Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

 

Merita banii, e un coupe foarte frumos, cu un motor fiabil si cu o serie de dotari deloc de neglijat:

- pachet m

- trapa

- sistem hk

- scaune sport alcantara

1) Daca ti se pare mult 6500E pt masina in configuratia asta, cat crezi ca ar trebui sa coste una fara dotarile de mai sus? 3000..3500?

2) Fa o cautare pe mobile, vezi ce gasesti, o sa ai o surpriza, neplacuta zic eu.

Edited by B-490-RZV
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

pentru cine cauta un e46:

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320d-full-ID2otWn.html#02718a525c

masina are nevoie de senzori de autoleveling, ceva lucrari de tinichigerie, anvelope spate, modulul din haion (nu functioneaza radio, dezaburire luneta, stergator spate) si are o singura cheie si un sunet ciudat in habitaclu, nedefinit. volanul este schimbat de la 4 la 3 spite.

 

http://www.tocmai.ro/bmw-320-2002-21720234.html

vopsita partea din fata, faruri diferit matuite cu serii si ani de fabricatie diferiti, haion vopsit, trimuri vopsite de un amator, trage dreapta de la 80 km/h, anvelope 2007

 

http://www.tocmai.ro/bmw-320-d-2002-21755695.html

lovita frontal, reparata cu piese pe care scrie ”made in taiwan”, canibalizat la interior (cotiera a disparut, compartimentul de depozitare de pe consola e negru, luat de pe o alta masina), are o indoitura sub ultimul geam de pe stanga, langa stalp, despre care o sa spuna ca tocmai i-a atins-o cineva, dar rugina este deja prezenta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dragosescu, la 4000-4500E nu gasesti un e46 break impecabil? Ca la 5500-6000 deja gasesti un coupe facelift full absolut impecabil, intretinut de un maniac :)

 

1. pretul mediu pentru un e46 este undeva pe la 4100 eur. statistica olx/autovit.

2. ”impecabil” nu a fost criteriul meu de cautare, nu m-am considerat atat de norocos incat sa gasesc masina de 12 ani de la vreun medic/pensionar etc. am cautat masina sa nu fi fost lovita prea tare, sa aiba componentele majore (motor, cutie, turbina, intercooler) in stare buna.

3. modelul coupe arata foarte bine, dar sunt interesat de break/berlina.

4. daca cuiva ii PLACE o masina, acea persoana va cauta ”n” motive pentru confirmarea parerii, chiar daca asta implica o suma peste media pietei. e uman.

5. oricat de buna ar fi o masina, pretul este dat tot de piata, indiferent de starea masinii. altfel nu se vinde decat in situatii exceptionale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lumea nu intelege ca o masina buna intretinuta, in care ai investit bani, ai avut grija ca ea sa primeasca cele mai bune consumabile... COSTA. De asta toti hulim samsarii de masini dar ne luam dupa preturile lor si cand vedem o masina buna imediat sarit da domnee da uite pe Autovit gasesc masina ca a ta mult mai ieftina. Am avut destule cunostinte care au preferat sa nu mai vanda masina decat sa vina tot felul de negociatori iar altii le-au dat direct la buy back fara sa se mai complice.

Coupe-ul de mai sus are un pret mai mult decat ok pentru dotarile pe care masina respectiva le are.

Edited by AlexChris
Link to comment
Share on other sites

alte masini e46 de pe piata:

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C35093506.html

seria de sasiu postata nu bate cu masina prezentata in poze si datele din anunt (data fabricatiei, dotari...)

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C35185507.html

vanzatorul sustine ca tot e original. faruri fabricate in 2012, aripi/capota vopsite, interior uzat semnificativ

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C35624538.html

o masina mai dezastru decat asta nu am vazut de mult. are numere de germania, dar este adusa din italia. si anvelope de vara slick... tocite slick

 

Lumea nu intelege ca o masina buna intretinuta, in care ai investit bani, ai avut grija ca ea sa primeasca cele mai bune consumabile... COSTA. De asta toti hulim samsarii de masini dar ne luam dupa preturile lor si cand vedem o masina buna imediat sarit da domnee da uite pe Autovit gasesc masina ca a ta mult mai ieftina. Am avut destule cunostinte care au preferat sa nu mai vanda masina decat sa vina tot felul de negociatori iar altii le-au dat direct la buy back fara sa se mai complice.

