Jump to content

Inmatriculare masina!


adi1987

Recommended Posts

Buna am cumparat o noua masina de la o persoana din alt judet, putei sa imi ziceti si mie care sunt actele necesare inmatricularii? Si inca o intrebare: daca am amenda neplatita pot sa inmatriculez masina, sa o trec la fisc, deci nu radiere ca stiu ca radiere nu se poate face cu amenda neplatita ci doar inmatriculare! multumesc mult
Link to comment
Share on other sites

1. contract de vanzare cumparare

2. certificat de inmatriculare al masinii

3. cartea tehnica

4. certificatul fiscal (radierea)

5. Fisa masinii ...

cred ca nu am uitat nimic

 

sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea, tu si noua proprietara :) :twoup:

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Acte necesare :

 

- cerere de inmatriculare (au la ghiseu sau se poate face la un birou de acte auto)

- fisa de inmatriculare cu ambele vize de la primaria vanzatorului si cea a cumparatorului - original

- certificat fiscal - original

- carte identitate masina - original + copie

- asigurare RCA - copie (originalul pt confruntare)

- act dobandire auto (factura/contract ) - original + copie

- certificat de inmatriculare - talon - original

- act de identitate proprietar - original + copie

- chitanta original taxa inmatriculare - 52 lei - de la primaria cumparatorului

- chitanta original taxa certif inmatriculare - 37 lei - CEC / BCR

- certificat autenticitate RAR - original

- actele sa fie puse in dosar

Link to comment
Share on other sites

Acte necesare :

 

- cerere de inmatriculare (au la ghiseu sau se poate face la un birou de acte auto)

- fisa de inmatriculare cu ambele vize de la primaria vanzatorului si cea a cumparatorului - original

- certificat fiscal - original

- carte identitate masina - original + copie

- asigurare RCA - copie (originalul pt confruntare)

- act dobandire auto (factura/contract ) - original + copie

- certificat de inmatriculare - talon - original

- act de identitate proprietar - original + copie

- chitanta original taxa inmatriculare - 52 lei - de la primaria cumparatorului

- chitanta original taxa certif inmatriculare - 37 lei - CEC / BCR

- certificat autenticitate RAR - original

- actele sa fie puse in dosar

 

 

aprob ce a zis george..mult mai exact decat mine.....cele mentionate de mine mai sus trebuie sa le ai de la vanzator (eu cam la aceste acte m-am referit).

Link to comment
Share on other sites

Acte necesare :

 

- cerere de inmatriculare (au la ghiseu sau se poate face la un birou de acte auto)

- fisa de inmatriculare cu ambele vize de la primaria vanzatorului si cea a cumparatorului - original

- certificat fiscal - original

- carte identitate masina - original + copie

- asigurare RCA - copie (originalul pt confruntare)

- act dobandire auto (factura/contract ) - original + copie

- certificat de inmatriculare - talon - original

- act de identitate proprietar - original + copie

- chitanta original taxa inmatriculare - 52 lei - de la primaria cumparatorului

- chitanta original taxa certif inmatriculare - 37 lei - CEC / BCR

- certificat autenticitate RAR - original

- actele sa fie puse in dosar

 

Multumesc mult :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Confirm ce au scris mai sus colegii, cu o singura specificatie:

 

Poti sa inmatriculezi masina pe numele tau, fara sa ai amenda platita!

Amenda trebuie sa o platesti daca vrei sa scoti certificat fiscal (adica sa vinzi/radiezi o masina).

 

Nu este specificat nicaieri in lege, ca daca ai amenzi neplatite, nu poti inmatricula o masina pe numele tau.

 

Nu o sa te intrebe nimic la ghiseu de amenda, si daca mentioneaza ceva, le spui cele de mai sus, or sa taca malc.

Edited by B46ROS
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fiu off-topic dar vreau sa va spun cum e in Spania si cat dureaza :twoup:

 

-copie CI vanzator

-original talon

-original fisa RAR [o are orice masina]

-impozitul platit la zi [5 minute]

-contract vanzare-cumparare

-taxa banca [5 minute]

 

La directia de trafc, dupa ce iei biletul de ordine, se asteapta cateva minute [maxim 30] pana se ajunge la ghiseu de unde pleci in 3-4 minute cu noul talon care e pe numele tau. Vis-a-vis scoti numerele si pleci acasa ! Putin diferit fata de Germania, dar oricum mai lejer decat in Romania zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Confirm ce au scris mai sus colegii, cu o singura specificatie:

 

Poti sa inmatriculezi masina pe numele tau, fara sa ai amenda platita!

Amenda trebuie sa o platesti daca vrei sa scoti certificat fiscal (adica sa vinzi/radiezi o masina).

 

Nu este specificat nicaieri in lege, ca daca ai amenzi neplatite, nu poti inmatricula o masina pe numele tau.

 

Nu o sa te intrebe nimic la ghiseu de amenda, si daca mentioneaza ceva, le spui cele de mai sus, or sa taca malc.

 

mersi de observatie, am sa intreb

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am inmatriculat-o a trebuit sa-mi platesc impozitele restante la masina anterioara + o amenda de circulatie + taxa anuala parcare. Pe fisa de inmatriculare trebuia si stampila de la financiar de la mine din oras. Le-am platit, nu cred ca aveam sorti de izbanda, pana la urma de aia cer aia viza de la financiar ca sa fi la 0.

Si a trebuit si stampila de la financiarul vanzatorului, ala a trebuit sa plateasca o amenda ca nu a declarat masina din propietate in max 30 zile de cand a luato din Germania.

Asa e in PH...

Link to comment
Share on other sites

marius_marius..

 

la politie, la inmatricularea unei masini, iti cere fisa de inmatriculare stampilata de la financiar ca sa fie siguri ca ai declarat-o, si ca nu o sa umbli cu ea asa..nedeclarata la fisc, ca sa platesti impozit!

 

Repet, nu este nimeni obligat sa-si plateasca amenzile/datoriile la fisc la inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

- daca vinzi se plateste impozitul pe masina pana la data contractului de vanzare -cumparare inclusiv restante daca sunt

- daca cumperi se plateste impozitul de la data contractului pana la sfarsitul anului

- taxa de imatriculare la primarie

- taxa de talon la CEC

- rca min 6 luni

- autentificare rar

- taxa numere politie

Pt un motor de 1.6 suma este de aprox. 600 ron

Link to comment
Share on other sites

- daca vinzi se plateste impozitul pe masina pana la data contractului de vanzare -cumparare inclusiv restante daca sunt

- daca cumperi se plateste impozitul de la data contractului pana la sfarsitul anului

 

Depinde cum te intelegi cu functionaru, poti sa o dai la pace cu o amenda de 100 lei si sa scapi de impozit.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Am si eu o nelamurire.

Am cumparat acum vro 5 ani o masina, am luat nr. rosii si in termen de 30 de zile urma sa o inscriu, din cauza unor probleme nu am mai apucat sa o inscriu, acum cateva zile primesc un plic de la finante ca am de platit 600 ron impozit la masina, eu vreau sa platesc dar cum radiez masina ca sa nu mai platesc impozit in continuare, un prieten mi-a zis ca trebuie sa fac un contract vanzare cumparare cu el si in baza la contract imi scot masina de la finante dar nu o sa fie trecut el cu masina la impozit?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.