Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Asa e, dar daca nu iti este scris pe spatele talonului instrainat catre.. politistul care te opreste nu are de unde sa stie ca masina e vanduta. ii zici ca e masina varului;

 

daca scrie pe spatele talonului trebuie inmatriculata ca risti foarte mult, amenda e mare si nici nu mai poti pleca mai departe.

 

pai nu se circula cu masina pana nu este inmatriculata, vreau sa o inmatriculez in vara si vroiam sa stiu daca este amenda foarte mare la circa financiara

Link to comment
Share on other sites

amenda e intre 30 si 80 lei sau ceva de genu asta. Dar poti sa o inscrii acum la circa financiara si sa o inscrii la politie din vara sau cand vrei tu. Daca cumva vrei sa eviti impozitul inscriind-o mai tarziu sa stii ca nu merge, chiar daca te duci in vara tot o sa te puna sa il platesti incepand cu data de pe contract.
Link to comment
Share on other sites

eu nu vand nici o masina fara sa scriu pe talon , e o prostie sa o dai asa ,indiferent ce promite cumparatorul scrieti acolo si sunt sanse mari sa se incadreze in 30 zile , daca nu ...intr-o zi ramane fara talon si e game over .

 

 

 

Doar daca vinzi o masina cu Timbrul de Mediu platit poti avea astfel de pretentii.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si cu asumarea raspunderii cum ramane?

 

Stie cineva cat este amenda daca nu se inmatriculeaza auto in 30 de zile de la data intocmirii contractului de vanzare-cumparare?

 

6-8 pct. amenda (cls a III-a de sanctiuni, art.101 pct. 4 OUG195) si retinerea certificatului de inmatriculare. Doar persoana inscriasa in certificatul de inmatriculare poate sa-l ia inapoi.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

amenda e intre 30 si 80 lei sau ceva de genu asta. Dar poti sa o inscrii acum la circa financiara si sa o inscrii la politie din vara sau cand vrei tu. Daca cumva vrei sa eviti impozitul inscriind-o mai tarziu sa stii ca nu merge, chiar daca te duci in vara tot o sa te puna sa il platesti incepand cu data de pe contract.

 

Masina a fost achizitionata pur si simplu pentru revanzare, poate gasesc pe cineva sa o cumpere dupa cele 30 de zile... Cei care dezmembreaza masinile ce fac in situatia asta? Masina am achizitionat-o fara sa se fie scris ceva pe talon. Nu stiam asta ca se poate( mult spus asta) circula cu masina daca nu este specificat in talon

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Doar daca vinzi o masina cu Timbrul de Mediu platit poti avea astfel de pretentii.

daca o vinzi fara timbru de mediu si nici nu scrii nimic nu mai poti avea nici o pretentie sa te caute cineva vreodata sa inscrie masina . Si asta include toata gama de evenimente , parca e un risc destul de mare .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

daca o vinzi fara timbru de mediu si nici nu scrii nimic nu mai poti avea nici o pretentie sa te caute cineva vreodata sa inscrie masina . Si asta include toata gama de evenimente , parca e un risc destul de mare .

 

Eu cred ca s-a referit la alceva, la taxele astea inventate peste noapte omul se mai face ca uita sa scrie intrainat catre.....

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai daca se face ca uita e in dezavantajul lui, pentru ca toate amenzile ii vor veni tot lui daca cel care cumpara masina nu o inscrie; deci isi fura singur caciula.

 

Treaba ca doar daca are timbrul de mediu platit poti sa ai ''pretentia'' sa scrii pe talon iar e o prostie, pentru ca daca vinzi o masina fara timbrul de mediu platit, automat o vinzi la un pret mai mic fata de una care are timbrul platit, astfel incat cumparatorul sa isi plateasca timbrul si sa inscrie masina.

Edited by oion
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca s-a referit la alceva, la taxele astea inventate peste noapte omul se mai face ca uita sa scrie intrainat catre.....

la ce amenzi sunt acum nu merita riscul dar asta sunt doar eu , sa stai sa umbli prin tribunale , sa contesti diverse amenzi , baza de date e anapoda , practic o masina care nu schimba proprietar ar putea fi automat radiata de la politie daca ar comunica si cu administratia financiara . Multi incearca sa le vinzi maina fara mentiune invocind diverse motive , ca nu are timp , ca pleaca putin din tara si tot felul de minciuni . Nu are rost . :thumbsup:

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si asta include toata gama de evenimente , parca e un risc destul de mare .

 

Singurul risc este cu rovinieta, de la fisc o scoti in baza actului de vanzare-cumparare. In caz ca respectivul face accident indiferent ca e vinovat sau nu, se va afla toata istoria masinii si va ramane fara certificatul de inmatriculare - game over. Oricat de intelegatori am fi, o masina cu nr de CT spre exemplu condusa zilnic in Arad, la un moment dat va trezi suspiciuni iar de acolo pana la aflarea adevarului e doar 1 pas.

 

De la momentul in care s-au introdus pct. de penalizare, amenzile nu se mai dau in lipsa (exceptie face doar rovinieta) si vei primi o adresa prin care trebuie sa comunici numele persoanei care a condus autovehiculul deci risc zero pe partea asta.

Edited by 8-I
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.