Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pai fa-ti cont Paypal si e mult mai simplu dupa aia.

 

Am cont de paypal, doar ca nu aveam bani pe paypal. Am rezolvat intre timp, am facut rost de bani pe paypal direct si asa a mers.

Aparent, plata cu cardul prin intermediul paypal nu-i chiar geniala. cel putin Paypal + BT != LOVE :laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca te uiti la putini km,nu te supara,dar cauti optiuni cu facelift cu 10.000 euro E60.Mi se pare putin,de aceea nici nu gasesti,cauta si tu pe la 11.000-12.000 chiar si acolo o sa gasesti dar mai putine.Si eu am gasit destule cu km dati inapoi ,dar si cu km ok,dar am dat 12.500 pe ea,doar masina.
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu caut LCI, tocmai, caut nfl, eram dispus sa dau 10 mii pe un e90 nfl din 2006 dar care s-a dovedit a fi fals cu tot cu facturile lui + service doar la reprezentanta de cand e la el cica (altii cauta la 6-7 mii masinile astea). S-a intamplat sa fie facelift doar 520-ul care avea intrare in 2013 la ~500 mii km.

Referitor la km, poate am bafta si gasesc ceva sub 230 mii km. Daca tu esti dispus sa accepti una cu 400 mii, eu nu sunt dispus.

Edited by raul_bog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa te orietenzi mai mult dupa starea masinii, nu dupa kilometraj...cea mai buna masina pe care am avut-o eu avea cei mai multi km, dar avea toate reviziile facute la reprezentanta, decat sa ti iei una la 190.000 si sa te apuci sa schimbi tu tot dupa, mai bine iei una la peste 250.000 cu volanta, turbina etc schimbate
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

eu acei 60 mii, diferenta intre 190-250 ii pot face si in 4-5 ani, de aceea caut si benzinare, dar oferta este minuscula la benzinare 2.0, aproape inexistenta,asa ca am gasit doar la 2.0d :) (stiuuuu 2.0d 163 cai super consum super cuplu, 2.0i o putoareee dupa unii, dar personal e ok pt mine) Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

eu acei 60 mii, diferenta intre 190-250 ii pot face si in 4-5 ani, de aceea caut si benzinare, dar oferta este minuscula la benzinare 2.0, aproape inexistenta,asa ca am gasit doar la 2.0d :) (stiuuuu 2.0d 163 cai super consum super cuplu, 2.0i o putoareee dupa unii, dar personal e ok pt mine)

 

 

2.0 170cp nu e putoare! am avut si eu si parca tragea mai bine decat 320d 163....dar la toate trebuie schimbate injectoarele daca nu au fost inca schimbate ma refer la 320i 170cp

Link to comment
Share on other sites

2.0 170cp nu e putoare! am avut si eu si parca tragea mai bine decat 320d 163....dar la toate trebuie schimbate injectoarele daca nu au fost inca schimbate ma refer la 320i 170cp

caut nfl cum am scris mai sus (nu as zice nu la un LCI logic, dar cam greu de gasit in banii astia cu automata, navi si xenon) nfl are 150 cai, lci are 170 dar nu conteaza facem off topic, ce conteaza este ca toate au km dati inapoi grosolan din cele verificate de pe autovit si olx...

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Nu am spus sa cauti cu 400.000 km,eu personal am cautat sa am sub 200.000 si am gasit,ma refeream sa te multumesti pe la 200.000-240.000 la anul respectiv.Mai cauta,de gasit gasesti si da stiu cum e sa ai pe cineva la bmw care sa-ti zica informatii,dar normal ca nu poti sa suni de foarte multe ori,e de bun simt...de aceea criteriile dupa care mi-am cautat masina au fost foarte bune la triere,nu neaparat culoare,piele,o optiune anume ,ci cateva chestii...poate te ajuta(E60),sunam cam 10 proprietari in fiecare seara dupa servici si imi dadeam seama din convorbire de foarte multe,cine e serios si vrea sa vanda masina in regula iti dai seama!

 

-navi mare

-dublu climatronic (nu A.C)

-incalzire in scaune

-Euro 5 (2009)

-2.0 d

-km sub 200.000 km reali verificabili sa stiu sigur!

