Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

I-am scris ca i-am pus 400 euro, sa vedem acum ce zice. Deocamdata nu pot sa ii iau IP-ul ca mailurile vin de la un IP de Germania, foloseste AOL ca sa isi ascunda pe cel real. Dar dupa ce o sa incerce sa scoata banii si nu o sa poata, ii zic sa intre pe messenger sa vorbim si acolo nu mai are IP de AOL si asa ii aflu IP-ul real.

 

 

 

Are probabil blat la un un oficiu acolo in Grecia si scoate banii indiferent pe ce nume sunt. Daca nu are blat, face un buletin/pasaport de Romania si gata, e vrajeala standard care o folosesc astia.

Fosta mea prietena a patit-o asa. A trimis avans pentru un apartament in chirie in Milano, a trimis copie dupa chitanta si a doua zi avand o presimtire s-a dus sa scoata banii inapoi si nu mai erau. E teapa clasica si e de ajuns sa cada unu din 20 in plasa. A depus reclamatii pe la politie prin Germania, western union etc.. dar nu a rezolvat nimic. Paguba: 650 euro + 100 euro bilet de avion (urma sa mearga sa vada apartamentul)

Link to comment
Share on other sites

Mi-a cerut sa ii fac poza la foaia cu care am depus banii. I-am zis ca n-am platit eu, ca o angajata de a mea si o sa mi-o trimita fata pe mess, si sa intre si el pe mess sa i-o trimit, a intrat disperatul. :) Acum caut sa vad cum era faza cu IP-ul ca nu mai tin minte.
Link to comment
Share on other sites

Mi-a cerut sa ii fac poza la foaia cu care am depus banii. I-am zis ca n-am platit eu, ca o angajata de a mea si o sa mi-o trimita fata pe mess, si sa intre si el pe mess sa i-o trimit, a intrat disperatul. :) Acum caut sa vad cum era faza cu IP-ul ca nu mai tin minte.

 

wireshark

Link to comment
Share on other sites

ca sa vezi ... inca se mai incearca smecheria asta.

sunt unii care s-au trezit mai tarziu. pacat pentru ei. o sa mai ia bani in felul asta prin ...

 

aici un "italian" care vinde bmw-ee cu un bord original nu M3 ci C4. ultimul tuning in domeniu.

http://www.autovit.ro/bmw-318-C20416792.html

Edited by Florin&David
Link to comment
Share on other sites

Un Audi A4 2006 de vanzare pe autovit (anuntul a picat, probabil l-au scos astia de la autovit). PH86ADL numarul si are inclusiv poze cu cartea, pe care e proprietar Taranu Mihaita.

 

Buna ziua,

 

In legatura cu masina ce sa va spun, aceasta este in stare foarte buna cu toate servisurile la zi nu necesita absolut nimic decat motorina. Pretul ei este de 7400 Euro final.

Eu sunt in Grecia si as dori sa fiu sigur ca intradevar sunteti interesat de aceasta masina deoarece trebuie sa vin eu cu ea pentru a perfecta toate actele si a putea scoate certificatul fiscal. Eu vand aceasta masina deoarece am nevoie de bani pentr a putea rezolva niste probleme pe aici prin Grecia si din acest motiv o vand la acest pret.Am mai avut o experienta urata din partea unui client care ma pus sa vin degeaba pana in tara si sa dovedit a fi bisnitar ...Am pierdut banii de drum dus intors pecum si 5 zile de la serviciu .Vreau sa ma asigur ca intradevar doriti sa imi cumparati masina.Masina este impecabila de asta va asigur si accept orice test inaintea cumparari.Inclusiv test vopsea pentru a va convinge ca, masina nu a fost implicata in nici un eveniment rutier.Masina este intacta si km reali verificabili la orice reprezentanta din ROMANIA.

VA rog sa imi spuneti 100% daca sunteti interesati sa cumparati aceasta masina pentru a nu ma incurca.

Va multumesc si astept raspunsul dvs pentru a stii cand ma pot invoi de la serviciu..Atasez pozele masinii si detaliile ei

 

 

O zi buna si astept un raspuns.

 

Buna ziua,

As putea sa o pastrez dar credeti-ma am destui clienti...Imi place ca imi doriti masina mea si ma bucur deoarece pareti un client serios.

M-am gandit ca trebuie sa imi iau o masura de siguranta.Scuze ca imi iau acum aceasta masura.Uitati cum procedam pentru a ma convinge de un client serios si pentru a ma putea invoi de la serviciu si a veni personal cu masina exact la dumneavoastra pentru a perfecta actele de vanzare cumparare precum si certificatul fiscal care atesta ca nu am nici o datorie,necesar inmatricularii..