Coupe-ul de mai sus are un pret mai mult decat ok pentru dotarile pe care masina respectiva le are.

 

imi caut masina de vreo 5 luni. acum concluzionez ca piata online nu are nicio tangenta cu realitatea.

intermedierea masinilor aduce multi bani munciti usor.

majoritatea covarsitoare a masinilor de pe piata sunt ale samsarilor. majoritatea masinilor care nu apartin samsarilor ajung, de regula, intr-un fel sau altul, tot la samsari. anunturile online din RO nu prezinta, cum se intampla prin vest, problemele tehnice evidente, ci majoritatea dotari inchipuite.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8k e46 coupe cu jdemii de km, masina de 11 ani... pt altii merita, cand vine vorba sa va luati voi, nu mai sunteti de aceiasi parere ;)

 

Eu pot sa vb concret, am cumparat un 325ci acum 5ani la un pret mai mare decat media pietei si l-am vandut acum mai bine de 3 ani cu 10.500e, din nou peste medie. Am platit mai mult cand l-am luat fiindca dintre toate bmw-urile vazute a fost singura masina cu istoric si revizii verificabile, singura masina care avea cauciucuri bune (2chiar noi) samd. De ce l-am vandut cu 10.500E? Fiindca un singur gagiu a fost in stare sa aprecieze o revizie de vreo 6000lei facuta doar cu o luna inainte si in general starea masinii, restul au fost papitoi interesati doar de pret, amatori de piese sh si de chilipiruri in general.

 

Iar E46-le ala coupe, daca nu a fost lovit, merita 6500E neg + timbru. Sunt zeci/sute de e92-uri la vanzare care sunt departe rau ca aspect/dotari fata de acel e46, cu ce ma incalzeste un e92 320d (si cu distributia cu probleme) chel la 10-11.000e? Ala merita? Compara masini similare, un E46 coupe nu e un E46 berlina.

Sincer, eu intre e46-le ala si http://www.autovit.ro/bmw-320-C35159906.html (de exemplu), aleg oricand e46-le.

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Eu caut a doua masina pentru o folosire ocazionala (am un Passat TDI CR adus de afara care isi face treaba f bine de 2 ani de zile), fie o Mazda CX7 in stare buna sau, la cealalta extrema ceva mai ieftin, gen Ford Focus sau similar.

 

Mazda e masina care, nu stiu din ce motiv, o aleg cu sufletul. Imi place designul, motorul, interiorul, tot. Stiu ca are impozit maricel, consum de tanc (minim 15% oras si 9% afara, daca folosesti toti caii consumul nu mai conteaza) si o revinzi pe nimic, dar uit de toate cand ma urc la volanul ei.

 

Confirm si eu legat de masinile la vanzare in RO. In anunt totul e ideal insa cand ajungi la fata locului parca vezi alta masina. Am vazut 4 Mazda si toate au fost lovite. Mai intelegem ca se intampla incidente minore, problema e ca reparatia s-a facut cu picioarele, la una farurile nu mai bateau ok, la alta usa cu pricina nu se mai alinia corect, la unele desi se voiau de 100 000 km ziceai ca le-au ros cainii la interior. Asta e, stau cu rabdare si astept o masina intretinuta - vise.

Link to comment
Share on other sites

baiatul care o vinde e si el un pasionat de e46, a avut coupeul ala cu sb- liw, a fost si pe forum la vanzare.

intr-adevar seria nu pare a fi a masinii care se vinde - aici e posibil sa fie o manevra ieftina. iti da seria sa verifici km de la alta masina :)) multi probabil ca nu mai verifica daca seria pe care au verificat-o e si seria masinii.

sau poate baiatul (care parca se ocupa si cu dezmembrari) a pus el pachetul m, jantele, volanul etc. dar nu prea se pupa la data fabricatiei oricum cu seria.

