Jump to content

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Buna ziua, am si eu probleme cu GM5 si azi m-am hotarat sa il dau jos si sa il desfac sa vad ce relee trebuie sa schimb. Dupa ce l-am desfacut si am aruncat o privire peste placa si pe ce am vazut pe internet am ajuns la concluzia ca pe internet nu am gasit placa cu circuitele ca si cea de pe masina, asa ca va rog pe cei care ati mai facut/vazut operatiunea sa imi spuneti daca relee incercuite sunt cele pentru "unlock door"(eu avand problema la deschiderea masinii din telecomanda), atasez 2 poze cu placa si relee care cred eu ca sunt pentru deschis masina.

Va multumesc.

post-61183-0-93865100-1439996501_thumb.jpg

post-61183-0-53634600-1439996511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru video, le vizualizasem si eu dar vroiam sa fiu sigur. Acum am alta problema, ieri am cautat toata ziua relee fix cum sunt cele de pe placa dar nu am gasit identice daca ma poate ajuta cineva cu o informatie sa imi spuna daca este ok sa fac schimbul (nu ma pricep la electronica, nu voi dezlipi/lipi relee eu).Pe ambele este inscriptionat "NEC EP2F-B3G1S" dar difera inscriptia 2 si nu stiu ce reprezinta partea respectiva.

Releul gasit este cel cu fundal rosu iar celalalt este de pe placa mea.

Modulul este acesta "61356944842 -- GM5 Star12 K-Bus HIGH 61.35 6 944 842 SHURLOK"

post-61183-0-11765300-1440058215_thumb.jpg

post-61183-0-79181900-1440058221_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dar pinii respectivi au iesiri la fel ca si asta NEC sa nu ma trezesc ca nu se potrives pe gaurele :sweat: . Am mai cautat pe net si am gasit diagrama releelor si am vazut ca pentru unlock doar unu are treaba cu ele asa ca il voi schimba doar pe respectivul... si daca pun Siemens si celelalte raman Nec nu are nimic ma ganesc ca principiul de functionare e acelasi ... Eu ce am gasit Nec(de pe fundal rosu) este la 11 euro/buc si 9.99 transport de pe ebay, as fi foarte incantat sa mearga Siemens sa pun ca le iau din tara si e si pretul mai ok si timpul de asteptat pentru produs...

Am aruncat rpd un ochi si nu au pinii la fel. Cel pe rosu e Nec.

post-61183-0-73963100-1440061113_thumb.jpg

post-61183-0-05620700-1440061122_thumb.jpg

Edited by DohoDragos
Link to comment
Share on other sites

Te chinui prea mult...Am avut probleme cu modulul GM5 la E46 berlina si am cumparat unul second 150 de lei cu proba pe loc.

La mine o descui si incui doar din telecomanda pentru ca e stricat butucul si cand a crĂŁpat modulul am ramas cu masina descuiata si nu puteam folosi spalatorul de parbriz si nu puteam cobora geamurile pe scurt imi venea sa ii dau foc, si eu aveam pus pe masina modul de coupe adica atunci cand deschideam portiera geamurile din fata coborau putin pentru ca la coupe nu ai rama la geamuri deci merge si de la alte modele.

Am mers la dezmembrari am probat 2-3 module pana am nimerit unul si gata, a si acum cand deschid masina coboarĂŁ geamurile :)) dar am rezolvat si nu e scump deloc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.