Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

am posibilitatea sa pun mana pe asta http://www.autovit.ro/bmw-730-C27358842.html

ciudat,pare cam jerpelita la interior,dar propr. sustine ca are km reali cu carte servis.

 

Caline stai cuminte, stiu masina.. km reali daca mai pui cativa in plus .. deci nu are rost sa te mai stresezi, a mai vrut un prieten sa o cumpere, si s-a razgandit rapid cand a vazut masina..

Parca avea alte numere cand s-a uitat el la ea, mai avea un 650 alb de vanzare baiatu..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Caline stai cuminte, stiu masina.. km reali daca mai pui cativa in plus .. deci nu are rost sa te mai stresezi, a mai vrut un prieten sa o cumpere, si s-a razgandit rapid cand a vazut masina..

Parca avea alte numere cand s-a uitat el la ea, mai avea un 650 alb de vanzare baiatu..

 

 

Eu cred ca fost cumparat de acest samsar, mai are la vanzare si un passat si un seria 3 si un seria 5, cauta dupa numar.

Link to comment
Share on other sites

300 ai ales ca reper pentru ca poate privesti la modul optimist lucrurile. Ca sa facem o comparatie, poftiti.

http://www.autovit.ro/bmw-745-C27482151.html

Eu as zice in jur de 500k

Pla. Comparatia nu merge. Scaunele comfort sunt facute dintr-o piele f groasa si care se uzeaza foarte greu comparativ cu cele normale :)

Plus ca sunt ventilate si au structura metalica mai tzeapana, ce nu le permite deformarea pe lateral.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Salz! Nu aveai deja un E90?

 

Cea neagra e f misto. Pt 10k eur, chiar cred ca e o masina super. Pare foarte ingrijita. Motorul nu e cel mai ok (in sensul ca nu trage sa rupa si consuma multicel), dar overall e o masina care te scuteste de cheltuieli neprevazute (spre deosebire de un 20d la aceiasi bani, care are km tripli).

Am dat e90-ul tocmai pt. ca nu puteam sa ma acomodez cu diesel--nu imi place --- de aceea acum sunt in cautare de benzina

 

ps:kristal_madness---de 320si ceva pareri daca merita sa caut asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de http://www.autovit.ro/bmw-318-C26264868.html

 

Vad ca e inmatriculata in RO, poate stie vreunul dintre voi masina, si respectiv potentialele probleme.

 

O zi buna

 

Daca are motorul de generatie veche care este bun, are 122 de cai nu 136, verifica km si mecanic, in rest nush ce putem sa iti zicem. Cel ce o vinde sigur este samsar, ai grija, eu cel putin nu cred ca are 100 de mii de km.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de http://www.autovit.ro/bmw-318-C26264868.html

 

Vad ca e inmatriculata in RO, poate stie vreunul dintre voi masina, si respectiv potentialele probleme.

 

O zi buna

Capota portbagajului sta dubios de sus, are luft prea mare (vezi stopurile).

Usa dreapta fata nu se "pupa" cu restul masinii.

Grila proiectorului stanga prezinta imperfectiuni (semne de "buna purtare").

Link to comment
Share on other sites

Capota portbagajului sta dubios de sus, are luft prea mare (vezi stopurile).

Usa dreapta fata nu se "pupa" cu restul masinii.

Grila proiectorului stanga prezinta imperfectiuni (semne de "buna purtare").

 

Wow,

 

Foarte tare, nu as fi obervat daca nu imi spuneai tu unde sa ma uit.

 

Ms frumos

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca nu inteleg inca care pot fi cele mai grave probleme atunci cand vine vorba de cumararea unei masini de la un samsar, ca aparent doar ei exista in romania.

 

Adica daca ma duc eu ea la un service, si totul pare in regula acolo, cu exceptia nr de km care nu m-ar deranja daca ar fi sub 250k(care nu e greu de gasit tintad cont ca masina care o vreau eu are maxim 4 ani).

