Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Ceva pareri despre masinile astea?

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31067767.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-318-C31424001.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31348647.html

 

Cel mai mult ma tenteaza ce alba...

 

Multumesc!

Cred ca nu ai avut rabdare sa rasfoiesti topicul asta....altfel nu stiu cum le mai puneai pe cea alba si cea argintie......singura care merita atentie (asta daca nu iti place sa fii mintit pe fata cand dai banii pe ceva, si in plus sa te minti singur) este cea neagra.

 

Cauta si tu niste comparabile in Germania la ultimele doua masini, la aceleasi dotari si km, , scade 19 % din pretul de acolo(luand in calcul ipoteza ca cei ce le vand le cumpara fara tva din strainatate pretinand ca va fi platit in Romania), adauga si tu un 150 euro transport plus 1200-1500 euro profitul vanzatorului, si ai sa vezi ca nici asa nu poti ajunge la preturile acelea raportat la km, ani de fabricatie si dotari.

Link to comment
Share on other sites

Adica celelalte doua au mai fost postate anterior si s-a comentat pe marginea lor, sau vorbeai principial? Pentru ca principiul tau nu se aplica in RO.

 

Sunt oameni care cumpara azi o masina cu 12.000 EUR sa zicem si peste un an se plictisesc, iar ca sa se vanda repede si sa treaca la urmatoarea o vand cu 3.000 EUR mai jos, la 9.000. Se poate, bineinteles sa fie si ceea ce ai spus tu, dar in RO in nici un caz nu poate fi o regula asta.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Pai si ti se pare ca vanzatorii celei albe si celei argintii sunt proprietari in acte? (ca sa se plictiseasca...)

Mai ales cel cu masina argintie are o gramada de vanzare, sa nu mai zic ca amandoua diesel, au kilometri de matiz care s-a plimbat prin oras, sau n-a depasit raza judetului.

 

Cel cu masina nearga da vin-ul, accepta verificarea istoricului la reprezentanta.

 

Ia intalneste-te cu ceilalti si o sa fii surprins ca ori nu vor sa vina la reprezentanta, ori daca vin, ai sa afli ca aveau 100.000km in 2009-2010.

Link to comment
Share on other sites

Da. Cea alba este inmatriculata RO din 2010 si este propr in acte!

Cea neagra nu prea ma incalzeste pentru ca e pe benzina. Stiu ca nu sunt mari diferente de consum, pentru ca este motorul N43, cel pus si pe LCI, cu injectie directa si fuel efficient (ia cam 9 in Buc si 7 afara).

 

DAR, nu are cuplu si este lesinat ... fata de un 318D.

Edited by Dragose90lci
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai avut rabdare sa rasfoiesti topicul asta....altfel nu stiu cum le mai puneai pe cea alba si cea argintie......singura care merita atentie (asta daca nu iti place sa fii mintit pe fata cand dai banii pe ceva, si in plus sa te minti singur) este cea neagra.

 

Cauta si tu niste comparabile in Germania la ultimele doua masini, la aceleasi dotari si km, , scade 19 % din pretul de acolo(luand in calcul ipoteza ca cei ce le vand le cumpara fara tva din strainatate pretinand ca va fi platit in Romania), adauga si tu un 150 euro transport plus 1200-1500 euro profitul vanzatorului, si ai sa vezi ca nici asa nu poti ajunge la preturile acelea raportat la km, ani de fabricatie si dotari.

 

daca ar fi 150e transportul si as castiga 1500e la o masina care costa in jur de 10.000 de maine m-as fac samsar.

Edited by baronu25
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Adica celelalte doua au mai fost postate anterior si s-a comentat pe marginea lor, sau vorbeai principial? Pentru ca principiul tau nu se aplica in RO.

 

Sunt oameni care cumpara azi o masina cu 12.000 EUR sa zicem si peste un an se plictisesc, iar ca sa se vanda repede si sa treaca la urmatoarea o vand cu 3.000 EUR mai jos, la 9.000. Se poate, bineinteles sa fie si ceea ce ai spus tu, dar in RO in nici un caz nu poate fi o regula asta.

Eu personal pentru aia alba nici nu m-as obosi sa sun, doar aia neagra mi se pare ok. Daca stii mai bine situatia pietii de masini SH , de ce mai ceri parerea fugi si cumpara-ti masina extra full, megaokazie de pe autovit si apoi vino inapoi sa te plangi ce teapa ai luat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Incredibil..inca mai sunt oameni care cred in samsarii dupa autovit. De ce as vinde un lucru pe care mi l-am dorit dupa 1 an de zile cu 3k mai putin? Caz recent povestit de un prieten care lucreaza la un service mai de reprezentanta : venit pustan f incantat la revizie cu clasicul 2009 320 alb, 125k in bord, piele ,etc ; a bagat si el mana in buzunar putin si a rugat baietii sa ii caute istoricul ...si ZBANG! ultima intrare in service in DE pe la 400k si ceva KM la sf lui 2012 ! ! !

