Jump to content

pret parbriz e60


stranger

Recommended Posts

vrei neaparat la bavaria,sunt cateva firme specializate care aduc parbrize ptr bmw si alte marci...

eu mi l-am schimbat(ptr un seria1) la carglass militari pe casco,al meu a facut 1300 ron-cu senzori cut tot(saint gobain) parca :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

nu iti schimba si senzorii cand schimbi parbrizul, nu sunt lipiti de parbriz ci sunt localizati in spatele oglinzii retrovizoare.

 

Te intreaba daca ai sau nu senzori, pentru ca modelul de parbriz pentru o masina dotata cu senzori de ploaie/lumina, difera de cel normal, avand niste locuri in banda neagra de sus, in dreptul senzorilor, transparente, pentru a permite functionarea senzorilor. Dar senzorii raman pe masina, nu sunt pe parbriz.

 

La E60 am schimbat parbrizul, nu la AB ci la Autoglass (ceva de genul asta), pe casco , a fost parca vreo 15-16 milioane si era marca Splintex. La AB este probabil in jur de 3000 ron.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

ma gandeam sa il pun original sa nu comenteze lumea cand o vand...eu il schimb ca am avut o crapatura mica de la o piatra si sa tot extins la spalari.. intrebasem la reprezentanta in uk cat e unu si mia zis cu tot cu montaj cam 900lire si mi s-a partu exagerat de mult ( in general la multe piese au preturui sub cele din ro), probabil mi-a dat pretzu cu tot cu senzorii de ploaie. O sa sun luni sa mai inteb odata.

daca stiti sigur ce firma produce parbizu pt BMW astept raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

ti-am zis mai sus ca nu se schimba senzorii. Parbrizul va fi la fel daca iei Splintex sau BMW, chiar daca pe cel original iti apare si sigla BMW, producatorul tot ala e, nu se fabrica parbrize in fabrica bmw. Sunt mai multi producatori pt BMW, Splintex, Saint Gobain etc.

 

nu iti schimba si senzorii cand schimbi parbrizul, nu sunt lipiti de parbriz ci sunt localizati in spatele oglinzii retrovizoare.

 

Te intreaba daca ai sau nu senzori, pentru ca modelul de parbriz pentru o masina dotata cu senzori de ploaie/lumina, difera de cel normal, avand niste locuri in banda neagra de sus, in dreptul senzorilor, transparente, pentru a permite functionarea senzorilor. Dar senzorii raman pe masina, nu sunt pe parbriz.

 

La E60 am schimbat parbrizul, nu la AB ci la Autoglass (ceva de genul asta), pe casco , a fost parca vreo 15-16 milioane si era marca Splintex. La AB este probabil in jur de 3000 ron.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza sa il schimbi mai ieftin si sa ai si parbrizul de calitate eu iti recomand pe un tip de la Pitesti. Mi-am schimbat si eu parbrizul la acest tip acum cateva luni bune la un a6 si cu montaj cu tot m-a dus undeva la 460 ron. Parbrizul era cu senzor de ploaie si era la fel ca si cel audi numai ca nu avea sigla. Deci eu unul nu as schimba la reprezentanta deoarece sunt foarte jegosi si au niste preturi de mori.

O sa iti las numarul si daca vre il poti suna sa intrebi cat te costa, daca are pentru tine si cand te programeaza. Eu am stat vreo 3 ore pe acolo deoarece era foarte agomerat, lucreaza bine si foarte ieftin si marfa de calitate.

0744569439- nu stiu cum il cheama.

 

Si bafta in continuare

Edited by kam3l3on
Link to comment
Share on other sites

ma gandeam sa il pun original sa nu comenteze lumea cand o vand...

 

1. Brandul parbrizului e trecut pe el. Nu trebuie decat sa catadicsesti sa citesti. Si apoi sa soliciti la firmele specializate in inlocuirea parbrizelor sa il inlocuiasca cu marca respectiva. 99% gasesti. Eu pentru mine (E46) am gasit. Pretul va fi aproximativ 50-60% din pretul de la reprezentanta.

2. Un priceput oricum va comenta. Baietica de la RAR stia tot; si ce far a fost inlocuit, si ce geam lateral - tot. (nu e vorba de BMW - eram cu alta masina).

Toate au anul fabricatiei pe undeva si iti dai seama daca masina e din 2008 si parbrizul din 2010 ca a fost inlocuit.

 

Asa isi dau seama daca o masina e suspecta sau nu. Din detalii de acest gen.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

 

Eu m-as feri de ei. Sunt total neseriosi, m-au amanat o saptamana timp in care le dadeam telefon zilnic sa aflu daca a venit parbrizul si chederul si ei imi ziceau mereu ca maine ajunge. :twoup:

 

aaa, good to know, bine ca ai zis...

Link to comment
Share on other sites

mi se pare extrem de scump,n-as da 2800,am vrut sa-mi asigur parbrizul (in franta)si ma costa asigurarea 250e in plus,mi s-a parut cam mult si nu l-am asigurat,am dat un search si am gasit cu 540ron cu tot cu manopera si am zis ca decat sa-l asigur cu 250e,mai bine in schimb din banii mei,daca se sparge....si bineinteles am venit in romania si mi-a aruncat un camion o pietricica,e f putin atins,sper sa nu se extinda,ideea e ca daca nu aveti casco nu cred ca merita sa-l schimbati la reprezenta,la drumurile din ro sunt sanse f mari sa spargi un parbriz pe an mai ales daca circuli mult

post-34650-1279378239_thumb.jpg

Edited by alex80
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.