Jump to content

Cum mi-am ales masina


Letty

Recommended Posts

cand - nu-mi mai aduc aminte , eram prea mic , se poate spune ca de cand ma stiu imi plac bmw-urile doar ca le vedeam masini foarte scumpe si visam la un oltcit .

 

cum - mi-am ales modelul ? Asta a fost sa fie a mea , auzind de ea de la varamiu care o vazuse intr-un parc auto cu 2 luni inainte sa o cumpar eu .

 

ps mai era un topic asemanator si ps2 nu cred ca-i locul potrivit aici .

Link to comment
Share on other sites

cand - nu-mi mai aduc aminte , eram prea mic , se poate spune ca de cand ma stiu imi plac bmw-urile doar ca le vedeam masini foarte scumpe si visam la un oltcit .

 

cum - mi-am ales modelul ? Asta a fost sa fie a mea , auzind de ea de la varamiu care o vazuse intr-un parc auto cu 2 luni inainte sa o cumpar eu .

 

ps mai era un topic asemanator si ps2 nu cred ca-i locul potrivit aici .

 

1. My bad...

2. Potrivit pentru ce ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

pai..m-am indragostit de bmw prin '93 (oricum eram mic atunci) cand mi-a adus unchiu' nishte "almanahe" cu masini, si era in voga seria 5 e34.

si asta, am vazut-o in parcare (adusa de cineva care a colindat europa, ultima tara fiind olanda de unde a luat si masina), am vazut-o, mi-a placut, am zis ca o iau,. 2 sapt. nici nu m-am urcat in ea, nu am verificat-o, am luat-o cu "ochii inchisi", atunci am platit banii (2 sapt) si atunci a fost prima zi in care m-am urcat in ea. nici macar nu stiam ce optiuni am pe ea :twoup:, dar se pare ca am facut o afacere foarte buna. In masina nu am investit cine stie ce pt. anul ei de fabricatie, undeva pana in 800e.

 

Letty:bine ai venit printre noi si lasa gurile rele in pace , tu scrie tot ce vrei ca doar este un forum nu? :)

Link to comment
Share on other sites

pai..m-am indragostit de bmw prin '93 (oricum eram mic atunci) cand mi-a adus unchiu' nishte "almanahe" cu masini, si era in voga seria 5 e34.

si asta, am vazut-o in parcare (adusa de cineva care a colindat europa, ultima tara fiind olanda de unde a luat si masina), am vazut-o, mi-a placut, am zis ca o iau,. 2 sapt. nici nu m-am urcat in ea, nu am verificat-o, am luat-o cu "ochii inchisi", atunci am platit banii (2 sapt) si atunci a fost prima zi in care m-am urcat in ea. nici macar nu stiam ce optiuni am pe ea :), dar se pare ca am facut o afacere foarte buna. In masina nu am investit cine stie ce pt. anul ei de fabricatie, undeva pana in 800e.

 

Letty:bine ai venit printre noi si lasa gurile rele in pace , tu scrie tot ce vrei ca doar este un forum nu? :)

 

In primul rand, multumesc frumos pentru "incurajari si urari" ! Cu permisiunea voastra, am sa fac o mica paranteza, daca imi dati voie, apropo de "gurile rele": M-am inscris in club, pentru ca imi doream sa fac parte (oricat de prozaic ar suna faza asta) dintr-o comunitate a celor macar pasionati, daca nu chiar "bolnavi" (in sensul bun al cuvantului) de aceasta marca. Putin imi pasa de gurile rele, dar... e pacat. Nu am pretentia ca toti cei de pe forum sa aiba un anumit IQ sau anumite studii, dar bunul simt si politetea nu te costa nimic. Parerea mea...

