Jump to content

ruta bucuresti- madrid


Catalin.KHL

Recommended Posts

Te-am vazut azi pe Giurgiului. Parcai masina pana la iarna ?

Nu nu umblam pe la bancile alea , apropo faza tare , ma duc sa cumpar niste euro si cand ajung la ghiseu si ai zic suma care vreau sa cumpar (nu foarte mare 2mii si ceva ) brusc ma anunta ca a crescut cota la cumparare :twoup: nu mi-a venit sa cred ..........

Ce tupeu pe ei!! Nesimtire tipica romaneasca!

 

Ce faci in Madrid? Lucrezi sau excursie?!!

 

Drum bun maine!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Te-am vazut azi pe Giurgiului. Parcai masina pana la iarna ?

Nu nu umblam pe la bancile alea , apropo faza tare , ma duc sa cumpar niste euro si cand ajung la ghiseu si ai zic suma care vreau sa cumpar (nu foarte mare 2mii si ceva ) brusc ma anunta ca a crescut cota la cumparare :twoup: nu mi-a venit sa cred ..........

Ce tupeu pe ei!! Nesimtire tipica romaneasca!

 

Ce faci in Madrid? Lucrezi sau excursie?!!

 

Drum bun maine!!

 

Ma duc sa lucrez :)

 

Ms , sper sa nu intampin surprize neplacute si sa ne auzim de bine :)

Link to comment
Share on other sites

Spor la munca atunci si sa faci multi bani! La mine acum incepe greul , pana acum am cam trantorit(m-a ajutat si vulcanul ca n-au zburat avioanele plus criza) :twoup:

 

P.S. se plateste bine in Madrid? (curiozitate , nu raspunde daca nu vrei)

Link to comment
Share on other sites

In Ungaria si in Slovenia trebuie sa opresti , in rest te opresc ei!!

Pai nu o mai iau prin Slovenia , merg in Austria pe la Graz si cobor direct in Italia si dupa aia Franta ........

POTI sa iti cumperi de la iesire din tara pt ungaria costa 20 LEI si pt austria este in jur de 42 LEI si pe urma nu mai ai treaba cu nimic

Apropo maine pleaca si fratele meu pt Franta daca vrei sa il contactezi sa veniti amandoi pana aici pot sa iti dau nr lui de tel el tot prin Austria vine

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Va salut , in sfarsit am ajuns si eu la destinatie (asta ieri dupa amiaza) in legatura cu drumul mi-am facut o mie de draci pe la Unguri , autostrada inchisa si bulangii nu te trimiteau si ei pe o ruta ocolitoare calumea si mai mult te incurcau am avut senzatia ca o fac special ......dar poate sunt eu paranoic :) , in rest Italia foarte aglomerata si Franta pe anumite portiuni , sa nu mai zic de felul in care iti iau banii pe soselele lor adica au fost portiuni in care in 10 Km mi-au luat vre-o 7-8 E si am trecut prin 4 porti :twoup: ( urat ce sa mai) ma abitin mai bine :( asta e ...............

 

Ruta a fost Bucuresti-Timisoara -Cenad-Budapesta-Austria(Graz)-Italia - Franta - Spania , 3600Km si un singur cuvant din Austria pana in Madrid..... FRUMOS :) merita facut traseul oricand si isi merita toti banii ......mai ales la iesire din Italia in Vantamiglia si intrarea in Franta .....

 

 

P.S. se plateste bine in Madrid? (curiozitate , nu raspunde daca nu vrei)

 

Mult mai bine decat in Romania asta e cert , si cred ca stii mai bine lucrul asta :(

Link to comment
Share on other sites

Va salut , in sfarsit am ajuns si eu la destinatie (asta ieri dupa amiaza) in legatura cu drumul mi-am facut o mie de draci pe la Unguri , autostrada inchisa si bulangii nu te trimiteau si ei pe o ruta ocolitoare calumea si mai mult te incurcau am avut senzatia ca o fac special ......dar poate sunt eu paranoic :) , in rest Italia foarte aglomerata si Franta pe anumite portiuni , sa nu mai zic de felul in care iti iau banii pe soselele lor adica au fost portiuni in care in 10 Km mi-au luat vre-o 7-8 E si am trecut prin 4 porti :twoup: ( urat ce sa mai) ma abitin mai bine :( asta e ...............