 

Are cineva vreo experienta similara? In care ati cumparat o masina, totul a mers ok la service si dupa au aparut probleme mari.

 

Cred ca imi permit sa mai bag 1000-2000 euro in masina dupa ce o cumpar daca e nevoie.

 

Sper sa nu fie offtopic. Daca aveti vreo experienta similara va rog frumos imi spuneti fie aici fie intr-un PM.

 

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca nu inteleg inca care pot fi cele mai grave probleme atunci cand vine vorba de cumararea unei masini de la un samsar, ca aparent doar ei exista in romania.

 

Adica daca ma duc eu ea la un service, si totul pare in regula acolo, cu exceptia nr de km care nu m-ar deranja daca ar fi sub 250k(care nu e greu de gasit tintad cont ca masina care o vreau eu are maxim 4 ani).

 

Are cineva vreo experienta similara? In care ati cumparat o masina, totul a mers ok la service si dupa au aparut probleme mari.

 

Cred ca imi permit sa mai bag 1000-2000 euro in masina dupa ce o cumpar daca e nevoie.

 

Sper sa nu fie offtopic. Daca aveti vreo experienta similara va rog frumos imi spuneti fie aici fie intr-un PM.

 

 

Multumesc anticipat.

 

 

Sper sa nu ma consideri nici ironic, nici cinic, insa pentru tine nu e mare problema ca te prosteste tu unul pe fata, nu? Si te mai miri ca Romania e tara teparilor si inselaciunilor, si ajuns in frunte cine a ajuns.........adica tu esti din start pregatit sa te prosteasca unul...ca poate nu e dracul asa de negru, si apoi sa mai si bagi niste bani ca sa mai repari ce poate fi reparat, nu?...da ai masina mult visata....cel putin la nivel de imagine, si asta va conta mult.

 

 

Daca tot vrei sa dai bani, de ce nu te duci tu si iti cumperi o masina din germania sau alta tara ne-bananiera unde exista firme serioase si unde stii ce cumperi? E adevarat ca totul te va costa cu 40-50% mai mult decat "comparabilele" in Romania...insa nu stai tu mai linistit la volan stiind ca masina are toate airbagurile si nu i-ai dat banii cu buna stiinta unui escroc? Daca iei o masina cu 100 de mici probleme....esti mai linsitit stiind ca nu are probleme mari?.....si cum ai scris tu.....chiar ai intuit corect...la service poate sa para toate in regula......si probabil o sa imbratisezi sintagma "lasa ca le rezolv eu cu timpul.....problemele alea micute......"....insa eu personal nu pot pricepe de unde atata seninatate de a da cu buna stiinta banii unui escroc (si evazionist fiscal).

 

 

Succes!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu ma consideri nici ironic, nici cinic, insa pentru tine nu e mare problema ca te prosteste tu unul pe fata, nu? Si te mai miri ca Romania e tara teparilor si inselaciunilor, si ajuns in frunte cine a ajuns.........adica tu esti din start pregatit sa te prosteasca unul...ca poate nu e dracul asa de negru, si apoi sa mai si bagi niste bani ca sa mai repari ce poate fi reparat, nu?...da ai masina mult visata....cel putin la nivel de imagine, si asta va conta mult.

 

 

Daca tot vrei sa dai bani, de ce nu te duci tu si iti cumperi o masina din germania sau alta tara ne-bananiera unde exista firme serioase si unde stii ce cumperi? E adevarat ca totul te va costa cu 40-50% mai mult decat "comparabilele" in Romania...insa nu stai tu mai linistit la volan stiind ca masina are toate airbagurile si nu i-ai dat banii cu buna stiinta unui escroc? Daca iei o masina cu 100 de mici probleme....esti mai linsitit stiind ca nu are probleme mari?.....si cum ai scris tu.....chiar ai intuit corect...la service poate sa para toate in regula......si probabil o sa imbratisezi sintagma "lasa ca le rezolv eu cu timpul.....problemele alea micute......"....insa eu personal nu pot pricepe de unde atata seninatate de a da cu buna stiinta banii unui escroc (si evazionist fiscal).