Deasemenea inaintea cumpararii voi sta in tara 24 ore pentru a o testa oriunde doriti d-vs inclusiv reprezentanta VW AUDI.Accept si test vopsea pentru a va convinge ca, masina nu a fost implicata in nici un eveniment rutier.

Masina este impecabila nu are nici macar o zgarietura.

Nu va cer nici un avans pe numele meu dar,ca sa fiu sigur ca doriti cu siguranta sa o cumparati si nu doar sa va jucati pe internet cu timpul si cu banii mei,as dori sa trimiteti 400 Euro pe numele prietenei d-vs amic ruda sau oricine in care aveti incredere maxima(o persoana apropiata).Puteti trimite prin western union pentru ca este cel mai cunoscut sistem de plata instant si se poate verifica transferul online.Va cer acest lucru pentru ca odata trimisi banii,dumneavoastra platiti un comision si nu cred ca va va conveni sa pierdeti acesti bani doar de dragul de a va juca cu banii si cu timpul meu.

Aceasta masura de siguranta mi-am luat-o dupa ce am patit la randul meu un drum de pomana pana in ROMANIA.Sincer nu doresc asta nimanui.

Aceasta suma de 400 Euro este direct proportionala cu cat voi cheltui eu pentru venirea in tara.Pretul este de 7400 Euro fix .

 

Apoi eu voi intra pe siteul western union si voi verifica daca sunt banii .Daca totul va fi ok, ma voi invoi de la serviciu pentru 5 zile pentru vizionarea masinii si perfectarea actelor cu d-vs.Pentru a efectua transferul puteti merge la posta sau la case de schimb valutar pentru ca au comisionul mai mic.

Nu va trebuie o adresa.Trebuie doar nume,tara,suma bani.

Cum trebuie sa trimiteti via western union:

Nume Prenume destinatar bani:prieten,frate,sora,tata de-al dvs....etc

Tara: Grecia

Suma:400 Euro

Pentru a trimite bani prin western union nu aveti nevoie de un cont.Mergeti doar cu buletinul.Dureaza doar 5 minute sa trimiteti.

IN felul asta am si eu o baza de un client care intradevar imi doreste masina si atunci pot renunta la ceilalti clienti interesati si pot veni in tara pentru perfectarea tranzactiei.

Am multi clieti in asteptare si vreau sa stiu cum voi proceda....Sunt o persoana serioasa si atasez actele masinii...

O zi buna va doresc in continuare si astept raspuns pentru a stii cum voi proceda.

Cu stima`Mihaita....

 

 

I-am zis ca ii trimit banii, mai pe seara ii dau niste nume la misto sa vedem ce mai zice. Ce i-as rupe un pic picioarele lui Mihaita asta.

 

 

Buna seara! Numele meu este Taranu Mihaita, detin aceasta masina pe care am avut-o la vanzare, numai ca e o problema.... Inainte de a posta trebuia sa verifici anumite date, precum faptul ca nu ai vorbit cu mine, si mai mult, anuntul nu mai este valabil de mai bine de 2 luni. Nu stiu cu cine ai vorbit, sunt destui pe autovit cei care vand masini la preturi derizorii ptr a pacalii lumea. Atentie!!! NU AI VORBIT CU MINE! PRETUL MASINII A FOST POSTAT LA 12.500 EURO, nu la un pret de 2 lei. Macar puteai sa respecti niste reguli elementare de postare pe un forum (nu ai voie sa faci atac la persoana...)

Ce i-as rupe un pic picioarele lui Mihaita asta.

 

Crede-ma, daca vrei, nu am nici o legatura cu persoana respectiva, am si eu o gramada de mailuri de la persoane care vor sa cumpere masina in acest fel si am sa postez aici sa vedeti si voi:

 

 

Continutul mesajuluit:

--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua,

M-am uitat pe anuntul dumneavoastra si eu sunt foarte hotarat sa o cumpar.Masina arata impecabil...

Eu sunt din Botosani si va dati seama nu vreau sa bat drumul degeaba, de aceea vreau sa ma intelegeti si pe mine.

Ca sa fie absolut totul ok ,va rog sa imi trimiteti pentru a verifica masina, copie dupa buletinul dumneavoastra,cartea masini,talonul masini precum si cartea service daca aceasta exista deoarece sunt foarte prudent in privinta achizitionarii unei masini, deoarece am fost pacalit odata si nu mai doresc nimanui asta .

