Jump to content

Adaptor Auxiliar


Recommended Posts

Si-a cumparat cineva?

de exemplu cu urmatoarele specificatii:

BMW / Mini Auxiliary interface / AUX input converter(GROM-AUX-BMW)

http://www.gromaudio.com/images/grom-aux.jpg

3.5MM male to male audio cable for any MP3/iPod/XM/DVD player

Original harness to connect to the back of the stereo

Direct connection to the car stereo

Upgradeable to iPod/iPhone interface*

BMW, Mini, Rover, Land Rover, Range Rover supported

Trunk mounting (BMW-T) or dashboard mounting cable (BMW) choices

 

Si-a achizitionat cineva asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

grom e mai ok decat xcarlink.

unitatile initiale de grom aveau probleme, din acest motiv mi-am cumparat altceva dar intre timp le-au rezolvat.

 

e de preferat grom usb fata de grom aux pentru ca iti poate afisa id3 tag-ul pe display si pastreaza comenzile de pe volan + ca nu te cari cu un mp3 player dupa tine in masina tot timpul.

lasi un stick usb si e de ajuns

 

se mai gaseste pe net si un device pe nume bluebird. de fapt este acelasi hardware si implicit de aceeasi calitate ca si xcarlink si dmc doar ca este asamblat de alta firma sub alt nume.

Link to comment
Share on other sites

am eu grom audio USB si sunt foarte multumit

 

am id tag, merge perfect, este plug & play

 

la anumite perioade apar actualizari pe site-ul lor la soft ( mereu rezolva cate ceva ).

 

eu am facut comanda pentru 2 bucati ( una pentru mine si una pt un prieten ) asa ca nu va pot spune cat a fost tansportul doar pentru unitatea mea cu tot cu transport am dat 420 ron deci 840 pentru 2 unitati cu tot cu transport.

 

daca va mai intereseaza ceva intrebati.

 

 

ps - am probat si xcarlink si dmc inainte sa iau grom, nici una nu a mers perfect, se blocau sau nu mergeau deloc.

Link to comment
Share on other sites

DMC si Xcarlink sunt aceeasi lucru cu brand diferit, intre timp zic ca si la ele s-a mai umblat si ultimile versiuni ar fi OK! Dar e clar ca au fost probleme cu ele si e posibil sa mai fie.

 

Pe cand Grom-urile, din cate am studiat au feedback foarte bun, Pretul nu e mult peste DMC-300lei si Grom-420lei.

 

Un alt atuu pentr Grom USB este pretul mult mai mic decat Denison Gateway 300 in jur de 800lei.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca e evoluata discutia despre Grom aici asa ca dau un copy/paste la ce am scris dincolo

 

"Am comandat si eu Grom tot citind recomandarile userului zeronoo dupa o experienta neplacuta cu xcarlink....si azi a venit si l-am si montat....

Vreau sa spun ca diferenta este INCREDIBILA

Poate parea mare diferenta de pret xcarlink-etc/grom dar ca si calitate a sunetului.....e ca si cum ai monta si un amplificator in aceeasi suma....claritate beton....montaj ok din prima fara erori ,probleme de sunet etc.....MERITA SI ULTIMUL BANUT!

Planuiam sa schimb boxele din E46 dar azi m-am razgandit ascultand cum suna basul de la Grom.....si claritate pana aproape de volumul maxim....

zeronoo merci pentru ca ai tot insistat pe diverse topicuri cu Grom-ul :twoup:

 

Singurul minus e ca nu am primit stick de 2 GB...biggrin.gif...dar aia sa fie paguba :)"

 

 

Ca si pret a fost 158 USD cu tot cu transport si am mai platit TVA la venire....dar acolo m-am descurcat romaneste si am platit doar 10% in loc de 19 %

 

Am luat in prealabil xcarlink....si m-am enervat 3 zile incercand sa il fac sa mearga....impreuna cu asistenta telefonica a importatorului....

Mentionez ca nu erau probleme de montaj....ci probleme de calitate a aparatului.....si de legaturi......din mufa lui

Edited by george_brasov
Link to comment
Share on other sites

Vad ca e evoluata discutia despre Grom aici asa ca dau un copy/paste la ce am scris dincolo

 

"Am comandat si eu Grom tot citind recomandarile userului zeronoo dupa o experienta neplacuta cu xcarlink....si azi a venit si l-am si montat....

