Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Adica s-au inscris inainte de 2013 masini la care taxa ar fi fost 1000 euro fara taxa, prin hotarare judecatoreasca.

Aceste masini au ajuns acum sa aiba taxa de +2000eur deoarece e in functie de CO2. CO2 care creste odata cu masa masinii, daca masina e 4x4 sau automata sau are cilindree mare.

Edited by Gizmo.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

asigura-te ca este platita taxa. taxa la automate diesel este foarte mare, mult mai mare decat la manuale pentru ca au co2 mai mare. deci daca e recuperata sau neplatita te-ai ars.

 

adevarat ai grait.

masina nu are taxa platita. vanzatorul spune ca pot circula cu actele de acum.

acum sunt 2 variante, co2 este fie 153 fie 190. in al doilea caz nu merita investitia. in primul e ok.

Link to comment
Share on other sites

fiind automata clar co2-ul este 190, nici nu se pune problema de 153. cauti special automata? eu m-as feri de automata creste considerabil consumul.. asta daca nu cumva cauti din alte motive automata.

cauta altceva, mare grija cu taxa...

 

era de asteptat sa nu aiba taxa platita pt ca in anunt nu scrie nimic de taxa. daca e platita aproape intotdeauna scrie ca e platita.cand nu scrie atunci e f dubios :))

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

fiind automata clar co2-ul este 190, nici nu se pune problema de 153. cauti special automata? eu m-as feri de automata creste considerabil consumul.. asta daca nu cumva cauti din alte motive automata.

cauta altceva, mare grija cu taxa...

 

era de asteptat sa nu aiba taxa platita pt ca in anunt nu scrie nimic de taxa. daca e platita aproape intotdeauna scrie ca e platita.cand nu scrie atunci e f dubios :))

Nu e de speriat consumul pentru simplul fapt ca e automata.

Eu am automata si pot confirma ca e usor mai mare insa nu destul incat sa fie un factor decizional. In fond si la urma urmei, tu ai control asupra cutiei de viteze si o sa schimbe unde vrei tu -> consum mic. Totul sta in cum calci si dai drumul acceleratiei.

 

CO2-ul, evident, e cel mai mare. 153 e la cutie manuala.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

bmw da un consum mai mare pt cutiile automate (ma refer strict la e46). de aici si co2-ul mai mare (co2-ul este bazat pe cat consuma masina la 100km).

la e46 320d cp break manual avem 8.1 urban, extraurban 4.7, co2 158

e46 320d 150cp break automat avem 9.9 urban, extraurban 5.5, co2 190.

Link to comment
Share on other sites

bmw da un consum mai mare pt cutiile automate (ma refer strict la e46). de aici si co2-ul mai mare (co2-ul este bazat pe cat consuma masina la 100km).

Stiu asta si nici nu am contrazis afirmatia ta.

 

la e46 320d cp break manual avem 8.1 urban, extraurban 4.7, co2 158

e46 320d 150cp break automat avem 9.9 urban, extraurban 5.5, co2 190.

Deci diferenta de 0.8L/ 100km extra urban. Presupunand ca are mult de umblat si face multi km pe an in afara orasului (ca doar in general asta e motivul pentru diesel) - cum am zis si mai sus, nu e atat de mare diferenta.

 

Si aici mai conteaza si viteza, cutia automata fiind in 5 trepte, e usor dezavantajata de cea in 6 trepte manuala (din 2003) de la o anumita viteza constanta.

 

Repet, e doar parerea mea ca pentru circulat in extra urban, e neglijabila diferenta de consum. Fiecare face cum crede.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Un minus ar fi ca nu are xenon. In rest e ok masina, dotata binisor (peste mediu), pretul mi se pare bun, atentie cat ai de platit taxa (masina e euro 3).

 

Incearca mai intai aici, poate gasesti un coleg binevoitor care sa arunce un ochi inainte de a pleca la drum.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/144001-verificarivizionari-auto-in-diferite-zone-ale-tarii-de-catre-colegii-de-forum-la-cererea-celorlalti/

 

De unde esti?

Edited by DonJon
Link to comment
Share on other sites

Stiu asta si nici nu am contrazis afirmatia ta.

 

 

Deci diferenta de 0.8L/ 100km extra urban. Presupunand ca are mult de umblat si face multi km pe an in afara orasului (ca doar in general asta e motivul pentru diesel) - cum am zis si mai sus, nu e atat de mare diferenta.

 

Si aici mai conteaza si viteza, cutia automata fiind in 5 trepte, e usor dezavantajata de cea in 6 trepte manuala (din 2003) de la o anumita viteza constanta.

 

Repet, e doar parerea mea ca pentru circulat in extra urban, e neglijabila diferenta de consum. Fiecare face cum crede.

 

 

intr-adevar exista o diferenta de consum, insa din punctul meu de vedere fiecare suta de km merita 5 lei in plus pentru confortul unei cutii automate.

referitor la viteza de deplasare, pe la 120kmh cred ca turometrul la cutia automata sta putin peste 2200, ceea ce este ok pentru mine.

pentru germania ar fi fost de preferat 6 trepte, intr-adevar.

 

PS: caut automata, insa in romania baza de selectie este extrem de redusa, pana gasesc una o sa ma multumesc cu o cutie manuala. vreau neaparat in familia BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.