 

Ruta a fost Bucuresti-Timisoara -Cenad-Budapesta-Austria(Graz)-Italia - Franta - Spania , 3600Km si un singur cuvant din Austria pana in Madrid..... FRUMOS :) merita facut traseul oricand si isi merita toti banii ......mai ales la iesire din Italia in Vantamiglia si intrarea in Franta .....

 

 

P.S. se plateste bine in Madrid? (curiozitate , nu raspunde daca nu vrei)

 

Mult mai bine decat in Romania asta e cert , si cred ca stii mai bine lucrul asta :D

Ma bucur ca ai ajuns cu bine, asa e cu ungurii din pacate........................

 

Intradevar la iesirea din italia spre franta e superb peisejul pe autostrada suspendata!!

 

Eu ti'am zis ca autostrada te va costa cat combustibilul :(

 

Spor la munca!!

Link to comment
Share on other sites

Va salut , in sfarsit am ajuns si eu la destinatie (asta ieri dupa amiaza) in legatura cu drumul mi-am facut o mie de draci pe la Unguri , autostrada inchisa si bulangii nu te trimiteau si ei pe o ruta ocolitoare calumea si mai mult te incurcau am avut senzatia ca o fac special ......dar poate sunt eu paranoic :) , in rest Italia foarte aglomerata si Franta pe anumite portiuni , sa nu mai zic de felul in care iti iau banii pe soselele lor adica au fost portiuni in care in 10 Km mi-au luat vre-o 7-8 E si am trecut prin 4 porti :twoup: ( urat ce sa mai) ma abitin mai bine :D asta e ...............

 

Ruta a fost Bucuresti-Timisoara -Cenad-Budapesta-Austria(Graz)-Italia - Franta - Spania , 3600Km si un singur cuvant din Austria pana in Madrid..... FRUMOS :) merita facut traseul oricand si isi merita toti banii ......mai ales la iesire din Italia in Vantamiglia si intrarea in Franta .....

 

 

P.S. se plateste bine in Madrid? (curiozitate , nu raspunde daca nu vrei)

 

Mult mai bine decat in Romania asta e cert , si cred ca stii mai bine lucrul asta :D

Ma bucur ca ai ajuns cu bine, asa e cu ungurii din pacate........................

 

Intradevar la iesirea din italia spre franta e superb peisejul pe autostrada suspendata!!

 

Eu ti'am zis ca autostrada te va costa cat combustibilul :(

 

Spor la munca!!

:( ms si tie multa bafta

Link to comment
Share on other sites

...mai e o varianta prin Grecia, avantaj numai autostrada de la intrarea in Gr. pana la Igoumenitsa, de-acolo se ia ferry pana in Bari, se merge noaptea(22.00-08.00), costa in jur de 120 de euro, la cabina de dormit, sau mai putin la fotolii, ca-n avion...de-acolo directia Madrid, distanta e aprox. la fel comparativ cu traseul prin vest...un prieten face traseul asta de 2-3 ori pe an Bucuresti-Barcelona
Link to comment
Share on other sites

...mai e o varianta prin Grecia, avantaj numai autostrada de la intrarea in Gr. pana la Igoumenitsa, de-acolo se ia ferry pana in Bari, se merge noaptea(22.00-08.00), costa in jur de 120 de euro, la cabina de dormit, sau mai putin la fotolii, ca-n avion...de-acolo directia Madrid, distanta e aprox. la fel comparativ cu traseul prin vest...un prieten face traseul asta de 2-3 ori pe an Bucuresti-Barcelona

 

Am mai auzit de acest traseu si mi se pare destul de bun , ai idee cat il costa pana la madrid si cat timp face ????

Link to comment
Share on other sites

Am mai auzit de acest traseu si mi se pare destul de bun , ai idee cat il costa pana la madrid si cat timp face ????

 

...nu stiu cat, dar o sa-l intreb, el merge doar pana la Barcelona, cum am spus mai sus, acolo sta/lucreaza...pana la Bari mergi dintr-una ptr. ca pleci dimineata din Buc. si seara la 7-8 esti in port in Igoumenitsa(sunt 1000 de km.) de unde te-mbarci si bagi somn pana dimineata cand ajungi in Italia ...

