Jump to content

Autorizatie de circulatie expirata


izy

Recommended Posts

Salut , mia expirat autorizatia de circulatie si eu am programare la RAR abia peste 4 zile , cum ajung cu masina acolo ca sa fie legal? Cel putin eu as merge si asha pana la RAR dar sa nu zica cei de acolo ceva.Careva imi poate da un sfat cum e mai bine? - si mia expirat si inspectia tehnica , presupun ca trebuie sa ajung si acolo sa o fac inainte de a fae RAR-ul! Edited by izy
Link to comment
Share on other sites

Confirm. Numai si numai cu platforma. Nici macar remorcat!

 

M-am interesat si eu la politie, fiind in aceasi situatie, numerele rosii expirand cu 3 zile inainte de programarea la RAR. Prietenii de la politie mi-au recomandat sa nu incerc sa duc masina pe roti pana in Voluntari (unde eram eu programat), riscand sa mi se faca dosar penal pentru punerea in circulatie a unui autoturism neinmatriculat daca as fi fost prins. Si mi-au garantat ca nu se baga nimeni sa ma scoata dintr-o astfel de situatie.

 

Deci singura solutie este platforma pana acolo. In curtea RARului te plimbi linistit pe roti, iar la plecare din nou platforma. Iar apoi astepti pana ies numerele definitive ca sa te bucuri din nou de masina.

Link to comment
Share on other sites

Confirm. Numai si numai cu platforma. Nici macar remorcat!

 

M-am interesat si eu la politie, fiind in aceasi situatie, numerele rosii expirand cu 3 zile inainte de programarea la RAR. Prietenii de la politie mi-au recomandat sa nu incerc sa duc masina pe roti pana in Voluntari (unde eram eu programat), riscand sa mi se faca dosar penal pentru punerea in circulatie a unui autoturism neinmatriculat daca as fi fost prins. Si mi-au garantat ca nu se baga nimeni sa ma scoata dintr-o astfel de situatie.

 

Deci singura solutie este platforma pana acolo. In curtea RARului te plimbi linistit pe roti, iar la plecare din nou platforma. Iar apoi astepti pana ies numerele definitive ca sa te bucuri din nou de masina.

114355[/snapback]

hehehe credeam ca am fost singurul...!

Confirm si intaresc cele spuse de baieti! este perfect adevarat.

daca vrei, pe pm pot sa-ti dau un nr de tel de la o platforma, cea mai convenabila ca si pret/km pentru mine...la ora aia(date din nov 2005).

L.E. scuze, acum am vazut ca nu esti din bucuresti, deci cu firma de tractari...sorry! :blink:

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

Inca ceva.

 

Vizita la RAR pentru autentificare va insemna si inspectia tehnica. Deci nu mai trebuie sa mai faci vreun alt drum.

114358[/snapback]

Cu cealalta masina care am imatriculato mia cerut sa ma duc sa fac inspectia dupa aia sa ma duc la RAR deoarece (cel putin in iasi) nu se mai face inspectia tehnica la RAR trebuie sa o faci la un service unde are de facut inspecite tehnica.Eu cand miam luat programare am intrebat pe respectivul de acolo cum pot aduce masina la ei daca mia expirat autorizatia (stiam cum trebuie in mare dar eram curios daca nu o sa fie probleme cand dau actele si vad ei ca e expirata autorizatia , ca eu aveam de gand sa merg cu ea asha ca nu e departe rar-ul de mine aprox 5 minute) si mia zis ca trebuie o sufa si sa o tractez.Eu stiam ca daca nu e inmatriculata nu are voie sa fie nici tractata insa asha mia spus domnu care se ocupa de autentificare.Deci eu trebuie sa fac un drum la un service sa fac inspectia tehnica apoi la RAR sa faca autentificarea.Ce ma intereseaza pe mine in primul rand , daca o sa zica ceva vreun angajat din cele 2 institutii daca vede ca a expirat autorizatia.Mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
poti lua si a doua oara numere rosii...dar pt asta trebuie sa intrii in audienta la cnu stiu ce comisar sef.Am 2 prieteni care si-au luat numere provizorii(rosii) de 2 si chiar de 3 ori....
Link to comment
Share on other sites

Inca ceva.

