Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Bai oameni buni, in anunt a scris ca se pot verifica km in reprezentanta BMW. Singura modalitate in care putea sa "ii manaresca" cu toate astea e sa nu aiba nicio intrare in service pana la momentul aduceri in tara. sa fi avut 465454 de km sau cat vreti voi si sa ii dea inapoi la 60.000, sa mearga atunci in reprezentanta pentru orice lucrare sau chiar o verificare si aia e, ultima intrare in service 60.000 de km. Desi omul a scris ca are istoric complet. Nu va inteleg ce atatea discutii pe tema asta si certuri. Chestia asta se poata afla cu maxim 2 telefoane. Deci ce atata cearta?

Da, exista si masini din 2006 cu 60.000 de km fie ca va place sa credeti fie ca nu. Am o cunostinta ce se ocupa cu vanzari masini, samsareala cum ii spuneti, care a adus un Opel Corsa tot cam acelasi an si km putini, 60-80 de mii, nu mai stiu exact. A stat 2 luni pe net,nu a sunat nimeni dupa ea. A dat km inainte la 150.000 si a vandut masina intr-o saptamana.

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

o parere ceva despre masina asta ? http://olx.ro/oferta/bmw-320-impecabil-ID5xFAQ.html#7e42acc01b . are motor de 318 cu 143 Cp . motoarele astea de 318 sunt cu probleme sau ce sunt cu ele de fuge lumea de ele ?

 

NU fuge nimeni de ele, nu mai mult decat 316d cel putin. :)

Cu distributia e cum iti e norocul. Iar daca e sa o schimbi avand in vedere ca masina e pe final de cariera de E90 produsa are ultima revizie la motor, ceea ce inseamana ca e posibil sa nu aiba probleme sau sa coste destul de putin remediul.

 

Strict legat de masina din anunt, pozele sunt f. vechi (iarba afara, frunze verzi in copaci, numerele sunt din seria veche - ca idee acum numerele sunt undeva pe la 071xxx in Buc), estimez undeva de prin primavara - vara trecuta. Ar fi interesant de ce nu s-a vandut pana acum si daca are numere (rosii) valabile.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bai oameni buni, in anunt a scris ca se pot verifica km in reprezentanta BMW. Singura modalitate in care putea sa "ii manaresca" cu toate astea e sa nu aiba nicio intrare in service pana la momentul aduceri in tara. sa fi avut 465454 de km sau cat vreti voi si sa ii dea inapoi la 60.000, sa mearga atunci in reprezentanta pentru orice lucrare sau chiar o verificare si aia e, ultima intrare in service 60.000 de km. Desi omul a scris ca are istoric complet. Nu va inteleg ce atatea discutii pe tema asta si certuri. Chestia asta se poata afla cu maxim 2 telefoane. Deci ce atata cearta?

Da, exista si masini din 2006 cu 60.000 de km fie ca va place sa credeti fie ca nu. Am o cunostinta ce se ocupa cu vanzari masini, samsareala cum ii spuneti, care a adus un Opel Corsa tot cam acelasi an si km putini, 60-80 de mii, nu mai stiu exact. A stat 2 luni pe net,nu a sunat nimeni dupa ea. A dat km inainte la 150.000 si a vandut masina intr-o saptamana.

 

Putea sa scrie si ca are 10km. De ce sa-l crezi? daca ajungi acolo si vezi cu ochiul liber ca e rupta ce faci? daca te duci cu ea la reprezentanta si vezi ca are de 3 ori mai multi km ce faci? platesti ca boul verificarea si te duci inapoi acasa.

Ia scade din suma ceruta "negocierea", transportul si profitul. Uita-te in Germania ce masina iti iei de banii ramasi si revino.

 

Cum rahat sa nu mearga samsareala tiganilor daca sunt atatia creduli in tara asta. Cica "se afla cu 2 telefoane" - zi-ne si noua cum, ca pe mine nu m-a dus capul sa aflu cum verific istoricul BMW la telefon. Mai zi-ne si cate masini ai vizualizat tu de la samsari, cate au fost ok si cate ai cumparat. Ca asa pe timpul si banii altora e usor sa dai sfaturi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bai oameni buni, in anunt a scris ca se pot verifica km in reprezentanta BMW. Singura modalitate in care putea sa "ii manaresca" cu toate astea e sa nu aiba nicio intrare in service pana la momentul aduceri in tara. sa fi avut 465454 de km sau cat vreti voi si sa ii dea inapoi la 60.000, sa mearga atunci in reprezentanta pentru orice lucrare sau chiar o verificare si aia e, ultima intrare in service 60.000 de km. Desi omul a scris ca are istoric complet. Nu va inteleg ce atatea discutii pe tema asta si certuri. Chestia asta se poata afla cu maxim 2 telefoane. Deci ce atata cearta?

Da, exista si masini din 2006 cu 60.000 de km fie ca va place sa credeti fie ca nu. Am o cunostinta ce se ocupa cu vanzari masini, samsareala cum ii spuneti, care a adus un Opel Corsa tot cam acelasi an si km putini, 60-80 de mii, nu mai stiu exact. A stat 2 luni pe net,nu a sunat nimeni dupa ea. A dat km inainte la 150.000 si a vandut masina intr-o saptamana.