...eu am fost pe acest traseu pana in Corfu si am plecat la ora 6 dim din Buc si la 7 seara eram in port, cu opririle de rigoare ca eram in concediu...

Link to comment
Share on other sites

M6-le de poliĂžie din Austria Âşi poliĂžiÂştii din el care au primit ÂşpagĂŁ sunt doar niÂşte basme.

acelasi gand il aveam si eu:))

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ s-au ĂŽnrĂŁutĂŁĂžit lucrurile de când am fost eu ĂŽn '99- 2000.

la ce foame e... nu e mare lucru sa opresti sa dormi prin parcari la benzinarii si sa vina baietii veseli sa iti bata in geam cu pistolu...un prieten de.a meu a patito:)

Link to comment
Share on other sites

...mai e o varianta prin Grecia, avantaj numai autostrada de la intrarea in Gr. pana la Igoumenitsa, de-acolo se ia ferry pana in Bari, se merge noaptea(22.00-08.00), costa in jur de 120 de euro, la cabina de dormit, sau mai putin la fotolii, ca-n avion...de-acolo directia Madrid, distanta e aprox. la fel comparativ cu traseul prin vest...un prieten face traseul asta de 2-3 ori pe an Bucuresti-Barcelona

Interesanta ruta asta! Iei feribotul din Grecia pana in Italia in localitatea Bari ? Cand debarci cati km mai sunt pana la intrarea in Spania?

Link to comment
Share on other sites

la ce foame e... nu e mare lucru sa opresti sa dormi prin parcari la benzinarii si sa vina baietii veseli sa iti bata in geam cu pistolu...un prieten de.a meu a patito:)

 

Ăn benzinĂŁrii sunt camere de filmat, aÂşa cĂŁ pare foarte puĂžin plauzibil.

Link to comment
Share on other sites

la ce foame e... nu e mare lucru sa opresti sa dormi prin parcari la benzinarii si sa vina baietii veseli sa iti bata in geam cu pistolu...un prieten de.a meu a patito:)

 

Ăn benzinĂŁrii sunt camere de filmat, aÂşa cĂŁ pare foarte puĂžin plauzibil.

Nu sunt camere de filmat in parcare!! Pe langa benzinarie sunt parcari destul de mari . Camerele de filmat sunt orientate spre pompe si atat.

Link to comment
Share on other sites

Existã unele locuri de parcare filmate, aºa cum se Întâmplã ºi la noi.

 

Ăn orice caz, nu mi se pare o idee bunĂŁ sĂŁ dormi ĂŽn maÂşinĂŁ indiferent de ĂžarĂŁ.

 

Acum ce sa faci, nu toti ne permitem sa dormim la hotel :twoup: Ideal e sa parchezi cat mai aproape de cladirea benzinariei.

 

Eu dormeam max 4-5 ore cand am facut acest traseu si daca vroiam nu aveam cum sa inchiriez camera pentru 4 ore odata la 10-12 de condus. Nici sa dorm toata noaptea la hotel nu-mi convine ca pierd vremea pe drum.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am dormit in masina in prima noapte ca deja condusesem de 20 si ceva de ore si nu mai puteam asa ca am intrat in prima benzinarie si am dat scaunul pe spate :twoup: nu aveam cum sa am probleme pentru ca era o aglomeratie acolo de ziceai ca e 12 ziua nu 2 noaptea ........
Link to comment
Share on other sites

Si eu am dormit in masina in prima noapte ca deja condusesem de 20 si ceva de ore si nu mai puteam asa ca am intrat in prima benzinarie si am dat scaunul pe spate :) nu aveam cum sa am probleme pentru ca era o aglomeratie acolo de ziceai ca e 12 ziua nu 2 noaptea ........

Sunt unele benzinarii foarte "populate" si altele pustii !!