Link to comment
Share on other sites

cu tot respectul dar la o masina de 3000euro mai inchizi ochii la anumite "probleme". sa fie ok mecanic, tehnic, motorul...in rest uzura, rugina, mici lovituri toate au. si daca nu o avea rugina tot o sa ii apara in scurt timp (vbesc de e46)

eventual o bagi pe un stand de geometrie si daca rotile sunt ok atunci nu mi-ar fi frica sa iau si o masina care la viata ei a avut si evenimente. important e sa fi fost reparata cu simt de raspundere..

nu de alta, dar daca te apuci si vezi 10 masini de prin tara deja iti scade serios din buget cheltuielile cu drumul :))

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Eu caut a doua masina pentru o folosire ocazionala (am un Passat TDI CR adus de afara care isi face treaba f bine de 2 ani de zile), fie o Mazda CX7 in stare buna sau, la cealalta extrema ceva mai ieftin, gen Ford Focus sau similar.

 

Mazda e masina care, nu stiu din ce motiv, o aleg cu sufletul. Imi place designul, motorul, interiorul, tot. Stiu ca are impozit maricel, consum de tanc (minim 15% oras si 9% afara, daca folosesti toti caii consumul nu mai conteaza) si o revinzi pe nimic, dar uit de toate cand ma urc la volanul ei.

 

Confirm si eu legat de masinile la vanzare in RO. In anunt totul e ideal insa cand ajungi la fata locului parca vezi alta masina. Am vazut 4 Mazda si toate au fost lovite. Mai intelegem ca se intampla incidente minore, problema e ca reparatia s-a facut cu picioarele, la una farurile nu mai bateau ok, la alta usa cu pricina nu se mai alinia corect, la unele desi se voiau de 100 000 km ziceai ca le-au ros cainii la interior. Asta e, stau cu rabdare si astept o masina intretinuta - vise.

 

Vorbind de Mazda, eu am avut o Mazda 3 motor 1,6 benzina , luata de noua cu 18.000 Euro. Masina dotata. Vanduta dupa 4 ani si 100 k la 5500 Euro. Am vandut-o greu, pentru ca erau multe mizerii pe net. Cumparatorul imi zicea ca a umblat toata tara , si a vazut doar rable. Mi-a placut mult masina, inafara de motor care consuma 8, 9 si nu oferea mai nimic. Cuplu foarte mic, doar daca il turai puternic scoteai ceva din el.

Fratele meu are o Mazda 6 , motor 2,2 diesel, luata tot noua. Are 110 k si e perfecta inca. Motorul ala , sincer consuma medie 6% , e super silentios, si de-a dreptul turbat. Fara sa fiu rau, BMW ar putea lua notite pentru motoarele de 2l diesel . Distributia e pe lant.

 

In schimb, cand ma puneam in E91 - le meu, din Mazda 6 , pur si simplu imi venea sa zic : "Fuck, my BMW is a so much better car" !

 

La CX 7, orienteaza-te dupa 2,2 diesel. Sunt motoarele originale Mazda. Foarte fiabile si consumuri f.bune. Motoarele de 2l , nu sunt ale lor, si sunt niste mizerii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

catre dragosescu47

http://www.autovit.ro/bmw-320-C35185507.html

vanzatorul sustine ca tot e original. faruri fabricate in 2012, aripi/capota vopsite, interior uzat semnificativ

 

 

Ai fost de ai vazut masina? Ca ma batea si pe mine gandul sa ma duc sa o vad...

 

 

am vazut-o, aparent starea este buna, dar nu mi-a dat deloc incredere proprietarul. initial mi-a spus ca totul e original, iar dupa ce i-am spus ca nu e chiar asa, a inceput cu povesti cum ca astea sunt masinile reale de pe piata... si altele de genul.

Link to comment
Share on other sites

am vazut-o, aparent starea este buna, dar nu mi-a dat deloc incredere proprietarul. initial mi-a spus ca totul e original, iar dupa ce i-am spus ca nu e chiar asa, a inceput cu povesti cum ca astea sunt masinile reale de pe piata... si altele de genul.

 

 

Mie imi lasa impresia ca e cam lasata de spate, poate sa fie si datorita rotilor cu et nepotrivit.

 

 

Dar 3mii si ceva de euro, acum na...dupa cum bine zicea Cosmin e46, as lua-o dc nu e bomba.

Edited by kathalin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.