Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu vad mobilierul o problema la ea,mi se pare ca e in ton cu masina.Si sa fim seriosi,cel putin in poze da impresia ca e intretinuta la interior,pare ca inca are filtru de particule etc.Problema este taranul care o vinde :frantics:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vad mobilierul o problema la ea,mi se pare ca e in ton cu masina.Si sa fim seriosi,cel putin in poze da impresia ca e intretinuta la interior,pare ca inca are filtru de particule etc.Problema este taranul care o vinde :frantics:

 

 

Dc zici ca e taran cel care o vinde? :poke:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O parere va rog:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GgpmP.html#246d41ce18

 

Observ ca tara de origine e Belgia conform anuntului.

Am inteles ca acolo nu se tine istoricul...deci e irelevant sa verific seria de sasiu?

VIN-ul incepe cu WBA. Asta nu inseamna Germania?

Rog un reply daca stie cineva mai multe legate de subiect.

Edited by filu_c
Link to comment
Share on other sites

Se referea la seriozitatea vanzatorului

 

Stiu, piata sh in ro e in floare, nu multi isi pot permite masini noi, in acest caz poti intâlni fel de fel de oameni/vânzãtori, cum tie norocul, poti sa iai un produs ok si de la un samsar, chiar daca nu e credibil, tu vei pune la indolala calitatea produsului lui din cauza a ceea ce reprezintã el

Link to comment
Share on other sites

O parere va rog:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GgpmP.html#246d41ce18

 

Observ ca tara de origine e Belgia conform anuntului.

Am inteles ca acolo nu se tine istoricul...deci e irelevant sa verific seria de sasiu?

VIN-ul incepe cu WBA. Asta nu inseamna Germania?

Rog un reply daca stie cineva mai multe legate de subiect.

Intradevar, masina apare ca Language Version Dutch. A mea e tot de Belgia si e French Version, dar vin-ul incepe tot cu WBA, nu stiu daca are vreo relevanta. Si istoricul se tine :)

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, in Belgia nu se efectueaza vanzarea masinii fara Carpass, un document oficial in care iti prezinta istoricul masinii. Cel putin asa era in 2008 cand mi-am luat personal o masina de la privat din Brussels.

 

Am tot dreptul sa fac asta. Tu te-ai duce sa cumperi de la un hot sau mincinos?

 

Eu am cumparat un Passat in 2013 de la unu care zicea ca are GPS, cauciucuri noi, functie start/stop, numere de Franta si asigurare expirate cu care circula fara nici o jena (deci era si infractor, nu doar mincinos) si alte minciunele specifice precum ca , cumparatorii din tara sunt pe drum si sa mergem la Udriste sa facem actele. Poate multi ar fi facut un pas inapoi insa am mers la un test, am verificat istoricul (masina era din FR si nu am gasit mare lucru in afara de o intrare in Service pentru o problema la motor, dar comparand data si km la momentul respectiv am aproximat ca rulajul e real sau apropiat de cel real), i-am prezentat un print cu decode-ul vin si i-am aratat lista corecta de dotari si in final am batut palma.

Masina a facut de atunci 60k km in Romania si singura problema a fost o bieleta antiruliu la 100 ron. Deci e oarecum discutabila aprecierea masinii in functie de intermediar, mai ales daca masina e luata de la licitatii unde nici ei nu stiu ce cumpara, se bazeaza doar pe niste poze si un raport de inspectie.

 

La masinile cumparate personal de cine stie pe unde sau mai grav cele intermediate si rulate in Romania (cine o da la samsar / parc auto in mod sigur "vrea sa scape de ea fara batai de cap" pentru ca o da la un pret care sa suporte adaugarea unui profit la revanzare) consider ca au un grad mult mai ridicat de risc.

 

LE: Si bineinteles ca era si hot ca la rubrica TVA a tras o bara si a mentionat nu stiu ce articol :) Deci conduc o masina luata de la un mincinos, hot si infractor.

Edited by ccristian
  • Like 8
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.