 

Exista si dezavantaje la dormitul in masina, eu am venit iarna si am dormit cateva ore in Italia la o temperatura de 0 grade afara. Eram 2 persoane intr-un Hyundai Coupe si cu o plapuma , dupa 3 ore ne-am trezit tapeni de frig ! Noroc ca masina era mica si facea caldura imediat . Cand am ajuns acasa am racit si am stat la pat o saptamana :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am dormit in masina in prima noapte ca deja condusesem de 20 si ceva de ore si nu mai puteam asa ca am intrat in prima benzinarie si am dat scaunul pe spate :) nu aveam cum sa am probleme pentru ca era o aglomeratie acolo de ziceai ca e 12 ziua nu 2 noaptea ........

Sunt unele benzinarii foarte "populate" si altele pustii !!

 

Exista si dezavantaje la dormitul in masina, eu am venit iarna si am dormit cateva ore in Italia la o temperatura de 0 grade afara. Eram 2 persoane intr-un Hyundai Coupe si cu o plapuma , dupa 3 ore ne-am trezit tapeni de frig ! Noroc ca masina era mica si facea caldura imediat . Cand am ajuns acasa am racit si am stat la pat o saptamana :twoup: .

 

la mine era mai cald :) am avut noroc ,daca era asa frig nu ma riscam oricum rupeam eu o camera la hotel pana la urma ..........

Link to comment
Share on other sites

...mai e o varianta prin Grecia, avantaj numai autostrada de la intrarea in Gr. pana la Igoumenitsa, de-acolo se ia ferry pana in Bari, se merge noaptea(22.00-08.00), costa in jur de 120 de euro, la cabina de dormit, sau mai putin la fotolii, ca-n avion...de-acolo directia Madrid, distanta e aprox. la fel comparativ cu traseul prin vest...un prieten face traseul asta de 2-3 ori pe an Bucuresti-Barcelona

Interesanta ruta asta! Iei feribotul din Grecia pana in Italia in localitatea Bari ? Cand debarci cati km mai sunt pana la intrarea in Spania?

...ferry se ia din portul grecesc Igoumenitsa si merge pana in Bari-Italia

...conform viamichellin sunt 1635 km pana la granita cu Spania

http://www.viamichelin.com/web/Itineraires...;routeConso=5.6

 

...partea buna e ca alegand ruta asta "dormi si mergi" in acelasi timp la un pret pe care l-ai fi dat pe o "intermediara" undeva

Edited by vip72
Link to comment
Share on other sites

la ce foame e... nu e mare lucru sa opresti sa dormi prin parcari la benzinarii si sa vina baietii veseli sa iti bata in geam cu pistolu...un prieten de.a meu a patito:)

 

Ăn benzinĂŁrii sunt camere de filmat, aÂşa cĂŁ pare foarte puĂžin plauzibil.

Nu sunt camere de filmat in parcare!! Pe langa benzinarie sunt parcari destul de mari . Camerele de filmat sunt orientate spre pompe si atat.

da asa e ..da sunt multi care se baga si unde sunt camere ca oricum e greu sa mai de.a cineva de ei...

Link to comment
Share on other sites

Poliţia din Germania este foarte eficientă.

 

Nu cred că e atât de greu să dea de ei dacă sunt anunţaţi ĂŽn timp util.

Nu stiu ca nu am fost/trecut prin Germania :twoup:

 

Eu iti spun ce se intampla pe traseul Ungaria -Slovenia-Italia-Franta ! Mai ales pe ruta frecventata de autocarele cu romani! Firma cu care merg eu are 2 autocare zilnic care pleaca de aici si unu care vine , de craciun sunt 5 autocare zilnic. Asta e doar o firma si cred ca sunt zeci !! Stiai ca in autogara in Alicante sunt 3 ghiseuri cu firme de transport romanesti! In Barcelona sau Madrid cred ca sunt 20 !! Sunt multi romani care circula si automat sunt multi hoti/tepari/ etc care actioneaza pe aceasta ruta.

 

Si majoritatea magariilor se intampla la intoarcere ca toata lumea stie ca te intorci cu bani la tine din strainatate!!

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

cred ca cel mai eficient este sa ai grija pe unde umbli si sa fii atent pentru ca oriunde poti fi in pericol nu conteaza ca esti in Germania sau franta sau mai stiu eu ce tara ..........peste tot sunt si vor fi infractori asa ca .....ochii in 4 :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.