 

Nu ma interesat piele,automata sau manuala,trapa,culoare,alte optiuni.Dar crede-ma ca aceste criterii mi-au redus lista foarte mult,practic stiam la momentul respectiv toate detaliile despre toate 520d euro 5 care existau pe OLX-autovit si se incadrau aici,dupa ce am inceput sa sun si sa verific nu am mai ramas cu niciuna si asa verificam in fiecare zi olx sa mai apara masini noi pana a aparut aceasta care am cumparato ,dupa 2 ore de cand a pus anuntul am si planificat sa ma duc sa o vad.

 

Eu iti urez bafta raul! hotaraste-te pe un model anume si o sa gasesti,"secretul" meu care pentru unii e o prostie este sa dai putin mai mult pe un model de masina decat este media ei de pret la momentul respectiv...conteaza si te ajuta sa o cumperi mai repede,chiar daca nu o sa te ajute la revanzare,dar deocamdata am reusit sa iau masini foarte bune in felul acesta (multi zic ca am dat mult pe masina respectiva)dar merita fiecare banut!

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care-s interesati de achizitionarea unui BMW, XXL a postat ieri un articol foarte interesant despre acest subiect sensibil. Si unde voiam sa ajung, in articol exista un link spre un site unde se poate verifica istoricul contra unei sume de 2Euro. Veti primi pe e-mail un pdf cu lista optionalelor impreuna cu toate intrarile in service. Va trebuieste evident VIN-ul. Am verificat aseara pe seria mea de sasiu si este asa cum stiam de altfel. Este un punct foarte bun de plecare si mai ales ca nu trebuie sa te mai milogesti de trolii(majoritatea) aia de prin reprezentante.

 

Articol Link

 

Istoric BMW

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Le caut pt mine si in acelasi timp le postez aici poate isi mai cauta cineva si sa nu arunce cu banii pe fereastra.

Momentan nu am timp sa ajung in Germania, dar cred ca voi renunta a mai cauta in RO, desi exista o posibilitate mica sa gasesti si in RO, ma refer o masina cunoscuta care o stii demult stii proprietarul etc.. dar astea se dau intre prieteni, in familie sau bmwclub speram :D

 

Din aprox. 20-30 de masini de pe autovit/olx (criteriile mele de cautare sunt xenon, automata, navi iar restul nu conteaza, e60/e90) nici una, dar absolut nici una nu a avut km reali, problema nu e ca au fost dati inapoi 50 mii, au fost dati inapoi minim 100-200 mii, iar maxim din ce am gasit era 520d-ul postat mai sus care probabil are 7-8 sute de mii acum.

 

M-a ajutat cineva cu intrarile la bmw, apoi am comparat cu bmwdecoder si sunt exact aceleasi, doar ca nu are detalii cu ce s-a reparat la masina dar asta e irelevant cand vezi deja PROBLEMA la km :)

Si da, am platit ceva lei pt verificarile de pe bmwdecoder (iti dai seama ca nu poti stresa la maxim cu 20-30 de vinuri pe persoana respectiva care are acces la baza de date bmw), si am zis sa fie si aici, pt ca, corespunde 100% site-ul, iar asa ajutam si pe altii. Dar nu imi pare rau dupa cativa lei, chiar mi se pusese pata pe vreo 2 masini in care imi pusesem sperante dar uite ca s-au dovedit a avea 4-5 sute de mii km.

 

@Raul are mare dreptate.

Romanului ii place sa fie mintit. Masina trebuie sa arate bine, sa coste putin, sa consume putin, sa aibe km putini si sa nu bage niciun ban in ea timp de 5 ani. Practic, cauta o fata mare, dupa 10 ani de "munca"

Este foarte greu sa gasesti o masina care sa fie conforma cu realitatea. Anul trecut cand aveam nevoie de inca o masina si am luat E46-le, am fost si am vazut masini de mi-a venit rau pana cand in sfarsit am ales ceva bun.

Un vecin de al meu la fel, cand cauta acum 2 luni E46 si i-am zis ca NU gaseste unul bun sub 4000-4500, n-a vrut sa ma creada pana cand a pierdut 1 luna cautand si gasind numai cazane, iar in final a dat 4.600 pe un E46 exact ca al meu (acelasi motor si aceleasi dotari).