In al doilea rand, sigur, va spun si eu cum m-am indragostit de BMW, dar sa nu radeti, va rog ! Am tradus, acum ceva ani, un film in care personajul principal conducea cu mare indemanare si "facea lucruri" :twoup: cu un BMW si am decis ca vreau si eu unul ! Apoi, am condus un 320i al unui prieten, ca, intr-un final, sa imi iau si eu BMW, desi condusesem si alte masini... Acum, pot spune, hotarat, ca nu vreau alta masina, e fenomenala !

 

Exact :(

 

Letty tu nu ne spui cum te-ai indragostit de bmw ?

 

Ba da, cum sa nu ? Vezi mai sus, te rog. Multumesc !

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Primul BMW a fost un seria 8, o macheta la scara redusa care a avut un pret destul de mare, undeva la 13-14 ani. Dupa care a urmat o dragoste cu forta, ca sa nu zic cu sila, indusa de "baietii" cu ursuleti care plecau in drift la semafoare, care faceau cerculete si care isi faceau praf masinile(desi e pleonasm pentru ca majoritatea erau deja "praf").A fost o perioada magica, cu neoane si tuning facut cu plasa din Vitan...si uite asa am ajuns si eu sa am BMW...GENIAL :twoup: .
Link to comment
Share on other sites

nici nu mai stiu ce varsta aveam cred ca vreo 8-9 ani cand vedeam pe strada un e34 inebuneam sau un e32 seria 7 si de atunci a inceput sa-mi placa marca asta si 12 ani mai tarziu mi-am luat un e39 ..de ales am aleso usor in unul din parcurile auto unde m-am dus erau doua e39 unul din 96 "tunat" si unul simplu din 98 foarte ingrijit si l-am ales pe cel din 98 :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am indragostit relativ recent de BMW. Anul trecut in vara am fost la Munchen la BMW Welt si am ramas mut dupa ce am vazut toata istoria marcii si modelele prezentate. A durat aproximativ un an pana mi-am luat primul BMW, respectiv un 320d E91.
Link to comment
Share on other sites

Cand am vazut prima oara filmul cu 7er e38 in Tomorrow never dies,cand il conducea Bond de pe bancheta din spate cu ajutorul telefonului ala(parca era un ericson).Ma dus al meu tata sa il vad la cinema cand a aparut(aveam 11 ani atunci).Pana mi-am luat primul BMW din viata mea au mai trecut vreo 9 ani.

P.S. foarte bun topicu'

Link to comment
Share on other sites

mi-au placut de cand ma stiu, cand nu prea le vedeam pe strada (deeemult de tot :( ) aveam lipite afise in jurul biroului (era si la moda atunci :( ), ma intrebam mereu cum e sa ai motor de 2500cmc pe un seria 3 (caroserie relativ mica) pana in momentul cand am condus unul :twoup:...... de atunci am vrut bmw , l-am avut si inca nu mai vreau altceva :)

am sa renunt la BMW in momentul cand la aceiasi suma imi pot cumpara o alta marca sa ma simt cel putin la fel de bine la volan si sa-mi ofere cel putin aceiasi placere de a conduce, pana atunci cred ca pot face cateva compromisuri :)

Link to comment
Share on other sites

eu cand eram mic imi placeau masinile americane gen ford mustang, corvette, camaro. bmw mi-a sucit mintea dupa ce l-am avut, consideram la vremea aia ca alte marci ofera mai mult la aceiasi bani cum erau opel calibra, hyundai coupe, golf gti s.a. al meu bmw a fost achizitionat de parinti contra vointei mele care daca ma lasau sa aleg as fi ales una din cele de mai sus. m-am bucurat ulterior si ma bucur si acum ca masina si marca mi-au castigat total increderea si drept urmare imi vine greu sa ma despart de ea chiar si acum dupa aproape 8 ani si 230k km.

urmatoarea cel mai probabil tot bmw o sa fie pe care am sa-l tin inca pe atat daca o sa fie la fel de reusit.

