Jump to content

numar "invizibil"


unvicont

Recommended Posts

Tu ai vrea sa-ti faci numerele cum vrei tu, uitand ca scopul lor principal nu este doar sa fie frumoase si reflectorizante, ci sa garanteze ca cel care le poarta chiar are dreptul sa le poarte si ca nu le-a falsificat.

 

Daca doamne fereste, iti dispare masina si afli ca cel care a luat-o si-a comandat niste alte numere si a circulat cu ea bine mersi chiar pe sub nasul politiei, ce faci? O sa zici ca nu si-a facut politia datoria, cum de nu s-a uitat ca sunt numere fake? Cand tu purtai numere fake sareai in sus daca se lua politia de tine.

Numerele sunt elemente de siguranta, nu sunt puse doar ca sa ne gasim masina in parcare. Daca era asa, ni le puteam lista singuri la imprimanta.

 

pe langa numerele de inmatriculare exista Talonul, da? sau cati politisti care te-au oprit s-au multumit doar sa se uite la numere?

sau politia cauta masini dupa materialul placutelor? ce e fake la numerele mele? cum poti sa zici ca sunt fake daca nu stii cum sunt cele originale!?

 

Niciodata n-am purtat numere fake! Ce scria pe ele, scria si in talon! Nu am sarit vreodata in sus ca s-a luat politia de mine, ci am sarit ca habar n-au ce legi aplica! Dupa ce o sa aflu clar care sunt acele standarde si constat ca placutele mele nu corespund, recunosc, dar pana atunci...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare foarte usor de demonstrat ca nu sunt conform standardului,te duce nenea politist unde se elibereaza placute de inmatriculare oriunde vrei tu in romania si iti arata ca ce au oamenii aia acolo nu e ce ai si tu.

 

E ca si cum eu as pune la dispozitie romanilor sa zicem un tricou marimea L,apoi te prind pe tine ca ai un tricou marimea XXL si tu imi zici pai care e standardul ca eu nu-l cunosc,in primul rand eu ofer doar tricouri marimea L deci e clar cum e si care e standardul,de la mine nu ai asa ceva pentru ca eu am doar L.Te duci oriunde vand eu tricouri,si doar eu sunt autorizat sa le vand,si o sa vezi ca primesti de acolo doar L.

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

mda... la ochi asa... buna asta! atunci ma intreb de ce or fi standarde exacte pt folii... de ce nu e ceva de genu: "sa vezi cat de cat prin ele" ... sa se uite politistul asa prin geam si sa zica ...mda is bune... se vede prin ele conform standardelor... sau sa vina c-o mostra la el si sa compare!

 

 

casa arde si baba se piaptana... de-ar fi politia atat de prompta in alte probleme mult mai importante...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare inchisa problema pentru organ in momentul cand el iti demonstreaza ca politia nu elibereaza asa ceva,fiind vizibila diferenta chiar si cu ochiul liber e cu atat mai grav pentru ca e CLAR ca ce ai tu pe masina nu lasa loc de interpretari si e la fel de clar ca nu le ai de la politie,deci sunt ilegale,deci amenda deci hai da si tu acolo ceva ca oricum au taiat astia 25% din salarii :twoup:
Link to comment
Share on other sites

deci, da...

 

oricum, am generat mult off-topic, era vorba de suporturile care ascund numerele parca, alea nu tre sa le elibereze politia, nici nu exista vreun standard ca sa respecte, poa sa faca si cartofi prajiti, atata timp cat numarul(genuine) se vede...

Link to comment
Share on other sites

Lasa bre ca se exista o explicatie si pentru asta (au scazut salariile cu 25% ce naiba) :twoup: Deci constituie infractiune pentru ca masina deci nu e prevazuta deci DIN FABRICA cu numar retractabil automat,insemneaza ca pune in pericol siguranta rutiera deci el se poate rupe de acolo in timpul folosirii si intra intr-un pneu al unui participant la trafic si totodata creea un accident chiar si in lant,deci amenda clar.
Link to comment
Share on other sites

nici nu exista vreun standard ca sa respecte, poa sa faca si cartofi prajiti, atata timp cat numarul(genuine) se vede...

Ai citit pe sarite cred. In legislatie spune clar ca numarul, facut conform standardelor, trebuie sa fie pus exact in locul destinat si sa fie fixat ferm.

 

Nu cred ca e cineva atat de naiv incat sa creada ca poate sa-si puna numar din ala pe tavita sau din ala cu jaluzele si sa sustina ca e legal :twoup: .

 

Daca nu ai gasit tu standardul, nu inseamna ca nu exista, ti-am zis ca am dat si eu la un moment dat de el, din pacate nu mai retin unde ca ti-as fi dat link sa terminam discutia asta.

 

De ce nu-ti faci niste acte de identitate in photoshop care sa arate mai bine? Si daca te intreaba cineva ce este cu ele ii spui ca ce are cu tine, ca in ele scrie la fel ce scria si in actele adevarate, dar ai vrut tu sa schimbi design-ul.

