Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Asa, si ce e de neinteles la ecuatia de mai sus Stefane?

 

Eu m-am declarat multumit de schimbul facut. Baiatul din bv e super baiat fata de samsarii de la noi. La capitolul masini, sta super bine, are numai una si una si are grija de ele.

 

Sincer nu ma intereseaza combinatiile voastre.

 

Eu nu sunt adeptul acestor tipuri de combinatii, sau d-alea iti dau acum a 15.000 si restu la urmatoru salariu.

 

Asa fiecare isi pune masina in cat crede, o supraevalueaza si trage la cealalta.

Link to comment
Share on other sites

Dar nu s-a pus niciodata problema de plata in rate. Combinatia cu mine pe care ti-o propusesem atunci era buna zic eu, 6k la buzunar si masina de inca 11. Dar na daca tinem coada in sus, nu facem nimic. Pana acum se vindea sigur passatu la 11k, si ajuneai aproape de suma pe care initial o cereai (aproape).
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ori a uitat samsaru un 1 in fata pretului, ori tre sa dai un "mic avans ca sa vada ca esti sigur interesat" sa-ti trimita masina printr-un serviciu de transport ptca proprietaru e in tara X.

 

Masina e de pe mobile.de(pozele sunt copiate de acolo): http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=de&id=146776019&pageNumber=2&__lp=4&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2005-01-01&maxPrice=15001&features=NAVIGATION_SYSTEM&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=Limousine&tabNumber=1

Link to comment
Share on other sites

Alfa romeo brera 2.2jts...185cp/230nm. Ce parere aveti despre ea, din toate punctele de vedere? Se merita sau nu? As aprecia o parere din partea unui fost sau actual posesor Alfa. WLF..ce zici? :rolleyes: :frantics:

 

Nu stiu ce sa zic de Brera. Parerea mea e ca este un fel de 159 hatchback ca si aspect, pana la jumatate e aproape la fel, si garantat partea tehnica e identica.

 

Am aproape 5 luni cu 159. Pana acum (exceptand distributia care a intrat in negocierea cu fostul proprietar), mi s-a rupt un cablu electric de masa si un cablu de la un geam electric de pe spate, dar le pun pe seama rotilor pe 19, cauciucurile cu bara de 35 si arcurile Eibach. Probabil urmeaza ceva pe la directie, deocamdata vad ca rezista. Daca in urmatoarele 5 luni se comporta la fel, eu voi fii foarte foarte multumit de Alfa, mai mult nici nu intentionez sa o tin, de fapt e posibil in lunile urmatoare sa o pun la vanzare sau eventual sa dau o diferenta pentru altceva. Cu consumul sta foarte rau, 13-14 in oras pentru motor de 1859cmc, posibil ala de 2.2 sa consume mai mult ca nici n-are decat 25 de cai extra si Brera e la fel de grea.

 

Si apropo, fostul proprietar si-a luat un alt 159 mai nou, 2.4 diesel cu 260 de cai si 4x4, a dat vreo 15k pe ea mi se pare. Daca omul ar fi fost nemultumit de Alfa, nu cred ca s-ar mai fi riscat sa ia alta, oricat de fan ai fi, nu poti fi si masochist daca e o masina proasta.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic de Brera. Parerea mea e ca este un fel de 159 hatchback ca si aspect, pana la jumatate e aproape la fel, si garantat partea tehnica e identica.

 

Am aproape 5 luni cu 159. Pana acum (exceptand distributia care a intrat in negocierea cu fostul proprietar), mi s-a rupt un cablu electric de masa si un cablu de la un geam electric de pe spate, dar le pun pe seama rotilor pe 19, cauciucurile cu bara de 35 si arcurile Eibach. Probabil urmeaza ceva pe la directie, deocamdata vad ca rezista. Daca in urmatoarele 5 luni se comporta la fel, eu voi fii foarte foarte multumit de Alfa, mai mult nici nu intentionez sa o tin, de fapt e posibil in lunile urmatoare sa o pun la vanzare sau eventual sa dau o diferenta pentru altceva. Cu consumul sta foarte rau, 13-14 in oras pentru motor de 1859cmc, posibil ala de 2.2 sa consume mai mult ca nici n-are decat 25 de cai extra si Brera e la fel de grea.

 

Si apropo, fostul proprietar si-a luat un alt 159 mai nou, 2.4 diesel cu 260 de cai si 4x4, a dat vreo 15k pe ea mi se pare. Daca omul ar fi fost nemultumit de Alfa, nu cred ca s-ar mai fi riscat sa ia alta, oricat de fan ai fi, nu poti fi si masochist daca e o masina proasta.

 

P.s. Daca vinzi masina, sunt primul pe lista :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Dar nu s-a pus niciodata problema de plata in rate. Combinatia cu mine pe care ti-o propusesem atunci era buna zic eu, 6k la buzunar si masina de inca 11. Dar na daca tinem coada in sus, nu facem nimic. Pana acum se vindea sigur passatu la 11k, si ajuneai aproape de suma pe care initial o cereai (aproape).