Link to comment
Share on other sites

eu cand eram mic imi placeau masinile americane gen ford mustang, corvette, camaro. bmw mi-a sucit mintea dupa ce l-am avut, consideram la vremea aia ca alte marci ofera mai mult la aceiasi bani cum erau opel calibra, hyundai coupe, golf gti s.a. al meu bmw a fost achizitionat de parinti contra vointei mele care daca ma lasau sa aleg as fi ales una din cele de mai sus. m-am bucurat ulterior si ma bucur si acum ca masina si marca mi-au castigat total increderea si drept urmare imi vine greu sa ma despart de ea chiar si acum dupa aproape 8 ani si 230k km.

urmatoarea cel mai probabil tot bmw o sa fie pe care am sa-l tin inca pe atat daca o sa fie la fel de reusit.

 

Cea mai tare motivare. Iti felicit parintii. De-ar fi toti asa...ar fi lumea mai frumoasa si pasionata de masini formidabile!! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Initial am vrut un mercedes dar cand am vazut-o m-am indragostit de ea :) .. Singurul e46 alb din toata "parcarea" care imi facea cu ochiu` .. Nu am cautat dupa pret (evident aveam un buget prestabilit) dar acest BMw m-a cucerit instant. Nu e full option, e BMW-ul meu de care am grija in fiecare zii. Il voi posta curand la Masina mea dupa ce este terminat. A suferit modificari in BINE zic eu. :D
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Initial am vrut un mercedes dar cand am vazut-o m-am indragostit de ea :) .. Singurul e46 alb din toata "parcarea" care imi facea cu ochiu` .. Nu am cautat dupa pret (evident aveam un buget prestabilit) dar acest BMw m-a cucerit instant. Nu e full option, e BMW-ul meu de care am grija in fiecare zii. Il voi posta curand la Masina mea dupa ce este terminat. A suferit modificari in BINE zic eu. :D

 

Sã-l stãpâneºti sãnãtos ºi la cât mai mulÞi km fãrã incidente ! :thumbsup:

 

He he... ºi la mine a fost "dragoste la prima vedere"... Cum se face, oare, cã marca asta stârneºte asemenea pasiuni ? Am remarcat, ºi nu o datã, faptul cã BMW-ul are, poate, cei mai ÎnflãcãraÞi ºi "ÎmpãtimiÞi" fani sau, poate, e doar percepÞia mea (subiectivã, evident :pardon: ).

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Letty,

 

Tot am cautat sa iti vad pisicuta dar nu o gasesc :popcorn: :D .. A mea o postez dupa ce e gata.. In legatura cu impatimitii BMW-urilor eu nu prea am avut tangente cu aceasta marca. Mi-a placut dar nu m-a fascinat. Poate doar cand am terminat NFS Most Wanted si am condus virtual frumusetea aia de M3. Unii sunt impatimiti dupa motoare, eu unu sunt impatimit dupa aspect si BMW nu face exceptie. E diesel consum extrem de mic, forta destul de mare + aspect = LOVE si destui bani sa te duci pana la Mare si inapoi cu un singur plin :D (910 Km distanta cu aproximatie dus-intors) :hyper:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Letty,

 

Tot am cautat sa iti vad pisicuta dar nu o gasesc :popcorn: :D .. A mea o postez dupa ce e gata.. In legatura cu impatimitii BMW-urilor eu nu prea am avut tangente cu aceasta marca. Mi-a placut dar nu m-a fascinat. Poate doar cand am terminat NFS Most Wanted si am condus virtual frumusetea aia de M3. Unii sunt impatimiti dupa motoare, eu unu sunt impatimit dupa aspect si BMW nu face exceptie. E diesel consum extrem de mic, forta destul de mare + aspect = LOVE si destui bani sa te duci pana la Mare si inapoi cu un singur plin :D (910 Km distanta cu aproximatie dus-intors) :hyper:

Nu ai gĂŁsit-o, pentru cĂŁ nu i-am fĂŁcut o prezentare "oficialĂŁ", dedicatĂŁ, ĂŽntr-o secĂžiune. :rolleyes: Uite, o ataÂşez la prezentul post. :popcorn:

DSCF2926.JPG

DSCF2943.JPG

Link to comment
Share on other sites

Nu ai gĂŁsit-o, pentru cĂŁ nu i-am fĂŁcut o prezentare "oficialĂŁ", dedicatĂŁ, ĂŽntr-o secĂžiune. :rolleyes: Uite, o ataÂşez la prezentul post. :popcorn:

 

Sunt mort dupa coupe-uri dar am ales practicabilitatea. Sa o stapanesti sanatoasa si fara incidente ca in Bucuresti vai mama :frantics: . Eu inca o tin ascunsa. Cand e gata o sa o arat cu placere. :blush:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt mort dupa coupe-uri dar am ales practicabilitatea. Sa o stapanesti sanatoasa si fara incidente ca in Bucuresti vai mama :frantics: . Eu inca o tin ascunsa. Cand e gata o sa o arat cu placere. :blush:

He he... AÂştept sĂŁ o vĂŁd. :rolleyes:

MulĂžumesc ! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...sa va povestesc cum am ajuns sa pun bmw-ul la inima:eram copil,aveam cca 11-12 ani,deci acum aproximativ 17 ani;de acasa si pana la scoala aveam de mers pe niste stradute printre blocuri. In una din zile,am vazut parcat pe una din stradute un 750i NOU-NOUT. Mi-am zis..."OAAAUUU,ce-i asta?" Ajunsesem sa intarzii prima ora la scoala pt ca ma opream si o studiam;era prima masina din viata mea pe care o vazusem cu piele(de...eram copil ). Era primul bmw seria 7 ce aparuse in oras si primul pe care il vazusem eu(mai vazusem bmw-uri,dar nu si 7er). Mi-a placut cel mai mult faptul ca era mare,imens la vremea aia...m-a impresionat cel mai mult. De atunci,am inceput sa-mi cumpar reviste si sa ma informez de masini,dar in special de BMW-uri ;si binenteles de atunci mi-a intrat aceasta marca la suflet

Urmatoarea masina....normal ca va fi un bmw si am de ales: e65,e39fl sau x5fl. Si nu cred ca as pleca vreodata la alta marca,cu atat mai putin la concurenta,si stiti de ce?pai daca as ajunge la concurenta,as trada marca mea de suflet...asta inseamna ca n-as iubi-o,iar eu nu sunt un tradator,ci un iubitor al marcii BMW.

Cum am ajuns sa-mi iau pisica?eram aici in italia acum un an si ceva,dupa cateva luni de munca,stransesem niste bani impreuna cu sotia insa nu erau deajuns pt o masina;am cautat pe net si gasisem la cineva un opel astra de prin '94 la 500€ iar bugetul nostru era undeva pe la 800€. Eram in dubii cu toate ca disperam dupa o masina,mai ales ca-mi trebuia pt la munca iar la bmw abia daca visam.

Intr-o zi ma duc la un supermarket impreuna cu sotia;langa el vad un salon cu masini uzate intre care si masina pe care o am acum. Era prafuita,murdara,statuta de vreun an,cu rotile lasate vai mama ei;m-am dus repede s-o vad dupa care,fara sa vorbesc cu nimeni deacolo,fara sa-i cer parerea nevestei,mi-am spus doar atat:"asta va fi a mea!". Am plecat,in fine,mi-am vazut de treaba,iar dupa aproximativ o saptamana am vorbit cu proprietarul negot-ului(intre timp,ajunsesem sa ma duc in fiecare zi numai s-o vad :wacko: ). Am negociat cu el,insa nu aveam toti banii,insa pur si simplu m-am rugat de el sa-i dam banii "pe bucati"(in 3 rate) numai ca s-o cumpar eu. Intr-un final,a ajuns sa fie a mea :) .

Scuze pt ca am scris un "carnat" atat de lung,sper sa nu deranjeze!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.