 

Si degeaba ai sarit, dar daca tu circuli cu numere facute in alta parte, inseamna ca circuli cu numere false, chiar daca pe ele scrie ce scria si pe cele originale, fara nicio suparare!

Link to comment
Share on other sites

nu mai usor se desprinde un capac de pe roata? ala de ce nu-i ilegal? :)

 

Pentru ca ala e prevazut din fabrica la masinile la care proprietarii nu au avut bani sa le puna jante,deci e legal.Sau daca nu iti convine asa doar amenda dosar penal pentru atentat la siguranta nationala :twoup:

Link to comment
Share on other sites

De ce nu-ti faci niste acte de identitate in photoshop care sa arate mai bine? Si daca te intreaba cineva ce este cu ele ii spui ca ce are cu tine, ca in ele scrie la fel ce scria si in actele adevarate, dar ai vrut tu sa schimbi design-ul.

 

omule... in spate la "actele de identitate" ale omului nu mai exista nimic!!! in spatele placutelor de inmatriculare exista talon/CIV...

acte de identitate>carte de identitate>CIV... intelegi!? nu-s numerele actul de identitate al masinii... data viitoare cand te opreste politia spune-i ca n-ai la tine actele dar ai placutele! ... si ce are cu tine ca doar ei ti le-au dat, nu?

 

da' tot nu inteleg de ce ma justific eu... fiecare cu a lui...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

gluma-i gluma, dar sa stiti ca pasibil de amenda esti si daca ai numarul in geam, cum mai procedeaza unii "ca sa nu isi gaureasca frumusete de bara", cica...

 

ca pana la urma, politistul ii obliga pe-astia sa isi monteze numerele pe bara, asta-i altceva...

 

important e ca sunt dispozitii clare in sensul ridicarii oricaror numere ATIPICE de pe orice vehicul depistat in circulatie... plus ceva amenda... nu stiu exact, nu ma pricep... :twoup:

 

in fond este un standard INTERNATIONAL de fabricare a suporturilor de numere (cele de pe bara fata si portbagaj) pt fiecare marca/model de masina in parte... inclusiv in US...

 

restul standardelor (font, culoare fundal, etc) se stabilesc de fiecare stat in parte...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce te incapatanezi sa negi evidenta. In fine, faci cum vrei, fiecare raspunde pentru el. Daca tu crezi in continuare ca e OK sa mergi cu numere ilegale e numai si numai treaba ta. Succes!
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu numere stil germania dar nu inteleg care-i treaba cu ele? Arata mai bine sau de ce pune lumea ? Culmea e ca mai dai si destui bani pe ele !!

Eu nu as pune ca n-am chef sa ma opreasca politia pentru ele si sa inceapa sa se lege de alte lucruri !!

Link to comment
Share on other sites

Culmea e ca mai dai si destui bani pe ele !!

 

 

14 euro

 

Nu-i mult , atata costa si in Spania o pereche !

 

Am vazut acum ceva timp un anunt pe un forum cu un tip care facea la comanda aceste numere si cerea o groaza de bani pe ele !

Link to comment
Share on other sites

Exact, decat sa fac nu stiu ce dracie sa-mi ascunda numerele mai bine un antiradar (nu detector) bun dar... de unde? Mi se pare solutia cea mai eleganta... fara statie, fara detector, doar sa-ti bati joc de biscuitii aia care stau ascunsi in boscheti.
Link to comment
Share on other sites

antiradar chiar nu mi-as pune...

Cele mai bune numere sunt cele de BG. :twoup:)

M-a luat pe mine zilele trecute un MCV (pe aceasta cale le multumesc inca odata celor care erau pe 4 benzi spre Rm Valcea si care au tacut malc, neanuntand RADARUL nici prin statie nici cu flash-uri).

Eram cap de coloana si cred ca m-a luat undeva pe la 140 ...

Din fericire pentru mine ei erau pe directia opusa ... si nu m-au oprit. Insa au fost vizibili deranjati de faptul ca nu au reusit sa ma opreasca .. :)

Link to comment
Share on other sites

eu intrebam de suporti si ... am ajuns la numere. :twoup:

legea specifica ce ai voie si ce NU ai voie sa....

NU tot ce este in afara legii este ilegal!

 

ca fapt divers, niciodata nu am avut detector de radar sau antiradar... iar la "activ" am o singura amenda(viteza 67 km/h in localitate).

cu siguranta nu as folosi acele dispozitive in scopuri ... mai mult sau mai putin ilegale.

sunt un adept al respectarii regulilor in orice imprejurare.

 

 

daca bara de pe FAĂĂ e model american(nu e prevazuta cu suport numere) legislatia rutiera ma obiga la

instalarea unui suport adecvat pentru fixarea placuĂžei de ĂŽnmatriculare?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.