 

Eu inca il urmaresc pe ACESTA sa vedem cand apare pe autovit..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Incredibil..inca mai sunt oameni care cred in samsarii dupa autovit. De ce as vinde un lucru pe care mi l-am dorit dupa 1 an de zile cu 3k mai putin? Caz recent povestit de un prieten care lucreaza la un service mai de reprezentanta : venit pustan f incantat la revizie cu clasicul 2009 320 alb, 125k in bord, piele ,etc ; a bagat si el mana in buzunar putin si a rugat baietii sa ii caute istoricul ...si ZBANG! ultima intrare in service in DE pe la 400k si ceva KM la sf lui 2012 ! ! !

 

Eu inca il urmaresc pe ACESTA sa vedem cand apare pe autovit..

425000 km din 2010, omul a stat numai in masina...

Link to comment
Share on other sites

Ceva pareri despre masinile astea?

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31067767.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-318-C31424001.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C31348647.html

 

Cel mai mult ma tenteaza ce alba...

 

Multumesc!

 

ai grija cu astea inmatriculate cu "dovada ANAF" ca astia abia asteapta sa le vanda sa si recupereze taxa...90% dintre ei

Link to comment
Share on other sites

In privinta consumului am intrebat ca titlu informativ. Lucrez la o firma de unde am card de benzina nelimitat, mi-e indiferent daca ar consuma 6 sau 25. Eu ma gandesc ca ar consuma undeva la 20. Masina vad ca este pusa la vanzare de catre Top Cars Pipera, chiar asa manarita sa fie? ( intreb, nu precizez, pentru ca nu ma pricep ). Masina o voi folosi exclusiv in Bucuresti. Sbircris, daca-mi poti da mai multe detalii despre acest model, ti-as fi recunoscator. Sau... daca a vazut cineva aceasta masina... Multumesc!

Salut, consumul in oras se invarte in jurul cifrei de 16, 17 litri/100 km dar in Bucuresti este posibil sa ajunga si spre 20 in perioadele mai aglomerate.

Despre fiabilitate ce sa iti spun, am schimbat doar consumabile(ulei, filtre si placute de frana) pana acum(86000 km la bord).

Suspensia este cam dura, iar scaunele fata de pe modelul in discutie au sezutul scurt pentru persoane cu o inaltime peste 1.80 m, in rest suficient de puternica, tinuta de drum foarte buna, garda la sol suficienta mai ales pentru Bucuresti(mai urci o bordura pentru parcare etc.).

Cat despre "cat de manarita poate fi", nu cred ca iti poate spune nimeni, verifica foarte atent istoricul masinii(asta daca are unul clar si la zi), verificare tehnica obligatorie etc.

Ca parere personala, volanul pare putin cam tocit, scimbatorul de viteze parca a fost pilit pe ornamentele laterale, scaunele fata par cam ciufulite pentru acel rulaj si senzorii de parcare ar trebui sa aiba aceeasi culoare ca si caroseria.

Cred ca in mare ti-am raspus la intrebari, daca mai vrei lamuriri suplimentare despre acest model in limita cunostintelor iti raspund cu placere.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Intrebare pentru cei care se pricep:

 

E vorba de o masina care a fost cumparata din Belgia pe firma. L-am intrebat de certificat fiscal si mi-a spus ca nu are ce fiscal sa-mi dea, pentru ca a luat-o pe firma si cand mi-o vinde imi emite factura, urmand ca eu sa fiu primul care ii scoate numere rosii si implicit primul care o va baga la adm financiara.

 

Asa se procedeaza? Sau ei trebuie sa o bage la financiar si dupa sa o scoata ca eu sa am fiscal?

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Intrebare pentru cei care se pricep:

 

E vorba de o masina care a fost cumparata din Belgia pe firma. L-am intrebat de certificat fiscal si mi-a spus ca nu are ce fiscal sa-mi dea, pentru ca a luat-o pe firma si cand mi-o vinde imi emite factura, urmand ca eu sa fiu primul care ii scoate numere rosii si implicit primul care o va baga la adm financiara.

 

Asa se procedeaza? Sau ei trebuie sa o bage la financiar si dupa sa o scoata ca eu sa am fiscal?

 

Mersi!

 

Iti trebuie factura si fiscalul de pe firma care sa emis factura.

Link to comment
Share on other sites

Azi am fost la Bavaria cu cea neagra (nu mai are anunt pe autovit). Nu am facut diagnoza ca era foarte aglomerat. Am verificat doar istoricul.