Eu am acum la vanzare E46-le meu (din dorinta de a trece la E60, tot pe benzina, pentru ca cele diesel sunt maxim de alergate) la 5.000euro negociabil si tot timpul aud o singura replica: "Pai am gasit ca asta la 3000-3500" sau "N-are cum, din 2003 sa aiba doar 150.000km" etc etc etc.

Asa m-am scarbit de oameni care cauta pomana in permanenta. Nu iti permiti ceva, stai in banca ta sau mergi si cumpara un cazan la care sa-ti cada toate piesele rand pe rand si sa stai dup-aia prin service si asa mai departe.

Un pret mic la achizitie, nu inseamna neaparat si un castig pentru cumparator. Am patit treaba asta la fostul E39. Masina cumparata cu 3.300 euro si la prima intrare in service am bagat 2.200lei ca sa o scot la adevar (brate, bucse, bielete, discuri, placute, claxoane, becuri si multe altele).

 

@Raul, uita-te cel mai bine in Germania dupa o masina pe benzina (e60/e90) pe care sa o achizitionezi de la un privat sau de la un parc auto nemtesc, nu de pe la toti sirienii. In general, masinile pe benzina (care sunt "puturoase" pentru ca sunt aspirate si consuma cu 1l mai mult) au kilometri mai putini si sunt de obicei mult mai bine ingrijite. Tocmai din acest motiv, si eu tot dupa benzinare am inceput sa umblu...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu acei 60 mii, diferenta intre 190-250 ii pot face si in 4-5 ani, de aceea caut si benzinare, dar oferta este minuscula la benzinare 2.0, aproape inexistenta,asa ca am gasit doar la 2.0d :) (stiuuuu 2.0d 163 cai super consum super cuplu, 2.0i o putoareee dupa unii, dar personal e ok pt mine)

 

Eu sunt de parere ca ar trebui, treptat, sa renunti la unul dintre criteriile (sau standardele) tale de achizitionare a unei masini. Poti incepe cu numarul de kilometri care, in anumite situatii, este irelevant. E90/E60 nu au fost concepute pentru a fi masini de Duminica, si doar in cazuri exceptionale ai sa intalnesti ceva sub 200,000 reali (mai ales ca vorbim despre masini care circula de aproximativ un deceniu pe strazi).

 

Ar trebui sa te orientezi dupa kilometri "de calitate", dupa cum spune acest articol: http://tinyurl.com/z6ua7k8

 

....sau acest video:

 

Vei pierde la vanzare, din cauza ca romanii sunt speriati de bombe cand vine vorba de kilometri multi? Probabil, dar pentru cine cumperi masina aia? Pentru viitorul propietar sau pentru tine? Eu, cu toate ca am mai avut scapari, m-am resemnat...

 

Bineinteles, asta nu inseamna ca masina trebuie cumparata de la un samsar, ci de la un om cu sange-n bile care a avut curajul sa ofere masina spre vanzare asa cum este ea. Fara minciuni si aberatii. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca ar trebui, treptat, sa renunti la unul dintre criteriile (sau standardele) tale de achizitionare a unei masini. Poti incepe cu numarul de kilometri care, in anumite situatii, este irelevant. E90/E60 nu au fost concepute pentru a fi masini de Duminica, si doar in cazuri exceptionale ai sa intalnesti ceva sub 200,000 reali (mai ales ca vorbim despre masini care circula de aproximativ un deceniu pe strazi).

 

Ar trebui sa te orientezi dupa kilometri "de calitate", dupa cum spune acest articol: http://tinyurl.com/z6ua7k8

 

....sau acest video:

 

Vei pierde la vanzare, din cauza ca romanii sunt speriati de bombe cand vine vorba de kilometri multi? Probabil, dar pentru cine cumperi masina aia? Pentru viitorul propietar sau pentru tine? Eu, cu toate ca am mai avut scapari, m-am resemnat...