 

 

Succes!

 

 

Problema e urmataore:

 

Nu am nici experienta, nici timpul necesar pentru o deplasare in strainatate.

Nu vreau sa fiu prostit pe fata, insa cunosc si conceptia romanului mancator de mici si bautor de bere care zice "nu vreau masina cu peste 100k de KM", si inteleg de ce multi dau KM innapoi.

Nu vad nici o problema in a conduce o masina care are 200k de km la bord, stiind ca un motor ingrijit cum trebuie tine lejer peste 500k km.

 

Nu vreau o masina cu 100 de probleme, vreau o masina fara probleme, insa nu stiu daca exista asa ceva. Eu intrebam ce se poate intampla, si tot ce am putut extrage util din ce ai scri tu este partea in care ai spus aribag-uri sarite. Puteai sa scrii 3 cuvinte si ma ajutai la fel de mult.

 

 

Mereu cand intreb pe astfel de forumuri toata lumea zice urmataorea fraza "sigur are km dati inapoi".

Si daca are ce daca? Cati dintre voi nu aveti masini sau nu ati vazut masini cu peste 200k km si nu aveau nimic, eu cunosc persoane care au ajuns la 800k KM si masinile merg la fel de bine ca in ziua in care au iesit din fabrica.

Daca vanzatorul a dat inapoi km de la 200k la 90k SI ATAT, pe mine nu ma deranjeaza. Daca a mai facut altceva, da. Tot ce a facut pt a ascunde problemele se poate identifica? Asta era o alta intrebare la care doaream raspuns.

 

Mie unul mi se par mai importanta probleme de genul: "poata sa aiba airbagurile sarite, si acest lucru sa nu fie vizibil in service" sau "distributia pe lant e pe cale sa se rupa insa el a carpito si nu se va observa pana cand nu se rupe si face zob motorul"

 

As aprecia astfel de raspunsuri. Cei 1000-2000 de euro de care vorbesc erau pentru situatii precum: "Trebiue inlocuita distributia", lucru care din cate stiu eu nu se practica atunci cand se cumpara o masina cu distributie pe lant.

 

 

 

Sper sa nu ma consideri nici ironic, nici cinic, dar cred ca ai scris aici ca sa iti treaca randul.

 

Pentru a incheia, rog pe cineva care stie, sau care a trecut prin asa ceva sa imi raspunda si mie la intrebarea urmatoare:

 

Ce poate samsarul sa faca la o masina astfel incat aceasta sa treaca cu bine de un test in service? Ma intereseaza acele lucruri, daca sunt, care se practica si care nu se vad in srevice.

 

O zi buna,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Si daca are ce daca?" (km dati inapoi)

Chiar nu vrei sa stii cati km are masina pe care o conduci? Nu e tot una sa aiba 800k sau 200k. Mi se pare absurd sa nu te intereseze cati km are masina ta si la ce sa te astepti: turbo, transmisie etc.. Si cunosc personal samsar care a cumparat S Klasse taxi de aeroport Frankfurt cu 2.000.000 de km si l-a vandut unui fericit cumparator ce stia ca are 230.000 km.

 

Concluzia: Nu da banii pe prostii.

Iar daca nu te pricepi, ia pe cineva cu tine care chiar se pricepe si are "ochiul" format. Nu o sa inveti pe forum in 2 zile toate lucrurile care te intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

"Si daca are ce daca?" (km dati inapoi)

Chiar nu vrei sa stii cati km are masina pe care o conduci? Nu e tot una sa aiba 800k sau 200k. Mi se pare absurd sa nu te intereseze cati km are masina ta si la ce sa te astepti: turbo, transmisie etc.. Si cunosc personal samsar care a cumparat S Klasse taxi de aeroport Frankfurt cu 2.000.000 de km si l-a vandut unui fericit cumparator ce stia ca are 230.000 km.