Vreau sa spun ca diferenta este INCREDIBILA

Poate parea mare diferenta de pret xcarlink-etc/grom dar ca si calitate a sunetului.....e ca si cum ai monta si un amplificator in aceeasi suma....claritate beton....montaj ok din prima fara erori ,probleme de sunet etc.....MERITA SI ULTIMUL BANUT!

Planuiam sa schimb boxele din E46 dar azi m-am razgandit ascultand cum suna basul de la Grom.....si claritate pana aproape de volumul maxim....

zeronoo merci pentru ca ai tot insistat pe diverse topicuri cu Grom-ul :)

 

Singurul minus e ca nu am primit stick de 2 GB...biggrin.gif...dar aia sa fie paguba :)"

 

 

Ca si pret a fost 158 USD cu tot cu transport si am mai platit TVA la venire....dar acolo m-am descurcat romaneste si am platit doar 10% in loc de 19 %

 

Am luat in prealabil xcarlink....si m-am enervat 3 zile incercand sa il fac sa mearga....impreuna cu asistenta telefonica a importatorului....

Mentionez ca nu erau probleme de montaj....ci probleme de calitate a aparatului.....si de legaturi......din mufa lui

 

 

exact. este mult peste xcarlink si DMC. calitatea sunetului cel putin mie mi s-a parut mult mai buna decat la magazie de cd-uri.

isi merita fiecare banut ( si pana la urma nu e chiar asa scump comparand cu alte modificari care ar trebui facute pentru un sunet mai bun )

 

eu am primit stick de 2 gb in pachet dar cum ai zis si tu de ar fi asta o problema :twoup:

si eu ii multumesc userului zeronoo, la sugestia lui am luat si eu grom-ul.

Link to comment
Share on other sites

cat timp ai folosit xcarlink (daca ai reusit sa il faci sa mearga) iti functionau comenzile de pe volan?

 

 

nu avem comenzi pe volan...dar comenzile catre el functionau ok....dar....

 

prima problema dupa montaj...

se auzea foarte prost....ca si cum ai folosi niste boxe distruse spre care trimiti un semnal prea puternic....oricum....nu aveai ce asculta in masina....mai mult te enervai...

am sunat la distribuitor....oamenii foarte comunicativi si de treaba....le-am expus problema...desi radio-cass-ul meu aparea in lista lor de aparate compatibile ....mi-au sugerat sa desfac eu mufa de intrare din xcarlink in casetofon si sa deconectez pe rand anumite fire....

trecand peste faptul ca asta presupunea o minima indemanare si cunostinte de electronica ceea ce nu orice client are la indemana.....si daca nu are trebuie sa plateasca pentru asta pe cineva care sa presteze.....

am zis ca daca tot ma pricep sa pun mana sa rezolv daca exista o posibilitate.....

cu unul din firele respective scos......am reusit sa aud oarecum clar(comparat cu Grom) dar foarte clar comparat cu varianta initiala...DAR doar pe partea dreapta....cu alte modificari sugerate la fel telefonic am reusit sa aud clar DAR doar pe stanga......si cand am incercat o improvizatie intre cele doua incat sa se auda peste tot......iar se auzea prost....desi deja rearanjasem mufa ....... :twoup: :) :)

M-am enervat si l-am trimis inapoi...si mi-au returnat banii.....cost trimitere 20 RON....cost curier initial pe care a trebuit sa il platesc fiindca am returnat aparatul inca 20 RON......deci toata distractia pe langa nervii mei 2 zile cat am tot demontat si montat la torpedou,trimuri,casetofon mufe......care oricum au fost priceless.......40 RON......asa ca incerc sa ii scutesc pe altii de treaba asta

Si totusi ..... la cate aparate xcarlink se vand probabil la unii le merge.....asa ca ....sfatul meu....ca sa nu se interpreteze ca antireclama totala xcarlink....e sa cumparati asa ceva doar dupa o testare pe masina......ca deja sunt distribuitori in mai multe orase.....si cumparati doar pe principiul "probat ....se aude bine".....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.