Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Probabil ca a luat-o la impozit fara sa o transcrie. In modul asta, se poate elibera fiscal fara probleme.

Si aici este o problema la noi in tara pentru ca atunci cand vinzi o masina ai termen 30 de zile sa o treci pe numele tau si la politie. Adica se scrie in certificat data la care a fost facut contractul de vanzare cumparare si din momentul ala ai 30 de zile. Nu cred ca ii convine la nimeni sa mearga cu numerele lui pe masina. Te astepti șa orice surpriza. Nu stiu dc dar miroase a samsareala, asta in cazul in care zice el adevarul.

Link to comment
Share on other sites

Adica se scrie in certificat data la care a fost facut contractul de vanzare cumparare si din momentul ala ai 30 de zile.

Nu se scrie intotdeauna. Si chiar daca se scrie, sunt destule posibilitati sa scapi basma curata si cu masina netranscrisa. Nu are rost sa dezbatem subiectul asta.

 

Nu cred ca ii convine la nimeni sa mearga cu numerele lui pe masina. Te astepti șa orice surpriza. Nu stiu dc dar miroase a samsareala, asta in cazul in care zice el adevarul.

 

Suprinza? Pentru asta ai contractul de vanzare cumparare. Plus ca poti cere oricand, dupa cele 30 de zile, radierea masinii in instanta. Costa, dar se poate.

Link to comment
Share on other sites

Nu se scrie intotdeauna. Si chiar daca se scrie, sunt destule posibilitati sa scapi basma curata si cu masina netranscrisa. Nu are rost sa dezbatem subiectul asta.

 

 

 

Suprinza? Pentru asta ai contractul de vanzare cumparare. Plus ca poti cere oricand, dupa cele 30 de zile, radierea masinii in instanta. Costa, dar se poate.

 

Asta e si ideea, dc sa te complici cu instante, timp si bani pierduti. Eu stiam ca e obligatoriu sa scrie in certificat la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

In Danemarca v-ati uitat cat costa taxele? hai sa nu ne mai dam loviti. "Te impinge, esti obligat", esti bla bla - nu exista asa ceva. Si mie mi-ar placea sa fie taxele mici la motoare mari, sa pot sa-mi iau un M5 de 5.0L.

 

Nu poti sa zici ca nu te descurci ca n-ai un BMW de 2L, din cauza taxei de prima inmatriculare. Pt asta poti sa-ti iei un Corsa de 1.2L.

V-ar placea sa faca tiganii liniute cu 5.4L v12 pe langa voi cand duceti copiii la gradinita?

Edited by lowlife
  • Like 9
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

In Danemarca v-ati uitat cat costa taxele? hai sa nu ne mai dam loviti. "Te impinge, esti obligat", esti bla bla - nu exista asa ceva. Si mie mi-ar placea sa fie taxele mici la motoare mari, sa pot sa-mi iau un M5 de 5.0L.

 

Nu poti sa zici ca nu te descurci ca n-ai un BMW de 2L, din cauza taxei de prima inmatriculare. Pt asta poti sa-ti iei un Corsa de 1.2L.

V-ar placea sa faca tiganii liniute cu 5.4L v12 pe langa voi cand duceti copiii la gradinita?

 

Hai ca mai scos din sarite, dar ai vazut ce s-a realizat din acele taxe colectate in Danemarca? ceva ce noi nu vom avea nici peste 100 de ani cu tot cu banii UE, as da oricand acele taxe din Danemarca dar sa se construiasca in acelasi ritm/regim.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

In Danemarca v-ati uitat cat costa taxele? hai sa nu ne mai dam loviti. "Te impinge, esti obligat", esti bla bla - nu exista asa ceva. Si mie mi-ar placea sa fie taxele mici la motoare mari, sa pot sa-mi iau un M5 de 5.0L.

 

Nu poti sa zici ca nu te descurci ca n-ai un BMW de 2L, din cauza taxei de prima inmatriculare. Pt asta poti sa-ti iei un Corsa de 1.2L.