 

Bineinteles, asta nu inseamna ca masina trebuie cumparata de la un samsar, ci de la un om cu sange-n bile care a avut curajul sa ofere masina spre vanzare asa cum este ea. Fara minciuni si aberatii. :)

Ma repet...

Nu criteriile mele de achizitionare a unei masini conteaza aici, ci faptul ca nici un anunt de pe autovit nu a fost cinstit, asta am si scris in posturile de mai sus, dar s-a deviat de la subiect :).

Am zis ca tot ce am gasit au in jur de minim 400 mii, chiar una cu 7-8 sute era, asta din cca 30 de masini...(si nu au fost cazaturi la 6000 euro, ci masini cu pretentii cica de pret 10 mii NON FACELIFT adica din start crezi ca merita ca sunt ingrijite ok.)

Era doar un semnal de alarma, un ajutor pt noi astia din comunitatea bmw, poate cineva cauta la fel ca mine o masina si da peste acele masini.

Una e sa iti spuna omul ca are 380 mii masina si una e sa se bata cu pumnul in piept ca are facturi si are 160 mii REALI si cand colo e trecuta de prima tinerete de mult timp, avand 185 mii acum 5 ani :).

Edited by raul_bog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma repet...

Nu criteriile mele de achizitionare a unei masini conteaza aici, ci faptul ca nici un anunt de pe autovit nu a fost cinstit, asta am si scris in posturile de mai sus, dar s-a deviat de la subiect :).

Am zis ca tot ce am gasit au in jur de minim 400 mii, chiar una cu 7-8 sute era, asta din cca 30 de masini...(si nu au fost cazaturi la 6000 euro, ci masini cu pretentii cica de pret 10 mii NON FACELIFT adica din start crezi ca merita ca sunt ingrijite ok.)

Era doar un semnal de alarma, un ajutor pt noi astia din comunitatea bmw, poate cineva cauta la fel ca mine o masina si da peste acele masini.

Una e sa iti spuna omul ca are 380 mii masina si una e sa se bata cu pumnul in piept ca are facturi si are 160 mii REALI si cand colo e trecuta de prima tinerete de 5 ani :)

 

Inteleg, de aceea am mentionat ca nu trebuie incurajati samsarii. Oricum, nu te descuraja, ce-i al tau e pus deoparte. :)

Link to comment
Share on other sites

Important!

Aruncati un ochi pe tot istoricul, nu doar pe ultimele intrari.

Se pare ca istoricul apare in ordinea kilometrilor si nu a datei la care s-a intrat in service.

E vorba de: http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GhCZt.html#73038188f0

 

http://s33.postimg.org/csntlhe2z/poza.jpg

Edited by costty
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Important!

Aruncati un ochi pe tot istoricul, nu doar pe ultimele intrari.

Se pare ca istoricul apare in ordinea kilometrilor si nu a datei la care s-a intrat in service.

E vorba de: http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GhCZt.html#73038188f0

 

http://s33.postimg.org/csntlhe2z/poza.jpg

 

Ce mizerie! 230.000km pe bord acum si ultima intrare in service in 2013 la 296.000km <_<

O fi mers cu spatele...

Link to comment
Share on other sites

Masina respectiva este cam de 5-6 luni pe internet,am vorbit pentru ea cand cautam masina,avea 190.000 la anunt si cand am sunat avea 220.000 + ,dupa 1 luna a pus km reali dupa care iarasi pusese 170.000. Omul are multe masini,e samsar din ce mi-a spus cu asta se ocupa.Tin minte interiorul jantele+numarul+curtea din care e masina.

 

In data de 26.06.2013 a avut ultima oara km reali,dupa a luato vreu roman din ce imi dau seama la dealer in romania si acolo s-au dat km inapoi.

Ea acuma in bord are cursi de la 194,318. Are 116.000 km dati inapoi!... deci are cam 350.000-400.000

 

P.S stiu ca avea si pret destul de mare pentru ce oferea si anume 12.500-13.000 din ce tin minte.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Exact cum spuneam si eu, mare atentie, nu doar la ultima intrare.

Cam astia is km reali la 99% dintre masinile de pe autovit/olx.

Si ii mai vezi ca au pretentii la nu stiu ce preturi de masini ingrijite si cinstite.

Edited by raul_bog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.