Masina e inmatriculata in vara lui 2010. Are doar 3 intrari in service: 15.000 km in august 2010, 60.000 km in mai 2011 si 166.000 km in martie 2013. A fost adusa in tara in aprilie 2013. Atunci (zice proprietarul) avea in bord 130.000 km. Asta se vede si in pozele pe care le avea in anuntul de pe autovit (pozele erau de la achizitia masinii). Deci avea deja dati km inapoi. In prezent are 145.000 km (deci in Romania a mers 15.000 km), in bord, si cam 180.000 km in realitate.

 

Este ok sa aiba numai 3 inregistrari in reprezentanta?

Masina este in stare foarte buna, merge foarte bine, interiorul e ca nou. La exterior are ceva semne de pietricele pe capota si pe bara. Daca ne intelegem la pret, tind sa o iau. Nu mi se par asa multi km astia (180.000)

Voi ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

. Daca ne intelegem la pret, tind sa o iau. Nu mi se par asa multi km astia (180.000)

Voi ce spuneti?

 

pai nu sunt chiar multi , nici putini , daca e in stare tehnica buna nu inseamna ca maine nu trosneste ceva . De asta am si spus mergi pe masina cu optiuni bune si cat mai multe ca in rest defectiunile se remediaza . A mea are 190k km acum . Mici reparatii , gen termostate si mici chitibusuri , gen un furtun , un racord . Trage de pret cat poti si aia e .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu am primit factura si fiscal acum un an jumate cand am cumparat masina de la o firma care se ocupa cu import de masini, dar masina avea deja un set de numere rosii scos. Eu zic ca daca nu a avut numere rosii scoase in tara si e cu numere de zoll , e clar ca nu are cum sa iti dea fiscal. Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Azi am fost la Bavaria cu cea neagra (nu mai are anunt pe autovit). Nu am facut diagnoza ca era foarte aglomerat. Am verificat doar istoricul.

Masina e inmatriculata in vara lui 2010. Are doar 3 intrari in service: 15.000 km in august 2010, 60.000 km in mai 2011 si 166.000 km in martie 2013. A fost adusa in tara in aprilie 2013. Atunci (zice proprietarul) avea in bord 130.000 km. Asta se vede si in pozele pe care le avea in anuntul de pe autovit (pozele erau de la achizitia masinii). Deci avea deja dati km inapoi. In prezent are 145.000 km (deci in Romania a mers 15.000 km), in bord, si cam 180.000 km in realitate.

 

Este ok sa aiba numai 3 inregistrari in reprezentanta?

Masina este in stare foarte buna, merge foarte bine, interiorul e ca nou. La exterior are ceva semne de pietricele pe capota si pe bara. Daca ne intelegem la pret, tind sa o iau. Nu mi se par asa multi km astia (180.000)

Voi ce spuneti?

 

nu stiu cat umbli tu cu masina, dar daca circuli mult e deja mult 180k. daca faci 15 k pe an e ok. ideea e ca depinde foarte mult ceea ce s-a mai schimbat la ea, dar putin probabil sa se fi bagat vreun ban in ea.

vor urma mici furtunase, probabil distributia cu putin "noroc" , volanta si ambreiaj spre 200 k ( desi nu e regula ) , filtru particule, fulie + curea accesorii, vreo bieleta, bucsa, etc.

 

spre 200 k sunt deja mai multe chestii care trebuie schimbate daca vrei sa mai faci sa zicem 100 k cu masina in 3,4 ani.

Edited by Paleonte
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Azi am fost la Bavaria cu cea neagra (nu mai are anunt pe autovit). Nu am facut diagnoza ca era foarte aglomerat. Am verificat doar istoricul.

Masina e inmatriculata in vara lui 2010. Are doar 3 intrari in service: 15.000 km in august 2010, 60.000 km in mai 2011 si 166.000 km in martie 2013. A fost adusa in tara in aprilie 2013. Atunci (zice proprietarul) avea in bord 130.000 km. Asta se vede si in pozele pe care le avea in anuntul de pe autovit (pozele erau de la achizitia masinii). Deci avea deja dati km inapoi. In prezent are 145.000 km (deci in Romania a mers 15.000 km), in bord, si cam 180.000 km in realitate.

 

Este ok sa aiba numai 3 inregistrari in reprezentanta?

Masina este in stare foarte buna, merge foarte bine, interiorul e ca nou. La exterior are ceva semne de pietricele pe capota si pe bara. Daca ne intelegem la pret, tind sa o iau. Nu mi se par asa multi km astia (180.000)

Voi ce spuneti?

 

Intrari putine si rare in service BMW. Este posibil sa aiba chiar mai multi km, imputinati intre revizii. Se practica si in germania.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.