Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

De prima uitate putin mai in spate si o sa vezi ca a fost cineva deja la mecanic cu ea si mai necesita undeva la 2000 euro investitii parca.si asa e scumpa chiar daca ar fi impecabila, dar sa mai bagi si bani in ea...

 

Pentru ca are un soft, m pachet si faruri adaptive nu merita 12500... Este Euro 4, 256.000 km, are CCC, fara pro logic, fara interior comfort. La banii astia cred ca gasesti un 530d mult mai dotat si ti-l resoftezi tu la completechip sau powerchip sau cv de genu la bucuresti sau unde sunt ei (nu fac reclama) sau unde vrei tu si esti mai sigur pe soft...asta te costa doar 300 euro. Bara de spate cu diffuserul ala mi se pare groaznica. Eu iti spun asta ca am dat 12.500 pe a mea in ianuarie 2016 fiind 2009 Euro 5 pe langa altele si de atunci s-au mai ieftinit preturile, ne apropiem de noul Seria 5, chiar si F30 ai vazut ca au scazut la 14-15k

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Ce parere/sfaturi aveti despre acest e92 http://olx.ro/oferta/bmw-330xd-coupe-4x4-automat-pachet-m-performance-trapa-taxa-0-ocazie-ID6rxqO.html

Vânzãtorul mi-a dat seria de caroserie si am verificato pe www.bmwdecoder.com

Este luata din Romania de noua si km corespund.toate reviziile sunt facute la reprezentanța.Ultima vizita a avut-o la 166.831km pe data de 22.07.2015 la Bavaria Baneasa. Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Un plus ca are istoric la repr,arata bine, dar interiorul...cred ca asta e cel mai urat posibil in combinatie,sunt curios cum a fost intretinuta in Romania..pretul este destul de ridicat.

 

Edit: usa stg sofer parca nu pica la linie jos.

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2014-08-25 (98.000)

2015-03-30 (103.000)

 

Daca te uiti mai jos in 3 luni a facut 7.000 km, iar intr-un an cam 30.000 si la acele date de mai sus a facut 5.000 km. in 5 luni.. mi se pare foarte putin.

 

2012-04-03 (46.500 km)

2012-09-25 (70.000 km)

 

Deci in 5 luni a facut 24.000 km si dupa din:

 

2012-09-25

2014-08-25

in 2 ani face 28.000

 

Mie sincer mi se pare foarte ciudat acest kilometraj...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2014-08-25 (98.000)

2015-03-30 (103.000)

 

Daca te uiti mai jos in 3 luni a facut 7.000 km, iar intr-un an cam 30.000 si la acele date de mai sus a facut 5.000 km. in 5 luni.. mi se pare foarte putin.

 

2012-04-03 (46.500 km)

2012-09-25 (70.000 km)

 

Deci in 5 luni a facut 24.000 km si dupa din:

 

2012-09-25

2014-08-25

in 2 ani face 28.000

 

Mie sincer mi se pare foarte ciudat acest kilometraj...

 

De aceea am intrebat...dar vezi, s-a schimbat si locul unde isi facea reviziile. Un alt oras, tot prin apropiere.Asta ma duce cu gandul ca poate a fost vanduta dupa primii doi ani sau daca a fost de firma, a luat-o alt cineva la hamalit.

O

Link to comment
Share on other sites

Orice masina trebuie dusa la service si verificata, intre timp nu ar fi rau insa sa fie dusi si ceva cumparatori la psihiatru

 

(n.r aluzia catre persoane anume e pur intamplatoare. Daca totusi cnva se simte ar trebui sa si puna intrebari vis a vis de propia persoana decat sa se supere pe ce scriu eu)

Edited by raul333
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Va cer parerea in legatura cu istoricul de mai jos.

Povestea este asa: masina a fost a unei companii de rent-a-car si apoi a fost vanduta unei persoane fizice.

 

Ce ma intriga este intrarea in service din 2013 care apare intre 2014 si 2015 asa ca intrebarea mea este: se poate introduce, din greseala, anul de catre cei din service fara ca aplicatia folosita pentru asta sa nu te atentioneze ca anul e din trecut?

Ati mai intampinat asa ceva ? Masina este vanduta de o reprezentanta BMW din Germania.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,

Andrei

post-50924-0-54744300-1471421542_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

avea 30.363 mi in data aia.. km sunt pusi gresit. dupa care masina schimba reprezentanta poate si propietarul. apoi o preia alt service cu 37 mi la bord... Greu de crezut ca a dat primul propietar 20mi inapoi stiind ca se vad in reprezentanta. eroare de imput a pus 5 in loc de 3. aia sunt km masini. Asa sigur nu stii niciodata ca oricand exista posibilitatea sa se dea inapoi inainte de service uri... f30 se da inapoi chiar daca are fan mai nou si fara filtru pe can se da asa ca fie noua fie ochi bun si verificat atat cat e omeneste posibil
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Raul,

 

Multumesc pentru raspuns!

Vroiai sa scrii ca in 2013 masina avea 30.200km in loc de 50.200km, nu? Pentru ca intrarea de 50.363km este corecta.

E plauzibil scenariu descris de tine, mai ales ca nu cred ca poti sa introduci, in 2014, o lucrare de service din 2013 adica din trecut.