 

continui sa minti si sa induci lumea in eroare.

 

ai zis la telefon ca esti dispus sa oferi dupa ce au zis baieti de pe forum,max 3-4k ,pana la 6k e foarteeeeee multttt.

 

eu zic sa lasam lucrurile asa , ca si asa s-au tergiversat si oamenii poate nu au mai inteles nimic.

 

Numai bine.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

continui sa minti si sa induci lumea in eroare.

 

ai zis la telefon ca esti dispus sa oferi dupa ce au zis baieti de pe forum,max 3-4k ,pana la 6k e foarteeeeee multttt.

 

eu zic sa lasam lucrurile asa , ca si asa s-au tergiversat si oamenii poate nu au mai inteles nimic.

 

Numai bine.

 

Aici iti dau dreptate, te-am confundat cu masina tipului din Zalau, la aia intr-adevar as fi dat 6k. Greseala mea.

 

LE: oare John a achizitionat-o pe aia?

Edited by dumi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

 

Zicea ca se duce in week-end pana acolo,s-o vada .

 

Eu imi caut masini (daca se poate ) cat mai aproape de mine , nu la sute de km departare sau chiar mii cum este in Germania.

 

Germania ramane o optiune pentru masini de 1 an aproape noi cu preturi mult mai mici decat de noi.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca o vrei tu, ca o sa cer multi bani pe ea. :) 10.500 euro cel putin sa iau in mana, altfel mai bine o dau la variante. Vreau sa trec la Mercedes.

 

Pai pe forum la alfa ziceai ca poate o dai cu 9000 :frantics: ..Ok, e un pret decent, nu e problema. Pune masina la vanzare si vedem! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-320-C19537324.html e teapa !!!!!

Uitati ce a scris

 

Re: [Autovit.ro] Intrebare referitoare la anuntul nr. C19537324Friday, June 24, 2011 7:04 AM

From: This sender is DomainKeys verified"Parcker John" <parcker.john@yahoo.co.uk>Add sender to Contacts

To: "nicolae_ieronim@yahoo.com" <nicolae_ieronim@yahoo.com>

Buna ziua,

 

Sper sa intelegeti ce scriu pentru ca eu vorbesc putina romana, chiar daca am lucrat in Romania 5 ani. Momentan ma aflu in Londra/ Regatul Unit si am luat masina cu mine in speranta de a o pastra, problema este insa ca aici toti conduc cu volanul pe dreapta si taxele de inscriere sunt foarte mari pentru o masina inregistrata in Romania.

Datorita locatiei mele departe de Romania ma simt nevoita sa fac un comprimis legat de pret in speranta ca voi gasi un cumparator...Am gasit o cale de a livra masina la adresa dumneavostra, deoarece dupa cum v-am spus masina este in Londra acum. O sa primiti masina impreuna cu toate documentele necesare incheierii contractului de vanzare-cumparare pe numele dumneavoastra. Eu o sa platesc costurile companiei de livrari.

Vreau sa stiu daca sunteti interesat ?...desigur pretul este usor negociabil

 

Cu stima,

John

Link to comment
Share on other sites

Pai pe forum la alfa ziceai ca poate o dai cu 9000 :frantics: ..Ok, e un pret decent, nu e problema. Pune masina la vanzare si vedem! :thumbsup:

 

Am zis intr-un context in care era vorba despre deprecierea masinii intr-un an, ca dupa un an e acceptabil totusi sa iei 9k. Mie masina imi sta in mai mult de 10.500 oricum, fostul proprietar nu mi-a lasat nimic, a dat jos subwooferul rotile de iarna si schimbul distributiei si ala a fost pretul.

Link to comment
Share on other sites

Am zis intr-un context in care era vorba despre deprecierea masinii intr-un an, ca dupa un an e acceptabil totusi sa iei 9k. Mie masina imi sta in mai mult de 10.500 oricum, fostul proprietar nu mi-a lasat nimic, a dat jos subwooferul rotile de iarna si schimbul distributiei si ala a fost pretul.

 

Am inteles..revenind la brera, motorul de 2.2jts e in regula? Costuri de intretinere, piese, etc (in comparatie cu un e46 320ci de exemplu) cum sunt? Imi sunt cunoscute povestile cu fiabilitatea alfa, am un prieten cu o alfa 156 cumparata de noua din tara si a avut destule probleme cu ea..Dar uitandu-ma la brera, nu gasesc nimic sa nu imi placa..spate, interior, bot, plafon panoramic, volan, cadrane, toate sunt foarte tari :thumbsup: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pe care o vrei, aia de DB la 11k si ceva? Mie imi place si Brera, problema e ca e o nisa atat de mica pe piata incat nu stiu cine ti-o mai cumpara cand te hotarasti sa o vinzi.