V-ar placea sa faca tiganii liniute cu 5.4L v12 pe langa voi cand duceti copiii la gradinita?

 

Te agiti degeaba. Timbrul de mediu e o manevra tipic romaneasca pentru a creste vanzarile productiei interne si a grupului Renault - a avut multe denumiri, dar efectul lui e stoparea vanzarilor de masini Euro 3 si Euro 4.

Cand timbrul ilegal, o sa fie o taxa legala din toate punctele de vedere, atunci imi asum taxele si le platesc cu zambetul pe buze. Pana atunci, caut sa le evit.

 

Nu ma intereseaza taxele din Danemarca pentru ca eu traiesc in Romania si platesc taxe in Romania. Si cacatul asta e timbru e ilegal, declarat de Curtea Europeana de Justitie de ceva vreme.

 

La fosta masina, taxa actuala e ~2250euro, motor 2.0 diesel, euro 3 din 2003. In decembrie mai scade, dar tot prea mare ramane. Si s-a platit vama dupa ea, in 2006. Si sunt multe alte masini la care taxa le depaseste valoarea.

Scopul nu e ingrijorarea catre poluarea mediului, e strict manevra financiara.

 

De tigani as putea sa zic multe, insa cel mai important lucru e ca nu dau 2 bani pe ei. Statul le-a dat nas si acum cred ca cineva are obligatie fata de ei.

 

Sa continui cu nivelul RCA-ului? Hai ca are si asta rost. La zero incidente in 7 ani de permis, sa platesti 500lei pe 6 luni, pentru 2.0, e prea mult. Ghinionul meu ca nu am facut 30 inca. Si ca scrie BMW in talon.

 

Si legat de Corsa de 1.2 - ca sa inchei - pune-ti tu viata in pericol intr-o masina ce nu are nici macar o tona. Eu prefer sa nu o fac, e plin de bizoni cu masini mai mici sau mai mari, daca intra in mine unul, macar sa nu ma fac praf. Excludem camioanele din discutia asta :) .

 

Nu am nimic cu tine si nu incerc sa te conving ca eu detin adevarul, dar obiectiv privind lucrurile, taxa e ilegala si ridicola ca nivel.

Edited by jeezy
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In Danemarca v-ati uitat cat costa taxele? hai sa nu ne mai dam loviti. "Te impinge, esti obligat", esti bla bla - nu exista asa ceva. Si mie mi-ar placea sa fie taxele mici la motoare mari, sa pot sa-mi iau un M5 de 5.0L.

 

Nu poti sa zici ca nu te descurci ca n-ai un BMW de 2L, din cauza taxei de prima inmatriculare. Pt asta poti sa-ti iei un Corsa de 1.2L.

V-ar placea sa faca tiganii liniute cu 5.4L v12 pe langa voi cand duceti copiii la gradinita?

La motorare se 5 L nu cred ca este problema asa mare taxa de inmatriculare, ci impozitul care te face sa ”razi” cand il auzi. Pe langa un impozit mare mai sunt si taxe de intretinere mari plus ca iti consuma cat 5 motorare de 2.0 d.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In Danemarca v-ati uitat cat costa taxele? hai sa nu ne mai dam loviti. "Te impinge, esti obligat", esti bla bla - nu exista asa ceva. Si mie mi-ar placea sa fie taxele mici la motoare mari, sa pot sa-mi iau un M5 de 5.0L.

 

Nu poti sa zici ca nu te descurci ca n-ai un BMW de 2L, din cauza taxei de prima inmatriculare. Pt asta poti sa-ti iei un Corsa de 1.2L.