 

Concluzia: Nu da banii pe prostii.

Iar daca nu te pricepi, ia pe cineva cu tine care chiar se pricepe si are "ochiul" format. Nu o sa inveti pe forum in 2 zile toate lucrurile care te intereseaza.

Sunt perfect de acord cu tine:) nu vreau 2.000.000 de km, dar sunt metode prin care poti sa iti dai seama cati km are masina, sau sa aproximezi, cel putin eu asa am inteles din ce m-am interesat.

Plus ca exista mereu istoricul din service-ul bmw, care cel putin pana a iesit masina din garantie apare in baza lor de date, si poti sa aproximezi cati km ar trebui sa aibe daca proprietarul nu a fost schimbat.

 

Inainte sa iau decizia de a pleca in afara vreau sa imi raspund la o intrebare care ma framanta de cand am inceput sa caut: De unde cumpara acesti oameni masinile de pot sa le vanda asa ieftin?

 

Nu tin sa imi cumpar BMW pentru ca vreau sa ascult manele si sa scuip semite pe geam, imi doresc aceast model de masia pentru ca in imaginea mea reprezinta altceva: pasiune, eleganta, sportivitate.

 

In ultimele 3 luni au aparut pe autovit circa 5-6 bmw-uri seria 3 E90 sedan din 2009 diesel cu un pret de pana la 12000 euro. Pe mobile.de, sau autoscout nu au aparut mai mult de 3 masini, si nici una cu 1milion de km sau busita, toate masinile avariata dupa mobile sau autoscout sunt inca acolo.

 

Deci de unde sunt achizitionate masinile care ajung in RO?

 

Pe site-uri de licitatii nu pot sa vad preturi, si observ ca in general acolo se gasesc masini care au mici defecte exterioare (zgarieturi sau mini lovituri) insa pe site-urile de licitatii pe care le-am urmarit eu aproape toate masinile aveau facuta o expertiza si nu prezentau daune de natura mecanica.

 

Am mai multe modele de masini care ma intereseaza, insa dintre toate BMW imi place cel mai mult. Asta nu exclude ca daca vreau sa imi cumpar un A4 sau un Leon o sa am acceasi problema.

Edited by Razvan V
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate cu ce ai spus in prima parte (istoric BMW etc), plus alte uzuri neobisnuite unui numar mic de km etc.

 

Legat de preturile mici ale samsarilor:

1. cumpara cele mai ieftine masini pe care le gasesc => km multi, defectiuni estetice, mecanice etc deci masini obosite vai de ele

2. evaziune fiscala: firme facute pe boschetari sau persoane care nu au ce pierde, cumpara masinile de la dealeri, platind pretul fara TVA, deci cu 20-21% mai ieftine decat ai lua-o tu de la dealer, dupa care dau teapa statului roman de plata tva-ului.

Link to comment
Share on other sites

"Si daca are ce daca?" (km dati inapoi)

Chiar nu vrei sa stii cati km are masina pe care o conduci? Nu e tot una sa aiba 800k sau 200k. Mi se pare absurd sa nu te intereseze cati km are masina ta si la ce sa te astepti: turbo, transmisie etc.. Si cunosc personal samsar care a cumparat S Klasse taxi de aeroport Frankfurt cu 2.000.000 de km si l-a vandut unui fericit cumparator ce stia ca are 230.000 km.

 

Concluzia: Nu da banii pe prostii.

Iar daca nu te pricepi, ia pe cineva cu tine care chiar se pricepe si are "ochiul" format. Nu o sa inveti pe forum in 2 zile toate lucrurile care te intereseaza.

lasa-l......sa isi ia bemeveu de la baietii buni si sa posteze la probleme tehnice......mai sunt si cate unii carora le place sa se minta singuri, sau sa devina experti auto de pe forumuri

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.