 

Sunt foarte scumpe la intretinere. Un singur brat de pe fata este 10 milioane, nici nu se compara cu E46 care e banal.

 

E posibil sa ti se intample ca si la a mea, ca motoarele sunt aceleasi doar difera cilindreea. Pur si simplu se intinde lantul, si trebuie schimbat, pe mine m-a dus cu totul vreo 28 de milioane. In rest nu stiu ce sa zic, mai uita-te si tu pe forum la Alfa, eventula intra pe alfaowners si gasesti mai multe chestii.

 

Ce model ?

 

Nu stiu, unul la care sa ma incadrez cu inca 10k peste 159, in principiu ML sau CLS. Daca ar modifica astia impozitele, ar fi acceptabil si 350 benzina, ca impozitul ar fi cat e acuma la 3 litri. Am masina in service si de ceva vreme ma plimba un prieten cu un S320, deja ma familiarizez.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Pe care o vrei, aia de DB la 11k si ceva? Mie imi place si Brera, problema e ca e o nisa atat de mica pe piata incat nu stiu cine ti-o mai cumpara cand te hotarasti sa o vinzi.

 

Sunt foarte scumpe la intretinere. Un singur brat de pe fata este 10 milioane, nici nu se compara cu E46 care e banal.

 

E posibil sa ti se intample ca si la a mea, ca motoarele sunt aceleasi doar difera cilindreea. Pur si simplu se intinde lantul, si trebuie schimbat, pe mine m-a dus cu totul vreo 28 de milioane. In rest nu stiu ce sa zic, mai uita-te si tu pe forum la Alfa, eventula intra pe alfaowners si gasesti mai multe chestii.

 

 

 

Nu stiu, unul la care sa ma incadrez cu inca 10k peste 159, in principiu ML sau CLS. Daca ar modifica astia impozitele, ar fi acceptabil si 350 benzina, ca impozitul ar fi cat e acuma la 3 litri. Am masina in service si de ceva vreme ma plimba un prieten cu un S320, deja ma familiarizez.

 

Cam aia ar fi..ar mai fi si cea de la cluj, km foarte putini. Vreau ceva fiabil care sa nu aduca cine stie ce cheltuieli neprevazute in urmatorii 2 ani..cam astea ar fi conditiile. Iar a mea deja face 7 ani, devine babuta :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

salut. personal nu cred ca merita sa dai banii pe brera.

 

tinand cont de aspectele mentionate de WLF (piese f scumpe...), mai adaug si eu altele:

 

185 cai benzina 2.2, impozit 800 ron/an.

8.60s pt 0 - 100km/h

consum dat de producator: 13.0/7.3/9.4 l/100km urban/extra-urban/combined

 

un 325i manual din 2004 cu 184hp are 7.1 suta cu consum dat de prod 11.8 urban.

 

cu alte cuvinte... nici nu fuge prea tare.... nici nu e cat de cat economica.

 

plus ca tendinta producatorilor auto e sa scada consumul de la generatie la generatie. iar in actualul ritm al scumpirii carburantilor, cine o sa iti ia peste 2 ani sa zicem masina cu performante de 320d si consum dublu?

 

LE: la 11 mii gasesti civic 2.2d de 140 de cai pe la 40 000km. care trage putin mai bine decat brera si consuma sub jumate. cunosc cativa posesori si niciunul nu a avut probleme cu ea.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

salut. personal nu cred ca merita sa dai banii pe brera.

 

tinand cont de aspectele mentionate de WLF (piese f scumpe...), mai adaug si eu altele:

 

185 cai benzina 2.2, impozit 800 ron/an.

8.60s pt 0 - 100km/h

consum dat de producator: 13.0/7.3/9.4 l/100km urban/extra-urban/combined

 

un 325i manual din 2004 cu 184hp are 7.1 suta cu consum dat de prod 11.8 urban.

 

cu alte cuvinte... nici nu fuge prea tare.... nici nu e cat de cat economica.

 

plus ca tendinta producatorilor auto e sa scada consumul de la generatie la generatie. iar in actualul ritm al scumpirii carburantilor, cine o sa iti ia peste 2 ani sa zicem masina cu performante de 320d si consum dublu?

 

LE: la 11 mii gasesti civic 2.2d de 140 de cai pe la 40 000km. care trage putin mai bine decat brera si consuma sub jumate. cunosc cativa posesori si niciunul nu a avut probleme cu ea.

 

Cu impozit/consum sunt obisnuit, problema e ca nu prea am unde sa conduc o astfel de masina ca sa imi dau seama daca imi place sau nu.

@Myx: Hai ca nu e chiar masina de gay, e chiar putin brutala: evacuarea (4tevi), capota, farurile..pe mine ma atrage in special plafonul panoramic, imi place foarte mult sa conduc prin ploaie/ninsoare, iar un plafon panoramic iti ofera o priveliste foarte frumoasa :pirate:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.