Am cumparat acum 2 saptamani o masina din targ si ce credeti?Sa dovedit a fii furata...Am fost la politie si mi-au spus ca acei infractori nu sunt de gasit pe nicaieri si probabil au plecat deja din tara...Am ramas cu buza umflata acum sunt la mana lor poate imi mai recuperez banii ....Ceea ce nu cred....Asta dupa ce am verificat seria masini la politie si totul era ok.

Deasemenea daca ati mai avea si cateva poze in plus ar fii binevenite pentru a ne intari decizia...

Dupa ce verific actele masini si daca totul este ok ,imediat va contactez si automat ne vedem si facem actele.

Mie imi place foarte mult masina dumneavoastra si repet sunt hotarat sa o cumpar.Sotiei mele i place foarte mult si avem nevoie de masina urgent....

Scuze daca am cerut foarte mult dar sper sa ma intelegeti si pe mine sunt foarte precaut inainte.

P.S Va rog sa imi spuneti si ultimul pret,desi nu prea comentam nimic fiind vorba de o masina buna.

Multumesc si astept raspuns.

Cu stima si mult respect

Petru

--------------------------------------------------------------------------------

 

Cu stima,

 

Message body

 

 

 

 

 

Buna ziua,

 

Distributia a fost schimbata??Despre pret nu comentez deoarece pare o masina ok din toate punctele de vedere....o sa o verific in cursul zilei de maine si daca totul este ok va voi suna pentru a vedea cum procedam .Deasemenea astept actele scanate pentru verificare.V-am explicat ce am patit la randul meu si nu doresc asta nimanui mai ales ca este si un drum destul de mare de batut (din botosani) pana la d-vs si vreau sa imi iau orice masura de precautie.Va rog sa ma intelegeti dar eu cu sotia mea nu mai dorim surprize neplacute..Astept pozele va rog..Sunt o persoana serioasa si chiar imi doresc masina d-vs.Atasez copie CI.

O zi buna va doresc in continuare.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

From: Taranu Mihai <mihaigsm2003@yahoo.com>

To: maricelpetru@ymail.com

Sent: Wed, June 15, 2011 7:08:14 AM

Subject: Re: [Autovit.ro] Intrebare referitoare la anuntul nr. C18383813

 

 

 

 

 

Buna ziua! Pare f interesant ceea ce cereti, de fapt cereti cam tot ce trebuie ptr a-mi fura masina, copii dupa toate actele :))

Singurul lucru care care il puteti primii este seria de sasiu ptr a verifica masina.

 

 

Mai jos atasez date din care puteti vedea anuntul original, mailul meu cat si a celui din discutia de mai sus:

 

 

From: Autovit.ro <tehnic@autovit.ro>

Subject: [Autovit.ro] Intrebare referitoare la anuntul nr. C18383813

To: mihaigsm2003@yahoo.com

Date: Wednesday, June 15, 2011, 1:59 PM

 

 

Stimate domn/doamna

 

Pentru anuntul nr. C18383813 (Audi A4 ) v-a fost trimis un mesaj.

Link catre acest anunt: http://autovit.ro/show?id=C18383813

 

Nume / Nume Firma:

 

Adresa e-mail: maricelpetru@ymail.com

 

 

Voi reveni daca este necesar cu mai multe date. Aveti grija ce cumparati!!! si de la cine...

 

 

 

Multumesc prietenului meu Florin ptr ca mi-a aratat aceasta discutie, si daca vrea poate posta si sustine in ceea ce am spus. Pentru tine WLF am sa te rog sa ma cauti in PM ai mail mai sus, vreau mai multe detalii despre acest incident. Voi contacta si autovit ptr a confirma cele spuse de tine. O seara buna!

Link to comment
Share on other sites

la cate persoane ai trimis copii dupa actele de la masina?

Astuia, 2 poze de pe carte, facute intr-o parte in care sa se vada seria de sashiu ,in una se vede f clar si adresa mea, nu am de ce sa ma feresc. Pun aici un print din mail, in care se vede data si ora la care am discutat cu el. Am sa ma interesez si la politie, daca se poate face ceva. Daca se poate sa ma sustineti, poate il prindem pe acest infractor. Am trimis mail si la autovit. Greseala se plateste!!!. Invatare de minte, nu trimiteti copii acte!

post-12436-0-47312700-1315332029_thumb.jpg

Edited by MihaigSM2003
Link to comment
Share on other sites

Astuia, 2 poze de pe carte, facute intr-o parte in care sa se vada seria de sashiu ,in una se vede f clar si adresa mea, nu am de ce sa ma feresc. Pun aici un print din mail, in care se vede data si ora la care am discutat cu el. Am sa ma interesez si la politie, daca se poate face ceva. Daca se poate sa ma sustineti, poate il prindem pe acest infractor. Am trimis mail si la autovit. Greseala se plateste!!!. Invatare de minte, nu trimiteti copii acte!