CORECT. cumparat passat in 2014 de frate.miu (e stabilit acolo de 6 ani) din germania direct de la proprietar, 85 de mii km la bord, masina din 2005, neagra, benzina. mi.am facut treaba 3 luni cu ea si am bagat.o in targ la vanzare. toata lumea fugea de ea, gen: "pfai...ce hot si asta...85 de mii..." al doilea targ: dat km inainte pana la 154 de mii...s.a vandut in 2 ore. asa suntem noi romanii...daca are 85 de mii :nu domne' ca sunt dati in nesimtire inapoi.... daca are 300 de mii:pfai...prea multi...

be place noua cifra aia dintre 150 de mii si 200 de mii.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Putea sa scrie si ca are 10km. De ce sa-l crezi? daca ajungi acolo si vezi cu ochiul liber ca e rupta ce faci? daca te duci cu ea la reprezentanta si vezi ca are de 3 ori mai multi km ce faci? platesti ca boul verificarea si te duci inapoi acasa.

Ia scade din suma ceruta "negocierea", transportul si profitul. Uita-te in Germania ce masina iti iei de banii ramasi si revino.

 

Cum rahat sa nu mearga samsareala tiganilor daca sunt atatia creduli in tara asta. Cica "se afla cu 2 telefoane" - zi-ne si noua cum, ca pe mine nu m-a dus capul sa aflu cum verific istoricul BMW la telefon. Mai zi-ne si cate masini ai vizualizat tu de la samsari, cate au fost ok si cate ai cumparat. Ca asa pe timpul si banii altora e usor sa dai sfaturi.

 

Nu sunt credul deloc, stai linistit. Si nici n-am chef de discutii contradictorii pe forumuri. Tocmai d-aia am si repetat "ce atata cearta?" .Nu trebuie sa cunosti pe nimeni. Eu nu am cunoscut pe nimeni, pe mine m-au ajutat prin telefon. Le-am spus ca sunt din Timisoara si ca vreau sa achizitonez o masina din Cluj, daca ma pot ajuta cu orice informatie relevanta dupa seria de sasiu ca sa nu bat un drum de atatia km degeaba. Mi-a oferit toate informatiile pe care le-am cerut. I-am spus ca sunt ok, vreau sa fac programare. Facusem pentru ora 1, am ajuns mai repede cu cateva ore si m-am dus dus acolo pe la 10 si ceva, i-am spus ca am ajuns mai repede daca nu exista vreo posibilitate sa nu mai stau pana la 1. S-a dus la fetele alea de la receptie(nu mai imi amintesc exact) si le-a spus "uite baiatul a venit de la Timisoara sa verifice o masina bla bla" m-a preluat o tipa, am mai vorbit putin cu ea despre istoric dupa care s-a dus a luat masina si a dus-o in spate.

Eu imi spuneam doar parerea legata de faptul ca pot fi si masini mai vechi cu km foarte putini, nu luam apararea samsarilor si in niciun caz nu am spus ca sunt vreo natie cinstita de oameni. Chestia e ca ne place sa fim mintiti, tuturor si trebuie sa respectam tiparul "sigur are km dati inapoi, ca asa au toate".

Oricum personal nu pun pret pe km, a postat cineva pe un alt topic un E39 parca cu peste 500.000 de km daca bine tin minte. L-as lua pe ala in loc de un 160.000 bataie de joc. E parerea mea personala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merge sa aflii daca cunosti...si merge si fara sa cunosti numai ca foarte greu.

 

P.S Alex de treaba cunostinte mai ai...

 

Nu stiu daca ai vorbit serios sau nu... Dar este bine sa ai cunostinte de astea in ziua de azi. Sa nu se intaleaga ca ma ocup cu acest job, de a aduce masini si sa le vand.

Link to comment
Share on other sites

Dar care e problema daca cineva aduce masini si le vinde? Sunt si oameni care aduc masini foarte bune, cu asta se ocupa pentru un comision. Este si categoria de vanzatori care le dau km inapoi, dar este si categoria care le ia de la licitatii cu preturi corecte si reale si le revand apoi sau pur si simplu aduc masini contra unui comision care e justificat intrucat presteaza un serviciu.

Nu stiu cati s-au dus ei singuri sa isi ia masini din Germania. Majoritatea prefera sa ia masini rulate in Ro, din care multe sunt niste cadavre pe roti ori pt ca nu le-a fost schimbat nimic ori pt ca au mers 30 de mii cu un ulei, ori pt ca au rulaj dublu decat in bord, ori pt ca n motive. Eu n-am patit cu nicio masina luata din Germania la pretul ei real sa am probleme. ( real aka "e scumpa, in ro gaseai mai ieftin", "nu face banii astia", si alte expresii de genul de la cunostinte).