 

Vizita la RAR pentru autentificare va insemna si inspectia tehnica. Deci nu mai trebuie sa mai faci vreun alt drum.

114358[/snapback]

daca iti exipra cu 2-3 luni inainte de autentificare ITO-ul esti obligat sa o faci la RAR si credema ca trebuie sa dai spaga maaaareeee,masini aproape noi aduse de afara au fost refuzate ca nu tineau franele de mana sau mai stiu eu ce prostii de astyea :blink:

Link to comment
Share on other sites

daca iti exipra cu 2-3 luni inainte de autentificare ITO-ul esti obligat sa o faci la RAR si credema ca trebuie sa dai spaga maaaareeee,masini aproape noi aduse de afara au fost refuzate ca nu tineau franele de mana sau mai stiu eu ce prostii de astyea :blink:

114456[/snapback]

mia expirat de 3 zile

Link to comment
Share on other sites

Cu cealalta masina care am imatriculato mia cerut sa ma duc sa fac inspectia dupa aia sa ma duc la RAR deoarece (cel putin in iasi) nu se mai face inspectia tehnica la RAR trebuie sa o faci la un service unde are de facut inspecite tehnica.Eu cand miam luat programare am intrebat pe respectivul de acolo cum pot aduce masina la ei daca mia expirat autorizatia (stiam cum trebuie in mare dar eram curios daca nu o sa fie probleme cand dau actele si vad ei ca e expirata autorizatia , ca eu aveam de gand sa merg cu ea asha ca nu e departe rar-ul de mine aprox 5 minute) si mia zis ca trebuie o sufa si sa o tractez.Eu stiam ca daca nu e inmatriculata nu are voie sa fie nici tractata insa asha mia spus domnu care se ocupa de autentificare.Deci eu trebuie sa fac un drum la un service sa fac inspectia tehnica apoi la RAR sa faca autentificarea.Ce ma intereseaza pe mine in primul rand , daca o sa zica ceva vreun angajat din cele 2 institutii daca vede ca a expirat autorizatia.Mersi

114368[/snapback]

 

Izy, prietene, te rog mult incearca sa scrii si tu normal, ca am facut mari eforturi sa inteleg ce zici.

 

Referitor la respectivul de la programari, personal zic sa nu te iei dupa el.

 

Tu ai nevoie de RAR acum pentru autentificare. Nu cred ca ii intereseaza pe ei daca ai ITP-ul facut sau nu. Pe de alta parte,iti trebuie ITPul ca sa inmatriculezi masina... Deci oricum trebuie facute amandoua. Iar cum numerele rosii au expirat, tot cu platforma o sa te duci si intr-o parte si in alta daca RARul din Iasi nu face ITP-uri.

 

Daca tu vrei sa risti cele 5 minute pentru a ajunge la RAR, e alegerea ta. Poate ca tu esti atent si ochii-n paispe, dar intra un dobitoc in tine si ajungi la politie... si atunci sa te tii... Sau poate te ajuta teddy cu prietenii lui :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca statiile ITP elibereaza niste biletele cu care mergi o zi chiar daca nu ai inspectia facuta. Du-te fuga pana la o statie ITP, da-le la baieti 10 lei si ia hartiuta cu care mergi o zi( da sa le promiti ca vii la statia lor sa faci ITP-u). Eu am procedat asa de 2 ori.
Link to comment
Share on other sites

du-te in audienta la domnu' comisar care trebuie si cere prelungire la numerele rosii. ii arati actele si o sa fie ok, nu are ce sa comenteze. mie mi-a aprobat fara ezitare si fara alte intrebari.

114631[/snapback]

 

un sfat de urmat.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.