 

Exact acele poze cu cartea mi le-a trimis mie pe mail, si multe poze cu masina pe strada pe marginea unui camp (probabil exact ce i-ai trimis tu aluia din mailul de mai sus). Si-a facut adresa de email mihaitatrn@yahoo.com. El pur si simplu a luat datele tale si s-a facut ca o vinde. Mi-a trimis mai multe poze cu masina ta si cu copiile dupa acte.

 

Stai linistit ca n-am crezut nici o clipa ca e vorba de tine ca persoana reala, era foarte evident ca o vindea altcineva sub identitatea ta, si foarte bine ca ai intrat pe fir, poti sa faci plangere pe chestia asta.

 

N-am mai apucat sa vorbesc cu el pe mess ca am fost plecat si apoi a fost meciul, dar daca vrei poti sa continui tu discutia, eu am folosit un mail cu firma mea cand i-am scris, nu apare numele meu, si pot sa ii zic, uite hai sa discutam de pe mailul/messengerul meu personal, si incerci sa il duci cu vorba cateva zile, poate afli mai multe detalii.

 

Deocamdata nu am putut sa localizez un IP real, foloseste AOL si are IP de Germania, insa la o discutie pe mess, trebuie sa ii apara IP-ul real, pentru ca messengerul nu mai trece prin AOL. Insa problema ar fi sa nu foloseasca un modem prepaid, ca atunci e tot infundatura, n-ai cum sa il gasesti, numai daca ar folosi netul lui de acasa, abonament RDS etc.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

mai devreme citeam de scrisese WLF si cautam pe net sa inchiriez un apartament pentru cineva, gasisem unul, am cautat dupa numarul de telefon si am ajuns AICI masini, imobiliare, toate din Grecia...

 

Cea mai tare faza de pe link-ul pus de tine, o nevasta suparata pe fostul sot, de care tocmai divortase si probabil acum vrea sa se razbune:

 

fostul meu sot fura prin western union in anglia. Am aflat acest lucru dupa divort. Nu stiu exact cum face...cred ca are prieteni in Romania care ii trimit datele victimelor, nu stiu cum afla, si el ridica banii din londra. Cum ii ridica? este pe mana cu indieni care au shopuri si care, in cadrul magazinelor lor, au W.U. Indienii ii dau banii acestuia, desi stiu ca nu este el cel care tb sa-i ridice. L-am auzit vb cu unii ca au existat reclamatii si anumite shopuri ale indienilor au fost inchise.

Ajutati-ma sa aflu cum lucreaza si putem sa-i demascam!!!!

Daca am stii niate nr de MTCN ridicate fraudulos credeti ca politia ar interveni. Cele mai multe fraude erau pe numele unor cetateni straini. Ajutati-ma cu inf.

 

Deci, un mare LOL pentru nevasta infuriata.

Link to comment
Share on other sites

Pai e normal, asa fac toate daca/dupa ce divortezi. Cat mananca de pe tine si/sau de la tine, e bine. Dupa aia, te da in gat.

 

Stiu 3 cazuri:

1. fost mare lider comunist pe timpuri intr-un judet, cand a divortat, nevasta-sa a turnat tot la procuratura :)

2. politist la rutiera din alt judet, cati bani a produs saracu` s-o tina pe cumintica de nevasta-sa, cand s-au despartit, amenintari, chestii, etc;

3. recent, un prieten, tot la fel...si-a parasit nevasta, aia amenintari cu DNA-ul, etc, noroc ca o avea si el la mana :)

 

Circu` dracului, stai cu dracu in casa, ca doar cui sa spui tot...la nevasta :)

 

De aia e bine sa taci si sa nu spui nimic daca se poate, fara sa stie nimic, c-asa comenteaza ca n-ai incredere :)

Link to comment
Share on other sites

In 5 noiembrie anul trecut? Pai anuntul e de saptamana asta, e recent.

 

 

Pai sa-mi zici daca vrei sa mai continui sa discut cu el, ca deocamdata nu i-am mai trimis nimic si mai devreme mi-a dat mailul asta:

 

Sa inteleg ca a fost o gluma???Am un client foarte interesat si vreau sa stiu cum voi proceda.

O zi placuta.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.