V-ar placea sa faca tiganii liniute cu 5.4L v12 pe langa voi cand duceti copiii la gradinita?

hai sa fim seriosi ,crezi ca daca ar fi taxele mici si-ar lua tiganii 5,4??! wtf?! aia nu platesc by default taxe and shit.Altfel la motorul mare mai ai si consum de suportat.macar daca ar aduce taxele la jumatate cum erau inainte sa le dubleze dobitocul ala de Boc.Altfel ca ai 1,2 ca ai 5,4 daca nu te duce mintea tot faci praf masina.

legat de taxe si Danemarca de pe net primul articol gasit

 

http://www.copenhagenize.com/2012/10/danish-180-tax-on-cars-is-rather.html

 

Mai departe

 

 

State Net (Eur)

 

Denmark 2 751,71 €

Romania 345,56 €

Salarul mediu Danemarca vs Romania in 2014

 

-am editat mai sus taxele "mici"

 

sistemul de taxare in Danemarca

 

https://www.cfe-eutax.org/taxation/road-tax/denmark

 

interesant ca poti plati taxe si pt o zi sau o luna.

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In Danemarca v-ati uitat cat costa taxele? hai sa nu ne mai dam loviti. "Te impinge, esti obligat", esti bla bla - nu exista asa ceva. Si mie mi-ar placea sa fie taxele mici la motoare mari, sa pot sa-mi iau un M5 de 5.0L.

 

Nu poti sa zici ca nu te descurci ca n-ai un BMW de 2L, din cauza taxei de prima inmatriculare. Pt asta poti sa-ti iei un Corsa de 1.2L.

V-ar placea sa faca tiganii liniute cu 5.4L v12 pe langa voi cand duceti copiii la gradinita?

 

 

Dar in Germania te-ai uitat cat sunt taxele??

 

taxa de prima inmatriculare - 0 EURO ( vreo 50 euro costa TUV_ul si numerele )

Impozit bezina euro 4 2000 cm - 90 euro pe an

impozit benzina euro 4 3000 cm - 180 euro pe an

RCA + teilcasco pentru masina 3000 cm - cam 800 euro ( include RCA + casco la vandalism, furt, dezaste naturale ..ceva de genu )

Salariu mediu 2100 euro -> jumate de salar mediu pe un BMW de 3000 taxe+impozite

 

 

Ro

taxa prima inmatriculare motor 3000 euro 4 benzina - 4000RON +

Ipozit motor 3000 - 2500 ron

RCA - 1000 ron

Salariu mediu : 1700 RON ---> doua salarii doar in taxe si impozite

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca esti trecut de 30 de ani sau masina e pe firma :) .

( ca argument la ceea ce ai zis)

Asigurare pentru persoane sub 26 de ani, 3200 Ron rca minim. Rezulta ca taxele sunt mai mari in Ro fata de Germania de ex. Platesti impozit 22 mil ( in functie de zone ceea ce este o magarie ) + asigurare la un motor de 3.0 in jur de 6000 ron.

Edited by Dobrescu Alex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Àm fost saptamana asta sa vizionez 6 e90 325 in Bucuresti, foarte dezamagit, nici una care sa ma incante sa trec mai departe la o verificare tehnica.

Interioarele erau neingrijite, la exterior accept zgarieturi, e ceva normal, dar ramele de cauciuc sa fie mancate si deteriorate asa rau..

 

Vroiam sa va rog sa-mi spuneti daca am sanse sa gasesc masini mai bine intretinute in alte orase.

Link to comment
Share on other sites

Eu am mers din Severin in Pitesti sa vad si, ulterior, sa achizitionez 320 d-ul cel mai serios.

Dintr-o conversatie telefonica si din disponibilitatea de a-ti oferi toate informatiile cerute, iti poti da seama daca merita drumul.

Sanse sunt, trebuie sa ai rabdare si sa te interesezi cat mai bine!

Bafta!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, am urmatoarea problema daca stie cineva sa ma ajute:

Se poate ca masina sa aiba 2 proprietari iar in cartea masinii sa fie trecut numai primul? Este in regula, ce inseamna asta, ca cel de al 2lea nu a mai inmatriculat-o?

Daca iti da fiscal nu e nicio problema ca nu s-a trecut pe carte

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.