Jump to content

numar "invizibil"


unvicont

Recommended Posts

Placutele acceptate(forma, dimensiuni generale, font) sunt afisate la birourile de inmatriculari auto si se elibereaza doar la aceste birouri, tot ce este facut in 'spatele blocului' sunt ilegale , si banuiesc ca fac parte dintr-un STAS nr...

 

p.s. numerele de inmatriculare au si niste elemente de siguranta care sunt cam greu de reprodus.. + vopsea..

Link to comment
Share on other sites

Numerele de inmatriculare, cele provizorii si de proba

 

Art. 92. Indicativele judetelor si al municipiului Bucuresti, alcatuirea numerelor de ordine, formele, dimensiunile, culorile fondului placilor si ale inscrisurilor aplicate, precum si conditiile de calitate sunt stabilite prin standard de stat.

Link to comment
Share on other sites

da tati, tot o dati cu asta, dar daca maine iei tu amenda ca numarul tau nu e conform, ce zici???? sti tu sigur ca e conform standardelor date de stat? (ipotetic vorbind)

 

 

 

 

uite, folia... are niste standarde, da? pe categorii de opacitate sau transparenta, nu mai stiu... 60, 70, 80, 90%... cand iti pui folie, stii frate, daca imi pun mai mult de X% o iau...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata am gasit doar cateva precizari :

 

13. CondiĂžii privind amplasarea plĂŁcilor de ĂŽnmatriculare ale vehiculelor

13.1 Vehiculele trebuie sã fie dotate În faÞã ºi În spate cu câte un loc de amplasare a plãcilor de Înmatriculare, constând Într-o suprafaÞã dreptunghiularã planã sau aproape planã, cu urmãtoarele dimensiuni:

Lungime 520 mm sau Lungime 340 mm

ĂnĂŁlĂžime 120 mm sau ĂnĂŁlĂžime 240 mm

 

13.2 Centrul plĂŁcuĂžei de ĂŽnmatriculare nu trebuie sĂŁ fie plasat la dreapta planului longitudinal de simetrie al vehiculului.

13.3 Pe ĂŽnĂŁlĂžime, locul de amplasare a plĂŁcilor de ĂŽnmatriculare trebuie sĂŁ fie la minim 300 mm Âşi maxim 1200 mm (2000 mm ĂŽn cazul ĂŽn care construcĂžia vehiculului nu permite altfel) de sol.

 

Art. 26. – (1) Proprietarul sau deĂžinĂŁtorul legal trebuie sĂŁ fixeze plĂŁcuĂžele cu numĂŁrul de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare ĂŽn locurile special destinate, la partea din faÞã Âşi din spate a autovehiculului sau tramvaiului, dupĂŁ caz, iar la motocicletĂŁ Âşi la remorcĂŁ, numai la partea din

spate.

(2) Se interzice circulaĂžia pe drumurile publice a vehiculelor care nu au montate plĂŁcuĂžele cu numĂŁrul de ĂŽnmatriculare sau, dupĂŁ caz, de ĂŽnregistrare, ĂŽn locurile stabilite.

 

Este cat se poate de clar ca placutele trebuie montate in locul special de amplasare. Acum putem discuta vorbe ca nu spune cat de gros e surubul sau cat de mare e piulita.

 

Mai exista un normativ care precizeaza exact dimensiunea caracterelor, distanta dintre ele si font-ul utilizat.

 

Ideea e clara, daca politia vrea sa-si faca datoria, are suport legal. Din pacate la noi legi exista cam in toate domeniile, numai ca nu le aplica nimeni. Asta e bine cand cautam nod in papura si ni se pare ca putem profita de sistem.

Dar nu doresc nimanui sa ajunga in partea cealalta, in care moare cu dreptatea si cu legea in brate din acelasi motiv, ca desi are dreptate, nu e nimeni care sa aplice lege si sa-i dea dreptatea care i se cuvine.

Link to comment
Share on other sites

nu-mi aduc aminte STAS-ul, este afisat si ala la inmatriculari si formatul cum am spus mai sus, am elementele de siguranta cu RO pe numere deci sunt facute de stat nu de mine.. + cred ca mai am si chitanta de la numere :twoup: cred..:)

 

tu ai acele elemente de siguranta cu RO pe numere?

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

eu am raspuns serios

 

Ori faci caterinca ori nu inteleg eu nimic,adica tie ti-au eliberat numere romanesti aia din Germania?

bineinteles!

 

 

 

 

 

daca tu iti pierzi numerele in Germania, te intorci cu autocaru sau cum?

 

 

 

Este cat se poate de clar ca placutele trebuie montate in locul special de amplasare. Acum putem discuta vorbe ca nu spune cat de gros e surubul sau cat de mare e piulita.

 

Mai exista un normativ care precizeaza exact dimensiunea caracterelor, distanta dintre ele si font-ul utilizat.

 

 

 

 

1 sunt montate exact acolo unde prevede legea, in locul special de amplasare!

 

2. sunt curios de dimensiuni!!! cele fizice ale placutei sunt perfect identice, as vrea sa vad ce se zice despre font!!!