Masina arata ca noua, adica nu are niciun fel de uzura la interior care sa denote km dati inapoi + ca nu cred ca reprezentantele BMW nu verifica lucrurile astea inainte sa puna masina la vanzare.

 

In alta ordine de idei, de ce se face mentiunea "47,733 km* (manually entered)" pe istoricul venit de pe bmwdecoder.com?

Intreb pentru ca am mai vazut mentiunea "(manually entered)" pe ale istorice verificate.

 

Multumesc, inca o data, pentru ajutor,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Eu zic si altceva...am mai vazut niste istoricuri de la alte masini si la unele nu erau datele consecutiv , erau amestecate si trebuia sa le pui tu in ordine sa vezi daca s-au dat km inapoi, in alta ordine de idei eu zic ca de la data 2013-05-15 are km dati inapoi... fiind undeva la 60.000 km la aceasta data.Eu cred ca a facut foarte multi km si s-a gandit sa-i de-a inapoi deoarece isi pierdea garantia in maxim 1 an daca mai facea inca atati km.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

verific cam 20 vin uri/luna... la toate arata manualy entered.

-Sa dai km inapoi in 2013 era imposibil din ce cunostinte am eu si fara filtru pe CAN. f urile ca sa dai km inapoi ai nevoie de filtru pe can sau aparatura extrem de scumpa. Aparatura asta e aparuta destul de recent nu cred ca era in 2013 plus ca f30 mai are inca un hop un FAN care trebuie driblat...

opinia mea exclus km inapoi... dar na in lume se zvoneste ca s au despartit mari... parerea mea km introdusi gresit a pus 50 in loc de 30mi

Link to comment
Share on other sites

verific cam 20 vin uri/luna... la toate arata manualy entered.

-Sa dai km inapoi in 2013 era imposibil din ce cunostinte am eu si fara filtru pe CAN. f urile ca sa dai km inapoi ai nevoie de filtru pe can sau aparatura extrem de scumpa. Aparatura asta e aparuta destul de recent nu cred ca era in 2013 plus ca f30 mai are inca un hop un FAN care trebuie driblat...

opinia mea exclus km inapoi... dar na in lume se zvoneste ca s au despartit mari... parerea mea km introdusi gresit a pus 50 in loc de 30mi

 

Ce reprezinta : Dealer Visit ? O vizita la dealer in care nu s-au facut reparatii?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Multunesc pentru raspunsuri!

@akon > dealer-ul la care s-au facut reviziile e dealer-ul care vinde masina deci lucrurile sunt destul de clare pentru ei, e greseala de introducere a numarului de km

@WIN60 > daca te uiti pe tiparul dupa care a fost rulata masina (am atasat istoricul updatat cu km pe scenariul descris si de Raul - 30.200km in loc de 50.200km) atunci vezi ca reviziile au o anumita regularitate in 2013 si 2014 din ~10.000km in 10.000km si apoi din 3.000km in 3.000km probabil ca primele revizii sunt facute de compania care a avut masina si apoi de persoana fizica si nu prea a mers cu ea.

@Raul > si eu vreau sa cred ca nu sunt dati km inapoi pentru ca vreau foarte tare sa o iau pentru ca dotarile sunt excelente (head-up display/susp.M/trapa/navi prof./cutie automata sport cu padele/scaune piele sport line si multe altele) insa nu as vrea sa cad nici in extrema cealalta in care esti "orbit" de masina si gasesti argumente auto-sugestionate ca masina e ok :)

 

Credeti ca baietii de la reprezentantele BMW de la noi au o vizibilitate mai mare asupra lucrarilor din service?

Adica vad mai multe detalii decat ce da bmwdecoder.com ?

 

Multumesc inca o data pentru raspunsuri,

Andrei

post-50924-0-99256900-1471507469_thumb.jpg

Edited by BMW_fan
Link to comment
Share on other sites

nu se vede in reprezentanta de romania mare lucru (pe germania da dar pe belgia, franta nu se vede mai nimic in general). Eu cred ca e o fabulatie darea inapoi a km la acea masina. - sunt masini la care in istoric e trecut ce s a facut si masini la care nu se vede nimic.

Apoi cu toata dragostea nu crede prea mult in reprezentantele ro sunt virusate de spiritul locului.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu se vede in reprezentanta de romania mare lucru (pe germania da dar pe belgia, franta nu se vede mai nimic in general). Eu cred ca e o fabulatie darea inapoi a km la acea masina. - sunt masini la care in istoric e trecut ce s a facut si masini la care nu se vede nimic.

Apoi cu toata dragostea nu crede prea mult in reprezentantele ro sunt virusate de spiritul locului.

Asta cu 'spiritul locului' e epica!

Iti dau dreptate partial,in general acum se cam vede si belgia si olanda in functie de ceea ce este bagat in baza de date,bineinteles.

Link to comment
Share on other sites

Se poate face un eseu referitor la reprezentante, increderea pe care o inspira niste pereti si oamenii ce misuna prin ele ghidati de acelasi interes ca orice samsar stigmatizat si anume banul. In lipsa insa a unor cunostinte temeinice in domeniu raman cea mai buna si sigura modalitate de a cumpara in cele mai sigure conditii posibile. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.