gandit: ce se intampla, de ce fac asta? …Si mi-am dat seama ca pe partea usii din spate stanga aveam o zgarietura pe vopsea… Asta sa fi fost cauza? Tocmai asta era! Domne, zgarietura aia – pe care la vremea respectiva habar nu aveam sa o evaluez in vreun fel: nu stiam nici daca putea fi reparata, nici cum ar putea fi reparata, nici cat de adanca putea fi, nu stiam nimica-nimicuta – imi dadea atata nesiguranta, atata lipsa de control resimteam vazand-o, atata nemultumire imi provoca… Domne – nu glumesc! – ma durea fizic sa o vad! Si atunci am inteles ca lipsa de control poate provoca dureri mari…

 

Pe de o parte din cauza asta am vorbit in citatul pe care l-ai dat si tu mai sus despre control, pentru ca eu stiu pe propria-mi piele cat de nenorocit poate fii sentimentul asta. Pe de alta parte, cu povestea asta, am vrut sa-ti explic cum recunosc, intr-un fel, ca sunt exagerat. Probabil ca am o grija exagerata pentru masina (dar nu mi se pare anormala!). Decat sa vad iar zgarietura aia, preferam sa ocolesc masina…Si atunci am invatat ca unul dintre cele mai frustrante lucruri este: lipsa de control. Nu intamplator am intrebat aici pe fiecare: care este cel mai frustrant lucru? Pentru ca astea sunt lucrurile care cred eu ca te pun in miscare si care au importanta maxima.

 

Cu timpul, in peste zece ani de cautari, am gasit toate raspunsurile pe care voi le puteti afla concentrate in numai 70 de pagini, cu scris mare.

 

A doua poveste importanta am auzit-o de la Zig-Zglar, un “mosulet” pe care il apreciez foarte mult. Nu este poveste, este o intamplare adevarata, dar are atata miez si morala este atat de puternica incat da impresia ca este facuta special.

El povesteste ca un tip de vanzari isi pregatea la un moment dat o prezentare pentru a doua zi, dar in acelasi timp fie-su de vreo 5 ani il tot presa sa iasa la plimbare cu masina, asa cum promisese. Atunci, tipul de vanzari gandindu-se ca va castiga cel putin vreo 30 de minute de liniste daca nu mai mult, i-a propus baietelului sa refaca harta lumii dintr-o pagina de ziar, pe care el rupand-o o transformase intr-un puzzle.

Zis si facut. Dar dupa nici zece minute, pustiul a venit cu harta intreaga. Omul nostru a ramas masca: cum ai facut?! :( A intrebat el intrigat. Iar pustiul i-a raspuns: simplu, uite pe spate se afla un “nene cu cravata”, cand omul este ok, harta lumii e ok.

Iar morala este: atunci cand omul este in ordine, universul intreg se aliniaza, este prietenos si in ordine. Cand se obtine aceasta aliniere cu intregul, puterea individului creste exponential.

 

Eu voi veni si voi spune ca si reciproca este adevarata: daca vrei ca omul sa fie in ordine, ocupa-te de detaliile “universului” sau. Iar masina este un “detaliu” important din viata noastra.

Imediat dupa ce am scris Cartea de Detailing pentru DYS, am cerut parerea unor prieteni pe care ii apreciez. Unul dintre ei, profesionist – isi castiga painea din asta, mi-a spus: treaba de la inceput unde spui ca masina este a doua mare investitite dupa casa si prima dragoste dupa sot/sotie este o tampenie, este un truism pe care ar trebui sa-l scoti. Am fost de acord ca este un truism, dar cred in continuare ca este atat de important incat nu l-am scos.

 

In concluzie, Cristianiorga22, sunt de acord ca sunt un exagerat, dar nu cred ca este un lucru fata de care sa pot face ceva… Ba mai mult, cred ca suntem atat de multi din astia, incat am putea face o fratie a “exageratilor”…

 

Stiu ca tu nu la asta te-ai referit in comentarilul tau, Cristianiorga22, de aceea astept in continuare detalii.

 

Sa traiti interesant! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.