Link to comment
Share on other sites

stii cum e cu legea, daca nu o cunosti asta nu te absolva de la raspundere..

 

corect, dar nici s-o aplici nu poti daca nu poti dovedi ca e incalcata...

 

 

 

 

nu eu trebuie sa dovedesc ca nu sunt vinovat, ci cel care ma incrimineaza trebuie sa aduca probe, eu asa o vad...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

ai si tu dreptatea ta, dar in instanta fii sigur ca vor putea dovedi.

 

de ce spun ca ai si tu dreptate, pentru ca bag de seama ca si politistii sunt cam ca noi pe acest forum, nu prea stiu sigur cum sta treaba cu numerele, forma dimensiuni precise samd.., ei stiu ca au vazut undeva referinta dar nu stiu sa spuna care este aceea precis, ce numar are standardul, cine le reglementeaza...

 

p.s. nu sunt jurist si nici nu prea ma intereseaza, atata timp cat iei numerele de la ei nu vad sa ai vreo problema..

p.s.2 inca n-am ajuns in stadiul in care sa nu mai am nimic altceva de facut la masina, decat a umbla la numerele de inmatriculare :twoup:

Edited by Gago
Link to comment
Share on other sites

Du-te si in Turcia sau in alta tara in care e interzis detectorul de radar si spune-le ca tu-l tineai in torpedou si nu-l foloseai. Te ard aia de nu te vezi.

Dupa cum spuneam, la noi toti incercam sa fentam legea si sa ne convingem pe noi si pe cei din jur ca avem dreptate, desi de la o posta este evident ca nu avem :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

te cauta rutiera in torpeou dupa detector?

 

 

 

 

Paul, cu ce fentez eu legea, daca am numere in primul rand mai de calitate, nu se sterg, sunt de 10 ori mai reflectorizante, au aceleasi dimensiuni, scrie acelasi lucru pe ele si la fel de mare? cu ce-o fentez? ca unii politisti nu stiu sa scrie corect dar stiu ca cele 5  litere si 2 cifre sunt "neconforme"? 

 

 

 

 

uite, eu acu am doar pe spate numar "neconform", l-am dat jos de pe fata tocmai din cauza haiducilor astora... in urma discutiei asteia, maine il pun si pe fata la loc!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Paul, cu ce fentez eu legea, daca am numere in primul rand mai de calitate, nu se sterg, sunt de 10 ori mai reflectorizante, au aceleasi dimensiuni, scrie acelasi lucru pe ele si la fel de mare? cu ce-o fentez? ca unii politisti nu stiu sa scrie corect dar stiu ca cele 5  litere si 2 cifre sunt "neconforme"? 

AI dreptate. Vezi ca am vazut pe cineva care face niste pasapoarte mai aratoase, de ce sa nu-ti faci unul mai rezistent? Au si caractere mai frumoase :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

rhaziel sa fim serios nu conteaza ca al tau e mai stalucitor mai durabil mai pi*dos.ce-ar fi daca toti ne-am face numerele cu ce caractere vrem doar pentru ca sunt mai durabile si mai reflectorizante? eu mi-as face numere cu fontul ala care in loc de litere pune ardei , cale ferata si tot felul de semne :) iti dai seama ce numar as avea? :twoup: :)
Link to comment
Share on other sites

tu compari pasaportul cu placutele de inmatriculare?

Pai tu de ce crezi ca au masinile numere de inmatriculare? Sa le gasesti mai usor in parcare? :twoup:

 

Numerele de inmatriculare indeplinesc un rol similar pasaportului : Trebuie sa permita identificarea masinii cu un coeficient de siguranta rezonabil. De aceea nu trebuie sa-si poata face fiecare numerele dupa cum crede el de cuviinta si au si cateva elemente de siguranta cum sunt si pe pasapoarte, carti de identitate sau chiar bani. Si orice realizare a lor in afara centrelor autorizate de lege trebuie considerata falsificare si pedepsita ca atare. Nu are importanta nici macar daca numarul este acelasi ca cel alocat.

 

Mai repet ce am mai zis deja. Multora le place sa indoaie legea dupa ii coafeaza mai bine pe ei la un moment dat. Cand insa altul indoaie legea si cad ei victime, incep sa se planga ca e sistemul prost, ca nu-si face nu stiu cine datoria ...

 

Tu ai vrea sa-ti faci numerele cum vrei tu, uitand ca scopul lor principal nu este doar sa fie frumoase si reflectorizante, ci sa garanteze ca cel care le poarta chiar are dreptul sa le poarte si ca nu le-a falsificat.

 

Daca doamne fereste, iti dispare masina si afli ca cel care a luat-o si-a comandat niste alte numere si a circulat cu ea bine mersi chiar pe sub nasul politiei, ce faci? O sa zici ca nu si-a facut politia datoria, cum de nu s-a uitat ca sunt numere fake? Cand tu purtai numere fake sareai in sus daca se lua politia de tine.

 

Numerele sunt elemente de siguranta, nu sunt puse doar ca sa ne gasim masina in parcare. Daca era asa, ni le puteam lista singuri la imprimanta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.