Link to comment
Share on other sites

eu unu am inceput sa imi para rau dupa e90 cu 163 Cp din 2005 care l am avut ..... am zis ca daca il vand iau un seria 5 f10 ( era sa iau o teapa cat romania de mare , era sa cumpar un f10 cu vreo 400 000 mii km :download: ) dar la ce este pe piata in romania in ziua de azi cam regret . cred ca o sa ma uit tot dupa un e90 dar 2010 cu 177 Cp . Singura care ma atrage este asta http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gga9D.html#0f9a87e92e dar trebuie sa merg in germania sa o verific si mai ales ca propietarul este roman si este al doilea propietar in carte . trebuie sa ma gandesc bine sau sa mai astept .
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Singura care ma atrage este asta http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gga9D.html#0f9a87e92e dar trebuie sa merg in germania sa o verific...

Nu te lasi, tu tot vrei sa-ti iei din nou teapa. Tu chiar crezi ce spune ala in anunt? Wurzburg, 80mii € noua...bla bla..vrajeala. Iete http://vandauto.info/bmw-seria-5-diesel-2013-22800-eur-dragasani-004334-01-02-2016/ , masina se vinde pe la Dragasani Olt...ai curaj sa cumperi de la aia? :)

E plin mobile de masini , de ce nu iti alegi una de acolo? Sau te atrage mai mult pretul mic pe Autovit ?

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu unu am inceput sa imi para rau dupa e90 cu 163 Cp din 2005 care l am avut ..... am zis ca daca il vand iau un seria 5 f10 ( era sa iau o teapa cat romania de mare , era sa cumpar un f10 cu vreo 400 000 mii km :download: ) dar la ce este pe piata in romania in ziua de azi cam regret . cred ca o sa ma uit tot dupa un e90 dar 2010 cu 177 Cp . Singura care ma atrage este asta http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gga9D.html#0f9a87e92e dar trebuie sa merg in germania sa o verific si mai ales ca propietarul este roman si este al doilea propietar in carte . trebuie sa ma gandesc bine sau sa mai astept .

 

 

La suma pe care esti dispus sa o dai pe masina mai bine iei un BMW Premium Selection

 

http://www.bmw.de/de/topics/gebrauchtfahrzeuge/gebrauchtwagenboerse.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa culoare, E46le e printre cele mai reusite M3-uri. Bun si pretul.

Eu as avea grija la asta, in plus fata de ce trebuie sa ai in vedere la orice SH: http://bit.ly/20bgAZX

 

Edit: o buna documentare a istoricului problemei: http://www.zpost.com/forums/showthread.php?t=962807

 

Edit2: si un DIY extrem de detaliat pentru inlocuirea cuzinetilor: http://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=455681

Edited by drujbex
Link to comment
Share on other sites

cunoaste cineva masina din urmatorul anunt:

 

http://olx.ro/oferta/bmw-m3-ID5vqrq.html#d540b3585e

 

multumesc

 

Vad ca multe M-uri au probleme cu rod bearings. Din ce am citit problema este mai mult legata de calitatea uleiului folosit si intervalele de service.

Mie unul mi-i se pare pretul la M3-ul asta cam mare, desi masina pare ingrijita, e mai scumpa cu ~5000E fata de media de piata.

Link to comment
Share on other sites

O masina extrem de pretentioasa la intretinere, cu un pret mult peste cel al pietei. Un pret corect pentru o masina intretinuta ar fi 20.000.

Recomand lecturarea acestui articol http://oppositelock.kinja.com/10-reasons-the-e60-535i-is-better-than-the-m5-1608323644

Cu mentiunea ca pe olx nu e niciun 535 pe benzina :rolleyes:

Rezumat: sub 20.000 eur, cu tot addons, iti iese un E60 cu 400CP la roata, cuplu mai mare decat V10le, impozit de 3000cmc (nu de 5000cmc), costuri de intretinere mult mai mici.

 

also relevant: http://bit.ly/1NSssZJ

Link to comment
Share on other sites

Asa mai merge :thumbsup: Frumusica masina si bine dotata la banii astia, plus ca e din reprez bmw si astia nu au preturi asa mici...dar pretul la asta e destul de ok comparativ cu ce gasesti pe aici. Daca o iei si la pretul netto te scoti si mai bine.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

cum sa zic F10 care sau fabricat pana in 2012 05 au probleme cu distributia ..... nu toate . da pretul este ok care il ceri tu , dar dupa cum vezi multa lume vrea automata navigatie preofesionala , distronic + , etc :) eu am un buget de 22-23 mii euro si tot nu gasesc . Asa pot sa iau una care are 400 mii km cu tot ce vreau eu dar nu sunt nebun sa dau atatia bani pe o masina cu 350-400 mii km :) era sa o patesc la parc auto din cta
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cum sa zic F10 care sau fabricat pana in 2012 05 au probleme cu distributia ..... nu toate .

Pai si alea din 2013 ce sunt diferite? E aceeasi distributie.

 

A luat si Buhnici un banut de la ala sa-i promoveze masina. Mi se pare penibil dar pt bani se pare ca face orice :))

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.